Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω ακόμα γάλα; Χορταίνει;


little

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν νοιώθω καθολου το letdown. Ο μικρός δαγκώνει αβέρτα και τον απομακρύνω απο το στήθος.Όταν θηλάζει θηλάζει για 2 λεπτά και πολύ λέω. Θηλάζει το πρωι, το βράδυ πριν/για να κοιμηθεί και ξυπνά 2 φορές στην νυχτα και ζητα στήθος. Την νυχτα δεν δαγκώνει. Μπορεί να πίει γάλα μεσα σε 2 λεπτα; Δεν νοιώθω οτι πίνει ποσότητα. Επίσης ξένο που του δίνω ενίοτε πίνει μόνο 50 μλ. Να πίνει μονο τοσο μητρικό; Στα υπόλοιπα γεύματα τρώει ενα σκασμό φαι. Μήπως επειδη δεν εχει χορτασει με το γάλα; Μπορει να πάθει κατι αν δεν ειναι επαρκες το γαλα που πινει;

επίσης δεν δείχνει το ιδιο ενδιαφερον για το στήθος οπως παλια που το αρπαζε και επινε. Παρα μόνο το βράδυ που ξυπνά. Πως θα ξέρω αν έχω αρκετό γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα:)!Αχ αυτό το άγχος που έχουμε μόνιμα "έχω αρκετό γάλα ,χορταίνει;"Το ποιο πιθανό είναι ότι πίνει όσο θέλει αυτός.Αφού δεν πίνει ουτε το άλλο γάλα που του δίνεις σε μεγάλη ποσότητα ίσως απλά δεν θέλει και τόσο γάλα.Εμένα ο δικός μου είναι 20 μηνών και πίνει τώρα πια περισσότερο γάλα από ότι έπινε στην ηλικία του δικού σου (θηλάζει;).Επίσης και κατσικίσιο που του έχω δώσει κατα καιρούς πίνει από 100-200ml τρώει πολλά τυροκομικά ,του αρέσουν πολύ!Αλλά δεν τρώει πολύ φαΐ:roll:...Τον κυνηγάω για να φάει:?.Ο δικός σου από την άλλη τρώει πολύ φαΐ οπότε ίσως να μην χρειάζεται τόσο γάλα...Το κάνει καιρό αυτό με τον θηλασμό ,δηλαδή να μην κάθετε πολύ στο στήθος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει καιρό. Βασικά ποτέ δεν καθόταν πολύ αλλα τώρα χαζεύει. Το πιάνει ρουφαει 2-3 μετά το αφήνει και κάνει τα δικά του. Τον ξαναβαζω και πάλι απο την αρχή. Ενώ παλιά καθόταν συνεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είναι ό,τι πιο σχετικό βρήκα τουλάχιστον από άποψη τίτλου...

Η μικρή μου είναι τώρα 23 μηνών και θηλάζουμε ακόμη... Μπορώ να πω ότι δεν έχει "ξεκολλήσει" ποτέ απ' το στήθος, είμαι διαθέσιμη όλη την ημέρα, αλλά εδώ κι ένα μήνα περίπου δε νιώθω καθόλου το letdown...

Συγκεκριμένα είχα παρατηρήσει από όταν μου ήρθε η περίοδος (νομίζω στον 8ο μήνα) ότι κατά τις ημέρες που διαρκούσε η περίοδος δεν το αισθανόμουν, μετά όταν τελειώνε η περίοδος πάλι το αισθανόμουν κανονικά όπως και τη ροή του γάλακτος κι ότι γέμιζε το στόμα της μικρής. Όπως είπα, απ' την τελευταία περίοδο πριν ένα μήνα περίπου δεν το αισθάνθηκα παρά μόνο 2-3 φορές με ελάχιστη ένταση.

 

Η μικρή πολλές φορές τελευταία ζητάει συνεχώς γάλα απ' το στήθος, κι εδώ και κάποιο καιρό ενώ είναι στο ένα μετά από λίγο ζητάει το άλλο (ακόμη και μες τη νύχτα της έγινε εμμονή, με το που ξυπνάει...δε λέει "γάλα" που έλεγε..αλλά λέει "άλλο"!!! πρωτού καν φάει).

Είναι δυνατόν να μειώνεται το γάλα και να μην της φτάνει; Θηλάζει 1-2 φορές τη νύχτα και 6-7 την ημέρα χονδρικώς. Όλο αυτό συνέπεσε και με το ότι κοιμάται κάπως καλύτερα τη νύχτα, είναι νύχτες που ξυπνάει μόνο μία φορά, π.χ. κοιμάται απ' τις 20.30 και ξυπνάει πρώτη φορά για γάλα στις 2 ή στις 3 τη νύχτα ενώ πριν 2-3 μήνες ξυπνούσε....ακόμη και κάθε ώρα απ' την ώρα που την έβαζα για ύπνο (π.χ. κοιμόταν 21.00 ξυπνούσε στις 22.00, μετά ξανά στις 23.00 μετά στις 0.00 μετά στις 4 και στις 6 για πρωί.... - αυτό είναι ίσως και για άλλο θέμα αλλά είδα μεγάλη βελτίωση από τότε που τη βάζω μισή με μία ώρα νωρίτερα για ύπνο, δηλαδή, 20.00-20.30 το πολύ έχει αποκοιμηθεί - και ξυπνάει λιγότερο τη νύχτα και ξυπνάει πιο αργά το πρωί)

 

Επίσης, ενώ αποκοιμιόταν με το στήθος και μόλις πήγαινα να το βγάλω το αναζητούσε, τώρα άρχισε μόνη της μετά από λίγη ώρα να το βγάζει και να γυρίζει πλευρό για να κοιμηθεί (καλό αυτό, δεν το γράφω για κακό, ίσα ίσα φαίνεται ότι ανεξαρτητοποιείται και μαθαίνει να αποκοιμιέται μόνη της! - επιτέλους!!- απλώς το αναφέρω με την έννοια ότι δεν είναι ίσως τόση ώρα στο στήθος όπως πρίν τη νύχτα και το βράδυ για να αποκοιμηθεί)

 

Αναρωτιέμαι αν αυτό όλο σημαίνει κάτι για την παραγωγή κι επειδή δε βρήκα κάτι σχετικό ρωτάω εδώ αν κάποια γνωρίζει... Αφού είναι κάπως αντιφατικά αυτά που συμβαίνουν, δηλαδή, απ' τη μια είναι συνεχώς στο στήθος (απλώς το έχει ανάγκη ή δε χορταίνει?) απ' την άλλη δεν αισθάνομαι το letdown κι αισθάνομαι σαν να πιπιλίζει κι όχι να τρώει...:confused:

 

Σημαίνει κάτι το να μην αισθάνεται κανείς το letdown; (μείωση γάλακτος)

Συμβαίνει φυσιολογικά μετά από κάποιο καιρό θηλασμού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ό,τι πιο σχετικό βρήκα τουλάχιστον από άποψη τίτλου...

Η μικρή μου είναι τώρα 23 μηνών και θηλάζουμε ακόμη... Μπορώ να πω ότι δεν έχει "ξεκολλήσει" ποτέ απ' το στήθος, είμαι διαθέσιμη όλη την ημέρα, αλλά εδώ κι ένα μήνα περίπου δε νιώθω καθόλου το letdown...

Συγκεκριμένα είχα παρατηρήσει από όταν μου ήρθε η περίοδος (νομίζω στον 8ο μήνα) ότι κατά τις ημέρες που διαρκούσε η περίοδος δεν το αισθανόμουν, μετά όταν τελειώνε η περίοδος πάλι το αισθανόμουν κανονικά όπως και τη ροή του γάλακτος κι ότι γέμιζε το στόμα της μικρής. Όπως είπα, απ' την τελευταία περίοδο πριν ένα μήνα περίπου δεν το αισθάνθηκα παρά μόνο 2-3 φορές με ελάχιστη ένταση.

 

Η μικρή πολλές φορές τελευταία ζητάει συνεχώς γάλα απ' το στήθος, κι εδώ και κάποιο καιρό ενώ είναι στο ένα μετά από λίγο ζητάει το άλλο (ακόμη και μες τη νύχτα της έγινε εμμονή, με το που ξυπνάει...δε λέει "γάλα" που έλεγε..αλλά λέει "άλλο"!!! πρωτού καν φάει).

Είναι δυνατόν να μειώνεται το γάλα και να μην της φτάνει; Θηλάζει 1-2 φορές τη νύχτα και 6-7 την ημέρα χονδρικώς. Όλο αυτό συνέπεσε και με το ότι κοιμάται κάπως καλύτερα τη νύχτα, είναι νύχτες που ξυπνάει μόνο μία φορά, π.χ. κοιμάται απ' τις 20.30 και ξυπνάει πρώτη φορά για γάλα στις 2 ή στις 3 τη νύχτα ενώ πριν 2-3 μήνες ξυπνούσε....ακόμη και κάθε ώρα απ' την ώρα που την έβαζα για ύπνο (π.χ. κοιμόταν 21.00 ξυπνούσε στις 22.00, μετά ξανά στις 23.00 μετά στις 0.00 μετά στις 4 και στις 6 για πρωί.... - αυτό είναι ίσως και για άλλο θέμα αλλά είδα μεγάλη βελτίωση από τότε που τη βάζω μισή με μία ώρα νωρίτερα για ύπνο, δηλαδή, 20.00-20.30 το πολύ έχει αποκοιμηθεί - και ξυπνάει λιγότερο τη νύχτα και ξυπνάει πιο αργά το πρωί)

 

Επίσης, ενώ αποκοιμιόταν με το στήθος και μόλις πήγαινα να το βγάλω το αναζητούσε, τώρα άρχισε μόνη της μετά από λίγη ώρα να το βγάζει και να γυρίζει πλευρό για να κοιμηθεί (καλό αυτό, δεν το γράφω για κακό, ίσα ίσα φαίνεται ότι ανεξαρτητοποιείται και μαθαίνει να αποκοιμιέται μόνη της! - επιτέλους!!- απλώς το αναφέρω με την έννοια ότι δεν είναι ίσως τόση ώρα στο στήθος όπως πρίν τη νύχτα και το βράδυ για να αποκοιμηθεί)

 

Αναρωτιέμαι αν αυτό όλο σημαίνει κάτι για την παραγωγή κι επειδή δε βρήκα κάτι σχετικό ρωτάω εδώ αν κάποια γνωρίζει... Αφού είναι κάπως αντιφατικά αυτά που συμβαίνουν, δηλαδή, απ' τη μια είναι συνεχώς στο στήθος (απλώς το έχει ανάγκη ή δε χορταίνει?) απ' την άλλη δεν αισθάνομαι το letdown κι αισθάνομαι σαν να πιπιλίζει κι όχι να τρώει...:confused:

 

Σημαίνει κάτι το να μην αισθάνεται κανείς το letdown; (μείωση γάλακτος)

Συμβαίνει φυσιολογικά μετά από κάποιο καιρό θηλασμού;

 

 

H μπεμπα μου ειναι 20 μηνών, οπότε είμαστε κοντά.

Εμενα θηλάζει μόνο βραδυ πλεον, μια φορά για να κοιμηθεί, μεσα στη νύχτα 2-3 φορές και το πρωί όταν ξυπνάει. Περασαμε κι εμείς τη φάση "ξυπνάω καθε μια ωρα", νομίζω εχει να κανει με τα δόντια. Επίσης δεν κοιμαται πλεον με θηλασμό, αφού τελειώσει μου λεει "μεσα", την παω στο κρεββατι της και κοιμαται (ωωω, ναι υπεροχη συνήθεια!). Ουτε κι εγώ νιωθω τη ροή του γάλακτος, ομως το βλεπω ότι τρώει, την ακούω που καταπίνει (μια φορά ξεκινησα να μετράω τις καταποσεις της, εχασα το μετρημα γυρω στις 100, αρα δε μπορεί, κατι τρώει). Την ακούς να καταπίνει?

Επίσης τα βράδια που δε θηλάζει η μικρή μου ξυπνάω από τον πόνο στο στήθος, κανω άντληση για να ανακουφιστώ και για πλακα βγάζω 100 μλ (σταματαω εκει, γιατι θελω να μειωσω λιγο την παραγωγη και να αποθηλάσουμε τελικά) κι εμεις κανουμε πολύ λιγότερους θηλασμούς από εσας. Αποκλειεται να μειωθεί το γάλα σου με τέτοια συχνότητα θηλασμών. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας πια, πρεπει οι θηλασμοί να μειωθούν σε 1 ή 2 ημερησίως και να περάσουν και αρκετές μερες για να σταματήσει το γάλα.

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Απλά μεγαλώνει το παιδάκι σου και αλλάζει συνήθειες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου zouzounel κι ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν είναι ακριβώς ότι αγχώνομαι, απλώς δεν μπορώ να καταλάβω αν σημαίνει κάτι το να μην αισθάνομαι το letdown κι αν άλλαξε κάτι...

 

Η δικιά σου δεν τρώει καθόλου την ημέρα? Το αντανακλαστικό του θηλασμού το αισθάνεσαι;

 

Κι εμάς κάπως σε γενικές γραμμές άλλαξε το "πρόγραμμμα" (κατευθυνόμενο απ' το παιδί κυρίως), κυρίως τώρα που έφτιαξε ο καιρός απ' τον περασμένο μήνα οπότε σχεδόν καθημερινά είμαστε παιδική χαρά, τσουλήθρες κλπ με αποτέλεσμα κάποια γεύματα που συνήθως ήταν σίγουρα στο πρόγραμμα δεν είναι τώρα πια. Κάποια λόγω του ότι είμαστε έξω και ξεχνιέται αλλά και μέσα στο σπίτι δεν τα ζητάει όπως πριν. Π.χ. έτρωγε κατά τις 10 το πρωί οπότε και κοιμόταν πρωινό ύπνο. Αυτός καταργήθηκε τώρα και κάποιες φορές δεν τρώει στις 10. Επίσης, έτρωγε στάνταρ στις 1300, τώρα κάποιες φορές όχι... Έτσι, σκέφτηκα μήπως αθελά μου εφάρμοσα το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" που απ' όσο γνωρίζω οδηγεί σε αποθηλασμό.

 

Βέβαια, δεν υπάρχει κάποιο είδος κολλήματος με το θηλασμό...απλώς θα ήθελα να το έχει για όσο θέλει. Κι επειδή βλέπω ότι κάποιες μέρες σχεδόν συνεχώς ζητάει, αναρωτιέμαι μήπως μειώθηκε το γάλα λόγω της πιο πάνω τακτικής που είπα και το παιδί ψάχνει και δε βρίσκει όσο θέλει... Στη φάση αυτή του θηλασμού εξακολουθεί να γίνεται προσαρμογή της παραγωγής και προς τα επάνω? Δηλαδή, εάν μειωθούν οι θηλασμοί για κάποιο διάστημα (π.χ. γύρω στους 5-6 τη μέρα) και αυξηθούν πάλι, αυξάνει και η παραγωγή ανάλογα;

Link to comment
Share on other sites

Stap, είναι φυσιολογικό να μη νιώθεις πια το let down. Από ένα σημείο και μετά (διαφορετικό για την κάθε γυναίκα) δεν το νιώθουμε. Είχαμε και ένα τόπικ σχετικό στο φόρουμ παλιότερα που το συζητούσαμε αυτό.

Και ναι, αν η μικρή κάποια στιγμή χρειαστεί περισσότερο γάλα, μπορεί να το αυξήσει, αυξάνοντας τους θηλασμούς ή/και τη διάρκειά τους. Αυτό γίνεται όσο καιρό θηλάζεις, ο θηλασμός είναι δυναμικό φαινόμενο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και καλη Μεγαλη Εβδομαδα!Σας παρακαλω οποια ξερει να με συμβουλεψει ας βοηθησει γιατι νομιζω οτι το χανουμε το "παιχνιδι"του θηλασμου!

Λοιπον εν συντομια...θηλασαμε 6 μηνες αποκλειστικα,με την εισαγωγη των στερεων συνεχισε να θηλαζει 7-9 φορες τη μερα,οι 4-5 τη νυχτα.

Γυρω στο τελος Γεναρη αρχισε τη νυχτα να ξυπναει και να μην ξανακοιμαται με τπτ.Φυσικα απο τοτε που γεννηθηκε μολις ξυπνουσε τη νυχτα τον παιρναμε στο κρεβατι και θηλαζε και κοιμαμασταν μαζι!Αλλα εφτασε ο καιρος που ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ!Δοκιμασαμε τα παντα...αγκαλιες,βολτες,ντεπον μηπως ηταν κανα δοντακι,τον εβαζα στο κρεβατι του μπας και αλλα τπτ!εννοειται πως ξτπναγε κ ο μεγαλος και γινοταν ολη νυχτα χαμος,μεγαλη ταλαιπωρια.Αυτο στην αρχη γινοταν καθε 3-4 μερες μετα απο λιγο καιρο καθε μερα.Δωσαμε μπουκαλι.Ηπιε 200μλ και κοιμηθηκε.Απ τη μια χαρηκα απ την αλλη καταλαβα οτι αρχιζει η αντιστροφη μετρηση.

Εχει περασει 1,5 μηνας που κοιμομαστε σαν ανθρωποι αλλα οι θηλασμοι εχουν μειωθει στους 5-6(πρωι-μεσημερι 2 φορες-βραδυ και τη νυχτα οταν ξυπναει πρωτα θηλαζω και ον δεν ξανακοιμηθει δινουμε ξενο)

Τον βλεπω οτι εχει χασει το ενδιαφερον του οτι μπορει να νυσταζει το μεσημερι και αντι να θελει να θηλασει βαζει το χερι μεσα απο την μπλουζα πιανει το στηθος το τραβαει και μπορει να κοιμηθει ετσαι.Δεν τον αφηνω τον θηλαζω οποτε βρισκω ευκαιρια.

Το κακο ειναι οτι δεν τον ακουω πλεον να καταπινει παντα,νιωθω οτι κανει σκετη πιπιλα!

Τι κανουμε τωρα?Δεν μπορω να καταλαβω αν εχω γαλα.Εχει αρχισει και τον βραδυ οταν τον βαζω για υπνο να μην κοιμαται οπως κοιμταν ,ειναι ανυσηχος.Εχθες του δωσα μπουκαλι και για βραδινο.

Τελικα μηπως δεν του φτανε το γαλα μου και στεναχωριεμαι αδικα????Μπορει να κρατησει με αυτον τον ρυθμο ο θηλασμος?

Γεννηθηκε 3190 6 μηνων ηταν 8500 και τωρα ειναι 10500.Γενικα ειναι παρα παρα πολυ φαγανας.Τρωει μεγαλυτερες ποσοτητες απ οτι ο μεγαλος μου παρ ολο που στην ιδια ηλικια ηταν 1 κιλο βαρυτερος!!!Τρωει φρουτοκρεμα με 3 μεγαλα φρουτα,χορτοσουπα θα βαλω 1 μεγαλουτσικη πατατα 2καροτα ενα κολοκυθι μετριο κ παντζαρι και θα φαει και ψωμι.

Link to comment
Share on other sites

Stap, είναι φυσιολογικό να μη νιώθεις πια το let down. Από ένα σημείο και μετά (διαφορετικό για την κάθε γυναίκα) δεν το νιώθουμε. Είχαμε και ένα τόπικ σχετικό στο φόρουμ παλιότερα που το συζητούσαμε αυτό.

Και ναι, αν η μικρή κάποια στιγμή χρειαστεί περισσότερο γάλα, μπορεί να το αυξήσει, αυξάνοντας τους θηλασμούς ή/και τη διάρκειά τους. Αυτό γίνεται όσο καιρό θηλάζεις, ο θηλασμός είναι δυναμικό φαινόμενο.

Σ' ευχαριστώ sofuka, κι εγώ έτσι γνώριζα απ' όσα είχα διαβάσει παλαιότερα ότι έτσι λειτουργεί ο θηλασμός.

Απλώς, για το letdown, είχα διαβάσει ότι κάποιες γυναικες αισθάνονται το letdown για καιρό μετά τον αποθηλασμό...Δεν είχα διαβάσει το αντίθετο, ότι, δηλαδή, κάποτε σταματάμε να το αισθανόμαστε... Δεν έχω δει το τόπικ στο φόρουμ που λες. Και σε συνδυασμό με όσα άλλα έγραψα πάνω...μ' έβαλαν σε σκέψεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...