Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτήρας / θηλασμός


Sylvie

Recommended Posts

Είμαι στην 13 εβδομάδα, θηλάζω την 21 μηνών κόρη μου και δεν θέλω να το στταματίσουμε. Χρειάζομαι εναν γιατρό που σίγουρα δεν θα μου πεί να το σταματίσω. Ξερετε κανενα; Στην Αθήνα και δημόσιο. Παιδιά ειναι επείγον!

age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι στην 13 εβδομάδα, θηλάζω την 21 μηνών κόρη μου και δεν θέλω να το στταματίσουμε. Χρειάζομαι εναν γιατρό που σίγουρα δεν θα μου πεί να το σταματίσω. Ξερετε κανενα; Στην Αθήνα και δημόσιο. Παιδιά ειναι επείγον!

 

Με το καλο το μωρακι σου!!Δεν καταλαβαινω ομως...γιατι εχει τοση σημασια το τι θα σου πει ο γιατρος?Με το ζορι να σε αναγκασει να σταματησεις το θηλασμο δεν προκειται.Απο την αλλη αν εχεις εντονες συσπασεις λογω θηλασμου σε σημειο που να θετεις σε κινδυνο την εγκυμοσυνη σου ειναι χρεος του γιατρου να σου το πει.

 

Ο δικος μου ηξερε οτι θηλαζω...δε μου ειπε τπτ...ομως ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη.Μπορω να στον συστησω αλλα δεν ειναι σε δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο το μωρακι σου!!Δεν καταλαβαινω ομως...γιατι εχει τοση σημασια το τι θα σου πει ο γιατρος?Με το ζορι να σε αναγκασει να σταματησεις το θηλασμο δεν προκειται.Απο την αλλη αν εχεις εντονες συσπασεις λογω θηλασμου σε σημειο που να θετεις σε κινδυνο την εγκυμοσυνη σου ειναι χρεος του γιατρου να σου το πει.

 

Ο δικος μου ηξερε οτι θηλαζω...δε μου ειπε τπτ...ομως ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη.Μπορω να στον συστησω αλλα δεν ειναι σε δημοσιο.

 

ακριβως αυτο ηθελα να γραψω κι εγω αλλα με προλαβες

τι ειναι δηλαδη ο γιατρος η φωνη της συνειδησης μας που πρεπει να ταυτιζεται με το υποσυνειδητο μας?

θα σου πει μια γνωμη αν θες την ακους, αν θετεις δε σε κινδυνο την εγκυμοσυνη σου λογω συσπασεων δεν πρεπει να στο πει?

 

στο κατω κατω εσυ αποφασιζεις ο,τι και να λεει αυτος, εσυ αναλαμβανεις το ρισκο, αν υπαρχει φυσικα

 

δηλαδη διαλεγουμε εναν γιατρο για να μας λεει αυτο που θελουμε να ακουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος μου δεν με υποστηρίζει σε αυτή τη φάση.

Αποφάσισα για την 2η γέννα να πάω στο Έλενα (ξέρετε, φιλικό προς τα βρέφη και το θηλασμό κλπ) και έκανα και μια έρευνα για γιατρό. Βρήκα λοιπόν τον γιατρό μου και στην πρώτη επίσκεψη μετά από σχετική μου ερώτηση, μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θηλασμό εκτός αν παρουσιαστεί αίμα η έντονες συσπάσεις. Κατενθουσιασμένη επέστρεψα σπίτι να πω τα νέα.

 

Ε λοιπόν, πήγα πάλι πριν 2 εβδομάδες μαζί με τον άντρα μου (και καλά για να γνωρίσει τον γιατρό) και αφού τον ρωτάει ο ίδιος για τον θηλασμό λέει ο γιατρός "Α, θηλάζεις ακόμα ε; Ε, καλό θα είναι σιγά σιγά να το κόψεις..." Μετά από συζήτηση, μου ειπε πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με μένα η την εγκυμοσύνη αλλά μπλα μπλα μπλα (καλού κακού, ΤΟ επιχείρημα)

Τρελάθηκα, χάθηκε η γη κάτω από τα πόδια μου. Ο άντρας μου δεν αλλάζει γνώμη με τίποτα, δεν δέχεται, αφού το είπε γιατρός που επέλεξα εγώ κιόλας να μην τον ακούσω. Και καυγαδίζουμε συνέχεια.

 

Ε, λέω να “επιλέξω” άλλο γιατρό, αυτή τη φορά να ξέρω ότι δεν θα μου πει μπούρδες.

age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε κοπελα μου...εσυ ξερεις καλυτερα...κι ελπιζω να μη με παρεξηγησεις...αλλα με αλλα κριτηρια θα επρεπε να επιλεγεις γιατρο.Και βασικα αντι να βρεις τροπο να συνενοηθεις με τον ανθρωπο σου ψαχνεις για γιατρο να μπει στη μεση?

 

Καλα ο αντρας σου τι θεμα εχει με το θηλασμο?Εσυ θηλαζεις...αυτος τι ζορια τραβαει?21 μηνων το παιδι ποσες φορες θηλαζει που ενοχλειται ο συζυγος?Ασε που και γιατρο να αλλαξεις...αν ο καλος σου εχειθεμα με το θηλασμο δε νομιζω να αλλαξει κατι?

 

Παντως να εχεις στα υποψιν σου οτι οσο προχωραει η εγκυμοσυνη το γαλα θα μειωνεται και ο θηλασμος θα γινεται δυσαρεστος...τουλαχιστον σε εμενα ετσι συνεβει.Βεβαια εγω οταν εμεινα εγκυος το εβαλα στοχο να αποθηλασει το παιδι μεχρι να γεννησω το δευτερο...να θηλαζω 2 παιδια συγχρωνως και μονο που το σκεφτομουνα με επιανε πανικος.Τελικα αποθηλασαμε 1 εβδομαδα πρν γεννησω...μας πηρε συνολικα 8 μηνες...βεβαια το πηγαμε πολυυυυυυ αργα για αν μην εχουμε κλαματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ο άντρας σου απλά δεν έχει ακούσει άλλες περιπτώσεις εγκύων που θηλάζουν και γι΄αυτό έχει πανικοβληθεί; Μπες στο τόπικ για το θηλασμό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης αν θέλεις, και δείξε το και στον άντρα σου. Επίσης μπορείς αν θέλεις να μου στείλεις πμ για να σου στείλω ένα κείμενο της La leche league πάνω στο θέμα.

Με το καλό! Κοντά γεννάμε!

 

ΥΓ: Νίκη, τώρα είδα ότι γέννησες. Να σου ζήσει!

Επεξεργάστηκαν by pax
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...