Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ορμόνες


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Έχω ένα αγοράκι 3 ετών που θηλάζει μέχρι και σήμερα, τους τελευταίους 2-3 μήνες θηλάζει πιο αραιά ανά 3-4 μέρες για να αποθηλάσουμε σταδιακά.

Λόγω ακμής και τριχόπτωσης που μου παρουσιάστηκε εδώ και ένα χρόνο μου η δερματολόγος μου σύστησε ορμονικό έλεγχο.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι

εκτός από την προλακτίνη, που επηρρεάζεται από το θηλασμό,

επηρρεάζονται και οι μετρήσεις για FSH, ινσουλίνη, τεστοστερόνη, DHEA-S, SHBG?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Εδω και ενα μηνα εχω παρατεταμενη περιοδο. Δηλαδη μου ηρθε 28/6 (μετα απο 2 εβδομαδες καθυστερησης) μου σταματησε για μια μερα (21/7) και μου ξαναηρθε την επομενη κανονικα και εχω ακομη. Η γυναικολογος μου, δεν βρηκε κατι παθολογικο και μου λεει οτι οφειλεται στον θηλασμο, εχουν τρελαθει λιγο οι ορμονες μου και μου συστησε να κανω ορμονικο ελεγχο. Ο παιδιατρος μας (και συμβουλος θηλασμου) ειπε να μην ανησυχω γιατι οφειλεται στον θηλασμο, δεν χρειαζεται να κανω τιποτα εκτος απο υπομονη. Να προσθεσω οτι τους τελευταιους 2 μηνες ο μικρος (17μην) θηλαζει συνεχεια, τουλαχιστον 2 φορες σε μια ωρα. Εχω ακουσει για αμηνορροια λογω θηλασμου, οχι το αντιθετο! Πιστευετε οτι αξιζει να κανω τον ορμονικο ελεγχο; η να το αφησω να περασει, αφου ετσι κι αλλιως δεν θα κανω κατι να το αντιμετωπισω; Εχει τυχει σε καμια σας;

 
Link to comment
Share on other sites

Υπερηχο εκανες; Το εχω παθει, και οφείλοταν σε ιμομυώματα. Το εχω ξανακούσει για τον ίδιο λόγο από φίλες και από την κουνιάδα μου (όλες με ινωμυώματα) και  κατά το γυναικολόγο μου είναι το βασικό σύμπτωμα από ινομυώματα και πολύποδες. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Υπερηχο εκανες; Το εχω παθει, και οφείλοταν σε ιμομυώματα. Το εχω ξανακούσει για τον ίδιο λόγο από φίλες και από την κουνιάδα μου (όλες με ινωμυώματα) και  κατά το γυναικολόγο μου είναι το βασικό σύμπτωμα από ινομυώματα και πολύποδες. 

Κι εγω νομιζα οτι ειναι κατι, γι'αυτο πηγα και εκανα αλλα δεν βρηκε κατι παθολογικο. Γι'αυτο συμπερανε οτι ειναι απ'τον θηλασμο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα!έχω ένα μωρό σχεδόν 15,5  μηνών που θηλάζει..αδιαθέτησα πρώτη φορά στους 13.5 μήνες..αυτός είναι ο τρίτος "κύκλος"..ξεκίνησα με αιματάκι τη 18η μέρα του κύκλου και από την 22η μέρα έχω ροή κάπως αυξημένη με πονάκια περιόδου..Δλδ "αιμορραγώ" εδώ και 7 μέρες περίπου! αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί άλλη φορά...η γυναικολόγος μου λέει πως είναι ορμονικό..κούραση, στρες,  θηλασμός..έχω χάσει την μπάλα!!οι ορμόνες κάνουν πάρτυ!τί να πω!εσύ Sentir...natureza πώς πας??

Επεξεργάστηκαν by maryj1234
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα!έχω ένα μωρό σχεδόν 15,5  μηνών που θηλάζει..αδιαθέτησα πρώτη φορά στους 13.5 μήνες..αυτός είναι ο τρίτος "κύκλος"..ξεκίνησα με αιματάκι τη 18η μέρα του κύκλου και από την 22η μέρα έχω ροή κάπως αυξημένη με πονάκια περιόδου..Δλδ "αιμορραγώ" εδώ και 7 μέρες περίπου! αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί άλλη φορά...η γυναικολόγος μου λέει πως είναι ορμονικό..κούραση, στρες,  θηλασμός..έχω χάσει την μπάλα!!οι ορμόνες κάνουν πάρτυ!τί να πω!εσύ Sentir...natureza πώς πας??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγω αδιαθετησα πρωτη φορα στους 7 μηνες και εκτοτε εχω καθε μηνα, καποιες φορες με αρκετη καθυστερηση και τον τελευταιο μηνα μου εχει ερθει 3 φορες με διαλειμματα 2 ημερων μεταξυ τους! Ασε, εχω αγανακτησει, αλλα αφου δεν ειναι κατι παθολογικο θα κανω υπομονη...τι να κανω...Γενικως, παντα ειχα περιοδο γυρω στις 8-10 μερες αλλα τον τελευταιο μηνα τα εχω δει ολα!

Κι εμενα η γυναικολογος ειπε οτι οι ορμονες μου τρελαθηκαν λογω θηλασμου και μου προτεινε την δευτερη φορα που μου ηρθε να κανω ορμονικο ελεγχο, της ειπα ας περιμενω λιγο ακομη αφου δεν ειναι κατι σοβαρο, αλλα μολις μου ξαναηρθε (Την 3η φορα) μου ειπε να παω να τον κανω, τουλαχιστον να μας το επιβεβαιωσουν τα νουμερα. Ετσι, μεσα στην εβδομαδα θα παω, θα δω τι θα μου πει, αλλα εγω δεν ειμαι διατεθειμενη να παρω κατι αν δεν ειναι παθολογικο.

 

ΡΕΚΟΡ!Σημερα μου ηρθε για 4η φορα... Για να καταλαβεις ακριβως: 28/6-20/7, 22/7-3/8, 5/8-12/8, 14/8 - για να δουμε μεχρι ποτε!...Οπως καταλαβαινεις το 7 ημερες που λες για μενα ειναι παραδεισος, ακομη και στις προ εγκυμοσυνης περιοδους!:-)

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , maryj1234 είπε:

τί να πω..υπομονή και κουράγιο...αντί να μην αδιαθετούμε λόγω θηλασμού, εμείς έχουμε περίοδο συνέχεια???

Ελα ντε...κι εγω μονο αμηνορροια εχω ακουσει λογω θηλασμου...οχι το αντιθετο!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι, αλλα δεν μου το ανεφερε κανεις (γιατρος) σαν πιθανοτητα λογω της περιοδου. Με τον ορμονικο ελεγχο νομιζω θα ξεκαθαρισουν καλυτερα τα πραγματα.

 
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, μου ειπε σαν πιθανοτητα και τον θυρεοειδη, γιατι λεει μετα την εγκυμοσυνη καποιες φορες απορρυθμιζεται το συστημα. Μου εγραψε τα εξης:

 

Θυροειδοτροπος ορμονη

Οιστραδιολη αιματος

Προγεστερονη >>

Τεστοστερονη >>

Προλακτινη >> 

Θυλακιοτροπος ορμονης 

Ωχρινοτροπος

 

Την Δευτερα  θα παω να τα κανω γιατι το μικροβιολογικο που παω ηταν κλειστο λογω διακοπων και θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα και τα περαιτερω!

 

 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ολες οι τιμές βγήκαν φυσιολογικές, οπότε το αποδίδει η γιατρός στον θηλασμό.Εχω ελάχιστη ροή (κάτι σταγόνες όταν σκουπίζονται κάποιες φορές)οπότε όλα καλά!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες..

Σίγουρα έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα απλά θα παραθέσω την εμπειρία μου και ανυπομονώ για τις γνώμες σας.

Έχω ένα αγοράκι που θα γίνει 2 χρόνων μόλις σε 2 μήνες.. οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής: θηλάζει σαν νεογέννητο όποτε θέλει και για όση διάρκεια θέλει,δεν με ενοχλεί σαν κατάσταση αλλά πίστευα ότι όσο μεγάλωνε θα μείωνε φορές κάτι που δεν έχει συμβεί..ναι οκ περνάμε φάσεις πιο χαλαρές αλλά κατά βάση είμαστε φουλ time..δεν έχει πιει ποτέ άλλο γάλα..

Ωστόσο όλο αυτό το διάστημα δεν έχω και περίοδο,ανησύχησα κάποια στιγμή αλλά μιλώντας με τους αρμόδιους, μου είπαν πως συμβαίνει. Βέβαια με τέτοια συχνότητα θηλασμού δεν προβλέπεται να μου έρθει και σύντομα,έτσι συνεπάγεται κ αναστολή μια νέας εγκυμοσύνης..Δεν σκοπεύω να του κόψω τον θηλασμό γιατί βλέπω πως τον χρειάζεται αλλά αν αυτό διαρκέσει 3-4 χρόνια σύνολο τι γίνεται?δεύτερη εγκυμοσύνη δεν θα έρθει?

Οποιαδήποτε εμπειρία κ γνώμη ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Hardim είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες..

Σίγουρα έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα απλά θα παραθέσω την εμπειρία μου και ανυπομονώ για τις γνώμες σας.

Έχω ένα αγοράκι που θα γίνει 2 χρόνων μόλις σε 2 μήνες.. οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής: θηλάζει σαν νεογέννητο όποτε θέλει και για όση διάρκεια θέλει,δεν με ενοχλεί σαν κατάσταση αλλά πίστευα ότι όσο μεγάλωνε θα μείωνε φορές κάτι που δεν έχει συμβεί..ναι οκ περνάμε φάσεις πιο χαλαρές αλλά κατά βάση είμαστε φουλ time..δεν έχει πιει ποτέ άλλο γάλα..

Ωστόσο όλο αυτό το διάστημα δεν έχω και περίοδο,ανησύχησα κάποια στιγμή αλλά μιλώντας με τους αρμόδιους, μου είπαν πως συμβαίνει. Βέβαια με τέτοια συχνότητα θηλασμού δεν προβλέπεται να μου έρθει και σύντομα,έτσι συνεπάγεται κ αναστολή μια νέας εγκυμοσύνης..Δεν σκοπεύω να του κόψω τον θηλασμό γιατί βλέπω πως τον χρειάζεται αλλά αν αυτό διαρκέσει 3-4 χρόνια σύνολο τι γίνεται?δεύτερη εγκυμοσύνη δεν θα έρθει?

Οποιαδήποτε εμπειρία κ γνώμη ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστώ!!!

Συμβουλος θηλασμου μου ειχε πει οτι ο θηλασμος ειναι μεθοδος αντισυλληψης οταν το παιδι θηλαζει πολυ συχνα τη νυχτα και παλι δεν ειναι εγγυημενο οτι δεν κανεις ωορρηξια. Μπορει να μην εχεις περιοδο αλλα να εχεις περασει ωορρηξιες και αν εχετε ελευθερες επαφες ειναι πολυ πιθανο να μεινεις εγκυος. Επισης, 2 χρονων δεν ειναι πολυ για πολλους θηλασμους, μετα τα 3 σιγουρα αραιωνουν. Αλλα και παλι, μπορεις σε 3-4 μηνες να δοκιμασεις να περιορισεις τους θηλασμους μονο στον υπνο. Κι εμενα ο μεγαλος μου θηλαζε πολυ μεσα στη μερα στην ηλικια σας, καθε 2 ωρες σιγουρα. Μετα, εμεινα εγκυος και ξεκινησα ομαλο αποθηλασμο λεγοντας του οτι θα πινει μονο οταν κοιμαται. Μετα απο 2-3 περιστατικα με κλαμματα το δεχτηκε θεωρω πολυ καλα. Ηταν σε μια ηλικια (27 μηνων) που μπορουσα να του εξηγησω και να δεχτει αυτο που του λεω. Εχω γραψει την εμπειρια μου στο αντιστοιχο θεμα (ομαλος αποθηλασμος).

 
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Hardim είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες..

Σίγουρα έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα απλά θα παραθέσω την εμπειρία μου και ανυπομονώ για τις γνώμες σας.

Έχω ένα αγοράκι που θα γίνει 2 χρόνων μόλις σε 2 μήνες.. οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής: θηλάζει σαν νεογέννητο όποτε θέλει και για όση διάρκεια θέλει,δεν με ενοχλεί σαν κατάσταση αλλά πίστευα ότι όσο μεγάλωνε θα μείωνε φορές κάτι που δεν έχει συμβεί..ναι οκ περνάμε φάσεις πιο χαλαρές αλλά κατά βάση είμαστε φουλ time..δεν έχει πιει ποτέ άλλο γάλα..

Ωστόσο όλο αυτό το διάστημα δεν έχω και περίοδο,ανησύχησα κάποια στιγμή αλλά μιλώντας με τους αρμόδιους, μου είπαν πως συμβαίνει. Βέβαια με τέτοια συχνότητα θηλασμού δεν προβλέπεται να μου έρθει και σύντομα,έτσι συνεπάγεται κ αναστολή μια νέας εγκυμοσύνης..Δεν σκοπεύω να του κόψω τον θηλασμό γιατί βλέπω πως τον χρειάζεται αλλά αν αυτό διαρκέσει 3-4 χρόνια σύνολο τι γίνεται?δεύτερη εγκυμοσύνη δεν θα έρθει?

Οποιαδήποτε εμπειρία κ γνώμη ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστώ!!!

 

Προσωπική μου άποψη, και έχοντας θηλάσει το τελευταίο μου παιδί για 2μιση χρόνια, είναι ότι δεν υπάρχει λόγος ένα παιδάκι 2 χρονών να θηλάζει σαν νεογέννητο, ούτε λόγος να μην υπάρχουν όρια. Έχει μηχανισμούς να καταπολεμήσει τόσο την ανάγκη για παρηγοριά όσο και την απλή βαρεμάρα, με άλλους τρόπους αντί για το θηλασμό, ή θα μπορούσε να αποκτήσει. Δεν θα τραυματιστεί ψυχικά αν π.χ. ορίσεις ότι θηλάζουμε μόνο όταν καθόμαστε στο κρεβάτι ή το σαλόνι, ότι δε θηλάζουμε πια κατά βούληση. Ίσα ίσα, νομίζω ότι όσο περισσότερο μένει ένα μικρό παιδάκι πια και όχι μωρό, προσκολλημένο σε ένα μόνο τρόπο παρηγοριάς, είτε είναι στήθος, είτε πιπίλα, είτε οτιδήποτε άλλο, τόσο θα πρέπει να ενθαρρύνεται να δοκιμάσει και κάτι άλλο, και να αναπτύξει και άλλους μηχανισμούς το ίδιο για να νιώθει καλύτερα. Θα πρότεινα π.χ. αν δεις ότι θηλάζει από βαρεμάρα να του αντιπροτείνεις ένα βιβλιαράκι ή ένα παιχνίδι, αν νιώθεις ότι απλά είναι κουρασμένο, να προτείνεις μία αγκαλιά και ένα παραμύθι αντί για θηλασμό, αν είναι στεναχωρημένο να αποσπάσεις την προσοχή του με ένα αγαπημένο παιχνίδι αγκαλιάς κλπ. Όχι όλα μαζί φυσικά, αλλά δεν υπάρχει νομίζω κάποιο όφελος από το να είναι ο θηλασμός η πρώτη του λύση για όλα τα προβλήματα σε αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι...ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας...

Ίσως κ έπρεπε να έχει μειώσει κάπως τους θηλασμός,βέβαια βλέπω ότι το έχει ανάγκη για όλους τους λόγους που αναφέρατε αλλά κ για φαγητό...από τις 2 το μεσημέρι κ έπειτα μόνο θηλασμό..εγώ προσφέρω τα πάντα, μέχρι και τροφές που δεν θα έπρεπε (ζάχαρη - αλάτι) για να δω την προτίμηση του και να δίνω επιλογές αλλά δεν έχει υπάρξει κάποια βελτίωση..ακόμα κ να μην είμαι εκεί θα αρκεστεί σε ρυζογκοφρετα μέχρι να θηλάσει.

Δεν ειναι μόνο ότι κοιμάται με θηλασμό αλλά ξυπνάει κ πόσες φορές είτε βράδυ είτε μεσημέρι για να πιει γάλα..και πίνει,δεν πιπιλαει...

Ωστόσο να σας πω,ότι ειναι κ σε ένα περίεργο στάδιο τώρα γιατί ο μπαμπάς του έφυγε εξωτερικό για δουλειά κ τον βλέπει λίγο με αποτέλεσμα έχει αγκιστρωθει πάνω μου ακόμα πιο πολύ,μη φύγω κ εγώ...βλέπω την διαφορά στην ψυχολογία του κάθε φορά που έρχεται.. Άλλο παιδί.. Αλλος ύπνος προς το καλύτερο μιλάω πάντα..

Συν ότι θα προκύψει κ μετακόμιση σπιτιού στο επόμενο διάστημα.

Γι'αυτό ούτως η άλλως για το επόμενο εξάμηνο (κ λίγο λεω)δεν προβλέπεται προσπάθεια για εγκυμοσύνη ούτως η άλλως αλλά για μετά,ήταν κατι που το σκεφτόμασταν.

Κ κλείνοντας θέλω να πω ότι ναι τον ξεγελάω με διάφορα...τα κάνω όλα αυτά.. φαντάσου να μην τα έκανα..με ένα βυζι μόνιμα έξω θα ήμουν χαχσχαχ

 

*Δεν ξέρω ακόμα πως να απαντήσω στην κάθε μία σας ξεχωριστά..οπότε αναφέρω κ στις δύο γνώμες..

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Hardim είπε:

Καλησπέρα σας και πάλι...ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας...

Ίσως κ έπρεπε να έχει μειώσει κάπως τους θηλασμός,βέβαια βλέπω ότι το έχει ανάγκη για όλους τους λόγους που αναφέρατε αλλά κ για φαγητό...από τις 2 το μεσημέρι κ έπειτα μόνο θηλασμό..εγώ προσφέρω τα πάντα, μέχρι και τροφές που δεν θα έπρεπε (ζάχαρη - αλάτι) για να δω την προτίμηση του και να δίνω επιλογές αλλά δεν έχει υπάρξει κάποια βελτίωση..ακόμα κ να μην είμαι εκεί θα αρκεστεί σε ρυζογκοφρετα μέχρι να θηλάσει.

Δεν ειναι μόνο ότι κοιμάται με θηλασμό αλλά ξυπνάει κ πόσες φορές είτε βράδυ είτε μεσημέρι για να πιει γάλα..και πίνει,δεν πιπιλαει...

Ωστόσο να σας πω,ότι ειναι κ σε ένα περίεργο στάδιο τώρα γιατί ο μπαμπάς του έφυγε εξωτερικό για δουλειά κ τον βλέπει λίγο με αποτέλεσμα έχει αγκιστρωθει πάνω μου ακόμα πιο πολύ,μη φύγω κ εγώ...βλέπω την διαφορά στην ψυχολογία του κάθε φορά που έρχεται.. Άλλο παιδί.. Αλλος ύπνος προς το καλύτερο μιλάω πάντα..

Συν ότι θα προκύψει κ μετακόμιση σπιτιού στο επόμενο διάστημα.

Γι'αυτό ούτως η άλλως για το επόμενο εξάμηνο (κ λίγο λεω)δεν προβλέπεται προσπάθεια για εγκυμοσύνη ούτως η άλλως αλλά για μετά,ήταν κατι που το σκεφτόμασταν.

Κ κλείνοντας θέλω να πω ότι ναι τον ξεγελάω με διάφορα...τα κάνω όλα αυτά.. φαντάσου να μην τα έκανα..με ένα βυζι μόνιμα έξω θα ήμουν χαχσχαχ

 

*Δεν ξέρω ακόμα πως να απαντήσω στην κάθε μία σας ξεχωριστά..οπότε αναφέρω κ στις δύο γνώμες..

Ευχαριστω

 

Στη θεση σου δεν θα μειωνα θηλασμους, τουλαχιστον οχι τωρα γιατι απ'οτι φαινεται περναει περιεργη φαση με την απουσια του μπαμπα και θα μετακομισετε κιολας. Προσωπικα, θα περιμενα ενα διμηνο μετα τη μετακομιση για να αρχισω τις οποιες αποπειρες μειωσης θηλασμων ή αποθηλασμου. Παντως, απλα πληροφοριακα και ο μεγαλος μου θηλαζε πολυ και τη νυχτα, μετα τα 2 αρχισε να ξυπναει μια ή καμια φορα, αλλα ακομη και τωρα (3,5 χρ) συνηθως θα ξυπνησει μια-δυο φορες ή και περισσοτερο αναλογως των περιστασεων μεσα στη μερα. Υπομονη θα ερθουν καλυτερες μερες. Παντως, αν θελετε να αρχισετε προσπαθειες για δευτερο μετα τη μετακομιση (και ακομη δεν σου εχει ερθει περιοδος) μπορεις να κανεις ενα ορμονικο ελεγχο για να δεις που βρισκεσαι. Συζητησε το με τον/την γυναικολογο σου.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καθυστερημένα βέβαια λόγω διακοπών..

Σε ευχαριστώ πολύ sentir...natureza θα κοιτάξω για αυτόν τον ορμονικό έλεγχο που μου είπες, δεν γνώριζα ότι μπορώ να κάνω κάποια τέτοια εξέταση που να μου δείξει σε το φάση είμαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...