Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS - ΑΡΝΗΣΗ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑ !!!


Recommended Posts

Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+4

Β. Το φύλο του βρέφους αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρ.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

20/07 : 3270 Kg , 26/08 : 5250 kg , 15/09 : 6300Kg , 15/10 : 7050 Kg , 15/11 : 7850Kg , 14/12: 8500Kg, 11/01 : 8700Kg

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περίπου περίπου 7 - το ένα από αυτά είναι στεερεά -φρουτο

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζε 3-ι4

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα μέχρι πριν 1 εβδομάδα καθόλου , αλλά τώρα επειδή επέστρεψα στην δουλειά και δεν φτάνει αυτό που αντλώ, πίνει περίπου 60-90 συμπλήρωμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

200 ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. symphony της medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 3

7β. ποιες ώρες αντλείτε πρωί : 07.30 , μεσημέρι : 16.00 , βράδι :23.00

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο κανονικά

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ο μπέμπης μας είναι 6 μηνών και ενώ μέχρι τώρα θηλάζαμε καλά (παρόλα τα προβλήματα παλινρόμησης που είχαμε) πλέον δεν θέλει να θηλάσει. επίσης έχω ξεκινήσει την δουλειά.

Κάνω μια άντληση στις 16.00 που επιστρέφω και προσπαθω να τον ταίσω μετά από μισή ή 1 ώρα για να αναπληρώσω τους θηλασμούς.

Αντιδράει πολύ ασχημα και τεντώνεται με κλάματα προς τα πίσω.δεν έχ ω γάλα ? Δέχεται μόνο αν είμαι όρθια και περπατάω -- και αυτό όχι πάντα.

Σήμερα έχει μεινει νηστικός από τις 14.30. Στις 17.30 δεν δέχτηκε να θηλάσει, στις 18.15 δεν δέχτηκε να θηλάσει και τώρα τον αφήνω να πεινάσει πολύ.

Είναι ψυχολογικό? Είναι άρνηση στήθους?

Λίγη βοήθεια πραγματικά.

Δεν φανταζόμουνα πως τα κατάφερα μέχρι τώρα και ξαφνικά θα σταματήσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω μπερδευτεί λίγο.

Λογικά, αφού γύρισες στη δουλειά, θα περίμενε κανείς ότι το μωρό θα ζητάει να θηλάσει περισσότερο, για να αναπληρώσει την επαφή από τις ώρες που λείπεις.

Πιστεύω ότι είναι μάλλον απεργία θηλασμού, ίσως με αυτόν τον τρόπο να αντιδράει στην επιστροφή σου στη δουλειά. Θέλει υπομονή και να μην του μεταδίδεις πίεση και άγχος να θηλάσει.

 

Διάβασε εδώ http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

έχει πολλές ιδέες

 

 

Αντιγράφω εδώ ένα κομμάτι αντιπροσωπευτικό

 

Coaxing baby to the breast

 

General tips

 

Your goal is to coax baby to the breast. Do not attempt to force your baby to breastfeed. Forcing baby to the breast does not work, stresses baby, and can result in baby forming an aversion to the breast. As baby gets better at nursing and is able to get more milk via nursing, he will grow to trust that breastfeeding works and will have more patience when latching.

 

  • Wear clothing that allows very easy access to the breasts. Baby may get very impatient in the split-second it takes for mom to lift the blouse and undo the bra. Spend time, if possible, in a warm place that allows both mom and baby to be naked from the waist up.
  • Lots of skin-to-skin contact can help your baby nurse better and even gain weight faster. Keep your baby with you as much as possible, and give him lots of opportunities to nurse (even if you're not successful). Get skin-to-skin with him, first when he is sleepy, right after a bottle feed (or however you're supplementing). This way baby has the opportunity to sleep and wake up happily, skin to skin at mom's chest, and mom is right there to catch the earliest hunger cues. If baby moves toward the breast and then falls asleep before even mouthing the nipple, or after sucking twice, then these are positive baby steps, not failures. (Read more about kangaroo care or take a look at the book.)
  • Offer the breast often. Try breastfeeding in baby's favorite place, in his favorite position, in the bath, while walking around, while lying down, with baby upright, baby flat on his back, in his sleep, just as he is waking, any time baby looks as if he might be interested, or any other way you can think of, i.e. any time, anywhere.
  • Avoid pressuring baby to nurse. Offer in an ultra-casual way and pretend you don't mind if he refuses (easier said than done, but try not to show any frustration - your aim is to avoid pressuring baby to nurse). Don't hold the back of baby's head or push or hold baby to the breast. If baby pulls off the breast, then don't try to make him go back onto the breast at that time - simply try again later. If baby seems frustrated with your offering the breast, then turn the pressure down and simply make the breast available (lots of skin-to-skin!) without offering. It can be helpful to have lots of skin-to-skin time with baby where he is cuddled at the breast with no pressure to nurse - give control over to your baby, so that baby decides if and when to nurse and when to stop nursing.
  • Carry your baby close to you (a sling or other baby carrier can help with this). "Wear," carry, hold and cuddle your baby as much as possible; carry baby on your hip while doing other things, play with baby, and give baby lots of focused attention.
  • Sleep near your baby. If baby sleeps with you, you'll get more skin-to-skin contact, plus baby has more access to the breast (see this information on safe co-sleeping). If baby is not in the same bed, have baby's bed beside your bed or in the same room so that you can catch early feeding cues, breastfeed easier at night, and get more sleep.
  • Nipple shields can be helpful at times for transitioning baby to the breast. Talk to your lactation consultant about using this tool.
  • Comfort nursing is often the first to come, followed by nutritive nursing. Offer the breast for comfort any time you see a chance- at the end of a feeding when baby is not hungry, when baby is going to sleep or just waking up, when baby is asleep, and whenever he needs to comfort suck If your baby is actively resisting nursing, then try encouraging comfort nursing after baby is comfortable with skin-to-skin contact. After baby is willing to nurse for comfort, you can then proceed to working on nursing for "meals" as well.

You are working to seduce your baby back to breast. Again, coax, don't force!

 

 

 

 

 

Επίσης θα σε βοηθήσει ππιστεύω να μιλήσεις στο τηλέφωνο με μια σύμβουλο της La Leche.

 

 

Καλή επιτυχία!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο.

Λογικά, αφού γύρισες στη δουλειά, θα περίμενε κανείς ότι το μωρό θα ζητάει να θηλάσει περισσότερο, για να αναπληρώσει την επαφή από τις ώρες που λείπεις.

Αγαπητή μου Palladin.

Εγώ να δεις πόσο έχω μπερδευτεί...

Κοίτα να δεις τί μου έκανε το Σ/Κ που ήμασταν συνέχεια μαζί :

Θήλασε κανονικότατα και ήρεμα σε ΟΛΑ τα γεύματα εκτός από το απογευματινό (περίπου στις 5) και το βραδινό (περίπου στις 8 ) !!!!

Δευτέρα ξημερώματα πάλι έφαγε καλά, και στις 8 πριν φύγω πάλι καλά θήλασε !!!

Από το απόγευμα πάλι τα ίδια άρχισε. Προτιμάει να μείνει νηστικός για 5 ώρες και να φάει πολύ λίγο στις 8.30 !!!

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Palladin.

Εγώ να δεις πόσο έχω μπερδευτεί...

Κοίτα να δεις τί μου έκανε το Σ/Κ που ήμασταν συνέχεια μαζί :

Θήλασε κανονικότατα και ήρεμα σε ΟΛΑ τα γεύματα εκτός από το απογευματινό (περίπου στις 5) και το βραδινό (περίπου στις 8 ) !!!!

Δευτέρα ξημερώματα πάλι έφαγε καλά, και στις 8 πριν φύγω πάλι καλά θήλασε !!!

Από το απόγευμα πάλι τα ίδια άρχισε. Προτιμάει να μείνει νηστικός για 5 ώρες και να φάει πολύ λίγο στις 8.30 !!!

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Δηλαδή σε γενικές γραμμές το ΣΚ θήλασε καλά, την Δευτέρα το πρωί καλά, και όταν γύρισες από την δουλειά αρνήθηκε. Προφανώς αντιδρά με αυτόν τον τρόπο στην απουσία σου. Διάβασε αυτά που σου παρέθεσα από την kellymom, και προσπάθησε να εξηγείς στο μωρό ήρεμα, ότι "η μαμά πρέπει να πάει στη δουλειά, ούτε εγώ θέλω να σε αποχωρίζομαι αλλά πρέπει". Γενικώς μίλα του και εξήγησέ του, τα μωρά καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα από αυτά που νομίζουμε

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+4

Β. Το φύλο του βρέφους αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρ.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

20/07 : 3270 Kg , 26/08 : 5250 kg , 15/09 : 6300Kg , 15/10 : 7050 Kg , 15/11 : 7850Kg , 14/12: 8500Kg, 11/01 : 8700Kg

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. περίπου περίπου 7 - το ένα από αυτά είναι στεερεά -φρουτο

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζε 3-ι4

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα μέχρι πριν 1 εβδομάδα καθόλου , αλλά τώρα επειδή επέστρεψα στην δουλειά και δεν φτάνει αυτό που αντλώ, πίνει περίπου 60-90 συμπλήρωμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

200 ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. symphony της medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 3

7β. ποιες ώρες αντλείτε πρωί : 07.30 , μεσημέρι : 16.00 , βράδι :23.00

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο κανονικά

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ο μπέμπης μας είναι 6 μηνών και ενώ μέχρι τώρα θηλάζαμε καλά (παρόλα τα προβλήματα παλινρόμησης που είχαμε) πλέον δεν θέλει να θηλάσει. επίσης έχω ξεκινήσει την δουλειά.

Κάνω μια άντληση στις 16.00 που επιστρέφω και προσπαθω να τον ταίσω μετά από μισή ή 1 ώρα για να αναπληρώσω τους θηλασμούς.

Αντιδράει πολύ ασχημα και τεντώνεται με κλάματα προς τα πίσω.δεν έχ ω γάλα ? Δέχεται μόνο αν είμαι όρθια και περπατάω -- και αυτό όχι πάντα.

Σήμερα έχει μεινει νηστικός από τις 14.30. Στις 17.30 δεν δέχτηκε να θηλάσει, στις 18.15 δεν δέχτηκε να θηλάσει και τώρα τον αφήνω να πεινάσει πολύ.

Είναι ψυχολογικό? Είναι άρνηση στήθους?

Λίγη βοήθεια πραγματικά.

Δεν φανταζόμουνα πως τα κατάφερα μέχρι τώρα και ξαφνικά θα σταματήσουμε.

 

Σε συνέχεια αυτών που σου έγραψε η Palladin, εγώ θα σταθώ στη φράση που έχω μαρκάρει με έντονα γράμματα στο μήνυμά σου. Μπορεί η άντληση που κάνεις την ώρα που επιστρέφεις στο σπίτι να εντείνει το πρόβλημα και λόγω ροής (μειωμένη λόγω της άντλησης) και, αν το μωρό είναι ξυπνητό όταν γίνεται η άντληση, λόγω "καθυστέρησης" στο θηλασμό.

Συνήθως όταν η μαμά επιστρέφει στη δουλειά, μόλις γυρίσει στο σπίτι, τα μωρά θέλουν να θηλάσουν κι ας έχουν μόλις φάει. Το κάνουν για να νιώσουν κοντά στη μαμά κυρίως και δευτερευόντως για την πείνα τους (αν είναι πεινασμένα).

 

Δοκίμασε να θηλάσεις το μωρό με την επιστροφή σου και άντλησε και από τα δύο στήθη μετά. Αν κοιμάται, άντλησε από το ένα μόνο στήθος και άσε το άλλο για να θηλάσει - αν δυσφορείς από πρήξιμο, βγάλε πολύ λίγο γάλα από εκείνο το στήθος.

 

Αν σ' αυτό που σου προτείνω σε απασχολεί ότι έτσι θα αντλήσεις ακόμα λιγότερο, σκέψου ότι στη φάση που είσαι είναι πιο σημαντικό να ξεπεράσεις την όποια άρνηση του μωρού στο στήθος παρά να δώσεις λίγα ml παραπάνω ξένο γάλα. Εξάλλου την ποσότητα που σου λείπει από την εβδομάδα, μπορείς ίσως να την καλύψεις αντλώντας και το ΣΚ, όποια στιγμή νομίζεις ότι δεν θα επηρεάσει αρνητικά τους θηλασμούς (για να μην δημιουργήσεις φαύλο κύκλο και το ΣΚ που μέχρι στιγμής φαίνεται ότι πάει καλά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε συνέχεια αυτών που σου έγραψε η Palladin, εγώ θα σταθώ στη φράση που έχω μαρκάρει με έντονα γράμματα στο μήνυμά σου. Μπορεί η άντληση που κάνεις την ώρα που επιστρέφεις στο σπίτι να εντείνει το πρόβλημα και λόγω ροής (μειωμένη λόγω της άντλησης) και, αν το μωρό είναι ξυπνητό όταν γίνεται η άντληση, λόγω "καθυστέρησης" στο θηλασμό.

.

To σκέφτηκα κι εγώ αυτό ...κοίτα να δεις τώρα τί μου έκανε χθες...

Γύρισα από την δουλειά και τον βρήκα ξύπνιο..ωραία λέω δεν θα αντλήσω και θα τον ταϊσω (είχε φάει πριν 3 ώρες).

Ε !! δεν ήθελε με τίποτα. Χωρίς κλάματα αυτή τη φορά. Απλά κοιτούσε συνέχεια γύρω-γύρω και με ΔΑΓΚΩΝΕ !!!Τον έβαζα στο στήθος και αυτός δάγκωνε κατευθείαν !!!

Τα έχω παίξει τελείως ...ευτυχως που δεν έχει βγάλει και τα πάνω δόντια ...αλλιώς θα μου είχε κόψει κομμάτι !!

 

Κορίτσια παρόλα αυτά σας ευχαριστώ πολύ. Θα προσπαθήσω όσα μου είπατε και θα επανέλθω με νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου ...ευχαριστώ πολύ

οι συμβουλές σας με βοήθησαν πολύ

τελικά μας πήρε λίγες μέρες αλλά τα βρήκαμε με τον μπεμπακο.

Δεν μπορώ να πω οτι τρώει φανατικά....αλλά τουλάχιστον δεν τραβιέται και δεν χτυπιέται όπως έκανε.

 

Βέβαια το θεματάκι μας είναι πως πλέον δεν τρώει τα φρούτα. Δεν ανησυχώ. Κάποια στιγμή θα φάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μανουλες καλησπερα !!! Γινομαστε αυριο 3 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα, θα ηθελα τα φωτα σας γιατι η κατασταση κοντευει να με τρελανει... Το γατουδακι μου (αγορι) παιρνει κανονικα βαρος αλλα πριν 2-3 περιπου εβδομαδες, αρχισαν τα προβληματα ... Αρχικα εκλαιγε πριν να θηλασει, ενω φαινοταν να πειναει πολυ, γλειφοταν, εβγαζε τη γλωσσα και εκανε θορυβο και ετρωγε τα χερια του. Μιλησα με τη συμβουλο θηλασμου και μου ειπε να προσπαθω να τον ταισω σε ησυχο σκοτεινο μερος ή περπατωντας.. Αρχικα ειδα καποιο αποτελεσμα με αυτο. Την τελευταια εβδομαδα ομως η κατασταση αρχισε να χειροτερευει ... Δοκιμαζω να τον ταισω στα πρωτα σημαδια πεινας και ουρλιαζει με το που βλεπει το στηθος. Τον παιρνω αγκαλια, ηρεμει, τον βαζω στο στηθος ξανακλαιει. Τον βγαζω απο το στηθος και αρχιζει να κουναει το κεφαλι του, να το ψαχνει πανω απο τα ρουχα και να κλαιει. Τον ξαναβαζω και παλι δε θελει να φαει. Εχει πιαστει η μεση, η πλατη και τα χερια μου απο τις βολτες πανω κατω μηπως θηλασει περπατωντας, αλλα παλι καμια βελτιωση. Δοκιμασα δερματικη επαφη, αλλα με το που τον ξεντυνεις γκρινια τρομερη, χειροτερα τα πραγματα. Στο τελος, αφου χτυπηθει, τεντωθει προς τα πισω, κλαψει και φωναξει τρωει (οσο θελει αυτος παντα), αλλες φορες 5-10 λεπτα, αλλες φορες και μιση ωρα η παραπανω. Η ροη μου ειναι κανονικη, ισως και μεγαλη θα ελεγα, αλλα δεν τον ενοχλει αυτο, ισα ισα το ευχαριστιεται αν το γαλα τρεχει πιο ευκολα. Θηλαζει περιπου 2-14 φορες/ 24ωρο. Καποιες φορες, ξεκιναει γκρινια με το που τον βαζω στο στηθος, αλλες αφου φαει λιγο. Οταν εχει φαει λιγο και αρχιζει τη γκρινια, τον βγαζω απο το στηθος, αλλα παλι το ζηταει..και με το που του το δινω, ξανα τα ιδια απο την αρχη. Δεν ειναι αρρωστος ουτε φαινεται να εχει καποια ενοχληση, γιατι γενικα ειναι μια χαρα χαρουμενος και ενεργητικος. Το σεναριο εχει παντα την ιδια καταληξη: στο τελος τρωει μεχρι να χορτασει, αλλα αφου επαναληφθει μερικες φορες ολο αυτο και αφου χαλασει τον κοσμο.Το βραδυ, οταν κοιμαται και σηκωνεται να φαει, τρωει μια χαρα, σα να μη τρεχει τιποτα, με κοιταει, χαμογελαει και ξανακοιμαται....σαν να ειναι αλλο παιδι, σαν να μην θυμαται καν τι συνεβαινε ολη την ημερα. Τι μπορει να φταει ?? Εχω κουραστει υπερβολικα και απογοητευομαι... Εχει αντιμετωπισει καμια σας παρομοια κατασταση ?? Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι δεν δινουμε καθολου πιπιλα ή μητρικο γαλα με μπιπερο, μονο θηλασμος. Επισης οτι εχω δοκιμασει και να τον αφησω να πεινασει αρκετα πριν φαει (αφου ειδα οτι αρχικα γκρινιαζε), αλλα και παλι, αν δεν βαλει πρωτα τις φωνες δεν ηρεμει. Τελος, εχω δοκιμασει ολες τις πιθανες (και απιθανες) στασεις θηλασμου :(

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω όταν το μωρο μου ήταν 3,5 μηνών. Κράτησε λίγες μέρες και μετα επανήλθαν στα φυσιολογικά του. Ακόμα δεν ξέρω τι έφταιγε. Εκείνη την περίοδο είχαμε κάνει και ταξίδι και είχαμε αλλάξει περιβάλλον οπότε μπορεί να ήταν κάποια αντίδραση σε αυτο. Πιθανώς κάτι τον ειχε ενοχλήσει. Κανε υπομονή λίγες μέρες και μην τον πιέσεις. Όταν πεινασει θα φάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...