Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αφρατουλι μωρο με θηλασμό


Recommended Posts

Καλησπέρα,η μικρη μου ειναι 7 μηνων ζυγίζει 8150 και ειναι 69 πόντους!τρωει μόνο φρουτοκρεμα και από αύριο αρχίζουμε λαχανοσουπα!το θέμα μου ειναι οτι όλοι τη λενε χοντρή και χαρακτηριστικά μου λενε μη τη ταΐσω πολύ κτλ!η παιδίατρος μου λέει οτι ειναι μια χαρά και οτι απλά δεν χρειάζεται να της δώσω κρέμα!να σημειώσω οτι την υπόλοιπη μέρα θηλαζουμε ελεύθερα!δεν νομίζω οτι το παιδί τρώει πολύ και ήδη εχει καθυστερήσει τις στερεες!στεναχωριέμαι οταν μου τη λενε χοντρουλαμήπως να άλλαζα κάτι στη διατροφή της?εγω σαν κουκουβάγια μαμά βλέπω μια υγιεστατη αφρατουλΑ

μπεμπα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!

Έχεις μια αφρατούλα μπέμπα!

Εμείς στους 6 μήνες ήμασταν 8.800!!!!

Δεν τίθεται θέμα παχυσαρκίας στον θηλασμό.

Μπαίνουν οι στερεές, σε λίγο θα μπουσουλίσει/ θα περπατήσει και σε λίγο θα γίνει ένα ψιλόλιγνο παιδάκι!

Να το χαίρεσαι!

Έντιτ: Καλά κάνεις και δεν δίνεις κρέμα, δεν τη χρειάζεται. Μπορείς να δίνεις πρωί - απόγευμα φρουτόκρεμα.

Εμείς ακόμα παλεύουμε να φάμε 1 (!!!) κουταλιά...

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,η μικρη μου ειναι 7 μηνων ζυγίζει 8150 και ειναι 69 πόντους!τρωει μόνο φρουτοκρεμα και από αύριο αρχίζουμε λαχανοσουπα!το θέμα μου ειναι οτι όλοι τη λενε χοντρή και χαρακτηριστικά μου λενε μη τη ταΐσω πολύ κτλ!η παιδίατρος μου λέει οτι ειναι μια χαρά και οτι απλά δεν χρειάζεται να της δώσω κρέμα!να σημειώσω οτι την υπόλοιπη μέρα θηλαζουμε ελεύθερα!δεν νομίζω οτι το παιδί τρώει πολύ και ήδη εχει καθυστερήσει τις στερεες!στεναχωριέμαι οταν μου τη λενε χοντρουλαμήπως να άλλαζα κάτι στη διατροφή της?εγω σαν κουκουβάγια μαμά βλέπω μια υγιεστατη αφρατουλΑ

μπεμπα!

 

Το πιο πιθανό είναι ότι όλοι αυτοί που τα λένε έχουν δει ελάχιστα μωρά στη ζωή τους (πράγμα καθόλου σπάνιο στην Ευρώπη του 2012), κι όταν βλέπουν δίπλες στα μπουτάκια το μυαλό τους πάει κατευθείαν στις διαφημίσεις για λιποαναρρόφηση στα περιοδικά lifestyle. Αφού η παιδίατρος λέει ότι είναι εντάξει, γράψε τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο δικος μου αφρατουλης ηταν και ωεματος διπλες. Στις καλμπυλες ηταν στο 90%. Οταν ρωτησα την παιδιατρο μου ειπε οτι αφου το παιδι θηλαζει αποκλειστικα δεν υπαρχει προνλημα. Αν ηταν το ιδιο με ξενο γαλα τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα. Παντως οταν το παιδι μπαινει στις στερεες και αργοτερα αρχιζει να κινειται και να περπαταω συνηθως χανει. Θα το δεις οτι φευγει το μπεμπε και γινεται πιο παιδακι. Οποτε αν τοτε προσεχεις τη διατροφη του και δεν τρωει διαφορα γλυκα η παχυντηκα δεν θα εχετε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!ειλικρινά δεν νομίζω οτι κάνω κάτι λάθος με.τη διατροφή της!απλά έλεγα μήπως εθελοτυφλουσα!η αλήθεια ειναι οτι ειναι ενα πολύ ήρεμο παιδάκι!δεν θα την έλεγα υπερκινητικη και οτι κανει πολλές καύσεις!έχω την ελπίδα οτι οταν θα περπατήσει θα φύγουν λίγο τα μπουτακια!όχι οτι θέλω να τη κανω μοντέλο αλλα γιατι δεν θέλω να τη φωνάζουν ετσι και να στεναχωριέται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρος της αδερφης μου...ειναι 6 μηνων και κοντευει τα 10 κ και 72 ποντους... ειναι μπουλουκος...αλλα χοντρο δεν θα το ελεγα...το ιδιο ντολμαδακι ηταν και ο μεγαλος της οπου τωρα ειναι 4,5 χρ και ειναι κανονικοτατος (και τα 2 παιδια μονο με αποκλειστικο θηλασμο)

 

Επισης εγω εχω διδυμα...καποια στιγμη η Κ. ηταν 2 κιλα πιο πολυ απ την Α. οταν ηταν στο χρονο περιπου (μεγαλη διαφορα για τοτε ετσι)....τωρα που ειναι 9 χρ η Α. ριχνει στην Κ. 4 κιλα

 

Συμπερασμα..ασε το παιδακι ησυχο...γαλατακι πινει...ουτε γλυκα ουτε κοψιδια ... ολο αυτο μονο οτυ θα φυγει και θα γινει υψος...με το που θα περπατησει

 

Ααα και ο κοσμος να κοιτα την καμπουρα του και οχι τα παιδια των αλλων ...αντε!

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι δεν πρεπει να ανυσηχουμε καθολου για παραπανω μετρησεις των κιλων και υψους οταν κανουμε αποκλειστικο θηλασμο....εμενα ο μπεμπης ειναι 6,5 μηνων και εχω 2 μερες που σταματησα τον θηλασμο εντελως...(μην με μαλωσετε αλλα κουραστικα)

μεχρι 6 μηνων που δεν ειχαμε ακομα κρεμες και μονο μονο μονο αποκλειστικο θηλασμο ειμασταν 8.600 κιλα και 73 ποντους και δεν ξερετε πως καμαρωνω που εχουμε τετοια αναπτυξη μονο με το γαλα της μαμας!!!θα μου πεις οτι παιζουν ρολο κ τα γονιδια....τωρα που τρωμε κι ολας να δω που θα φτασουμε...χαχαχα!!!!ειναι μπουλουκακι το μωρακι μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ μαμά μίας αφρατούλας μπέμπας!!!Πριν ένα μήνα περίπου ήταν γύρω στα 9400!!!Με αποκλειστικό θηλασμό!!!Είχα ανοίξει κι νέο θέμα γι'αυτό.Εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι υπερσιτίζεται...Στεναχωρήθηκα αλλά οι συμφορουμίτισσες με καθησύχασαν!!Εμείς τρώμε λίγη φρουτόκρεμα και πριν λίγες μέρες ξεκινήσαμε χορτόσουπα.Την βανίλια ούτε να την φτύσει!!!!!Σε 10 μέρες έχουμε πάλι ραντεβού στον γιατρό..Να δούμε τα πόσα φτάσαμε...

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τη αλήθεια Emma μου εμένα η παιδίατρος μου είπε..το παιδί μητρικό γάλα πίνει δεν τρωει σοκολάτες και πατατάκια!να χαίρεσαι που παίρνει βάρος γιατι οταν δεν παίρνουν σε αυτή την ηλικία ανησυχούμε!θα στρώσει μου είπε.χαρακτηριστικά οταν περπατήσει! Και ήδη το τελευταίο μήνα πήρε μόνο 350!αλλα εγω εξακολουθώ να νευριαζω οταν την κοροϊδεύουν!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τη αλήθεια Emma μου εμένα η παιδίατρος μου είπε..το παιδί μητρικό γάλα πίνει δεν τρωει σοκολάτες και πατατάκια!να χαίρεσαι που παίρνει βάρος γιατι οταν δεν παίρνουν σε αυτή την ηλικία ανησυχούμε!θα στρώσει μου είπε.χαρακτηριστικά οταν περπατήσει! Και ήδη το τελευταίο μήνα πήρε μόνο 350!αλλα εγω εξακολουθώ να νευριαζω οταν την κοροϊδεύουν!

 

Αυτόν τον μήνα πιστεύω ότι δεν μου έχει πάρει πολύ βάρος.Δεν είχε πολύ όρεξη γιατί έβγαλε δοντάκι και πάμε για το δεύτερο!!!Μην τους δίνεις σημασία,εμείς κάνουμε το καλύτερο για τα μωράκια μας!Εμένα σχεδόν πάντα θα μου πουν να μην την ταΐζω τόσο πολύ και μόλις τους πω ότι την θηλάζω δεν ξαναμιλάνε!!!Πάντως είμαι περήφανη για το αφράτο μωράκι μου!!!Μα πες μου δεν τρελαινεσαι να του φιλάς τα αφράτα μπουτάκια;;;Εγώ δεν χορταίνω!!!!:-D

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς με αποκλειστικό θηλασμό είχαμε φτάσει να είμαστε περίπου 9κιλά 6 μηνών!Εννοείται πως τα ίδια άκουγα και εγώ.και τι να έκανα δηλ?Θα έκανα δίαιτα στο μωρό ή θα του έκοβα το στήθος???όλοι έχουν μία άποψη για τα πάντα!!Μόλις αρχίσει να μπουσουλάει/σηκώνεται/περπατάει θα τα χάσετε όλοι μαζί τα κιλά ;)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου ηταν 7μ. 9490 και 79 ποντους!Φανταζεσαι!Ασε που απο το σοι του αντρα μου εχουν μπουτια και μηλα στα μαγουλα...βαλε και το βαρος ηταν λες και τον ειχες φουσκωσει!Ηταν απιθανος!κι ο μικρος μου στα ιδια κυμαινεται!Μην ανησυχεις καθολου εφ οσον αυτο το βαρος ειναι απο θηλασμο.Ευχαρηστησου την μπεμπα σου και μην απαντας σε σχολια...τοσα ξερουν τοσα λενε!

 

!η αλήθεια ειναι οτι δεν θα περνει πλεον το ίδιο βάρος!ειναι λουκουμακιΑ!

Αυτο ισχυει.Ο μεγαλος σεε 2 χρονια εχει παρει 2 κιλα!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαρισστω!Το εχω γραψει πολλες φορες σε αυτο το φορουμ αλλα θα το ξαναγραψω!Ο αντρας μου 9 μηνων ηταν 14 κιλα!!!Ρεζιλι τον εχω κανω τον αντρουλη μου...χαχα!με ξενο γαλα και μεχρι το τελος του δημοτικου ηταν γεματουλης,οχι χοντρουλης!Τωρα ειναι μια χαρα αντρας,φυσιολογικος!Εχει μια ταση βεβαια να παιρνει ευκολα αλλα δεν νομιζω οτι φταιει αυτο αλλα τα γονιδια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!εμείς ξεκινήσαμε χορτοσουπα και η μικρη δεν την θελει καθόλου!ενώ τρεενεται για φρουτοκρεμα με τη χορτοσουπα κανει λες και θέλω να τη δηλητηριασω!δοκίμασα 3μερες και μου ειπε η παιδιατρος να την αφήσω καμια εβδομάδα και να ξαναπροσπαθησω!παει θα τα χάσουμε τα μπουτακια μας!μου το ματιασαν το παιδι χοντρουλα και χοντρουλα που το έλεγαν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!εμείς ξεκινήσαμε χορτοσουπα και η μικρη δεν την θελει καθόλου!ενώ τρεενεται για φρουτοκρεμα με τη χορτοσουπα κανει λες και θέλω να τη δηλητηριασω!δοκίμασα 3μερες και μου ειπε η παιδιατρος να την αφήσω καμια εβδομάδα και να ξαναπροσπαθησω!παει θα τα χάσουμε τα μπουτακια μας!μου το ματιασαν το παιδι χοντρουλα και χοντρουλα που το έλεγαν!

 

μην ανχωνεσαι γιατα μπουτινακια σας!!!δεν θα τα χασετε γιατι μολις σου βαλει στην χορτοσουπα λαδακι αμασυτη θα την πηγαινει κατω....ειναι αρχη ακομα!!!!καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,η μικρη μου ειναι 7 μηνων ζυγίζει 8150 και ειναι 69 πόντους!τρωει μόνο φρουτοκρεμα και από αύριο αρχίζουμε λαχανοσουπα!το θέμα μου ειναι οτι όλοι τη λενε χοντρή και χαρακτηριστικά μου λενε μη τη ταΐσω πολύ κτλ!η παιδίατρος μου λέει οτι ειναι μια χαρά και οτι απλά δεν χρειάζεται να της δώσω κρέμα!να σημειώσω οτι την υπόλοιπη μέρα θηλαζουμε ελεύθερα!δεν νομίζω οτι το παιδί τρώει πολύ και ήδη εχει καθυστερήσει τις στερεες!στεναχωριέμαι οταν μου τη λενε χοντρουλαμήπως να άλλαζα κάτι στη διατροφή της?εγω σαν κουκουβάγια μαμά βλέπω μια υγιεστατη αφρατουλΑ

μπεμπα!

 

 

Καλησπέρα!!!

Αν λένε τη δικία σου χονδρή τί να πώ για τη δικία μου΄.Είναι 4 μήνων 7700 και 66 πόντους....και ολά αυτά μόνο με αποκλείστικό θηλασμό....Να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας...Δεν με νοιάζει που τη λένε χονδρή....Φαντάσου να αρχίχουμε και στερεες τροφές...Μια χαρά είναι...Καλύτερα φαγανά παρά να στεωαχωρίεμαι που δεν τρώει...:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...