Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρωει τα λαχανικα!


Recommended Posts

Καλησπερα,

Ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες, τι κανατε για να φαει το μωρακι σας λαχανικα.

Ο δικος μου ενω τρωει μια χαρα τα δημητριακα κ τα φρουτα, τα λαχανικα δε τα θελει με ΤΙΠΟΤΑ!

Εχω δοκιμασει διαφορους συνδιασμους, μονα τους, 2 μονο, πολλα μαζι, εβαλα κ κρεας, δε τα τρωει... !

Εχω βαρεθει να τα φτιαχνω κ να τα πεταω ρε παιδια....

 

Ελπιζα με το να βρασουν τα λαχανικα στο κρεας οτι θα νοστιμισει κ θα το φαει...

 

Εχει καμια κανενα κολπο?

Να πω κ οτι εχει μια δυσκολια με τα κακακια του κ δε βαζω πατατα, δε του δινω κ ρυζαλευρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aν τα έκανες έναν αραιό πουρέ με πατάτα, τυράκι και μπόλικο γάλα για να μην είναι σφιχτό το μείγμα, λες να του έφερνε δυσκοιλιότητα?

 

Άλλη λύση, βελουτέ σουπίτσα με λαχανικά (λιωμένα δηλαδή στο μπλέντερ)...

 

Τρίτη λύση, στην ομελέττα...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Skybeam ειναι πολυ μικρο το μωρο για να φάει τυρί κι αυγο.

 

Myrella το μωρο σου ειναι μικρο για τρίτο γεύμα, πιθανόν να μην ειναι έτοιμο ακόμα. Δώσε του λίγο χρόνο, διέκοψε για ένα χρονικό διάστημα και προσπαθείς αργότερα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες, τι κανατε για να φαει το μωρακι σας λαχανικα.

Ο δικος μου ενω τρωει μια χαρα τα δημητριακα κ τα φρουτα, τα λαχανικα δε τα θελει με ΤΙΠΟΤΑ!

Εχω δοκιμασει διαφορους συνδιασμους, μονα τους, 2 μονο, πολλα μαζι, εβαλα κ κρεας, δε τα τρωει... !

Εχω βαρεθει να τα φτιαχνω κ να τα πεταω ρε παιδια....

 

Ελπιζα με το να βρασουν τα λαχανικα στο κρεας οτι θα νοστιμισει κ θα το φαει...

 

Εχει καμια κανενα κολπο?

Να πω κ οτι εχει μια δυσκολια με τα κακακια του κ δε βαζω πατατα, δε του δινω κ ρυζαλευρο.

Γλυκοπατάτα.Με έσωσε.Την κανονική πατάτα ούτε να την φτύσει.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την tot72.Και μεις όταν αρχίσαμε με τα λαχανικά τέτοιο θέμα είχαμε,μέχρι που ανακάλυψα την γλυκοπατατα!!!Καμια σχέση με την κανονική πατάτα η γεύση,ασε που καλύπτει και την γεύση οποιουδήποτε αλλού λαχανικου βάλεις μέσα!Ειναι και πιο θρεπτικη απο την κανονικη.Εχω την εντύπωση ότι δεν δημιουργεί θέμα με τα κακά αλλα καλού κακού ρωτά και τον γιατρό σου!!!Καλη επιτυχια:wink:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο θεματάκι με τα λαχανικά. Εδώ και λίγες μέρες ξεκινήσαμε σουπίτσες με την μπέμπα μου και αρνείται να φάει λαχανικά.

 

Εχθές διάβασα που γράφετε για την γλυκοπατάτα και σήμερα την δοκίμασα. Πραγματικά είχε μεγάλη διαφορά. Από εκεί που δεν άνοιγε με τίποτα το στόμα της, σήμερα δοκίμασε με μεγάλη ευκολία. Πρέπει να έφαγε γύρω στις 6-8 κουταλίτσες. Στην ουσία είναι η 1η μέρα που έφαγε λίγο. Δεν ξέρω αν βοήθησε οτι δεν έβαλα και σέλινο.

 

Ελπίζω να φάει και αύριο....

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Ο μικρος ειναι 6,5 μηνων σχεδον. Τα λαχανικα τα βραζω η τα βαζω στον ατμομαγειρα κ μετα στο μουλτι.

Σημερα δοκιμασα να δωσω φακες, παλι δεν τις εφαγε!

 

Ψαχνω να βρω γλυκοπατατα κ δε μπορω! Ειμαι επαρχια κ δε φερνουν λενε! Το εχω διαβασει οτι εχει παρα πολυ παραπανω θρεπτικη αξια κ οτι τα μωρα τη λατρευουν.... τι να κανω...

 

Οσον αφορα για τα γευματα κ τους θηλασμους, πραγματικα δε ξερω αν κανω καλα που θελω να δωσω 3 γευματα.. μεχρι τωρα (που δε τρωει μεσημερι ουσιαστικα) δε μου εχει μειωθει η παραγωγη, τρωει το πρωι, μετα μεσημερι κ μετα βραδυ 8 κ 12. καμια φορα ξυπναει κ 3 το βραδυ κ τρωει, οποτε ειναι πολλοι οι θηλασμοι. Να φοβαμαι για αποθηλασμο? δε νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Μιρέλα κι εγώ επαρχία είμαι.Την βρίσκω στον Βασιλόπουλο.Έχει κι ένα μινι μάρκετ κοντά μου.Βρήκα και εκεί αλλά ήταν ξερές.Ψάξε σε κανα σούπερ.Θα βρεις πιστεύω.Για φακές δεν είναι λίγο νωρίς;Κι εγώ το σκέφτομαι γιατί μας στούμπωσεν η μπανάνα αλλά ψιλοκολλάω.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Οσον αφορα για τα γευματα κ τους θηλασμους, πραγματικα δε ξερω αν κανω καλα που θελω να δωσω 3 γευματα.. μεχρι τωρα (που δε τρωει μεσημερι ουσιαστικα) δε μου εχει μειωθει η παραγωγη, τρωει το πρωι, μετα μεσημερι κ μετα βραδυ 8 κ 12. καμια φορα ξυπναει κ 3 το βραδυ κ τρωει, οποτε ειναι πολλοι οι θηλασμοι. Να φοβαμαι για αποθηλασμο? δε νομιζω...

 

Ειναι λίγοι οι θηλασμοι για 6,5 μηνών μωρο.

Το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρου οι στερεες τροφές ειναι απαραιτητες αλλα συμπληρωματικές του θηλασμου, αυτο σημαίνει οτι το μητρικο γάλα παραμένει η κύρια τροφη του μωρου κι οι στερεες τροφές απλα τον συμπληρώνουν.

Ο θηλασμος πρέπει να συνεχίζεται όπως το πρώτο εξάμηνο, δλδ προσφέρεις στηθος 1-1,5 ώρα πριν τις στερεες και λίγο μετα και το μωρο επιλέγει ποτε και πόσο θα θηλάζει. Άρα δεν αντικαθιστάς απο μόνη θηλασμο με γεύμα στερεών εκτός αν το μωρο το κάνει απο μόνο του (του δίνεις δλδ την επιλογη του στήθους κι απλα αδιαφορεί).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λίγοι οι θηλασμοι για 6,5 μηνών μωρο.

Το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρου οι στερεες τροφές ειναι απαραιτητες αλλα συμπληρωματικές του θηλασμου, αυτο σημαίνει οτι το μητρικο γάλα παραμένει η κύρια τροφη του μωρου κι οι στερεες τροφές απλα τον συμπληρώνουν.

Ο θηλασμος πρέπει να συνεχίζεται όπως το πρώτο εξάμηνο, δλδ προσφέρεις στηθος 1-1,5 ώρα πριν τις στερεες και λίγο μετα και το μωρο επιλέγει ποτε και πόσο θα θηλάζει. Άρα δεν αντικαθιστάς απο μόνη θηλασμο με γεύμα στερεών εκτός αν το μωρο το κάνει απο μόνο του (του δίνεις δλδ την επιλογη του στήθους κι απλα αδιαφορεί).

 

Του προσφέρω στήθος βρε συ αλλα δε θέλει... Στα κιλα είμαστε καλα κ γι'αυτο δεν ανησυχώ.

Δε ξέρω, εχω μπερδευτεί παρα πολυ με το όλο θέμα!

Κ απο την άλλη δεν ακολουθώ κ τις οδηγίες της παιδιατρου κ είμαι κάπως! Δε ξέρω αν κάνω καλα.

Εκείνη έχει πει τις κλασικές οδηγίες, να αντικαταστήσει γεύματα μέχρι να πάμε στο να θηλαζω πρωι βράδυ μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...