Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι μέρες θηλασμού πλησιάζουν στο τέλος?!?


Recommended Posts

Είχε αυτό το ύφος τρεις τελείες και πικρό χαμόγελο σου λέει ασε μη πω τίποτα και μου φέρει η τρελή (και μεταξύ σοβαρού και αστείου έχω φτιάξει ρυζόγαλο με το γάλα μου και βγήκε σούπερ ασε που δεν το πείρε χαμπάρι και κανένας)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα!

Ξυπνησα λιγο ανησυχη σημερα..Καταλαβα πως εδω και λιγες μερες η μικρη μου ψευτοθηλαζει...δλδ δεν πινει γαλα..Εκει που εκανε και 2 βραδυνους θηλασμους τωρα δεν κανει κανεναν.Μεσα στην ημερα θα κανει εναν και αυτος ισα για να κοιμηθει.Δηλαδη δεν την νιωθω να καταπινει γαλα.Εχω καμια βδομαδα να νιωσω το γαλα να κατεβαινει αυτο το "τραβηγμα", ξερω οτι δεν παιζει ρολο αυτο αλλα η μικρουλα μου δεν καθεται πια τοσο στο στηθος ωστε να κατεβει.:(

Εκει που ολα πηγαιναν καλα τωρα νιωθω λιγο χαμενη:?Μηπως ηρθε η ωρα??

Ξενο γαλα δεν πινει καθολου.Πρεπει να της προσφερω?Ηθελα να θηλασω 2 χρονια.Μηπως ομως η μικρη οχι?Γαλα εχω ακομα αλλα για ποσο?

Μου ερχετε να κλαψω...Σε καμια περιπτωση ομως δεν θελω να βαλω τα δικα μου θελω μπροστα..Ειχα πει θα θηλασω για οσο θελει..

Εχουμε και ΜΜR σημερα:(

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου καλημέρα!

Μην απογοητεύεσαι, ορισμένες φορές τα παιδιά έχουν άλλη γνώμη από τη δική μας.....Ίσως πάλι να είναι μια φάση που περνά το παιδάκι σου και ξαναγυρίσει στο στήθος.Σε κάθε περίπτωση μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα...

Μου συνέβη και με τα δυο μου παιδιά.Ήθελα να θηλάσω πάνω από χρόνο, τελικά στους 11 μήνες οι νέοι δεν ενδιαφέρονταν για το....άθλημα! Πόσο είχα πληγωθεί τότε...Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι τις περισσότερες φορές δικό μας, να αποδεχτούμε δηλαδη ότι αυτή η περίοδος φτάνει στο τέλος της.....Είναι σα να σπάει ένας δεύτερος ομφάλιος λώρος.....και αυτό πονάει!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα vasdeli..

μακαρι να ειναι μια φαση που περναει.Οπως και να εχει εννοειτε πως θα το δεχτω.Οπως ειπες κι εσυ βεβαια...ποναει..θα περιμενω να δω πως θα παει αλλιως να ναι καλα οι κατσικουλες του ξαδερφου διπλα!Απλα δεν ξερω γιατι νιωθω ανασφαλης τωρα..μηπως να της δωσω αλλο γαλα?

Ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση

Link to comment
Share on other sites

XΡΙΣΤΙΝΑ μου καταλαβαίνω πως μπορεί να νιώθεις και εγώ μόνο στην σκέψη ότι κάποια στιγμή θα συμβεί και αυτό με πιάνει ένα σφίξιμο στο στήθος ……..

Εσύ συνεχίζεις να προσφέρεις πάντως, ίσως να είναι απλά μια φάση έχω διαβάσει ότι μπορεί να συμβεί και αυτό. Όσον αφορά το άλλο γάλα είναι ένα θέμα που εσύ αποκλειστικά θα αποφασίσεις (ίσως να συμβουλευτείς και τον παιδίατρο σας………καλά λέμε τώρα…..αφού ξέρεις τι θα σου πει………) :mad::mad:Πάντως αφού έχετε την πηγή σίγουρα θα έχετε και άφθονα παράγωγα του γάλακτος :wink::wink:

Ελπίζω να είναι περαστικό και να συνεχίσετε δριμύτεροι…..:-P:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες το βραδυ θηλασε κανονικα 2 φορες!Βεβαια καναμε το εμβολιο και ξυπναγε κι εκλαιγε το πουλακι μου:(

Προχωραμε λοιπον ελπιζω να ηταν μια φαση.

Απο την αρχη που θηλασα ειχα παλι αλλες 2 φορες αμφιβολιες για το αν θηλαζω σωστα και ηταν οταν γινοταν η εισαγωγη των στερεων και φυσικα στην αρχη.Δεν το ειχα ξανασκεφτει τοσο καιρο.Το Κωνσταντινακι με ταρακουνησε σα να μου ειπε "μανουλα...δεν θα πινω για παντα απο το τζιτζακι σου!"

Φιλια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Είδες πώς είναι;;; Φοβερό!

 

 

Τι να πω θέλω να πιστεύω ότι θα αποθηλάσουμε ομαλά ξέρεις σιγά σιγά και ανώδυνα για την ώρα αποφεύγω να το σκέφτομαι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι κάτι που χρειάζεται να το σκέφτεσαι .. όταν έρθει η ώρα, θα γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

 

Πάντα τρυφερή και γλυκιά amaretto!!! σ'ευχαριστώ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι που χρειάζεται να το σκέφτεσαι .. όταν έρθει η ώρα, θα γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

ετσι ειναι αμαρετο μου

Κριστινα μου ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ετσι ειναι αμαρετο μου

Κριστινα μου ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου

 

τελικα ολα καλα με το μικρουλι???επανηλθε με τους θηλασμους??ελπιζω να ειναι ολα οπως πριν!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα!!!φαση ηταν και περασε!μια το εμβολιο που καναμε πυρετο μια τα δοντια μας που δεν εχουμε ακομα...κολλησε πανω μου!!το καλο μου ειναι νιωθει ανακουφιση..ενταξει μωρε ειπα οσο παει και να μην αγχωνομαι...απλα ταρακουνηθηκα και καταλαβα οτι θα ερθει κι αυτη η στιγμη αργα η γρηγορα!

Σέυχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαιρομαι που ξαναβρηκατε το ρυθμο σας!!παρακολουθω το ποστ διοτι απο την πρωτη ημερα που θηλαζω ειχα-καποιες φορες και εχω!!-ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ αγχος αν θα τα καταφερω με το θηλασμο!!εχασα τι φυσικο τοκετο για διαφορους λογους και ηταν το στοιχημα μου απο την αρχη..νιωθω οτι το κερδιζω μερα με τη μερα, φυσικα χρωστω πολλα και στην Αγλαια και τα κοριτσια εδω-Πιπη,παρεπιμπτοντως σε ευχαριστω!!!! ...η μικρη ειναι 13,5 μηνων και συνεχιζουμε..ελπιζω για πολυ!!!

καλους θηλασμους!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

επαναφερω αυτο το θεμα γιατι νομιζω οτι δυστηχως ο αποθηλασμος πλησιαζει και για εμας :(

η κορουλα μου ειναι 10 μηνων και θηλαζε αποκλειστικα εως και 6 μηνων που μπηκαμε στις στερεες τροφες

απο τον 8ο μηνα θηλαζει μονο πρωι βραδυ καθως κατα τη διαρκεια της νυχτας δεν ξυπναει

και μεσα στην ημερα οσες φορες τις προσφερω το στηθος αρνειται να θηλασει

τελευταια μαλιστα εχει αρχισει να αρνειται το στηθος και το πρωι

αυτο μπορει να σημαινει οτι θελει να αποθηλασει ή μηπως δε βρισκει πια γαλα??

η αληθεια ειναι οτι δεν αισθανομαι πια το στηθος μου οπως πρωτα

ξενο γαλα δεν εχει πιει ποτε και φοβαμαι να τις δωσω γιατι τοτε σιγουρα θα εγκαταλειψει το στηθος

τι να κανω αν συνεχισουμε ετσι ειναι θεμα χρονου ο αποθηλασμος και δε θελω τουλαχιστον οχι ακομα ηθελα να παμε μεχρι το χρονο για να πιει φρεσκο γαλατακι

οσο ομως δεν καθεται στο στηθος τι αλλο μπορω να κανω??

δεν ειναι μικρη ακομα για να θελει να αποθηλασει???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες….

 

να ρωτήσω κάτι ισχύει ότι αν δεν κάθετε το παιδί στο στήθος πάνω από 5 λεπτά τουλάχιστον δεν παίρνει τα συστατικά που θα τις δώσουν το βάρος (το πυκνό γάλα δηλαδή) οπότε να δίνω και συμπλήρωμα σε εκείνα τα γεύματα????

ξέρετε κάτι για αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά από το τίκερ σου το μωράκι σου είναι πολύ μικρό. Για να αυξήσεις το χρόνο που κάθεται στο στήθος μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις breast compressions που αναφέρονται στο "Αποκλειστικός θηλασμός 0-6 μηνών". Μπες εκεί ξεκοκάλισε τα θέματα κι αν δεν βρεις απαντήσεις, ζήτα βοήθεια απαντώντας στις ερωτήσεις που έχει θέσει η Αγλαϊα ώστε να υπάρχουν όλες οι αναγκαίες πληροφορίες.

 

Καλή χρονιά καλή συνέχεια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Θέλω την βοήθεια σας δεν μπορούσα να ανοιξω νέο θέμα οπότε μπηκά στο πιο σχετικό που βρήκα.

Την μικρή μου μέχρι 6 μηνών που μπήκε στις τροφές την θήλασα αποκλειστικά, τοτε είχα πει να την κόψω αλλά η μικρη δεν δεχοταν το μπουκάλι με τιποτα, ουτε με σκόνη ούτε με το δικό μου γάλα (νερο επινε κανονικα).ετσι μεχρι να βρούμε μπιμπερο να την βολευει και γαλα να της αρεσει φτασαμε στους 12 μηνες που ήπιε φρεσκο με ποτηρι κανονικα αλλα παντα ο θηλασμός συνεχιζε.Οσες φορες διαβαζα για το πως να αποθηλάσω και έβλεπα αυτο το ένα -ένα τα γευματα απλά γελούσα γιατι απλα σκεφτόμουνα πιο απο όλα να κοψω αφου όλη μερα επανω μου ειναι και την νυχτα 3-4φορες.Οποτε λόγω της συμπεριφορας της μου ήταν αδυνατον δεν μπορουσα να την βλεπω να τις τρεχουν τα σαλια κυριολεκτικα.

Φτασαμε λοιπον στην Κυριακη,18 μηνων και να θηλάζει μετα μανιας ειδικά τις τελευταιες 2 εβδομαδες που δεν επινε και πολυ φρεσκο. Κοιμηθηκε το μεσημερι,φυσικα στο στηθος και ξυπνησε άλλο παιδι.Δεν ζητησε καν να θηλάσει, μέχρι που βραδυασε δεν μου έκανε εντυπωση αλλα όταν την είδα να κοιμαται για νυχτα χωρις να ζητησει τιποτα με παραξενεψε.πατησα το στηθος μου και δεν εβγαζε ουτε σταγονα. λεω παει αυτο ήταν τελος γαλα το πηρε χαμπαρι και δεν θελει. Ελα όμως που Τριτη πρωι πετρα το στηθος μου λεω αντε να της δωσω να μην πετρωσει και αλλο, η μικρη ομως με τιποτα.Ακόμα και το βράδυ ξυπναει μονο για νερο και τιποτα αλλο.εψαξα να δω μηπως ειχα φαει κάτι που να της αλλαξε την γεύση αλλα όλες οι τροφες ήταν οι συνηθισμένες.

Να σας πω την αληθεια παρ'όλο που απο τον 6ο ήθελα να την σταματησω τωρα στενοχωρηθηκα που έγινε ετσι αλλα δεν μπορω να την πιεσω και με το ζορι.

Τωρα το θέμα είναι τι κάνω με το στήθος που το ένα πετρωνει ανα 2ωρο σημερα το πρωι ήταν ανυποφορη η κατασταση είχα μια ώρα που προσπαθουσα να ξεπρηστει εστω λίγο.

Σκεφτηκα και το χαπι αλλα δεν μπορω να καταλαβω όταν λενε αδειασε το στηθος τι εννοουν?υπαρχει περιπτωση να σταματησει να βγάζει έστω και μερικές σταγόνες?

Τι άλλο μπορω να κάνω?

Είχα και άλλη μια απορια μπορει να σας φανει λίγο χαζη αλλα θα την κάνω όταν θηλαζε τους πρωτους μηνες εκανα ζεστές κομπρεσες για να βγαινει παραπάνω γάλα μηπως το αντιθετο βοηθούσε να σταματησει η τόση ροη,οι κρύες κομπρεσες δηλ.?

Παρακαλω οποια μπορεί ας με βοηθήσει και προς το στήθος και για την αποτομη αλλαγη της μικρης τι μπορει να φταίει?

 

ευχαριστω

 

ΥΓ δεν αλλαξε κατι στις συνηθειες μας όλα είναι ιδια ακριβώς ουτε την μαλωσα για κατι για να πω οτι δεν με θέλει, αλλα ετσι και αλλιως ολη μερα στις αγκαλιες και στα φιλια ειμαστε

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια βοήθεια το απογευμα που ξυπνησε την εβαλα για να θηλάσει και απλα το επιασε στο στομα και καθοταν δεν τραβηξε ουτε σταγόνα.φυσικα το στήθος γεμισε ακόμα περισσοτερο και πετρωσε το κακο ειναι ότι δεν εχω θηλαστρο και με το χερι πονάει πολυ όταν το βγάζω.

την θήλασα 12μήνες παραπανω απ όσο ήθελα και τελικα μου έκανε εκείνη βίαιο αποθηλασμό.:D ή απεργία θηλασμού ή οπως θελετε πειτε το.

Το μόνο που κανόνησα είναι να φυγω 2-3ωρες αυριο μηπως της λείψω και θέλει παλι έστω λίγο γίατι παντού μαζι ειμαστε παντα ουτε για μια ώρα δεν έχουμε χωριστει τοσους μήνες και την βλέπω την μαστιτιδα να ερχεται ότι δεν είχαμε τοσο καιρο να το αποκτήσουμε τώρα.

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να βγάζεις με το χέρι πριν πετρωσει το στήθος για να ανακουφιζεσαι! Ήταν λίγο απότομο οπότε πρόσεξέ το λίγο μην βρεθείς με καμία μαστιτιδα!

Μου κανει εντύπωση που απο την μια στιγμη στην άλλη δε ζητάει να θηλασει. Είναι μικρη για να αποθηλασει μόνη της αλλα ίσως ετυχες στην εξαίρεση! Θα φανεί στις επόμενες μέρες!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να βγάζεις με το χέρι πριν πετρωσει το στήθος για να ανακουφιζεσαι! Ήταν λίγο απότομο οπότε πρόσεξέ το λίγο μην βρεθείς με καμία μαστιτιδα!

Μου κανει εντύπωση που απο την μια στιγμη στην άλλη δε ζητάει να θηλασει. Είναι μικρη για να αποθηλασει μόνη της αλλα ίσως ετυχες στην εξαίρεση! Θα φανεί στις επόμενες μέρες!

ευχαριστώ νινα αυτο προσπαθω να κάνω αλλα είχα απο την αρχη υπερπαραγωγη να φανταστείς όταν ξυπνησα απο την γέννα ημουνα μουσκεμα απο γαλα και επειδη έμεινα και εντατική μου έβαζαν υποσέντονα για να μην γινομαι χαλια και γενικα δεν ειχαμε κανενα προβλημα επιασε αμεσως την θηλη όλος ο περιγυρος ήταν υπερ και πανω από όλα η παιδιατρος(προς τιμην της) οσο λοιπον και να παταω παντα βγαζει και χειροτερα το πρωι ειναι πετρωμένο που είναι πιο πολλες οι ώρες, τωρα περιμενω λιγο ακομα μηπως και καταφερω στον υπνο και πιασει την εχω αφησει στο κρεβάτι μου.

τωρα γιατι έκοψε έτσι αποτομα δεν μπορω να καταλαβω εχω ψαξει όλο το φορουμ σημερα και γενικά στο ιντερνετ δεν μπορω να βγαλω ακρη καταλαβαινω αλλα που κανουν 1-2θηλασμους την μερα να σταματανε καποια στιγμη αλλα η δικια μου μετα απο 5λεπτα στην αγκαλια ηθελε να θηλασει δηλ.μιλάμε 5-6φορες τουλαχιστον την μερα και 3-4την νυχτα.

Δεν ξέρω ισως η Αγλαϊα να μπορουσε να μου δωσει καποια εξηγηση.

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εδώ και αρκετό καιρό θηλάζουμε 3 φορές τη μέρα! Τελευταία το απόγευμα δεν το θέλει πολυ και το βράδυ δεν θηλαΖει πια αφοσιωμένος! Το πιάνει, το αφήνει και παει λέγοντας!! Αναρωτιέμαι γιατι το κάνει αυτό... Μήπως ήρθε η ώρα μας;;;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό θηλάζουμε 3 φορές τη μέρα! Τελευταία το απόγευμα δεν το θέλει πολυ και το βράδυ δεν θηλαΖει πια αφοσιωμένος! Το πιάνει, το αφήνει και παει λέγοντας!! Αναρωτιέμαι γιατι το κάνει αυτό... Μήπως ήρθε η ώρα μας;;;

 

Εσύ προσφέρεις ενδιάμεσα; Μήπως είναι πολύ απασχολημένος; Περπατάει; Κοιμάστε μαζί; Με τις στερεές πώς τα πάτε; Άλλαξε κάτι στη ζωή σας;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδιάμεσα όταν είμαι σπίτι προσφέρω αλλά δεν ενδιαφέρεται...Αλλά δεν είναι και πολλές οι ώρες..Γυρνάω 6 και 9 και κάτι κοιμάται..Εχουμε σταματήσει να κοιμόμαστε μαζί αλλά στην αρχή έκανε κανονικά τους θηλασμούς του. Ακόμα δεν περπατάει αλλά γενικά είναι πάρα πολύ κινητικός...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...