Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

άντληση μετά τον χρόνο


Recommended Posts

Καλησπέρα

γύρισα στη δουλειά όταν ο μικρός ήταν 4μιση μηνών.Μετά από σχετική ερώτηση εδώ (να 'ναι καλά η EvaMd),αντλούσα στη δουλειά μια φορά και θήλαζα στο σπίτι πιο συχνά.Κάποιες φορές,αντλούσα και στο σπίτι μια φορά.Τώρα είναι 14 μηνών, θηλάζει στις 7:00,στις 17:00,στις 21:00 και 2-3 φορές τη νύχτα,ανάλογα πόσο θα κοιμηθεί. Τα Σαββατοκύριακα προσπαθώ να θηλάζω τις ώρες που δουλεύω τις καθημερινές και γενικά έχουμε περισσότερους θηλασμούς,μιας και είμαστε συνέχεια μαζί.Να συνεχίσω να αντλώ στη δουλειά ή όχι;Λείπω 10 ώρες συνεχόμενες και δε θέλω να μειωθεί το γάλα μου,όχι πριν τα 2 χρόνια ή πριν αποφασίσει ο μικρός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνώμη μου είναι να σταματήσεις να αντλείς! Δέκα μήνες αντλήσεων είναι πραγματικά πολύ καλά και μπράβο σου! Πλέον το μωρό πιστεύω τρώει απο όλα και δεν βασίζεται στο θηλασμό. Εγώ πήγα στη δουλειά όταν ήταν 13 μηνών και δεν έκανα καμία άντληση, απλά το θήλαζα όποτε με έβλεπε και ήθελε και δεν κόπηκε το γάλα.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

γύρισα στη δουλειά όταν ο μικρός ήταν 4μιση μηνών.Μετά από σχετική ερώτηση εδώ (να 'ναι καλά η EvaMd),αντλούσα στη δουλειά μια φορά και θήλαζα στο σπίτι πιο συχνά.Κάποιες φορές,αντλούσα και στο σπίτι μια φορά.Τώρα είναι 14 μηνών, θηλάζει στις 7:00,στις 17:00,στις 21:00 και 2-3 φορές τη νύχτα,ανάλογα πόσο θα κοιμηθεί. Τα Σαββατοκύριακα προσπαθώ να θηλάζω τις ώρες που δουλεύω τις καθημερινές και γενικά έχουμε περισσότερους θηλασμούς,μιας και είμαστε συνέχεια μαζί.Να συνεχίσω να αντλώ στη δουλειά ή όχι;Λείπω 10 ώρες συνεχόμενες και δε θέλω να μειωθεί το γάλα μου,όχι πριν τα 2 χρόνια ή πριν αποφασίσει ο μικρός

 

Το ερώτημα κατά την άποψή μου είναι: το μωρό τι ζητά όταν λείπεις; Ζητά και γάλα ή αρκείται στις άλλες τροφές; Πρόσεξε, το ερώτημα είναι αν ζητά το μωρό γάλα τις ώρες που λείπεις, όχι αν πίνει το γάλα που θα του προσφέρει κάποιος ενώ λείπεις ΕΠΕΙΔΗ το έχεις αντλήσει και είναι κρίμα να πάει χαμένο...

 

Αν λοιπόν το μωρό σου αρκείται στις άλλες τροφές, ακόμα κι αν οι ώρες που λείπεις είναι τόσες πολλές, είναι εντάξει να σταματήσεις να αντλείς γιατί απλούστατα η παραγωγή σου θα προσαρμοστεί πλέον στις ανάγκες του μωρού σου, που είναι να θηλάζει όταν είστε μαζί. Το στήθος θα παράγει γάλα και το ΣΚ τις ώρες που κανονικά θα δούλευες γιατί πλέον αυτός είναι ο μηχανισμός του και αυτού του είδους το σταμάτημα δεν μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο αποθηλασμό.

 

Αν το μωρό σου ζητά γάλα και τις ώρες που λείπεις ΚΑΙ εσύ είσαι διατεθιμένη να συνεχίσεις να του το παρέχεις, τότε συνέχισε αυτό που κάνεις.

 

Μπορούμε να το συζητήσουμε και περισσότερο αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ,με τις συμβουλές σου κόψαμε το συμπλήρωμα,φτάσαμε τους 14 μήνες θηλασμού και συνεχίζουμε.Ο μικρός μέχρι να γίνει 6 μηνών, έπινε από μπιμπερό το γάλα μου όταν έλειπα.Στον όγδοο μήνα,δεν έπαιρνε καθόλου μπιμπερό κι ήταν πολύ νωρίς για ποτηράκι,οπότε του έδιναν γάλα με κουταλάκι και συμπλήρωναν με φαγητό,ώσπου να έρθω και να θηλάσει.Τώρα πια,γάλα πίνει μόνο από μένα σχεδόν.Οπότε όταν αντλούσα,μέχρι πριν 3 μέρες,έμπαινε στην κατάψυξη ή το πετούσα αν περνούσαν οι μέρες.Δε ζητάει γάλα,καμιά φορά έπινε μόνο,αν ξυπνούσε νωρίτερα κι ήταν πολύ νωρίς για πρωινό.Σε ποτήρι δεν το πίνει,με καλαμάκι δεν έχει μάθει ακόμα.Ανησυχώ για την παραγωγή μου απλώς, δε θέλω να αποθηλάσω από χαζομάρα,μόνο όταν θελήσει ο μικρός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικά σε ευχαριστώ,με τις συμβουλές σου κόψαμε το συμπλήρωμα,φτάσαμε τους 14 μήνες θηλασμού και συνεχίζουμε.Ο μικρός μέχρι να γίνει 6 μηνών, έπινε από μπιμπερό το γάλα μου όταν έλειπα.Στον όγδοο μήνα,δεν έπαιρνε καθόλου μπιμπερό κι ήταν πολύ νωρίς για ποτηράκι,οπότε του έδιναν γάλα με κουταλάκι και συμπλήρωναν με φαγητό,ώσπου να έρθω και να θηλάσει.Τώρα πια,γάλα πίνει μόνο από μένα σχεδόν.Οπότε όταν αντλούσα,μέχρι πριν 3 μέρες,έμπαινε στην κατάψυξη ή το πετούσα αν περνούσαν οι μέρες.Δε ζητάει γάλα,καμιά φορά έπινε μόνο,αν ξυπνούσε νωρίτερα κι ήταν πολύ νωρίς για πρωινό.Σε ποτήρι δεν το πίνει,με καλαμάκι δεν έχει μάθει ακόμα.Ανησυχώ για την παραγωγή μου απλώς, δε θέλω να αποθηλάσω από χαζομάρα,μόνο όταν θελήσει ο μικρός

 

Ωραία, αν αντλείς λοιπόν μόνο για να διατηρήσεις την παραγωγή σου, μπορείς άνετα να κόψεις την άντληση.

 

Ουσιαστικά, αφού το παιδί δεν πίνει πλέον το γάλα που αντλείς, διατηρείς υπερ-παραγωγή σε σχέση με τις ανάγκες του παιδιού σου, άρα δεν έχει νόημα να αντλείς. Κόβοντας την άντληση, η παραγωγή σου θα προσαρμοστεί ακριβώς στις ανάγκες του μωρού αλλά δεν θα μειωθεί ώστε να σε οδηγήσει σε πρόωρο αποθηλασμό! Μην ανησυχείς για κάτι τέτοιο.

 

Ίσα-ίσα, αν ξαναδείς αυτό ακριβώς που περιγράφεις στο μήνυμά σου παραπάνω, θα καταλάβεις ότι το μωρό σου αποθήλασε μόνο του και όσο σταδιακά χρειαζόταν, αρχικά από το μπιμπερό και μετά από το αντλημένο γάλα.

Εμπιστέψου το, ξέρει τι κάνει :wink:

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...