Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορία


Giwta85

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Δεν ξέρω αν γράφω στη σωστη ενότητα...εχω ένα θέμα...γέννησα πριν 4 μήνες και θηλάζω αποκλειστικά.περίοδος ακόμη δεν εχει έρθει...κ εδω είναι το πρόβλημα μου.με τον άντρα μου δεν χρησιμοποιούμε κάποια προφύλαξη κ πόσο μάλλον το προφυλακτικό. Δεν μου αρέσει καθόλου.ούτε σε μένα ούτε στον άντρα μου. και επειδή φοβάμαι μια ανεπυθύμητη εγκυμοσύνη δεν θέλω να ερχόμαστε σε επαφή.....

Σκέφτηκα για αντισυλληπτικα χαπια αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να αρχίσω να παίρνω ενώ θηλάζω κ δεν μου έχει έρθει περίοδος.....

 

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα. Δεν ξέρω αν γράφω στη σωστη ενότητα...εχω ένα θέμα...γέννησα πριν 4 μήνες και θηλάζω αποκλειστικά.περίοδος ακόμη δεν εχει έρθει...κ εδω είναι το πρόβλημα μου.με τον άντρα μου δεν χρησιμοποιούμε κάποια προφύλαξη κ πόσο μάλλον το προφυλακτικό. Δεν μου αρέσει καθόλου.ούτε σε μένα ούτε στον άντρα μου. και επειδή φοβάμαι μια ανεπυθύμητη εγκυμοσύνη δεν θέλω να ερχόμαστε σε επαφή.....

Σκέφτηκα για αντισυλληπτικα χαπια αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να αρχίσω να παίρνω ενώ θηλάζω κ δεν μου έχει έρθει περίοδος.....

 

:confused::confused::confused:

καλημερα!

Ειχα ρωτησει κι εγω για αντισυλληπτικα και μου ειχαν πει οχι αφου το μωρο θηλαζει. Αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι να βαλω σπιραλ αλλιως η μονη λυση ειναι προφυλακτικο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια καλημερα και να σας ζησουνε τα μωρακια , αλλα γιατι δεν ρωτας το γιατρο σου καλυτερα να σου συνταγογραφησει ενα αντισυληπτικο , μπορεις να καταλαβεις οτι δεν μπορει καποια κοπελα να πει τι να παρεις και τι οχι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι μπορείς να παίρνεις αντισυλληπτικά ενώ θηλάζεις

το σπιράλ ίσως ειναι λύση, αλλά κι αυτό πρεπει να το συζητήσεις με γυναικολόγο/παιδίατρο, γιατί κι αυτό ορμόνες εκκρίνει

και για τις δυο μεθόδους πάντως πρεπει να περιμένεις την περίοδο για να ξεκινήσεις

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις.για το σπιράλ είχα σκεφτεί κγώ αλλά δεν έχω βάλει ξανα και δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι.προσπαθώ να βρω τον γιατρο απο το πρωί για να μου πει τι να κάνω αλλα δεν τον πέτυχα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντισυλληπτικά δεν μπορείς να πάρεις όσο ξέρω είχα πάρει κάποια στιγμή αλλά είχα σταματήσει το θηλασμό αλλιώς δεν γινόταν.

Μια ερώτηση βρε κορίτσια γίνεται να μείνεις έγκυος από την στιγμή που δεν σου έχει έρθει η περίοδος ακόμα????και κάτι που έχω διαβάσει είναι ότι ο θηλασμός μειώνει τις πιθανότητες για άλλη εγκυμοσύνη δεν ξέρω πόσο ισχύει όμως

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται, γιατί οι γόνιμες μέρες είναι δύο βδομάδες περίπου πριν την περίοδο. Αν δεν σου έχει έρθει ακόμα περίοδος δεν ξέρεις πότε θα γίνει (ή έγινε) η ωορρηξία, μπορεί δηλαδή αυτή τη στιγμή να έχεις ωορρηξία και να μπορείς να μείνεις έγκυος και (εφόσον δεν μείνεις έγκυος) να σου έρθει περίοδος σε 2 βδομάδες, αλλά αυτό δεν το ξέρεις τώρα.

 

Με άλλα λόγια, επειδή είσαι γόνιμη ΠΡΙΝ σου έρθει περίοδος, ενδέχεται να είσαι σε γόνιμες μέρες και να μην το ξέρεις.

 

Ο θηλασμός σε προστατεύει από πιθανή εγκυμοσύνη επειδή καθυστερεί την ωορρηξία, αλλά δεν την καθυστερεί για πάντα. Οι περισσότερες γυναίκες που θηλάζουν, κάποια στιγμή θα δουν περίοδο.

 

Υπάρχουν αντισυλληπτικά που μπορείς να πάρεις όσο θηλάζεις (αυτά που δεν έχουν οιστρογόνα).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι αντισυλλιπτικά δεν μπορώ να πάρω λόγω θηλασμού.είναι όπως τα λέει η Little Monkey για τις γόνιμες μέρες και όσο για το αν μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις η μαμα μου έμεινε 2 φορές με τον ίδιο τρόπο και ο γιατρός της, της είπε να σταματήσει τον θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...