Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αγλαια απευθυνομαι κυριως σε εσενα μιας και ειμαι σε εξαιρετικα δυσκολη θεση,θηλαζω χωρις συμπληρωμα την κορη μου 26 μηνων και θελω σιγα σιγα να αποθηλασω.κανει περιπου 6-7 θηλασμους την ημερα και κοιμαται μονο με θηλασμο,επησις δεν πινει ξενο γαλα με τιποτα.εμφανισε αναπτυξιακη διαταραχη λογου και επικοινωνιας και ξεκιναμε πρωιμη παρεμβαση, ειναι μικρη για να καταληξουν οι ειδικοι για αυτισμο ομως εγω ειμαι ηδη κομματια...σε παρακαλω θα ηθελα σε πρωτη φαση απλα να μειωσω τους θηλασμους και να πιει αλλο γαλα και να κοιμηθει μονη της.ειναι πολλα για την κατασταση της;εχω πελαγωσει καθε συμβουλη ευπροσδεκτη ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για αποθηλασμο θα διαβασεις πολλες συμβουλες σε αντιστοιχα τοπικ........θα ξεκινησεις σιγα σιγα και θα κοβεις ανα βδομαδα ενα θηλασμο, αρχιζοντας απο τους πιο ευκολους να κοπουν. Επισης δοκιμαζε να δινεις γαλα με ποτηρακι για να μαθει να πινει.........κι ο γιος μου αρχικα δεν επινε το εμαθε γρηγορα ομως και του αρεσει.

 

Ομως ο θηλασμος δεν εχει καμμια σχεση με αυτα που αναφερεις ουτε θα βελτιωθει το προβλημα αν κοψεις το θηλασμο.......σου ειπαν κατι τετοιο?

 

ψΑΞΕ λιγο το θεμα, δεν πρεπει να πανικοβαλεσαι, πολλα τετοια περιστατικα διορθωνονται ευκολα και δεν οσηγουν σε αυτισμο.......

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αγλαια απευθυνομαι κυριως σε εσενα μιας και ειμαι σε εξαιρετικα δυσκολη θεση,θηλαζω χωρις συμπληρωμα την κορη μου 26 μηνων και θελω σιγα σιγα να αποθηλασω.κανει περιπου 6-7 θηλασμους την ημερα και κοιμαται μονο με θηλασμο,επησις δεν πινει ξενο γαλα με τιποτα.εμφανισε αναπτυξιακη διαταραχη λογου και επικοινωνιας και ξεκιναμε πρωιμη παρεμβαση, ειναι μικρη για να καταληξουν οι ειδικοι για αυτισμο ομως εγω ειμαι ηδη κομματια...σε παρακαλω θα ηθελα σε πρωτη φαση απλα να μειωσω τους θηλασμους και να πιει αλλο γαλα και να κοιμηθει μονη της.ειναι πολλα για την κατασταση της;εχω πελαγωσει καθε συμβουλη ευπροσδεκτη ευχαριστω πολυ.

 

Kαλησπέρα.

 

Είμαι της γνώμης ότι τα παιδιά με αναπτυξιακές διαταραχές λόγου κι επικοινωνίας, ταράζονται πολύ όταν αλλάζει το πρόγραμμά τους. Ειδικά αν υπάρχει έστω και μία υποψία για αυτισμό, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

 

Νομίζω πως δε θα βοηθήσει το να σταματήσει η καθημερινή ρουτίνα του θηλασμού. Κάτι τέτοιο μόνο εκνευρισμό θα της προκαλέσει. Αντίθετα η συχνή σωματική επαφή μαζί σου μπορεί να βοηθήσει αρκετά τη δύσκολη ψυχοσωματική της ανάπτυξη. Σε τι βλάπτει δλδ ένα παιδί με αναπτυξιακές διαταραχές ο θηλασμός. Και απ' την άλλη σε τι θα το βοηθήσει η διακοπή του;

 

Επίσης δε βλέπω το λόγο που θα πρέπει από τόσο μικρή να μάθει να κοιμάται μόνη της. Θυμάμαι νανούριζα τα δυο μου παιδιά, δεν τα θηλαζα, μέχρι τα 3 περίπου χρόνια.

 

Δυστυχώς οι ειδικοί στην Ελλάδα συχνά συγχέουν την ασφαλή προσκόλληση του θηλάζοντος μωρού στη μητέρα του με την έλλειψη αυτονομίας και ανεξαρτησίας. Υποδεικνύουν στρατηγικές προσαρμογής των παιδιών στο σύνηθες πρέπον.

 

Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα να μου απαντήσεις σε τι ηλικία ακριβώς παρατήρησες τα πρώτα ανησυχητικά συμπτώματα, ποιά είναι αυτά και σε ποιο διαγνωστικό κέντρο πηγαίνετε.

 

Έχω ασχοληθεί αρκετά με το συγκεκριμένο θέμα και ίσως είμαι σε θέση να σου προσφέρω μια μικρη βοήθεια!

 

Μην πανικοβάλεσαι προκαταβολικά.

Φιλικά

Δήμητρα

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις και συμφωνω απολυτα με τις παρατηρησεις σας.η μικρουλα μου μεχρι τα δυο περιπου ειχε φυσιολογικη αναπτυξη,ελεγε λεξεις ηταν κοινωνικη επικοινωνιακη και εδω και δυο μηνες δεν ακουει το ονομα της ειναι στον κοσμο της δεν ακολουθει απλες εντολες κατι που εκανε αβιαστα...δεν θελω να κανω κατι που θα την ταραξει μοιαζει ηδη σε συγχηση...συγνωμη θα γραψω πιο πολλα μολις κοιμηθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει γίνει κάποια αλλαγή στη ζωή σας πχ. μετακόμιση ή κάτι τέτοιο; Ή μήπως αποχωρίστηκε κάποιο αγαπημένο της πρόσωπο;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

οχι ομως εχει μηνει πολυ μονη μαζι μου δεν υπαρχουν συγγενεις και ο μπαμπας της δουλευε τρελες ωρες...την πηγαινα κουνιες αλλα μοιαζει να τις βαρεθηκε και αυτες...ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τηλεόραση βλέπει καθόλου, και αν ναι, πόσες ώρες ημερισίως;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ξερω να σε βοηθησω. Ελπιζω να πανε ολα καλα και να ειναι απλως καποια περιπτωση γιατρου που εκανε την τριχα την τριχια...

 

Δεν καταλαβα ομως γιατι θες να αποθηλασεις...

Link to comment
Share on other sites

βλεπει διακεκομενα 2 ωρες ντορα,θελω να αποθηλασω η μαλλον καλυτερα να μειωσω τους θηλασμους γιατι ειναι συνεχεια στο στηθος...26 μηνες κουραστικα πια...απλα να γινει πολυ αργα να μην ενοχληθει παραπανω το κοριτσακι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

poupouki καλησπέρα. Δε θα ασχοληθώ με τον αποθηλασμό. Είναι καθαρά δικό σου θέμα να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Αν είσαι σίγουρη, μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου δίνει παραπάνω η Βέρα. Εγώ σου εύχομαι το καλύτερο για σένα και τη φραουλίτσα σου!:D

 

Διάβασα πως η μικρούλα σου βλέπει 2 ώρες διακεκομμένα τη Ντόρα την εξερευνήτρια. Το χρονικό διάστημα αυτό είναι πάααααρα πολύ για ένα κοριτσάκι 26 μηνών. Γενικά οι επιστήμονες τα τελευταία χρόνια συστήνουν μέχρι δύο χρόνων το παιδί να μη βλέπει καθόλου τηλεόραση και μετά τα δύο ελάχιστα πχ. 15 λεπτά τη μέρα ως τα πέντε χρόνια...

 

Πολλά παιδιά σε μικρές αλλά και μεγαλύτερες ηλικίες παρουσιάζουν διαταραχές ανάπτυξης. Ορισμένες από αυτές συνδέονται με πολύωρη τηλεθέαση. Για παράδειγμα παιδιά που βλέπουν πολλή τηλεόραση μέχρι τα τρία τους χρόνια εμφανίζουν διαταραχή προσοχής (ελλειματική προσοχή) την εποχή περίπου που πάνε στο σχολείο. Οι γονείς δυστυχώς αργούν πολύ να πάρουν είδηση τι ακριβώς συμβαίνει...:(

 

Θα ήθελα να διαβάσεις την ιστορία της μεσαίας μου κόρης της Εύας για να βγάλεις τα συμπερασματά σου για το πόσο βλαβερή είναι η τηλεόραση για τα πιτσιρίκια. Θα σου παραθέσω στη συνέχεια και κάποια άρθρα.

 

Η Εύα λοιπόν, ήταν ένα καθόλα φυσιολογικό κοριτσάκι. Μέχρι τον 1,5 χρόνο αναπτυσσόταν κανονικά, αντιδρούσε πάρα πολύ καλά, συνεργαζόταν άψογα μαζί μου, μπορούσε να εκτελεί εντολές και ήταν ένα πολύ χαρούμενο παιδί. Οι γείτονες και οι γνωστοί τη φωνάζανε "γελαστούλα". Όταν ήταν 1,5 χρόνων άρχισα να διαβάζω για τον ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών. Ταυτόχρονα δούλευα ως ωρομίσθια στο Λύκειο. Το παιδί έμενε τότε πολλές ώρες με τον παππού και τη γιαγιά. Σταδιακά η συμπεριφορά της άρχισε να αλλάζει. Στην αρχή δεν το πρόσεξα. Ήταν χειμώνας τότε και απέδιδα κάποιες εξάρσεις νευρων που είχε στην κλεισούρα και στην απουσία μου.

Η κατάσταση όμως όλο και χειροτερευε. Το παιδί κλεινόταν στον εαυτό του όλο και περισσότερο. Ως το καλοκαίρι είχε σταματήσει να εκτελεί εντολές, είχε διακόψει εντελώς την εξέλιξή της, είχε πάψει ακόμη και να μιλαει.

Η κατάσταση έγινε σχεδόν αφόρητη μετά από ένα εμβόλιο που έκανε τον Ιούλιο (αυτό με κάθε επιφύλαξη).

 

Τον Σεπτέμβριο διορίστηκα στον Πύργο της Ηλείας. Πήρα τα δύο μου παιδιά μαζί αφού δεν ήθελα να τα αφησω μόνα στον παππού και τη γιαγιά. Γύρω στον Οκτώβρη κι ενώ προσπαθούσα να βρω τι συμβαίνει στο παιδί μου, έντρομη παρατήρησα σημάδια αυτισμού. Έκανε επαναλαμβανόμενες κινήσεις, μιλούσε μόνο επαναλαμβάνοντας εκφράσεις άλλων, αρνιόταν να αλλάξει κάτι απ' την καθημερινή της ρουτίνα και άλλα πολλά.

Στην κυριολεξία απελπίστηκα. Απευθύνθηκα αμέσως σε παιδοψυχίατρο. Η πρώτη διάγνωση ήταν αυτισμός. Η απελπισία μου μεγάλωσε κι άλλο. Για τρεις μήνες δεν είχα καν περίοδο απ' το σοκ. Αλλά είπα να μην το βάλω κάτω.

Υπό της οδηγίες του παιδοψυχιάτρου πήρα εκπαιδευτικά παιχνίδια κι άρχισα να ασχολούμαι με το παιδί. Προσπαθούσα με το ζόρι να τη βγάζω στον κήπο γιατί δεν ήθελε να κουνηθεί καθόλου απ' το σπίτι. Λες και είχε εξάρτηση από αυτό. Σε μία εβδομάδα μόλις είδα ραγδαία αλλαγή.

 

Επειδή όμως έχω διαβάσει και 5 πράγματα στη ζωή μου, εντυπωσιάστηκα από το γρήγορο της αλλαγής και διερωτήθηκα αν πράγματι επρόκειτο για αυτισμό. Το πρώτο πράγμα που το ένστιχτο μου υπαγόρευε να ελέγξω ήταν η τηλεόραση.

 

Κάθισα με τη μητέρα μου που είχε έρθει μαζί μας για να κρατήσει το παιδί και την παρακάλεσα να είναι ειλικρινής για το καλό της εγγονούλας της. Και ήταν. Έτσι έμαθα ότι τόσο το χειμώνα που διάβαζα ΑΣΕΠ όσο και στον Πύργο που τα πρωινά έλλειπα στο σχολείο, το παιδί παρακολουθούσε πάρα πολλές ώρες dvd!!! Μα πάρα πολλές ώρες!!!:evil: Η μεγάλη μου η κόρη, η Μελίνα, ευτυχώς την είχε γλιτώσει γιατί πήγαινε στον παιδικό σταθμό και μετά στο προνήπιο!

 

Η πρώτη μου κίνηση ήταν να αποσυνδέσω το dvd και να το κρύψω στο πατάρι. Η δεύτερη να βάλω την μητέρα μου να μου υποσχεθεί πως δε θα ανήγει τα πρωινά την τηλεόραση. Όπως και έκανε.

 

την εβδομάδα που ακολούθησε, όσο κι αν φαίνεται απίστευτο, η μικρή μου Εύα που ήταν τότε 2,5 χρόνων άρχισε πάλι να μιλάει, να εκτελεί απλές εντολές και να αναγνωρίζει τα χρώματα. Η εξέλιξή της ήταν ακόμη πιο ραγδαία από πριν.

 

Αποφάσισα να απευθυνθώ τότε σε άλλον ειδικό για να πάρω και μία δεύτερη γνώμη. Η απάντηση αυτή τη φορά σε σχέση με τον αυτισμό ήταν αρνητική. Το μόνο που μου είπε αυτή τη φορά ο παιδοψυχίατρος ήταν πως υπήρχε μια μικρή καθυστέρηση σε κάποια στάδια ανάπτυξης της μικρης και με παρέπεμψε σε αναπτυξιολόγο.

 

Για να μη μακρυγορώ, από τις εξετάσεις που της έκανα στη συνεχεια, διαπιστώσαμε ότι η Εύα είναι ένα παιδί με υπερβολικά υψηλό δείκτη ευφυΐας το οποίο λίγο έλειψε να καταστρέψουμε με την τηλεόραση.

 

Επειδή όμως στην ανάπτυξη των παιδιών μας όλα τα γεγονότα αφήνουν το ίχνος τους, τα προβλήματα δεν τελείωσαν. Δεν ήταν βέβαια πολυ σοβαρά αλλά ήταν υπαρκτά. Έτσι πριν από το φετεινό καλοκαίρι απευθύνθηκα πάλι σε παιδοψυχίατρο. Αφού την εξέτασε με προσοχή, απέκλεισε οριστικά πια τον αυτισμό και η διάγνωση που έχω τώρα στα χέρια μου είναι Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής. Η Εύα είναι τώρα 7 χρονών και ευτυχώς η διαταραχή αυτή αντισταθμίζεται σε μεγάλο βαθμό από τον υψηλό δείκτη νοημοσύνης της. Αλλά............

 

Στο άρθρο που σου παραθέτω παρακάτω, γράφονται τα εξής:

 

"...η παρακολούθηση τηλεοπτικών προγραμμάτων και DVD μπορεί να καθυστερήσει τη γλωσσική ανάπτυξη και το περιεχόμενο του λεξιλογίου, σύμφωνα με άλλες μελέτες."

 

"...ενώ μια άλλη μελέτη διαπίστωσε μέτρια προβλήματα συγκέντρωσης της προσοχής στην ηλικία των επτά ετών σε όσα μικρά παιδιά έβλεπαν πολλή τηλεόραση πριν τα τρία τους χρόνια."

 

http://www.otenet.gr/portal/portal/info/news/technews;jsessionid=AFFA6B27BEB5737293CB4D7267BD160E.tomcat1?media-type=html&user=anon&js_panename=technews&action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=1673209

 

Σε άλλο άρθρο διάβασα τα εξής:

 

"...Η τηλεόραση εκτός από παχυσαρκία, βίαιη συμπεριφορά και επιθετικότητα που προκαλεί στα παιδιά, φαίνεται τώρα ότι είναι αιτία ελλειμματικής προσοχής.

Όσο περισσότερο χρόνο σπαταλούν τα παιδιά ηλικίας από ενός μέχρι τριών ετών για να βλέπουν τηλεόραση, τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες τους για να παρουσιάζουν αργότερα, όταν θα είναι επτά ετών, προβλήματα προσοχής και συγκέντρωσης.

Ο εγκέφαλος των παιδιών κατά τα πρώτα χρόνια της ζωής, συνεχίζει να αναπτύσσεται γρήγορα. Δημιουργούνται πολλές νέες συνάψεις μεταξύ των νευρικών κυττάρων που συμβάλλουν ουσιαστικά στις πνευματικές ικανότητες που θα έχει αργότερα το παιδί."

 

Και πιο κάτω

 

"...Επιπρόσθετα ορισμένοι ερευνητές υποστηρίζουν ότι η παρακολούθηση της τηλεόρασης από μικρά παιδιά, συμβάλλει στη γένεση του συνδρόμου υπερκινητικότητας και ελλειμματικής προσοχής.

 

Έχοντας υπ' όψη τα δεδομένα αυτά, το 1999, η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής, σύστησε όπως τα παιδιά κάτω των 2 ετών να μην κοιτάζουν τηλεόραση."

 

 

Επισημαίνω πως δεν είμαι ειδικός. Σου γράφω την εμπειρία μου για να σε βοηθήσω, αν αυτό είναι δυνατόν γιατί έπειτα από τόσα πολλά, θεωρώ τις δύο ώρες τηλεθέασης από ένα παιδί 26 μηνών, έστω και διακεκομμένα, υπερβολικό χρόνο τηλεθέασης.

 

Με πολλή υπευθυνότητα, θα σου πρότεινα να της κόψεις εντελώς την τηλεόραση για λίγο καιρό και παράλληλα να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου έχουν δώσει. Πιστεύω ότι θα δεις τεράστιες αλλαγές.

 

Εύχομαι το καλύτερο για σένα και την κορούλα σου!:-P

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για το μυνημα,επιτελους βλεπω λιγο φως σε αυτο που ζω...η μικρουλα μου τωρα βλεπει 2 ωρες,για περιπου 8 μηνες εβλεπε πολυ περισσοτερο σχεδον 6 ωρες την ημερα...τραγικο φυσικα...στην αρχη μπηκε στη ζωη μας για να τρωει καθοτι αεικινητη,μετα επεκταθεικαι πολυ περισσοτερο ακομα και αν δεν την εβλεπε η μικρη η tv επαιζε...τον τελευταιο μηνα ασχολουμαι συνεχεια και εγω και ο πατερας της ενω μειωσαμε στο ελαχιστο την τηλεοραση και μονο για φαγητο(τραγικο σφαλμα και αυτο φυσικα θα κλεισει τελειως) και ειδαμε μεγαλη αλλαγη στο παιδι υποχωρησαν καποια σημαδια που κλεινουν προς τον αυτισμο αλλα παραμενει δυσκολη η επικοινωνια ,εχω και δευτερο ραντεβου με παιδοψυχιατρο αυριο.Ειναι τρομερο αλλα η ηλικια και τα συμπτωματα που περιγραφεις ειναι σαν να μιλας για μενα και εγω απορησα πως το παιδι βελτιωθηκε απλως και μονο επειδη μειωσα την ντορα και αυξησα την συναναστροφη της με αλλους εαν επροκειτο για αυτισμο ...Σε παρακαλω πολυ βοηθησε με με τα παιχνιδια, σαφως θα ακολουθησω τις οδηγιες των ειδικων, αλλα αμεσα θα ηθελα αφου ειμαστε ολη μερα μαζι να της κανω πραγματα χρησιμα ,τι ειναι τα εκπαιδευτικα παιχνιδια πες μου καποια να καταλαβω τυπου παζλ ισως, με ζωα και ηχους, τι ακριβως;και παλι να εισαι καλα σε ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για την απαντηση.παρεπιπτοντως ετσι μου ερχεται να πεταξω την τηλεοραση απο το μπαλκονι αλλα δεν φταιει αυτη, η τραγικη μου επιπολαιοτητα φταιει που εβλεπα αλλα να λιωνουν μπροστα στην τηλεοραση και ελεγα σιγα τι θα παθει με λιγη ντορα το μαρακι μου...ντροπη μου.

Link to comment
Share on other sites

poupouki, καταλαβαίνω ότι νιώθεις αναστατωμένη με όλο αυτό που συμβαίνει όμως ο θηλασμός είναι μια σανίδα σωτηρίας για το συγκεκριμένο παιδί. Είναι μια μορφή επικοινωνίας που τη χρειάζεται περισσότερο από τα άλλα παιδιά. Αν μπορείς, κάνε λίγο υπομονή και ανέβαλλε τον αποθηλασμό για αργότερα, όταν θα δεις ότι οι άλλες μορφές επικοινωνίας αναπτύσσονται σε ικανοποιητικό βαθμό.

 

Το θέμα δεν το έχω ψάξει γιατί δεν βλέπουμε τηλεόραση και γιατί όταν ο γιος μου έγινε 18 μηνών και ανακάλυψε τα κουμπιά της, τη βγάλαμε από τη μπρίζα.

 

Ακόμη και τώρα που είναι πολύ μεγάλος, η τηλεόραση δεν ανοίγει ποτέ τις καθημερινές. Δεν βλέπουμε ούτε εμείς τις ώρες που είναι ξύπνιος.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι ίσως το παιδί χρησιμοποιεί τους θηλασμούς για να αναπληρώσει εν μέρει την επικοινωνία που δεν έχει με τους άλλους τρόπους. Αν ισχύει αυτό, τότε όταν το παιδί αρχίσει να επικοινωνεί καλύτερα θα μειώσει από μόνο του τους θηλασμούς τόσο σε διάρκεια όσο και σε συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

poupouki, για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με την Αγλαΐα. Μην αποθηλάσεις ακόμη το κοριτσάκι σου.

 

Υπάρχουν πολλά που πρέπει να κάνεις. Μην προσθέτεις και αυτό γιατί ακόμη κι αν αποθηλάσεις πολύ αργά, το παιδί θα το αισθανθεί και θα χάσει τη μόνη μορφή επικοινωνίας που κρατά ακέραιη ακόμη.

 

Θα ήθελα να σου πω σε πρώτη φάση να κλείσεις την τηλεόραση. Να μην την ανοίγεις καθόλου όσο το μωρό είναι ξύπνιο. Εγώ αυτό κάνω ακόμη και τώρα. Όσο τα παιδιά είναι ξύπνια, η τηλεόραση παραμένει κλειστή.

 

Παίρνε την αγκαλιά όσο πιο συχνά μπορείς. Τραγούδα της απαλά. Θήλασέ την. Μην αλλάξεις προς το παρόν τίποτα απ' τη ρουτίνα της. Κάτι τέτοιο θα την αναστατώσει.

 

Μίλα της πολύ, όταν κάνετε κάτι εξήγησέ της το. Αλλά με σιγανό, ήρεμο τρόπο. Πχ. αν τρώτε λέγε της "Τώρα η μαμά θα δώσει φαγητό στη μπέμπα με το κουτάλι". Είναι πολύ σημαντικά σε αυτή τη φάση σαφή γλωσσικά ερεθίσματα. Ακόμη κι αν δε δείχνει να καταλαβαίνει.

 

Σιγά σιγά προσπάθησε να της διδάξεις κάποιες απλές εντολές. Πχ. "κάθισε κάτω σε παρακαλώ". Αλλά με αργό ρυθμό. Μην επιμένεις πάρα πολύ αν δεν τα καταφέρνει. Όταν έχει κατακτήσει έναν στόχο και μόνο τότε περνάς στον επόμενο. Αυτό σημαίνει ότι όταν θα μπορέσει να καθίσει στη συνέχεια της δίνεις κάτι πιο πολύπλοκο πχ. "φέρε μου το πιάτο" κ.ο.κ.

 

Μην της δίνεις απότομα πολλά ερεθίσματα. Πχ. η μουσική πρέπει να παίζει με χαμηλή ένταση, το παιδί να ασχολείται με ένα παιχνίδι τη φορά, να ξεφυλλίζει ένα βιβλίο μόνο, να μην ακούει γύρω της φωνές και έντονη φασαρία, τα χρώματα γύρω της να μην είναι πολύ έντονα. Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Αυτή τη στιγμή ο εγκέφαλός της βρίσκεται σε κάποιο είδος ληθαργου. Δεν πρέπει να βομβαρδιστεί ξαφνικά με ένα πλήθος πληροφοριών γιατί θα τρομάξει. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να επιδιώξεις για πολύ καιρό.

 

Προσπάθησε να θέσεις τα όριά της απ' την αρχή. Η κατάσταση αυτή τα έχει σχεδόν σβήσει. Όταν η δυσκολία επικοινωνίας υποχωρήσει, αν το παιδί έχει αφεθεί χωρίς περιορισμούς, θα βρεθεί ξαφνικά σε έναν κόσμο που θα του φαινεται χαοτικός και δε θα μπορεί να διαχειριστεί. Προσπάθησε λοιπόν να αποφασίσεις τι από αυτά που θέλει να κανει στο σπίτι και έξω από αυτά είναι επιτρεπτά και ποια όχι. Στη συνέχεια πρέπει να μείνεις σταθερή στις αποφάσεις σου. Αν για παράδειγμα δε θες να ανοίγει το πλυντήριο, κάθε φορά που πηγαίνει κοντά θα του λες επιτακτικά "Όχι". Να θυμάσαι πως τα όχι αυτά πρέπει να είναι σταθερά για κάθε παιδί, πόσο μάλλον για την κορούλα σου. Αν δλδ του επιτρέπεις καποιες φορές να ανοίγει το πλυντήριο ενώ κάποιες άλλες του το απαγορεύεις, το παιδί θα μπερδευτεί και το ήδη υπάρχον χάος θα μεγαλώσει.

 

Προσπάθησε να τη βγάλεις απ' το σπίτι. Μην την πιέσεις να επικοινωνήσει με άλλους ανθρώπους, ενήλικες ή παιδιά, αλλά προσπάθησε να πηγαίνετε σε μέρη που υπάρχουν άλλα παιδάκια, πχ. παιδική χαρά, όχι όμως σε μέρη που υπάρχει συνωστισμός. Είπαμε όχι πολλά ερεθίσματα.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε αρχή και δύσκολη. Στην παρούσα φάση θεωρώ ότι είναι σημαντική πολύ η σωματική επαφή με το Μαράκι σου.

 

Θα επανέλθω για τα παιχνίδια, αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικό το τί διαλέγεις (παίζει βέβαια και αυτό ρόλο) αλλά το πώς επιλέγεις να παίξεις.

 

Πριν κοιμηθείτε το βραδυ, βάλε στη ρουτίνα σας ένα παραμυθάκι. Πολύ απλό. Με αρχή, μεση και τέλος. Οι μύθοι του Αισώπου είναι ό,τι πρέπει για αρχή!

 

Και μην ξεχάσεις να ενημερώσεις τον παιδοψυχίατρο για το θέμα της τηλεόρασης. Δυστυχώς σχεδόν ποτέ δε ρωτάνε...

 

Σου εύχομαι το φως που βλέπεις να μεγαλώσει κι άλλο.

 

Και για να σου δώσω μια νότα αισιοδοξίας, η δική μου κόρη είναι αυτή τη στιγμη, από τα πιο κοινωνικά και έξυπνα παιδιά της τάξης της. Παρόλη την ΔΕΠ.:D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις!αποφασισα οτι βασικα πραγματα και μαλιστα θεμελιωδη για την ψυχικη της υγεια δεν τα ακουμπαμε και ακριβως ενα απο αυτα ειναι ο θηλασμος και η εξαιρετικα τρυφερη σχεση που εχει μαζι μου.Παραλληλα με την δουλεια που εκανες εσυ στο σπιτι βοηθηθηκε το παιδι και απο ειδικους π.χ.λογοθεραπευτη η εργοθεραπευτη;την πηγες την ιδια περιοδο και παιδικο σταθμο; συγνωμη για τις αποριες αλλα προσπαθω να καταλαβω αφου και οι δυο παιδοψυχιατροι που την ειδαν δεν θελουν να δωσουν σαφη απαντηση.θα συμφωνησω επησις για τον τροπο προσεγγισης που περιγραφεις αφου φαινεται να λειτουργει πολυ ηρεμα αλλα και σταθερα στο παιδι.χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον αν μπορεις να σκεφτεις και αλλες κινησεις για να την κρατω σε επαφη θα χαρω πολυ να τις ακουσω ,θελω να κανω το καλυτερο που μπορω ελπιζω μονο να μην ειναι ηδη αργα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Δεν βρήκα σχετικό θέμα στον αποθηλασμό και θέτω την ερώτηση μου εδώ,

παρακαλώ πείτε μου άμεσα όποια γνωρίζει.

Για τις αντλήσεις είχα πάρει θήλαστρο νοσοκομειακό της medela.

Είχα πάρει και όλα τα μπιμπερό-εξαρτήματα της μεντελα για να προωθήσω τον θηλασμό.

Τωρα με το γάλα σε σκόνη εξακολουθώ να χρησιμοποιώ ταίδια μπιμπερό.

Υπάρχει κίνδυνος για το παιδί? Μήπως είναι μόνο για μητρικό γάλα και δεν κάνει η θερμοκράσια του βραστού νερού μέσα?

Μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι γιατί στο χαρτί μέσα δεν αναφέρει κάτι άλλο εκτός από χρήση για μητρικό γάλα.

Ο άντρας μουλέει πως είχε διαβάσει κάπου ότι είναι και γιαυτή τη χρήση και να μην ανησυχώ.

Αλλά δε μποώ να ηρεμήσω...

Παρήγγειλα κι άλλα μπιμπερό και μου ήρθαν απόψε και έχω πάθει πλάκα.

Από την άλλη σκέφτομαι πως η μεντελα είναι τοπ εταιρεία και το πλαστικό της σίγουρα είναι το καλύτερο όλων.

Τα άλλα πλαστικά μπιμπερό πως είναι? Δεν έχω δεί, είναι πιο χοντρά?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εγω θυμαμαι οτι χρησιμοποιουσα και τα μπιμπερο της μεντελα για γαλα σε σκονη...απλα πιστευω οτι ειναι ιδανικα οταν τα χρησιμοποιεις σε μητρικο γαλα σε σχεση με αλλα μπιμπερο του εμποριου, οχι οτι δε μπορεις να βαλεις αλλο γαλα μεσα....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...