Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηρεμος αποθηλασμος Αληθεια η ψεμα???


Recommended Posts

Ναι κάθεται.τρώει ήδη φρούτα, λαχανικά και κρεμες,είμαστε δηλαδή στους 2 θηλασμους την ημέρα,πρωί-βράδυ. εάν θηλαζα μόνο πρωί λες να υπήρχε πρόβλημα;;;;απλά αναρωτιέμαι εάν μετά απο 7 μερες αποχής έχει "λήξει" το γάλα μου......

 

Το γάλα δεν λήγει, μην ανησυχείς!

 

Με δύο θηλασμούς θα είναι δύσκολο να κάνεις επαναγαλακτισμό και να διατηρήσεις τη γαλουχία.

 

Οι ανάγκες του μωρού σε γάλα είναι ακόμη μεγάλες και για τον επαναγαλακτισμό θα χρειαστείς μερικούς θηλασμούς επιπλέον.

 

Για να κάνεις επαναγαλακτισμό με μεγάλες πιθανότητες να καλύψεις σύντομα τις ανάγκες του μωρού, θα πρέπει να κάνεις 6 θηλασμούς το 24ωρο (οι 6 θηλασμοί προτείνονται για μερικό επαναγαλακτισμό, το μωρό σου τρώει στερεές, οπότε ο μερικός επαναγαλακτισμός θα καλύψει τις ανάγκες του).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 9 months later...
Όταν ήθελα να ψιλοαραιώσουμε - ήταν όμως και τα παιδιά αρκετά έτοιμα - δηλαδή δεν ήθελαν πάντα στήθος για ύπνο ή για οτιδήποτε, διάβασα στο διαδίκτυο και πιστεύω ήταν μία συμβουλή που βοήθησε.

 

Έγραφε ότι τα περισσότερα παιδιά έχουν μια θέση της μητέρας που έχουν συνηθίσει, πχ να κάθεται η μαμά στον καναπέ, να κάθεται γενικά. Πράγματι, αν δεν με έβλεπαν να κάθομαι, δεν ζητούσαν. Σταδιακά αραιώσαμε τους θηλασμούς, μέχρι που δεν θυμάμαι και εγώ τώρα πώς αποθηλάσαμε ακριβώς. Δεν πρέπει να πήρε πάνω από μήνα. Χωρίς κανένα παράπονο.

 

Πάντως είχαμε θέμα με το ότι η μικρή δεν πολυσυμπαθούσε το ξένο γάλα και δεν είχαμε κάποια στρατηγικη για αυτό το θέμα. Μετά από κανένα χρόνο άρχισε να πίνει ποσότητες γάλα αγελαδινό.

 

ο δικος μου ζηταει μανιασμενα γαλα οταν ξυπναει μεσα στη νυχτα. μπορει πιο πριν να κοιμηθει χωρις στηθος, στην αγκαλια μου, στο μπαμπα του στη γιαγια ακομα και μονος του ν ανεβει στο κρεβατι και να τον παρει ο υπνος. τη μερα σπανια ζηταει για να κοιμηθει το μεσημερι αν πειναει. το πρωι του δινω μονη μου αλλα πινει λιγο (αφου ολο το βραδυ πινει ασταματητα)

Link to comment
Share on other sites

Όταν η κόρη μου έγινε 18 μηνών αποφάσισα να της κόψω τον θηλασμό μέσα στην νύχτα. Τότε ξυπνούσε 3-4 φορές και το πρωί που πήγαινα στην δουλειά ήμουν σαν ζόμπι. Της εξήγησα πως πριν πάμε για ύπνο θα πρέπει να πιει πολύ γαλατάκι να γεμίσει η κοιλίτσα γιατί η μαμά δεν θα είχε άλλο γάλα μέχρι να βγει ο ήλιος στον ουρανό. Δεν μπορώ να πω πως παιδεύτηκα ιδιαίτερα, μετά από λίγες μέρες το εμπέδωσε και δεν ξαναζήτησε μέσα στην νύχτα. Αυτό όμως δεν σήμαινε ότι έπαψε να ξυπνά και πλέον χωρίς τον θηλασμό τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα και μας έπαιρνε περισσότερη ώρα μέχρι να ξανακοιμηθεί. Τώρα εκ των υστέρων εύχομαι να μην το είχα κάνει. Έκανα υπομονή πιστεύοντας πως σιγά σιγά θα μάθαινε να κοιμάται σερί αλλά που τέτοια τύχη. Τον πρώτο της συνεχόμενο ύπνο τον έκανε αφού έκλεισε τα τρία και αυτό όχι κάθε μέρα. Τώρα πια που πλησιάσαμε τα 4 τα καταφέραμε!!!

Η μικρή μου αποθήλασε μόνη της κάπου στα τρεισήμισι χωρίς κανένα πρόβλημα. Έγινε τόσο εύκολα και τόσο σταδιακά που κάποια στιγμή απλά έπαψε να το ζητάει. Μάλιστα δεν θα το ξεχάσω μια μέρα αφού είχε κάμποσες μέρες να θηλάσει με είδε την ώρα που φορούσα το σουτιέν μου και με ρώτησε, μαμά έχεις ακόμα γάλα στα βυζ@κια σου? Ναι μωρό μου θέλεις? την ρώτησα και μου απάντησε όχι………..

Σοκ!

Το μόνο άτομο που ζορίστηκε με τον αποθηλασμό ήμουν εγώ………….. 56819qyubccoqaf.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...