Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μιλησα με τον γιατρο ,μιας και ηθελα να μαθω κυριως αν θα μπορω να θηλαζω μου ειπε λοιπον οτι δεν θα μπορω τις πρωτες δυο τουλαχιστον μερες γιατι δεν θα ειναι δεμενο αλλα θα εχει ορους καθετηρες κ.α και δεν θελει να βγουν και οτι δεινουν παυσιπονα αλλα ηπια οχι μορφινη...θα δειξει !!

 

 

Μπορεις να δοκιμασεις να ξαπλωσεις διπλα στο μικρο και να τον θηλασεις αν φοβασαι. Οροι και καθετηρες δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα... απλα θα χρειαστεις καποιον να σε βοηθησει.... αλλα μην κοψεις το θηλασμο εξαιτιας του χειρουργειου...θα ειναι τελειως χαζο!!! ισα ισα θα ειναι μεγαλη παρηγορια για το μικρο οταν ποναει...

εμεις θηλαζαμε κανονικα λιγες ωρες μετα το χειρουργειο με το μικρο αγκαλιτσα. Απλα προσεχαμε να μην τσακισει ο καθετηρας...ορο βεβαια δεν ειχαμε, τον βγαλαμε λιγες ωρες μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα το παλεψω οπως μπορω γιατι και εγω θεωρω οτι ειναι κριμα να σταματησω τον θηλασμο για αυτο το λογο.θα ρωτησω αν μπορει να μπει σε κανονικο κρεβατι και οχι σε κουνια για να μπορω να ξαπλωνω διπλα του.λογικα δεν θα ειναι ολες τις μερες συνεχεια ξαπλα ..ιβετ εσυ που ξερεις ολες τις μερες το ιδιο ησασταν;

Link to comment
Share on other sites

θα το παλεψω οπως μπορω γιατι και εγω θεωρω οτι ειναι κριμα να σταματησω τον θηλασμο για αυτο το λογο.θα ρωτησω αν μπορει να μπει σε κανονικο κρεβατι και οχι σε κουνια για να μπορω να ξαπλωνω διπλα του.λογικα δεν θα ειναι ολες τις μερες συνεχεια ξαπλα ..ιβετ εσυ που ξερεις ολες τις μερες το ιδιο ησασταν;

 

 

Ναι ολες της μερες ξάπλα και ουτε καθιστος δεν καθόταν ουτε στο πλευρό του μονο μια μερα πριν βγουμε σηκωθήκαμε, νομιζω οτι θα ειναι λιγο δυσκολος ο θυλασμός αν και ειναι κρίμα να το σταματήσεις μονο ξαπλωμένη μπορείτε να το κανετε αλλα στο πλαι εμας δεν μας αφηνε ο γιατρος.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως βρε "ρενούλα" εγώ επιμένω να θηλάσεις και να πιέσεις τον γιατρό σου να το δεχτεί και να βρείτε μια λύση με αυτό.Καταλαβαίνω ότι το κάνουν για να προστατέψουν τα μωρά αλλά συγγνωμη που επαναλαμβάνομαι το βρίσκω παράλογο όλο αυτό.Εμάς μας επιμένανε να βγούμε βόλτα εκτός κλινικής για να είναι καλή η ψυχολογία του μωρού.Φυσικά και δεν περιμένω να κάνουν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, αλλά μια βόλτα στους διαδρόμους με το καρότσι θα μπορούσατε να κάνετε...Επίσης σε κανένα παιδάκι δεν βάζανε ορό.Είχανε την πεταλούδα τις 2 πρώτες μέρες μήπως χρειαστεί να χορηγήσουν κάποιο ορό 'η φάρμακα και μετά μας την βγάζανε.Λίγες ώρες μετά το χειρουργείο μας αφήσανε να πιεί λίγο νερό και μετά από λίγο ήπιε το γάλα του κανονικά και το απόγευμα έφαγε στερεά τροφή.Την άλλη μέρα μας ειπανε να τον πάμε βόλτα εκτός για να είναι χαρούμενο, στην αρχή τους κοίταξα σαν την τρελή αλλά όταν το δοκιμάσαμε και είδαμε πόσο καλά ήταν το μωρό το κάναμε κάθε μέρα .Γυρίσαμε όλη την πόλη.Έτσι και για μένα πέρασαν οι μέρες εύκολα.Δυο εβδομάδες μείναμε την πρώτη φορά στην κλινική.Στην δεύτερη επέμβαση το παιδί έπαιζε στους διαδρόμους μερικές ώρες μετά την επέμβαση.Ούτε που έμεινε στο κρεβάτι καθόλου.

Μετά από αυτή την εμπειρία ακούω για αλυσοδέματα και κουτιά πλέξιγκλας για να μην κουνιούνται και τρελένομαι...Δεν τα σκίζουν καλύτερα τα πτυχία τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίτσια. Είναι δύσκολα τα βράδια στο νοσοκομείο. Αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς? Τεσπα. Ο δικός μας ο γιατρός στη Euromedica πάντως όλα σε ημερήσια νοσηλεία τα διορθώνει. Και όπως άκουσα και από άλλες μητέρες που ήρθαν συστημενες όλα πάνε υπέροχα. Οι νοσοκόμες από τα τόσα παιδάκια που περνούν και φεύγουν διορθωμένα θεωρούν πλέον τον υποσπαδία ρουτίνα ημέρας, όχι σαν εμάς που μια ανησυχία την είχαμε μέχρι να βγεί ο γιατρός να μας πει ότι όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγγνώμη που σας κουράζω αλλά πρέπει να ξακαθαρίσω λιγο το θέμα της Γερμανίας, που πολλά ακούστηκαν.Στην Γερμανία πήγα από αναγκη κι όχι γιατί ήμουν πλουσια και μου περισσεύανε τα χρήματα.Όπως έχω επαναλάβει πολλές φορές, ο γιος μου είχε την χειρότερη μορφή υποσπαδία και ενώ είδα πολλούς γιατρούς στην Ελλάδα κανένας δεν είχε αποδεδειγμένα την αναλογη εμπειρία για την πάθηση του γιού μου.Κι αυτοί που υποστήριζαν πως την είχαν ζητούσαν τα μαλλιά της κεφαλής μου.Επίσης εαν κι ο γιατρός μας χειρουργούσε και στην Ελλάδα, προτίμησα να πάω στην Γερμανία για να είναι δίπλα στον γιό μου και τις 14 ημέρες κι όχι μόνο τις τρείς που μένει εδώ.Το κόστος της κλινικής ήταν μικρότερο στην Γερμανία, όσο και να σας φαίνεται παράλογο αυτό.Η εγχείριση σε ιδιωτική κλινική στη Γερμανια, μου στοίχισε λιγότερα από ότι εαν τον εγχείριζα σε ιδιωτική κλινική στην Ελλάδα.Δεν πήγα για να κάνω διακοπές, ούτε για να κάνω βόλτες με το καρότσι...Μόνο εγώ ξέρω πως είναι να είσαι μόνη σου σε μια ξένη χώρα με εντελώς διαφορετική νοοτροπία από την δική μας.Κανείς δεν ξέρει την αγωνία και το άγχος που πέρασα χιλιόμετρα μακρια από το σπίτι μου χωρίς καμιά βοήθεια.Ο άντρας μου έπρεπε να είναι στην εργασία του κι επίσης είχα αφήσει σπίτι άλλα δύο μικρά παιδιά .Ποτέ μου δεν είπα πως ήταν εύκολα για μένα.Εκ του αποτελέσματος κρίνω πως τελικά ήταν πολύ πιο εύκολα για τον γιό μου και δεν μετανιώνω που πηγα.Αλλά αυτό το λέω τώρα που όλα έχουν τελειώσει.

Όσο για την ημερήσια νοσηλεία να θυμίσω στην φίλη μας ότι 2 χρόνια πριν όταν επισκέφτηκα τον συγκεκριμένος γιατρό μου είπε πως είχε εγχειρίσει μόνο ενα παιδάκι με οσχεοπεικο υοσπαδία.Για ποια εμπειρία μιλάμε λοιπόν?????

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας πεινούσε πολύ μετά την επέμβαση και ήπιε νερό 2 ώρες μετά για να μην κάνει εμετό και στη συνέχεια αραιωμενο γάλα. Κατόπιν στο σπίτι συνέχισε κανονικά το γάλα του γιατί έπρεπε να πίνει τα σιροπακια.

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα σήμερα οτι ο γιατρος μας (παπανδρεου) θα βρίσκεται απο τον Απριλιο στο ιασώ παίδων οποτε οποιος θελει τερμα το δημόσιο για αυτον απο την μια κρίμα γιατι γονεις που δεν εχουν οικονομική δυνατότητα θα τους ειναι δυσκολο αλλα απο την αλλη και στο δημοσια ειχε δυο χρονια αναμονής, μου ειπαν ομως οτι θα συνεργάζεται με εοπυυ οποτε θα ειναι καλητερα απο αποψης ιδιωτικού.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σας ρωτησω κατι που με απασχολει αρκετα να δω τι σας ειπαν οι δικοι σας γιατροι.Απο την στιγμη που τελειωνει ενα παιδακι με τα χειρουργεια του Υποσπαδια οσα και αν ειναι αυτα, μετα το ξεχναμε το θεμα η υπαρχει περιπτωση στην εφηβεια η την ενηλικη ζωη του να παρουσιαστει καποια επιπλοκη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Χαιρομαι παρα πολύ που βρηκα ενα forum που ασχολειται με το θεμα του υποσπαδια.

Πραγματικα οι εμπειριες και οι συμβουλες σας μου ειναι πολύ χρησιμες.

Ειμαι κι εγω μητερα ενος αγοριου που γεννηθηκε προωρα με βαλανικο υποσπαδια κι επιπλεον εκτοπο αριστερο νεφρο.

Την υπαρξη του υποσπαδια την γνωριζαμε απο τη στιγμη της εξοδου μας απο τη ΜΕΝ. Το εκτοπο νεφρο (αν ειναι δυνατον) δεν το γνωριζαν κατα τη διαρκεια της νοσηλειας τους και φυσικα ουτε κι εμεις.

Ηταν τυχαιο ευρημα και το ανακαλυψαμε ενα μηνα μετα την εξοδο μας και αφου πηγαμε το μωρο για ενα υπερηχο πυλωρου.

Ο μικρος μου ειναι 20 μηνων κι εχουμε κλεισει την εγχειρηση του υποσπαδια στο Παιδων Αγ.Σοφια.

Ογιατρος που θα μας εγχειρησει ειναι ο κος Νικας. Αναρωτιομουν αν γνωριζετε κατι εσεις για τον συγκεκριμενο γιατρο.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηθελα να σας ρωτησω κατι που με απασχολει αρκετα να δω τι σας ειπαν οι δικοι σας γιατροι.Απο την στιγμη που τελειωνει ενα παιδακι με τα χειρουργεια του Υποσπαδια οσα και αν ειναι αυτα, μετα το ξεχναμε το θεμα η υπαρχει περιπτωση στην εφηβεια η την ενηλικη ζωη του να παρουσιαστει καποια επιπλοκη;

 

Ο γιατρός μας είπε ότι στα παιδιά που διορθώνονται με την πρώτη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε αργότερα και ότι σαν νεαροί θα έχουν φυσιολογικές σχέσεις. Μάλιστα όταν ράβεται η ουρήθρα από το κομμάτι που προορίζεται για αυτό τότε μεγαλώνει καθώς μεγαλώνει και το παιδί. Αφού δείχνει όμορφο τώρα θα είναι ωραίο και μετά. Πάντως θέλει να μας δει ξανά στα 3-4 χρόνια αφού βγάλουμε το πάμπερ και αργότερα στα 13-15 πρώτα ο θεός ναμαστε γεροί.

Link to comment
Share on other sites

αχ εγω να δεις τ χαρα εχω!!!!!!μακαρι ολα τα παιδακια που κανουν την επεμβαση να εχουν καλα αποτελεσματα κ να μην ταλαιπωρηθουν πολυ..οσο για συγκινηση...αστα να πανε καθε μερα κλαιω απο ευτυχια(εγινα πολυ κλαψιαρα τελικα):oops:καλο πασχα να εχουμε τωρα με υγειααααααα!!!!!!!!φιλακιααα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σας ρωτησω κατι που με απασχολει αρκετα να δω τι σας ειπαν οι δικοι σας γιατροι.Απο την στιγμη που τελειωνει ενα παιδακι με τα χειρουργεια του Υποσπαδια οσα και αν ειναι αυτα, μετα το ξεχναμε το θεμα η υπαρχει περιπτωση στην εφηβεια η την ενηλικη ζωη του να παρουσιαστει καποια επιπλοκη;

 

 

Εμας ο Hadidi μας ειχε πει οτι ξεμπερδεψαμε οριστικα με το θεμα υποσπαδια. Τον ειχαμε ρωτησει την τελευταια φορα που μας ειδε. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει καμια επιπλοκη στο μελλον.

Και η αληθεια ειναι οτι δεν θυμομαστε καν πως ηταν πριν το πουλακι του! δεν υπαρχουν καν ουλες που να θυμιζουν οτι χειρουργηθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω και εμείς δεν το έχουμε εμπεδώσει ακόμα ότι ξεμπερδεψαμε τόσο εύκολα με την πρώτη. Βέβαια δεν είμαστε οι μόνοι εδώ μέσα. Από ότι διαβάζω δεκάδες είναι οι οικογένειές με τον ίδιο γιατρό με μας και όλοι πίνουν νερό στο όνομα του.

 

Ki εγώ με την πρώτη ξεμπέρδεψα - μάλλον - και δεν είχα το δικό σου γιατρό αν δεν κάνω λάθος... :rolleyes:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σας ρωτησω κατι που με απασχολει αρκετα να δω τι σας ειπαν οι δικοι σας γιατροι.Απο την στιγμη που τελειωνει ενα παιδακι με τα χειρουργεια του Υποσπαδια οσα και αν ειναι αυτα, μετα το ξεχναμε το θεμα η υπαρχει περιπτωση στην εφηβεια η την ενηλικη ζωη του να παρουσιαστει καποια επιπλοκη;

 

Εμάς τον είδε πέρσι (ένα χρόνο μετά), θα τον δει και φέτος και μετά μας είπε ότι ίσως στα 8-9 θα ήταν καλό να τον δει πάλι ένας παιδοχειρούργος, έτσι για σιγουριά, όχι για κάτι άλλο.

 

Με το καλό να ξεμπερδέψετε όλοι. Κι εμείς θα πάμε μετά το Πάσχα κι εύχομαι να μη χρειαστούμε τπτ άλλο τελικά. :cool:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ και εμείς ξεμπλέξαμε οριστικά αλλά ο γιατρός μας ακολουθεί πιστά το πρωτόκολλο της Αγγλίας και για τυπικό λόγο θέλει να μας ξαναδεί μετά από χρόνια. Είναι λέει το σωστό σ'αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

το θέμα κλειδώνεται προσωρινά

ευχαριστούμε

 

update 17/4/12 έχουν απομακρυνθεί κάποιες δημοσιεύσεις, όμως το θέμα βρίσκεται υπο επεξεργασία/δεν έχει τελειώσει ακόμα η επεξεργασία.

Θα τοποθετηθεί ειδική ανακοίνωση τις επόμενες ημέρες για τον τρόπο παρέμβασης,

νέους κανόνες συμμετοχής όπως και μελλοντικά σχέδια σε σχέση με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας,

το θέμα δυστυχώς δεν μπορεί να παραμείνει ανοιχτό.

 

Καθως αυτό το θέμα είναι εξαιρετικά ευαίσθητο και στο παρελθόν έχει προκαλέσει πολλές διαμάχες σε σχέση με διαφημιστικά ή δυσφημιστικά σχόλια προς επαγγελματίες. Παράλληλα προέκυψαν και σχετικά νομικά θέματα. Για αυτό το λόγο, και εξαιτίας του ότι

 

α) το κράτος δεν μπορεί να μας παρέχει ασφαλής τρόπους ταυτοποίησης χρηστών, έτσι ώστε οι συνομιλητές να είναι επιβεβαιωμένο ότι δεν έχουν κάποιο όφελος (δηλ είναι είτε εκπρόσωποι είτε υπάλληλοι επαγγελματιών που υποδύονται γονείς).

β) η δημοσίευση συζητήσεων ακόμα και απο ταυτοποιημένους χρήστες απο την στιγμή που περιλαμβάνει αρνητικές γνώμες και κρίσεις για επαγγελματίες, θέτει σε κίνδυνο την λειτουργεία του φόρουμ της ΕΕΕΓ, εξαιτίας της προύπαρξης των περιπτώσεων για συγκεριμένους επαγγελματίες οι οποίοι είχαν δυσφημιστεί/διαφημιστεί.

 

γ) η ειδίκευση στο συγκεκριμένο αντικείμενο (υποσπαδίας) είναι πολύ απαιτητική και δεν είναι πολλοί οι επαγγελματίες οι οποίοι έχουν μεγάλη εμπειρία (πολλά χειρουργία ετησίως) στην Ελλάδα. Αυτό κατατάσσει αυτή την περίπτωση σε διαφορετική κατηγορία (λίγες επωνυμίες=μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ αυτών) και ενισχύει τις πιθανότητες να υπάρχουν συστηματικές προσπάθειες έμμεσης διαφήμισης/δυσφήμισης.

 

 

Σε περίπτωση που δημιουργηθεί/συσταθεί γκρουπ σε άλλο μέσο δικτύωσης παρακαλούμε να μας σταλεί στο εμαιλ μας στο info(at)parents.org.gr έτσι ώστε να το τοποθετήσουμε εδώ αλλά και στην τελευταία δημοσίευση του θέματος.

 

Λίστα μελών / παιδιών τα οποία έχουν προβεί στο παρελθόν σε χειρουργεία μπορείτε να δείτε εδώ:

 

 

Εάν είσαστε επαγγελματίας, παρακαλούμε στείλτε μας τις στατιστικές των ετησίων σας χειρουργείων στο παραπάνω εμαιλ έτσι ώστε να τις δημοσιεύσουμε προς ενημέρωση των μελών.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε ολες τις μανουλες. Το μικρό μου αγοράκι έχει βαλανικο υποσπανδια την πιο ελαφριά μορφή.  Έχουμε πάει σε 3 γιατρους έναν παιδοχειρουργο ουρολογο και σε δύο παιδοχειρουργους. Οι δύο τοπ γιατροί που μας τους σύστησαν διάφοροι. Συμφώνησαν και οι δύο ότι είναι καθαρά αισθητικό το θέμα και μην έχει κακή ψυχολογία λόγω αυτού μεγαλώνοντας. Έχω διαβάσει σε παλιότερα ποστ ότι ο βαλανικος υποσπανδιας κανει επιπλοκες μετά την εγχείρηση με αποτέλεσμα να χρειαστεί το παιδί και αλλά χειρουργεία. Θέλω να βρω τον καλύτερο γιατρό για το παιδάκι μου να μην έχουμε κανένα θέμα από εκεί που δεν έχει κανένα (τουλάχιστον λειτουργικό). Θέλω να ρωτήσω μαμάδες που το έχουν περάσει όλο αυτό. Ποιος γιατρός είναι ο καλύτερος γι αυτό το θέμα? Δημόσιο η ιδιωτικό νοσοκομείο? Αν επιτρέπεται να ρωτήσω συγκεκριμένα ονόματα γιατρών. Ευχαριστώ πολυ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα..Μόλις μπήκα στο forum και βλέπω πως υπάρχει πολύ ενδιαφέρον αρχείο αλλά παρ'ολα αυτά έχω ακόμα απορίες σχετικά με το θέμα υποσπαδίας...Τι γνώμη έχετε για τις ενέσεις τεστοστερόνης; Εχει κάνει κάποιο μωράκι;;Ιδιωτικός η δημόσιος τομέας;;Το μήκος αναφέρθηκε από το γιατρό και η μετέπειτα αποκατάσταση του;;Ποιο έχουν κάνει στα παιδάκια τους χεριουργεια τέτοιου τυπου και ποια η αποθεραπεία τους..Πολλές οι ερωτήσεις το κατανοώ αλλά ο μικρός μου είναι ήδη 14 μηνών και χουμε μπλέξει με έναν φαύλο κύκλο πληροφοριών απο γιατρούς που καμία δεν συνάδει.Είστε η τελευταία μου ελπίδα μήπως βγάλω άκρη πλέον..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 7/2/2020 at 4:02 AM, Apitolh2 said:

Καλησπέρα..Μόλις μπήκα στο forum και βλέπω πως υπάρχει πολύ ενδιαφέρον αρχείο αλλά παρ'ολα αυτά έχω ακόμα απορίες σχετικά με το θέμα υποσπαδίας...Τι γνώμη έχετε για τις ενέσεις τεστοστερόνης; Εχει κάνει κάποιο μωράκι;;Ιδιωτικός η δημόσιος τομέας;;Το μήκος αναφέρθηκε από το γιατρό και η μετέπειτα αποκατάσταση του;;Ποιο έχουν κάνει στα παιδάκια τους χεριουργεια τέτοιου τυπου και ποια η αποθεραπεία τους..Πολλές οι ερωτήσεις το κατανοώ αλλά ο μικρός μου είναι ήδη 14 μηνών και χουμε μπλέξει με έναν φαύλο κύκλο πληροφοριών απο γιατρούς που καμία δεν συνάδει.Είστε η τελευταία μου ελπίδα μήπως βγάλω άκρη πλέον..

  

 

Εχει περασει καιρος αλλα απανταω μηπως ειναι ακομα χρησιμο. 

 

1) Για τις ενεσεις τεστοστερονης νομιζω εχουν υπαρξει και ποστς εδω παλαιοτερα απο γιατρους. Γενικα αποτι εχω καταλαβει πολυ σπανια χρειαζεται. Προσωπικα δεν θα τις προτιμουσα.

 

2) Για ιδιωτικο η δημοσιο θα σου λεγα να βρεις ενα γιατρο που να του εχεις εμπιστοσυνη γιατι η εγχειρηση εχει σημαντικο ποσοστο να μην παει οπως πιστευεις. Μιλησε με αρκετους (γιατι λογικα θα ακουσεις οντως διαφορες αποψεις), ρωτησε ποσα παιδια χειρουργουν το χρονο, με τι τεχνικη και τι αποτελεσματα, δες αν σου δημιουργουν ασφαλεια και διαλεξε. Εμεις τελικα ειχαμε διαλεξει τον κ Προκοπακη (πλαστικος γεννητο-ουρηθρικος χειρουργος) στο Ιασω και ειμαστε απολυτα ευχαριστημενοι! Η αποκατασταση ηταν ταχυτατη και το παιδι συνηλθε πολυ γρηγορα.

 

3) Για το μηκος θεωρω εξαρταται απο την αρχικη κατασταση. Μπορει να επηρεασει και το χειρουργειο αν υπαρχει χορδη αλλα και αυτο εξαρταται απο το γιατρο και την τεχνικη.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! ο μπέμπης μου έχει βαλανικό υποσπαδία σε ελαφριά μορφή!! έχουμε παει σε 4 γιατρούς και εχουμε 3 διαφορετικές απόψεις! η ερωτηση μου είναι κάνατε περιτομή στα παιδια σας?? έχουμε μπερδευτεί με όλα αυτα που μας λένε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 23/4/2021 at 1:40 ΠΜ, DND είπε:

καλησπέρα! ο μπέμπης μου έχει βαλανικό υποσπαδία σε ελαφριά μορφή!! έχουμε παει σε 4 γιατρούς και εχουμε 3 διαφορετικές απόψεις! η ερωτηση μου είναι κάνατε περιτομή στα παιδια σας?? έχουμε μπερδευτεί με όλα αυτα που μας λένε...

Καλησπέρα σας

η δικιά μου εμπειρία δεν μου επιτρέπει να χαρακτηρίσω περίπτωση υποσπαδία «σε ελαφριά μορφή».

Υπάρχει συγκεκριμένος αλγόριθμός από την ευρωπαϊκή ουρολογική εταιρεία που περιγράφει ανά περίπτωση υποσπαδία την χειρουργική μέθοδο που πρέπει  να ακολουθηθεί.

Δώστε σημασία στην διάγνωση θα πρέπει να είναι ορθή, εστιάστε σε ποια μέθοδο θα ακολουθήσει ο χειρουργός και συγκρίνετε την με τον αλγόριθμο, δεν θα πρέπει να υπάρχει απόκλιση.

 https://parents.org.gr/24_paediatric_urology/

Κατόπιν εξετάστε τις πιθανές μεθόδους που προτείνεται από τον αλγόριθμο για την περίπτωση σας, πχ αν αφαιρείτε μέρος του δέρματος κλπ.

Δώστε την δέουσα προσοχή που χρειάζεται για να κατανοήστε πλήρως το πρόβλημα, κατόπιν προχωρήστε σε επιλογή χειρουργού. Μην βιαστείτε.

Λόγο επιπολαιότητας μας και κατά συνέπεια επιλογή του λάθους χειρουργού!! το αγοράκι μας παιδεύεται εδώ και 6 χρόνια, μέχρι στιγμής 6 χειρουργεία και ακόμη δεν έχουμε τελειώσει.

 

σας εύχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2021 at 1:40 ΠΜ, DND είπε:

καλησπέρα! ο μπέμπης μου έχει βαλανικό υποσπαδία σε ελαφριά μορφή!! έχουμε παει σε 4 γιατρούς και εχουμε 3 διαφορετικές απόψεις! η ερωτηση μου είναι κάνατε περιτομή στα παιδια σας?? έχουμε μπερδευτεί με όλα αυτα που μας λένε...

Και ο δικός μου γιος είχε βαλκανική υποσπαδια και εμάς σε ελαφριά μορφή, εμείς του κάνανε περιτομή.. Αν και ακούσανε πολλές γνώμες γιατρών και διαφορετικές...!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...