Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επισκέψεις φίλων και συγγενών


ΑΡΙΑΔΝΗ

Recommended Posts

Αν και σου απαντήθηκε πολλάκις ωστόσο ΜΟΝΟ οι γονείς του βρέφους θα σου πουν τι θέλουν εκείνοι για το δικό τους μωρό..εδω θα σου πούμε εμείς τι θέλουμε για τα δικά μας η καθεμιά..

 

Για τη ιστορία πάντως επειδή προέρχομαι απο μεγάλη οικογένεια θα δεχτώ επισκέψεις,πρώτα ο Θεός να γεννήσω καλά,χωρίς επιπλοκές για εμένα και το μωρό.Πιστεύω οτι δε θέλει και πολύ φαιά ουσια να καταλάβει κάποιος οτι αν είναι άρρωστος ή έχει ίωση ΔΕΝ κάνει επισκέψεις σε νεογέννητα και λεχώνα!!!Και το μωράκι όποιος θέλει αγκαλιά πάντα με τις απαραίτητες προφυλάξεις:σεντονάκι,ώστε να μην ακουμπάει απευθείας στα ρούχα του επισκέπτη καλό σαπούνισμα στα χέρια και αντισηπτικό τζελ,πριν πιάσει το μωρό και φιλάκια στα ποδαράκια εκτός απο εμένα και τον μπαμπά που θα το φιλάμε και στο κεφαλάκι!!και όπου αλλού γουστάρουμε γιατί πολλά χρόνια το είχα άχτι με τα ανήψια μου που τα αλλάζαν οι αδερφές μου και τα ματσουλιάζανε (νεογέννητα) στο κορμάκι!!!!:lol::lol::lol:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή ο ιός της βρογχιολίτιδας π.χ. είναι διαφορετικός όταν τον κολλάς μέσα στο σπίτι και διαφορετικός όταν τον κολλάς απέξω; Και στο σπίτι πώς μπαίνει; Απέξω δεν έρχεται;

 

 

Πώς άλλο; Πώς διαφέρει;

 

 

Τι άλλο να ήταν; Τι θα μπορούσαν να τον κολλήσουν δηλαδή; Φυματίωση;

 

ειναι θεμα διαφορετικης μικροβιακης χλωριδας. ενα μικροβιο το οποιο σε μενα, την οικογενιεα μου και το νεογεννητο μου δεν εινια παθογονο, σε σενα ομως και στην οικογενεια σου μπορεινα γινει.

 

το απ' εξω διαφερει οταν ερχεται φιλτραρισμενο απο εσενα και διαφορετικα αφιλτραριστο απο καποιον αλλον. εσυ το περνας μεσα απο τη δικη σου μικροβιακη χλωριδα, αναπτυσσεις αντισωματα και μετα το φερνεις στο δικο σου μωρο.

 

μεγαλωσα μεσα σε περιβαλλον ιατρικο. η μανα μου εινια γιατρος και ακολουθησε και το υπολοιπο σοι. αυτο εμαθα και αυτην την αντιληψη εχω. σκεψου οτι ναι εμεις και οι αντρες μας παμε στη δουλεια και φερνουμε μικροβια αλλα δεν γινονται παθογονα.

 

σε πληροφορω οτι ο μεγαλος ολη τη χρονια ηταν αρρωστος με 39αρια καραμπινατα και πηρε 5 μπουκαλια αντιβιωση. ξερεις πως αρρωσταινε; απο τα πεθερικα μου. καθε φορα μας επισκεπτονταν αρρωσταινε το παιδι. μια δε φορα αρρωστησαμε οικογενειακως τρελα για 20 μερες κανονικα και με καταλοιπα για 3 μηνες. εγω εμπαιαν για καισαρικη,μου ειχαν κανει και επισκληριδιο και εβγαζα φλεματα. ο μεγαλος καθαρισε απο τα φλεματα μετα απο 6 μηνες. σε πληροφορω οτι ηταν αρρωστη η πεθερα μου. ο πεθερος και η κουνιαδα μου στο ιδιο σπιτι δεν πολυκολλησαν. εμεις που πηγε 1 ωρα ο αντρας μου να παρει κατι χαρτια κολλησαμε οικογειακως και πολυ εντονα.

 

Σαφώς είναι καλό να παίρνουμε απαραίτητες προφυλάξεις, αλλά ας μην βγάζουμε αυθαίρετες θεωρίες. Η επικίνδυνη περίοδος (για θερμοκοιτίδα κ.λπ.) είναι μέχρι 3 μηνών, αλλά ακόμα και τότε δεν είναι απαραίτητο να νοσηλευτεί το παιδί, εκτός αν κάνει μεγάλο πυρετό.

 

η θερμοκοιτιδα ειπα οτι εξαρταται απο το νοσημα και το γιατρο. μπορει και απυρετο με ουρολοιμωξη α βρεθει στη θερμοκοιτιδα με ορο και αντιβιωση.

 

 

Ο μόνος τρόπος να είσαι 100% σίγουρος ότι το παιδί σου δεν θα κολλήσει τίποτα είναι να μην δεις κανέναν ούτε εσύ ούτε το παιδί για 3 μήνες ή και για 3 χρόνια.

 

η ειρωνεια ηταν αρκετα ασχημη. εσυ εχεις αυτην την αντιληψη. εγω εχω αλλη και στην εξηγησα. εσυ κανεις ο,τι καταλάβαινεις με τα δικα σου παιδια. εγω ο,τι καταλαβαινω με τα δικα μου και λεμε τη γνωμη και την εμπειρια μας.

Link to comment
Share on other sites

και γω είμαι υπερ του όχι πολλά πολλά με μικρό βρεφάκι. Στα δικά μου παιδιά τουλάχιστον για τα οποία εγω΄αποφασίζω εφόσον έχω εγω την ευθύνη και συμφωνα με αυτά που γνωρίζω δεν δέχτηκα επισκέψεις τουλάχιστον μέχρι να γίνουν 3 μηνώ και δεν επέτρεψα αγκαλιές κλπ. και τώρα όταν κάποιος έρχεται σπίτι πρώτα πλένει χέρια ή τζελ και μετά αγκαλιά τα παιδιά. Σκεφτείτε βρε κορίτσια εμας ας πούμε που είμαστε ενήλικες θα μας άρεσε να μας χαιδεύουν στο πρόσωπο πχ τα οποιαδήποτε βρωμόχερα? Γιατι να πρέπει να γίνεται αυτό σε βρέφος, επειδή δεν μπορεί να αμυνθεί?Ε γι αυτό είναι η μάνα για να το προστατεύει. Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη , φυσικά υπάρχουν κ πολλές άλλες, αλλά σεβαστή η γνώμη κάθε μάνας για το παιδί της.

 

συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

η ειρωνεια ηταν αρκετα ασχημη. εσυ εχεις αυτην την αντιληψη. εγω εχω αλλη και στην εξηγησα. εσυ κανεις ο,τι καταλάβαινεις με τα δικα σου παιδια. εγω ο,τι καταλαβαινω με τα δικα μου και λεμε τη γνωμη και την εμπειρια μας.

Σαφώς μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις με τα δικά σου τα παιδιά, αυτό νομίζω το ξεκαθαρίσαμε. Δεν είναι ανάγκη να αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω έτσι όπως τα εξηγείς είναι πώς γίνεται να κολλάει ο ένας τον άλλο μέσα στην ίδια οικογένεια. Δηλαδή αν ένα μικρόβιο είναι παθογόνο για μια οικογένεια, θα πρέπει να είναι παθογόνο για όλους. Και αν δεν είναι παθογόνο, να μην είναι για κανέναν. Πώς γίνεται να αρρώστησε η πεθερά σου και να μην αρρώστησαν οι υπόλοιποι ας πούμε; Και πώς γίνεται τα μεγαλύτερα αδερφάκια να κολλάνε τα μικρότερα ή οι γονείς τα παιδιά; Δεν φιλτράρονται τα μικρόβια σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τα μικροβια αναπτυσσονται και αντισωματα. εινια θεμα μικροβιακης χλωριδας. τι ακριβως δεν καταλαβαινεις. ενα μικροβιο δεν εινια παθογονο σε μενα αλλα γινεται παθογονο σε μια αλλη οικογενεια με αλλη μικροβιακη χλωριδα και αλλα αντισωματα. ενω ενα μικροβιο της αλλης οικογενειας μπορει να καταστη παθογονο στη δικη μας οικογενεια για τους ιδιους ακριβως λογους. αν δεν μπορεις εσυ να το καταλαβεις, λυπαμαι. το εξηγησα πολλες φορες και με απολυτη σαφηνεια.

 

νομιζω οτι το συνεχιζεις απλα και μονο για την τιμη των οπλων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ειρωνεια ηταν αρκετα ασχημη. εσυ εχεις αυτην την αντιληψη. εγω εχω αλλη και στην εξηγησα. εσυ κανεις ο,τι καταλάβαινεις με τα δικα σου παιδια. εγω ο,τι καταλαβαινω με τα δικα μου και λεμε τη γνωμη και την εμπειρια μας.

 

 

καλησπέρα!

θα ήθελα κι εγω μια διευκρίνηση..μην το εκλάβεις ως ειρωνία!!

 

Απο τη στιγμή που κάνεις οικογένεια δηλαδή με τον σύζυγο,οι λοιποί συγγενείς που ως τότε ζούσες μαζί τους (γονείς κι αδέρφια) παύουν να είναι οικογένεια;πως είναι δυνατόν να κολλάνε τα παιδιά απο τους παπούδο-γιαγιάδες και τους θείους αλλά εσύ (η μάνα π.χ.) να μην κολλάς απο αυτούς και να τα φέρνεις στο μωρό;

Μου φαίνεται περίεργο..είναι κάτι που το ακούω πρώτη φορά..εμείς πολυμελής οικογένεια κι όποτε πηγαίναμε επίσκεψη στα βρεφάκια μας (κοτζάμ γαιδούρια τώρα!!!) ουδέποτε κόλλησαν κάτι απο τους επισκέπτες μόνο και όχι απο ενδο-οικογενειακή εστία..πέρυσι ξάδερφος του συζύγου που οδηγεί σχολικό κόλλησε την ενός μηνός κορούλα του με τον Η1Ν1 την οποία είχε "φέρει" στο σπίτι απο τα παιδάκια κι όχι απο κάποιον απο τους συγγενείς οι οποίοι έκαναν επίσκεψη.

 

Δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου απλώς μου προκαλούν εντύπωση...

 

 

Υ.Γ. : μόλις είδα οτι απάντησες στη μικρή μαιμού (!!!!) οπότε και να μην μου απαντήσεις οκ!!καλύφθηκα!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

θα ήθελα κι εγω μια διευκρίνηση..μην το εκλάβεις ως ειρωνία!!

 

Απο τη στιγμή που κάνεις οικογένεια δηλαδή με τον σύζυγο,οι λοιποί συγγενείς που ως τότε ζούσες μαζί τους (γονείς κι αδέρφια) παύουν να είναι οικογένεια;πως είναι δυνατόν να κολλάνε τα παιδιά απο τους παπούδο-γιαγιάδες και τους θείους αλλά εσύ (η μάνα π.χ.) να μην κολλάς απο αυτούς και να τα φέρνεις στο μωρό;

 

οι λοιποι πλεον συγγενεις ζουν σε ΑΛΛΟ σπιτι με ΑΛΛΗ μικροβιακη χλωριδα.

 

εγω και ο συζυγος και θα φερω μικροβια και εχω μικροβια. μπορει να κολλησω και να εχω αντισωματα και να μην εκδηλωσω την ασθενεια, τουλαχιστον σοβαρα. το μωρο ομως δεν εχει και μπορει να κολλησει και να την εκδηλωσει βαρια. πως να το εξηγησωπιο απλα;

 

Μου φαίνεται περίεργο..είναι κάτι που το ακούω πρώτη φορά..εμείς πολυμελής οικογένεια κι όποτε πηγαίναμε επίσκεψη στα βρεφάκια μας (κοτζάμ γαιδούρια τώρα!!!) ουδέποτε κόλλησαν κάτι απο τους επισκέπτες μόνο και όχι απο ενδο-οικογενειακή εστία..πέρυσι ξάδερφος του συζύγου που οδηγεί σχολικό κόλλησε την ενός μηνός κορούλα του με τον Η1Ν1 την οποία είχε "φέρει" στο σπίτι απο τα παιδάκια κι όχι απο κάποιον απο τους συγγενείς οι οποίοι έκαναν επίσκεψη.

 

αυτο εινια κατι διαφορετικο απο αυτο που λεμε. ο μπαμπας εφερε γριπη και νοσησαν. λογικο. και εμας εφερε απο την πεθερα μου πνευμονιοκο και νοσησαμε ολοι. μη μπερδευεσαι. αλλο το ενα αλλο το αλλο.

 

και δεν εινια καθε επισκεψη προβληματικη ουτε αρρωσταινεις με καθε επισκεψη. λιγο να σοβαρευτουμε και να καταλαβαινουμε τι διαβαζουμε.

 

και μιλαμε για ενα βρεφος 3 ΗΜΕΡΩΝ. δεν εινια κουδουνιστρα να το παιρνουν ολοι αγκαλια και να το φιλανε.

 

Δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου απλώς μου προκαλούν εντύπωση...

 

 

Υ.Γ. : μόλις είδα οτι απάντησες στη μικρή μαιμού (!!!!) οπότε και να μην μου απαντήσεις οκ!!καλύφθηκα!

 

εινια και θεμα νοοτροπιας. αλλα δε νομιζω να θελει καποια λεχωνα τοσο πολυ να παιρνουν ολοι το νεογενηητο της αγκαλια, ουτε εχω δει γιατρο να το επιτρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ονομάζουμε μικροβιακή χλωρίδα είναι λίγο-πολύ κοινή σε όλους τους ανθρώπους και ένα υγιές τελειόμηνο μωρό αρχίζει να την αναπτύσσει από τη στιγμή της γέννησης και δεν αρρωσταίνει από αυτή. Άρα σε όλα τα σπίτια πάνω-κάτω τα ίδια μικρόβια συχνάζουν. Μικρόβια τύπου πνευμονιόκοκκος που αναφέρθηκαν, και μπορούν να προκαλέσουν αρρώστιες, δεν ζουν επ' άπειρο μέσα σε ένα σπίτι, για να μας το φέρει ο επισκέπτης. Συνήθως έχουν συγκεκριμένο κύκλο ζωής, αν είναι σε έξαρση κι αυτός που τα κουβαλάει έχει συμπτώματα μπορείς να του ζητήσεις να μην σε επισκεφτεί, αν δεν το γνωρίζει ούτε ο ίδιος, δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι.

 

Επίσης, δεν καταλήγουν όλα τα μωρά που αρρωσταίνουν στη θερμοκοιτίδα, αυτό είναι το πιο ακραίο και σπάνιο σενάριο!

 

Το μωρό χρειάζεται να εκτεθεί σε μικρόβια από πολύ μικρό, είναι ο μόνος τρόπος να δουλέψει και να δυναμώσει το ανοσοποιητικό του. Δεν είναι απαραίτητο ούτε να καλύπτεται αυτός που το κρατάει με σεντόνι, και κυρίως δεν χρειάζεται αντισηπτικό τζελ, ένα απλό σαπούνι αρκεί για να σκοτώσει τα περισσότερα μικρόβια, η συχνή χρήση του τζελ και γενικά των σαπουνιών τύπου ντετόλ μακροπρόθεσμα μας κάνει πιο ευάλωτους ακόμη και στα πιο απλά και συνηθισμένα μικρόβια, που ο οργανισμός θα έπρεπε να έχει συνηθίσει. Και τελικά καταλήγουμε να αρρωσταίνουμε πολύ πιο εύκολα και συχνά από ό,τι θα έπρεπε...

 

Απλά επειδή οι απόψεις για το θέμα είναι πασιφανώς διαφορετικές, καλό είναι η κοπέλα που επανέφερε το θέμα να ρωτήσει τη μητέρα για το τι θα ήθελε και να σεβαστεί την άποψή της, όποια κι αν είναι αυτή.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

εινια και θεμα νοοτροπιας. αλλα δε νομιζω να θελει καποια λεχωνα τοσο πολυ να παιρνουν ολοι το νεογενηητο της αγκαλια, ουτε εχω δει γιατρο να το επιτρεπει.

 

το μωρό δεν παίρνει αντισώματα απο τη μάνα;με τον θηλασμό;

δεν κατανόησα διαβάζοντας οτι κάθε επίσκεψη μπορεί να είναι παθογόνος..είπα -όπως κι εσυ- την προωπική μου εμπειρία..κοσμοσυρροή γινόταν όταν πήρε η αδερφή μου σπίτι τη μεγάλη μου ανηψιά,πρώτο εγγόνι και ανήψι κι απο τις 2 πλευρές βλέπεις...3 ημερών ήταν κι εκείνη και μάλιστα στην καρδιά της εποχής των ιώσεων..Μάρτη μήνα!!τίποτα δεν κόλλησε κι οι περισσότεροι απο τα αδέρφια είμαστε ακόμα μαθητές σε γυμνάσιο και λύκειο..

 

Τελοσπάντων επειδή πολύ εύκολα,εδω μέσα,μπορεί να καταλήξει μια απλή κουβέντα σε προσωπική αντιπαράθεση,κι εγω δεν είμαι τέτοιος τύπος,να σου πω οτι ο τόνος σου μου φάνηκε ιδιαίτερα επιθετικός...τον λόγο δεν μπορώ να τον καταλάβω..αν σ'ενοχλεί το να εξηγείς κάποια πράγματα που γνωρίζεις καλύτερα ή και παραπάνω,μην το κάνεις απαντώντας προσωπικά σε κάθε μια.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τα μικροβια αναπτυσσονται και αντισωματα. εινια θεμα μικροβιακης χλωριδας. τι ακριβως δεν καταλαβαινεις. ενα μικροβιο δεν εινια παθογονο σε μενα αλλα γινεται παθογονο σε μια αλλη οικογενεια με αλλη μικροβιακη χλωριδα και αλλα αντισωματα. ενω ενα μικροβιο της αλλης οικογενειας μπορει να καταστη παθογονο στη δικη μας οικογενεια για τους ιδιους ακριβως λογους. αν δεν μπορεις εσυ να το καταλαβεις, λυπαμαι. το εξηγησα πολλες φορες και με απολυτη σαφηνεια.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς - εφόσον όπως λες η κάθε οικογένεια έχει παρόμοια μικροβιακή χλωρίδα, αντισώματα κ.λπ. - γίνεται να φέρει ένας από την οικογένεια ένα μικρόβιο και να αρρωστήσουν μόνο οι μισοί ή μόνο αυτός που το έφερε. Ή να εκτεθούν δύο μέλη της ίδιας οικογένειας ταυτόχρονα στον ίδιο ιό και να αρρωστήσει μόνο το ένα.

 

Επίσης σε τι διαφέρει ένας πνευμονιόκοκκος που τον έφερε στο σπίτι ο μπαμπάς από έναν πνευμονιόκοκκο που τον έφερε στο σπίτι η πεθερά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Επίσης, δεν καταλήγουν όλα τα μωρά που αρρωσταίνουν στη θερμοκοιτίδα, αυτό είναι το πιο ακραίο και σπάνιο σενάριο!

 

Το μωρό χρειάζεται να εκτεθεί σε μικρόβια από πολύ μικρό, είναι ο μόνος τρόπος να δουλέψει και να δυναμώσει το ανοσοποιητικό του..

 

καθόλου ακραίο, εγω ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις βρεφών που από απλές ιώσεις κατέληξαν στο νοσοκομείο με ενδοφλέβια αντιβίωση. Και ας κάτσει μετά αυτή η μάνα να περάσει όοολη αυτή την ταλαιπωρία...

Το μωρό ναι θα εκτεθεί και σε μικρόβια αλλά αργότερα - μετά τους έξι μήνες τουλάχιστον, όχι από την αρχή της ευαίσθητης ζωούλας του..έχει καιρό μετά να εκτεθεί σε όσα μικρόβια θέλει....

Link to comment
Share on other sites

εινια και θεμα νοοτροπιας. αλλα δε νομιζω να θελει καποια λεχωνα τοσο πολυ να παιρνουν ολοι το νεογενηητο της αγκαλια, ουτε εχω δει γιατρο να το επιτρεπει.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λές με τον γιατρό... όντως και εμείς όταν φύγαμε απο το μαιευτήριο (πρόσφατα) ο γιατρός μας απαγόρεψε επισκέψεις διότι μας είπε πως κυκλοφορεί ιός με υψηλό πυρετό.. σκέψου πως όταν γυρίσαμε σπίτι ήρθε η μαμά μου μόνο για να μας κάνει ένα φαί και αν χρειαστώ κάτι να με εξυπηρετήση γιατί ήμουν απο καισαρική.. εγώ με το μωρό πήγα σε άλλο δωμάτιο και της μιλούσα απο μακρία δεν την άφησα να με φιλήσει γιατί σκεφτόμουν αυτό που είπε η γιατρός για την αρρώστια και επειδή πρόσφατα η αδερφή μου και ο ανηψιός μου ήταν άρρωστη με αυτόν τον ιό την είχα απο μακριά και αποδειχτήκα πολύ σωστή διότι την άλλη μέρα η μαμά μου ήταν άρρωστη!!! ούτε που θέλω να σκέφτομαι τι θα είχε γίνει αν έπερνε αγκαλιά το μωρό ή αν έρχονταν πιο κοντά σε μένα διότι μην ξεχνάμε η καισαρική είναι ενχείρηση και είσαι πιο επιρρεπής σε αρρώστιες.. για αυτό πολύ προσοχή κορίτσια πολύ προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια λίγο υπερβολικό και αυτό το κόβω , ως μαμά με 2 παιδιά που πάμε σχολείο σας πληροφορώ ότι πάντα κυκλοφορούνε ίωσεις , και γαστρεντεριτιδες και με υψηλούς πυρετους κτλ. Δηλαδή είναι λύση να απομονωθεις για να μην κολησεις ; Δηλαδή άμα είχες αλλά 2 η 1 παιδιά τι θα έκανες θα σταματούσες να τα άγγιζεις μην τυχων κολησεις και το μεταδόσεις στο μπεμπε ; η θα τα σταματούσες από το σχολείο η θα τα εστελνες αλλού ; Και ο άντρας σου ; Δεν ερχοτανε σε επαφή με το μωρό ; Και άμα έπρεπε να γυρίσεις δουλειά ; Η συνοιφαδα μου γύρισε δουλειά 1 βδομάδα μετά την καισαρικη της γιατί δεν είχε πολυτέλεια να κάτσει σπίτι της μιας και τυχαίνει νομική σύμβουλος σε εταιρία σε μια περίοδο όπου υπάρχει έξαρση σε ίωσεις , με έναν Ακόμα πιτσιρικά σπίτι και τα παιδιά τα κράτησε η κοπέλα που είχανε μαζί με τη γιαγιά και τον άντρα της , κανείς δεν κολησε τίποτα . Πρώτη φορά ακούω γιατρό να συστήνει την απομόνωση για να μην κολησεις ίωσεις .ΚΑι δεν προσπαθώ να την πω σε κανέναν ο καθένας κάνει ότι αγαπάει αλλά τζάμπα φόβιζουνε τις νέες μαμάδες και τις φορτώνουν άγχοι και ανυσηχιες .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάποιοι παιδίατροι συστήνουν προφυλάξεις για τους πρώτους μήνες του παιδιού. Αυτή είναι η σκοπιά τους.

 

Ωστόσο δεν είναι το ίδιο να εμφανίσεις το παιδί στις γιαγιάδες και στις θείες στους 3,6 μήνες ή και στη βάφτιση ακόμα σε σχέση με το να μην το κάνεις αυτό... Η σχέση που δημιουργείται (και με το ίδιο το παιδί και με τα ξαδερφάκια του) δεν είναι ακριβώς η ίδια. Τη σχέση θα τη χτίσει και θα την έχει μια ζωή... Ζυγίζει κανείς τα υπέρ και τα κατά και κρίνει. Το να αποφεύγει κανείς να επισκεφτεί μωρό όταν ο οποιοσδήποτε στην οικογένεια είναι άρρωστος ή έχει μυξούλες είναι μια αρκετά ασφαλής πρακτική. Μια απλή μυξούλα ένα μωράκι μπορεί να την περάσει με πυρετό και πράγματι να νοσηλευτεί.

 

Ξέρω και ανθρώπους που την ίωση τη βαφτίζουν αλλεργία και κυκλοφορούν οι ίδιοι και τα παιδιά τους παντού κανονικά και αυτούς ειδικά τους φοβάμαι πολύ με τα μωρά, τους άλλους όχι.

 

Οπότε το τι λέει ένας παιδίατρος από τη σκοπιά του δεν το θεωρώ νόμο, έτσι γενικά... Τη στιγμή που στο μαιευτήριο, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ενώ υπάρχει η δυνατότητα του ρουμινγκ ιν, οι παιδίατροι ανέχονται να πιάνουν τα νεογέννητα πάρα πολλά άτομα από τις διάφορες βάρδιες του προσωπικού, που κανείς δεν κάθεται να μετρήσει πόσα και πότε είναι! Και που καμία επίδραση δεν θα έχουν στις σχέσεις του παιδιού μετέπειτα.

 

Να το ξαναπω και αυτό... Το ένα από τα παιδάκια μου το πήρα από το μαιευτήριο συναχωμένο. Το ανακάλυψα την ώρα της διαδρομής από το μαιευτήριο στο σπίτι. Το μωράκι δεν είχε ανεβεί καθόλου στο δωμάτιο, εξιτήριο πήρε από τη ΜΕΝΝ όπου το πιάναμε μόνο οι γονείς του και το προσωπικό. Εμείς και το διδυμάκι, που ήταν στο δωμάτιο και δεχτήκαμε ελεύθερα όποιον ήθελε να έρθει, δεν αρρωστήσαμε.

 

Τέλος πάντων, ήθελα να πω ότι υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά για το ολο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ονομάζουμε μικροβιακή χλωρίδα είναι λίγο-πολύ κοινή σε όλους τους ανθρώπους και ένα υγιές τελειόμηνο μωρό αρχίζει να την αναπτύσσει από τη στιγμή της γέννησης και δεν αρρωσταίνει από αυτή. Άρα σε όλα τα σπίτια πάνω-κάτω τα ίδια μικρόβια συχνάζουν. Μικρόβια τύπου πνευμονιόκοκκος που αναφέρθηκαν, και μπορούν να προκαλέσουν αρρώστιες, δεν ζουν επ' άπειρο μέσα σε ένα σπίτι, για να μας το φέρει ο επισκέπτης. Συνήθως έχουν συγκεκριμένο κύκλο ζωής, αν είναι σε έξαρση κι αυτός που τα κουβαλάει έχει συμπτώματα μπορείς να του ζητήσεις να μην σε επισκεφτεί, αν δεν το γνωρίζει ούτε ο ίδιος, δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι.

 

Επίσης, δεν καταλήγουν όλα τα μωρά που αρρωσταίνουν στη θερμοκοιτίδα, αυτό είναι το πιο ακραίο και σπάνιο σενάριο!

 

Το μωρό χρειάζεται να εκτεθεί σε μικρόβια από πολύ μικρό, είναι ο μόνος τρόπος να δουλέψει και να δυναμώσει το ανοσοποιητικό του. Δεν είναι απαραίτητο ούτε να καλύπτεται αυτός που το κρατάει με σεντόνι, και κυρίως δεν χρειάζεται αντισηπτικό τζελ, ένα απλό σαπούνι αρκεί για να σκοτώσει τα περισσότερα μικρόβια, η συχνή χρήση του τζελ και γενικά των σαπουνιών τύπου ντετόλ μακροπρόθεσμα μας κάνει πιο ευάλωτους ακόμη και στα πιο απλά και συνηθισμένα μικρόβια, που ο οργανισμός θα έπρεπε να έχει συνηθίσει. Και τελικά καταλήγουμε να αρρωσταίνουμε πολύ πιο εύκολα και συχνά από ό,τι θα έπρεπε...

 

Απλά επειδή οι απόψεις για το θέμα είναι πασιφανώς διαφορετικές, καλό είναι η κοπέλα που επανέφερε το θέμα να ρωτήσει τη μητέρα για το τι θα ήθελε και να σεβαστεί την άποψή της, όποια κι αν είναι αυτή.

 

συμφωνω με κινκα

κοριτσια μην τρελαινεστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Επισκέψεις στο μαιευτήριο χειμώνα -  ενοχλήσεις και κίνδυνοι

 

Ξαναπιάνω αυτό το φλέγον θέμα με τους προσωπικούς μου προβληματισμούς γιατί είμαι κι εγώ πολύ μπερδεμένη και δεν ξέρω τι θέλω ούτε πώς να χειριστώ την κατάσταση. 

 

Θα γεννήσω μέσα στο χειμώνα. Rooming in δεν θα κάνω αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει τα μωρά στο συγκεκριμένο μαιευτήριο έρχονται στο θάλαμο αρκετές φορές, που κάποιες συμπίπτουν με τις ώρες του επισκεπτηρίου. Εγώ προσωπικά δεν είμαι κατά των επισκέψεων. Αντιθέτως θα με πείραζε αν δεν εμφανίζονταν κάποιοι συγκεκριμένοι φίλοι (που συνολικά δεν πιστεύω ότι υπερβαίνουν τα 6-7 άτομα). Εννοείται δεν θεωρώ ενόχληση ούτε και τους στενούς συγγενείς, που και για τα δυο σόγια μας μαζί δεν ξεπερνούν τις 5-6 οικογένειες. Είναι και διακριτικοί άνθρωποι όλοι τους, δεν φοβάμαι ότι θα με φτύνουν να μη με ματιάσουν ή θα ζητούν να αγγίξουν το μωρό, ούτε ότι θα κατσικωθούν και δεν θα φεύγουν. Δεν θέλω να θηλάσω μπροστά σε κόσμο αλλά θα τραβάω το παραβάν και δεν θα με βλέπει κανένας.

 

Ο άντρας μου από την άλλη, φοβάται τις ιώσεις, κυρίως λόγω της εποχής, και γενικά θέλει να ασχολείται με εμένα και το μωρό και όχι με κόσμο (πέραν κάποιων στενών συγγενών, άντε και λίγων φίλων, που και για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρη). Γενικά σαν χαρακτήρας τις κοινωνικές εκδηλώσεις τις θέλει αυθόρμητες και όχι έτσι καταναγκαστικά και τυπικά και σας ξεπετάμε μ' ένα γλυκό κι έναν καφέ στην καφετέρια, χαρήκαμε που σας είδαμε και γεια σας, οπότε όλη η φάση των επισκέψεων του φαίνεται τσίρκο. 

 

Η μητέρα μου από την άλλη, έχει τελείως διαφορετική νοοτροπία. Πρώτα απ' όλα έχει έναν τεράστιο κοινωνικό κύκλο και πάντα ανταλλάσσει επισκέψεις σε ευχάριστα γεγονότα και εννοείται ότι έχει επισκεφτεί στο μαιευτήριο όλους τους φίλους της όταν έγιναν παππούδες. Προφανώς σε συνεννόηση πάντα με τους φίλους της, δεν φορτώνεται στα ζευγάρια, και φυσικά αφήνει το δωράκι της, κάθεται λίγο και φεύγει, και ούτε καν πλησιάζει τα μωρά. Γενικά θεωρεί τις επισκέψεις αυτονόητες και το θέμα των μικροβίων δεν την έχει προβληματίσει ποτέ, μην πω κιόλας ότι το θεωρεί υπερβολή. Επομένως θεωρεί αυτονόητο ότι αρκετοί από τους δικούς της φίλους θα έρθουν στο μαιευτήριο - ή μάλλον θεωρεί αυτονόητο ότι θα θέλουν να έρθουν όλοι αλλά δυστυχώς(!) δεν τα καταφέρνουν πάντα όλοι!!! Εννοείται δε ότι θεωρεί μέγιστο δείγμα αντικοινωνικότητας το να μην θέλεις να δεχτείς κόσμο και εννοείται ότι δεν υπάρχει η μέση λύση των εκλεκτικών επισκέψεων. Ή θέλεις, ή δεν θέλεις!

 

Επειδή εγώ είμαι τύπος που θέλει να τους έχει όλους ευχαριστημένους, και επειδή εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο η ιδέα του ποιοι θα έρθουν από τους φίλους της, και έχω ήδη ξεκαθαρίσει ότι όποιος έρχεται θα είναι σε συνεννόηση μαζί της για να είναι κι εκείνη εκεί, πίστευα ότι έτσι θα είναι και ο άντρας μου ήσυχος και η μαμά ευχαριστημένη, αλλά νομίζω τελικά ότι ο άντρας μου είναι ακόμα πολύ προβληματισμένος οπότε θα πρέπει να να το χειριστώ πιο δυναμικά. 

 

Οι απορίες μου είναι: υπάρχει όντως κίνδυνος από μικρόβια μόνο και μόνο αν μπει πολύς κόσμος στον θάλαμο χωρίς να πλησιάσει το μωρό; να βάλω τον γυναικολόγο μου να της πει ότι μετά την καισαρική θα θέλω κι εγώ λίγη προσωπική φροντίδα οπότε καλό είναι να μην παρελαύνει καθημερινά κόσμος; μήπως γενικά υπάρχει η τάση (όπως έχω καταλάβει), οι περισσότερες κοπέλες να περιορίζουν τις επισκέψεις κι έτσι να καταλάβει η ίδια ότι μόνο εμείς ενοχλούμε και να βάλει κάποιο μέτρο; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Οι απορίες μου είναι: υπάρχει όντως κίνδυνος από μικρόβια μόνο και μόνο αν μπει πολύς κόσμος στον θάλαμο χωρίς να πλησιάσει το μωρό; να βάλω τον γυναικολόγο μου να της πει ότι μετά την καισαρική θα θέλω κι εγώ λίγη προσωπική φροντίδα οπότε καλό είναι να μην παρελαύνει καθημερινά κόσμος; μήπως γενικά υπάρχει η τάση (όπως έχω καταλάβει), οι περισσότερες κοπέλες να περιορίζουν τις επισκέψεις κι έτσι να καταλάβει η ίδια ότι μόνο εμείς ενοχλούμε και να βάλει κάποιο μέτρο; 

 

 

1) Υπάρχει αντικειμενικά κίνδυνος, ναι. 

2) Ο πατέρας του μωρού όπως και η μαμά έχουν βέτο σε οτιδήποτε μπορεί να θέλει οποιοσδήποτε άλλος, συμπεριλαμβανομένης και της γιαγιάς. Αν η γιαγιά θέλει το πιο λογικό πράγμα στον κόσμο για το εγγόνι, αλλά είτε η μαμά είτε ο μπαμπάς διαφωνούν, το θέμα τελείωσε. Ειναι βασική αρχή για να μην διαλύσει κανείς το γάμο του μετά τα παιδιά. Δεν υπάρχει θέμα ίσων αποστάσεων ή ικανοποίησης άλλων συγγενών ή διπλωματίας. Υπάρχουν οι γονείς και οι άλλοι. Και οι γονείς έχουν μόνο λόγο στο τι θέλουν ή δε θέλουν να γίνεται με το παιδί τους. Αλλο ο μπαμπάς ή η μαμά να μην έχουν ισχυρή άποψη για κάτι, άλλα εδώ ο μπαμπάς θέλει κάτι συγεκριμένο, οπότε η γιαγιά οφείλει να το σεβαστεί καθαρά και ξάστερα. Το μωρό σου είναι το εγγόνι της, όχι το παιδί της. Δεν είναι ο ρόλος της να φέρει κόσμο, να αποφασίσει ή να συνεννοηθεί οποιοσδήποτε για οτιδήποτε μαζί της. Αν κάποιος θέλει να έρθει, θα συνεννοηθεί με εσένα και τον άντρα σου και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλά αν θες να θηλάσεις, χρειάζεσαι rooming in αν γίνεται. Και αν δε θες να θηλάσεις μπροστά σε κόσμο, χρειάζεσαι αυστηρό περιορισμό επισκέψεων. Θηλασμός και νεογέννητο σημαίνει αυτό που η κουμπάρα μου αποκαλούσε χαρακτηριστικά "όλη μέρα με το βυζί απέξω". 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα αρχές Δεκεμβρίου κ ειχα το μωρό πάντα δίπλα μου. Λόγω μονοκλινου είχαν ξεφύγει οι επισκεψεις, πέρασαν όλοι οι γνωστοί κ οι φίλοι κ οι γονείς τους. Όπως κ τις επόμενες μέρες στο σπίτι. Το μωρό δεν έπαθε απολύτως τπτ. Δε σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο γιατί ακόμα κ αν δε νοσήσει το μωρό, που είναι επιφοβο, είναι πολύ κουραστικό για τη λεχώνα, που θέλει ξεκούραση, ειδικά μετά την καισαρική. Εγώ αυτό που θα έκανα τώρα είναι να δεχτώ για 5 λεπτά στο δωμάτιο τον εκαστοτε επισκέπτη κ μετά ο σύζυγος ή η μητερα, ανάλογα με το ποιανού είναι οι φίλοι, να τους παίρνουν κ να κατεβαίνουν στην καφετέρια.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επισκέψεις στο μαιευτήριο χειμώνα -  ενοχλήσεις και κίνδυνοι

 

Ξαναπιάνω αυτό το φλέγον θέμα με τους προσωπικούς μου προβληματισμούς γιατί είμαι κι εγώ πολύ μπερδεμένη και δεν ξέρω τι θέλω ούτε πώς να χειριστώ την κατάσταση. 

 

Θα γεννήσω μέσα στο χειμώνα. Rooming in δεν θα κάνω αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει τα μωρά στο συγκεκριμένο μαιευτήριο έρχονται στο θάλαμο αρκετές φορές, που κάποιες συμπίπτουν με τις ώρες του επισκεπτηρίου. Εγώ προσωπικά δεν είμαι κατά των επισκέψεων. Αντιθέτως θα με πείραζε αν δεν εμφανίζονταν κάποιοι συγκεκριμένοι φίλοι (που συνολικά δεν πιστεύω ότι υπερβαίνουν τα 6-7 άτομα). Εννοείται δεν θεωρώ ενόχληση ούτε και τους στενούς συγγενείς, που και για τα δυο σόγια μας μαζί δεν ξεπερνούν τις 5-6 οικογένειες. Είναι και διακριτικοί άνθρωποι όλοι τους, δεν φοβάμαι ότι θα με φτύνουν να μη με ματιάσουν ή θα ζητούν να αγγίξουν το μωρό, ούτε ότι θα κατσικωθούν και δεν θα φεύγουν. Δεν θέλω να θηλάσω μπροστά σε κόσμο αλλά θα τραβάω το παραβάν και δεν θα με βλέπει κανένας.

 

Ο άντρας μου από την άλλη, φοβάται τις ιώσεις, κυρίως λόγω της εποχής, και γενικά θέλει να ασχολείται με εμένα και το μωρό και όχι με κόσμο (πέραν κάποιων στενών συγγενών, άντε και λίγων φίλων, που και για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρη). Γενικά σαν χαρακτήρας τις κοινωνικές εκδηλώσεις τις θέλει αυθόρμητες και όχι έτσι καταναγκαστικά και τυπικά και σας ξεπετάμε μ' ένα γλυκό κι έναν καφέ στην καφετέρια, χαρήκαμε που σας είδαμε και γεια σας, οπότε όλη η φάση των επισκέψεων του φαίνεται τσίρκο. 

 

Η μητέρα μου από την άλλη, έχει τελείως διαφορετική νοοτροπία. Πρώτα απ' όλα έχει έναν τεράστιο κοινωνικό κύκλο και πάντα ανταλλάσσει επισκέψεις σε ευχάριστα γεγονότα και εννοείται ότι έχει επισκεφτεί στο μαιευτήριο όλους τους φίλους της όταν έγιναν παππούδες. Προφανώς σε συνεννόηση πάντα με τους φίλους της, δεν φορτώνεται στα ζευγάρια, και φυσικά αφήνει το δωράκι της, κάθεται λίγο και φεύγει, και ούτε καν πλησιάζει τα μωρά. Γενικά θεωρεί τις επισκέψεις αυτονόητες και το θέμα των μικροβίων δεν την έχει προβληματίσει ποτέ, μην πω κιόλας ότι το θεωρεί υπερβολή. Επομένως θεωρεί αυτονόητο ότι αρκετοί από τους δικούς της φίλους θα έρθουν στο μαιευτήριο - ή μάλλον θεωρεί αυτονόητο ότι θα θέλουν να έρθουν όλοι αλλά δυστυχώς(!) δεν τα καταφέρνουν πάντα όλοι!!! Εννοείται δε ότι θεωρεί μέγιστο δείγμα αντικοινωνικότητας το να μην θέλεις να δεχτείς κόσμο και εννοείται ότι δεν υπάρχει η μέση λύση των εκλεκτικών επισκέψεων. Ή θέλεις, ή δεν θέλεις!

 

Επειδή εγώ είμαι τύπος που θέλει να τους έχει όλους ευχαριστημένους, και επειδή εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο η ιδέα του ποιοι θα έρθουν από τους φίλους της, και έχω ήδη ξεκαθαρίσει ότι όποιος έρχεται θα είναι σε συνεννόηση μαζί της για να είναι κι εκείνη εκεί, πίστευα ότι έτσι θα είναι και ο άντρας μου ήσυχος και η μαμά ευχαριστημένη, αλλά νομίζω τελικά ότι ο άντρας μου είναι ακόμα πολύ προβληματισμένος οπότε θα πρέπει να να το χειριστώ πιο δυναμικά. 

 

Οι απορίες μου είναι: υπάρχει όντως κίνδυνος από μικρόβια μόνο και μόνο αν μπει πολύς κόσμος στον θάλαμο χωρίς να πλησιάσει το μωρό; να βάλω τον γυναικολόγο μου να της πει ότι μετά την καισαρική θα θέλω κι εγώ λίγη προσωπική φροντίδα οπότε καλό είναι να μην παρελαύνει καθημερινά κόσμος; μήπως γενικά υπάρχει η τάση (όπως έχω καταλάβει), οι περισσότερες κοπέλες να περιορίζουν τις επισκέψεις κι έτσι να καταλάβει η ίδια ότι μόνο εμείς ενοχλούμε και να βάλει κάποιο μέτρο; 

 

 

χμμ τωρα εγω την να σου πω ....και εγω τα μικροβια η αληθεια ειναι ποτε δε τα φοβηθηκα ... και οταν γεννησα σκεφτομουν οπως εσυ οτι θελω να ερχετε κοσμο και χερομουν κιολας  οπως και εγινε φυσικα και δεν υπηρξε και κανενα προβλημα (εγω γεννησα τελευταιες μερες του οκτωβρη ) ουτε εγω εκανα rouming in νομιζω κιολας εδω που μενω στις κληνικες η τουλαχιστον στηνκληνικη που γεννησα εγω δεν εχει καθιερωθει αυτο ...τωρα οταν ηταν κοσμος και μου εφερναν το μωρο ελεγα πολυ ευγενικα στους επισκεπτες να βγουν για λιγο στο σαλονι για να ταισω τον μικρο..τωρα για τη μαμα σου θα συμφωνησω με την αργκ οτι εσυ και ο αντρας σου ειστε οι γονεις και οτι απο κοινου πρεπει να περνετε τις αποφασεις.. εφοσον ο αντρας σου εχει ακομα τον προβληματισμο καλο ειναι και η μητερα σου να το καλαβει και  να το σεβαστει γιατι αν περνει τετοια προνομια απο τωρα σιγα σιγα θα επεμβενει ποιο πολυ στην οικογενεια και στο μεγαλωμα του μωρου και ισως μετα αυτο να γινει κουραστικο και ανγχωτικο και για εσενα αλλα και για τον αντρα σου...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με ενοχλούσαν οι πολλές επισκέψεις στο δωμάτιο, ειδικά από ανθρώπους που δεν ειχα οικειότητα, όπως οι θείες του άντρα μου. Επιπλέον με δυσκόλευε στο θηλασμό γιατί αναγκαζόμουν να τους διώχνω από το δωμάτιο για να θηλασω και κάποιοι στραβωναν. Αλλά φυσικά δεν μπορούσα να θηλάζω με ενα λόχο πάνω από το κεφάλι μου να σχολιάζει! Επίσης να ξέρεις οτι θα είσαι εξαντλημένη και ότι θα θες ηρεμία. Δεν νομίζω οτι γενικά τα νοσοκομεία, ούτε καν για γεννήσεις, είναι ευκαιρία για κοινωνικές επαφές. Εγώ σαν εισβολή το ένιωθα. Μόνο τον άντρα μου κ τους φίλους μας ήθελα, κανέναν άλλο. Άσε που συνέχεια υποπτευομουν τους επισκεπτες ότι ηταν άρρωστοι κ με τον παραμικρό βήχα φρικαρα! Επίσης θεωρούσα κ πριν τη γεννα αδιανόητο να μην έχω το μωρό συνέχεια μαζί μου! Η αντίθετη πρακτική με ξενίζει παρα πολύ. Δε στο λεω ως μομφή, οι περισσότερες δεν κανουν rooming in, απλά ειλικρινά μου φαίνεται περίεργο. 9 μήνες λαχταρουσα να τον δω, πως γίνεται να τον δώσω σε αγνώστους αμέσως μετά τη γέννησή του. Τότε που με χρειάζεται τοσο πολύ μετά το σοκ της γέννησης. Αυτός ήταν κ ένας από τους λόγους που διάλεξα δημόσιο μαιευτήριο κ μονοκλινο.

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω Εσπερος Χριστουγεννα γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη.Το μωρο το ειχα μαζι μου στο δωματιο συνεχεια... Η μαμα μου ετυχε να ειναι αρρωστη με αντιβιωση οποτε δεν την αφηναν καν να κυκλοφορησει στο μαιευτηριο στον οροφο με τα νεογεννητα κ τις λεχωνες! (βεβαια μπορω να πω της εκοψε κ της ιδιας κ το ειπε.Θα μπορουσε να βαλει απλα μια μασκα κ να κυκλοφορει) Εγω γενικα δεν ηθελα κοσμο. Ηρθαν μονο οι φιλοι μας αλλα οι μαιες η παιδιατρος η η γυναικολογος μου  οταν εβλεπαν κοσμο στο δωματιο ελεγαν οτι πρεπει να ειναι η μαμα κ αλλο ενα ατομο.Αυστηρα!! το μωρο δε το πηρε κανεις αγκαλια περαν της πεθερας μου του μπαμπα μου κ εννοειται κ ο αντρας μου! Οταν ηταν να θηλασω ακομα κ το ενα ατομο που ηταν ζηταγα να βγει εξω.. Εμενα γενικα κατανοησαν ολοι. Αλλα σογια κλπ τους ζητησαν οι δικοι μου να μην ερθουν. Ηρθαν σπιτι  αφου σαραντησα.Σιγουρα τα μικροβια ειναι επιφοβα κ εννοειται το μωρο δε το πιανουν αλλοι. 

Θελει προσοχη . 

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν  δική μου η απόφαση να μη θέλω επισκέψεις, θα τσακωνόμουν με τη μαμά μου από μόνη μου και θα λυνόταν το θέμα. Δεν έχω τέτοια ζητήματα, και όταν ακόμα είναι κοινές αποφάσεις, εμένα βάζω μπροστά, όχι τον άντρα μου. Τώρα όμως ξέρει από συζητήσεις σε ανύποπτο χρόνο ότι εγώ δεν έχω θέμα με τις επισκέψεις (όχι στη δική της υπερβολή βέβαια, και πολλές φορές της έχω πει να μην πηγαίνει στις νύφες των φιλενάδων της ή τις γυναίκες συγγενών που μπορεί να μην την έχουν ξαναδεί!). Οπότε αν της πω ξαφνικά ότι δεν θέλω κόσμο θα καταλάβει ότι είναι επιθυμία του άντρα μου και δεν θέλω να τον κακοχαρακτηρίσει, έχουνε πολύ καλές σχέσεις και είναι κρίμα να χαλάσει η γνώμη της, γιατί το να μη θες επιςκέψεις το θεωρεί μέγιςτο δείγμα αγένειας και αντικοινωνικότητας. Της έχει τύχει μόνο 1-2 φορές και θεωρεί ότι είναι προσωπική ιδιορρυθμία που την κακοχαρακτηρίζει γιατί πιστεύει ότι δεν μπορείς να ενοχλείσαι από αυτόν που χαίρεται για σένα και σου αφιερώνει τον χρόνο του. Εξάλλου είναι λίγο κουλό να πούμε ότι οι δικοί μας φίλοι δεν ενοχλούν και δεν έχουν μικρόβια αλλά ενοχλούν οι δικοί της, που θα τους απασχολήσει η ίδια στο κάτω κάτω. Απλώς εγώ δεν θα τους ειδοποιήσω όλους με τη μία, έτσι ώστε αν είμαι κουρασμένη να έρθουν μόνο οι πολύ στενοί. Επίςης η πεθερά μου δεν έχει τέτοιο κοινωνικό κύκλο οπότε σ' εκείνην δεν χρειάζεται να πούμε κάτι τέτοιο, πέραν του ότι είναι λεπτός άνθρωπος και δεν θα έφερνε τη νύφη της σε δύςκολη θέςη. Οπότε οτιδήποτε πούμε θα φανεί σαν να γίνεται επί του προςωπικού.

 

 Νιώθω και άσχημα γιατί από την πλευρά μου γιατί ξέρω ότι αυτοί που θα έρθουν είναι διακριτικοί άνθρωποι και θα έρθουν με καλή διάθεση, όχι για να σχολιάσουν, ούτε να αγγίξουν το μωρό, ούτε να κάθονται μέσα την ώρα που θηλάζουμε στο θάλαμο. 

 

Γενικά έχω το δίλημμα αν είναι να το αφήσω όπως έχει με την ελπίδα ότι πάνω στη χαρά ο άντρας μου δεν θα ασχοληθεί. Με τον κίνδυνο όμως να ενοχληθεί όντως κ να τα πει χύμα γιατί είναι ειλικρινής κ να γίνουν χειρότερα, ενώ αν το διευθετούσα με διπλωματικό τρόπο να ήταν καλύτερα. Γι' αυτό αναρωτιέμαι αν είναι καλό να βάλω το γιατρό να της κάνει κάποιες συστάσεις ώστε να μη φανεί ότι το λέει ο άντρας μου, κι ας είναι παράπλευρη απώλεια οι δικοί μου φίλοι στην ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν γεννησω σκεφτόμουν πως θα γίνεται πανικός στο δωμάτιο και δεν μου άρεσε καθόλου. Γενικά δεν ήθελα κόσμο. Τελικά, δεν ήρθαν πολύ και όσοι μπόρεσαν δεν έπιασαν το μωρό. Ετρεμα για τα μικρόβια, τις ιωσεις! Είχα βέβαια μαζί μου οινόπνευμα και αντισηπτικό για όποιον ερχόταν. 

  Για το θηλασμό δεν είχα θέμα με τις γυναίκες απλά απομάκρυνα  ευγενικά τους άνδρες. Άλλωστε το μωρό θήλαζε συνέχεια. Όσο για το rooming in ή κλινική δεν παρείχε την δυνατότητα και σαν ''πρωταρα'' δεν έφερα αντιρρήσεις. Αν γεννησω ξανά θα το απαιτησω. Αν και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί στα μαιευτήρια χωρίζουν την μάνα απ το παιδί. Για ποιο λογο? Με ποια λογική?

  @Έσπερος δεν ξέρω αν σε βοήθησε ή εμπειρία μου. Καταλαβαίνω πως θέλεις κόσμο αλλα ή θέση σου είναι λεπτή ανάμεσα σε μαμά και ανδρα. Στην τελική όλοι μπορούν να έρθουν και στο σπίτι! Σημασία έχει να υποδεχτείς το μωρακι σου και να χαρείς τις πρώτες του μέρες όπως επιθυμείς. Με το καλό!

  

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μας δεν μπορούν να έρθουν γιατί δεν μένουμε στην Αθήνα μόνιμα. Κάποιες μέρες θα κάτσουμε στο πατρικό μου μέχρι να κατέβουμε στο νησί, αλλά αν ο άντρας μου δεν θέλει μια φορά τον κόσμο στο μαιευτήριο, στο σπίτι δεν θα τον θέλει δέκα - και πιο λογικό! Οι φίλοι που έχουμε στο νησί προφανώς θα έρθουν σπίτι, αλλά αργότερα. Τώρα για τους καλεσμένους της μαμάς μου, αν της πω να τους φέρει σπίτι όταν θα φύγουμε εμείς, αυτό κι αν το θεωρήσει γαϊδουριά - πέραν του ότι κι η ίδια θεωρεί ότι στο μαιευτήριο είναι η μικρότερη ενόχληση απ'  ό,τι στο σπίτι λεχώνας, ειδικά στις κοπέλες που δεν τις ξέρει καν που δεν θα μπορούσε να πάει στο σπίτι τους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...