Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Σούζυ, τρως!"


Shield Maiden

Recommended Posts

"Σούζυ, τρως! Και ψεύδεσαι και τρως!"

Θυμάστε αυτήν την ατάκα της Βλαχοπούλου στην ταινία η "Παριζιάνα", όταν προσπαθούσε να χωρέσει μια εύσωμη πελάτισσά της σε ένα φόρεμα;

Ε, λοιπόν, έτσι ένιωσα χθες στο ιατρείο του γιατρού. Κι ενώ πήγα με τόση χαρά γιατί για πρώτη φορά στις 6w+6d άκουσαμε καθαρά καρδούλα (για λίγο βέβαια), ο γιατρός με τις παρατηρήσεις του μου έκανε την ψυχολογία σμπαράλια. Είναι εξωφρενικό βέβαια (απορώ και εγώ η ίδια) που πήρα 5 ολόκληρα κιλά, μιας και αν δεν ανέβαινα στη ζυγαριά να το δω, δεν θα το πίστευα. Καλά και άγια έκανε λοιπόν που μου εφίστησε την προσοχή, αλλά πώς γίνεται να σε πιστέψει ότι ΔΕΝ ΤΡΩΣ? (και μάλιστα ντρέπομαι που το λέω, αλλά τρώω μόνο μία φορά μέσα στην ημέρα και αυτό όταν γυρίζω σπίτι κατά τις 8 το βράδυ. Το ξέρω ότι είναι μεγάλη βλακεία από μέρους μου, αλλά δνε θέλω στη δουλειά να κινήσω υποψίες, παίρνοντας ταπεράκι, κάτι που δεν έκανα ποτέ μέχρι τώρα)

ΔΕΝ ΤΡΩΩ λοιπόν, ούτε είμαι με το έ να χέρι στα γαριδάκια και το άλλο στα βουτύρατα και τα λίπη. Εδώ και 3 εβδομάδες μάλιστα έχω κόψει εντελώς ψωμί και γλυκά. Μαχαίρι!

Κι όμως, ο γιατρός ήταν αμείλικτος. Βρε μήπως φταίνε οι ορμόνες μου, τον ρώτησα; Μήπως είναι υγρά; Ανένδοτος! Να πάω σε διαιτολόγο λέει και όχι τίποτα άλλο με δίνει και στεγνά στον αντρούλη μου και εγώ από τη χαρά του πρώτου υπέρηχου, ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί.

Ερώτηση 1: Σας έχει τύχει τέτοιος ρυθμός αύξησης κιλών, χωρίς διατροφικές καταχρήσεις; Ανησυχώ...

Ερώτηση 2: Πώς μπορώ να θέσω όρια στο λαλίστατο του γιατρού για αυτό το θέμα μπροστά στον άνδρα μου; Δεν θέλω, ντρέπομαι πολύ και η ψυχολογία μου καταποντίζεται. Δεν καταλαβαίνει ότι η ψυχολογία της σεξουαλικότητάς μου αυτή τη στιγμή που με τον ανδρούλη μου είμαστε πλέον σαν αδελφάκια, εγώ νιώθω να φουσκώνω και να πρήζομαι (και δίπλα μου να περνάνε θεές), είναι στο χειρότερο όριο από το έλλειμμα της Ελλάδας; Πώς θα τον κάνω να σταματήσει σχόλια του τύπου (πρέπει να προσέξουμε, για να μη σου γίνει 120 κιλά και δεν ξέρεις τι να την κάνεις, ή, σεξ για εσένα κομμένη, πρόσεξε για εσένα είπα, για τον άνδρα σου δεν είπα τίποτα. και χαχαχαχα και ευθυμήσαμε πάλι και να σου η ψυχολογία να σφουγγαρίζει πατώματα). Ο άνδρας μου βέβαια με διαβεβαίωσε οτι δεν βλέπει αλλαγές πανω μου, απορεί πως τα πήρα και ότι γενικά θα με θεωρεί την πιο σεξουαλική γυναίκα ακομα και αν πάω 400 κιλά! Είναι πολύ γλυκός, αλλά αν ο γιατρός δεν σταματήσει ο γιατρός τα συνεχή σχόλια (εντάξει, το εμπεδώσαμε, θα τρέφομαι με αέρα, για αναθεωρήσει ότι έχω πάρει αγκαλιά το ψυγείο), πόσο θα με πιστεύει;

Κοίτα να δεις που προβλήματα δεν είχαμε και προβλήματα αποκτήσαμε!

 

καλη μου κι εγω τα ιδια βιωσα κατα την εγκυμοσυνη μου, πηρα αποτομα πολλα κιλα χωρις να τρωω ιδιαιτερα το πρωτο 4μηνο ειχα ηδη παρει 11,,,καλο ε? με εβαλε και εκανα καμπυλες σακχαρου απο νωρις αλλα ηταν ολα τελεια

απο τον 5ο κι υστερα ηρεμησε το πραγμα το τελευταιο δε τριμηνο πηρα μονο τρια κιλα,,,,πηρα συνολικα 18 κιλα

μια γιατρος μου ειπε οτι σε καποιες γυναικες παει ετσι, αποτομη προσληψη βαρους στην αρχη αλλα μετα ο μεταβολισμος ηρεμει ενω σε αλλες, το πιο συνηθες τα παιρνουν προς το τελος

επισης εγω ημουν αρκετα αδυνατη πριν ξεκινησω με την εγκυμοσυνη

 

χαλαρωσε θα φρεναρει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ αδυνατώ διαβάζοντας όλο το post να καταλάβω σε ποια εβδομάδα είσαι και σε πόσο διάστημα πήρες τα 5 αυτά κιλά. Πάντως όπως και να έχει 5 κιλά στο πρώτο 3μηνο σίγουρα είναι αρκετά και καλό θα είναι να εστιάσεις σε αυτό ώστε να βρεις τι φταίει και να μην έχεις περεταίρω προβλήματα όπως πόνους στην μέση και ραγάδες που είναι το λιγότερο. Εμένα ο γιατρός μου με ξεβάφτηκε κανονικά 3 ημέρες πριν καθώς μπαίνω στον 7ο μήνα και έχω πάρει σύνολο 8 κιλά. Μου είπε ότι είμαι 3 κιλά περισσότερα από ότι θα έπρεπε καθώς για τον σωματότυπο μου (άρχισα 52 κιλά και 1,68) θα έπρεπε να έχω βάλει μέχρι 5 κιλά έως τώρα. Κομμένα γλυκά , ψωμί και βράδυ μόνο σαλάτες σε μικρή ποσότητα.

Απο οτι καταλαβα με βαση το υψος και το βαρος σου ξεκινησες αδυνατη!Ποσα κιλα σου ειπε οτι πρεπει να παρεις?Θεωρω οτι ειναι λιγα τα 5 που σου ειπε οτι θα επρεπε να εχεις παρει!!!Εγω ειμαι στην 24η εβδομαδα και εχω παρει 14 κιλα!!!Αυτα ναι θεωρουνται πολλα!Απο την αρχη μου ειχε πει οτι μπορω να παρω μεχρι 16 κιλα!!

Link to comment
Share on other sites

Μα σαφώς και με ενδιαφέρει η υγεία του μωρού μου και αυτός είναι κυρίως ο λόγος που ανησυχώ μήπως συνεχιστεί αυτός ο ρυθμός αύξησης. Και φυσικά αναγνωρίζω ότι είναι πολλά, ειδάλλως δεν θα άνοιγα καν θέμα.

Για μένα το απόλυτο ζητούμενο είναι να μην ξεφύγω από τα κιλά που είχα μια ζωή (πάντα γύρω στα 65, από τα οποία και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη) και από την άλλη να μην κάνω κακό στο μωρό μου. Μην με κακίζετε όμως, αν επεισέρχονται μερικές φορές και κάποιοι παράγοντες αυταρέσκειας. Δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο να νιώθεις τόσο άγχος για τη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου και παράλληλα άγχος για το αν σε δύο μήνες θα μοιάζεις με τον Πάγκαλο! :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Απλώς να δώσω ένα σχετικό feedback για το ιατρικό ιστορικό μου. Μετά την παλίνδρομη που είχα, το έψαξα και μου διεγνώσθη σύνδρομο Hashimoto (υποθυρεοειδισμός), το οποίο το ελέγχω με T4 των 50. Παρʼόλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα στη συγκεκριμένη πάθηση, η ενδοκρινολόγος μου δεν έκρινε απαραίτητη την αύξηση της δοσολογίας μετά τη διάγνωση της κύησης και συνεχίζω με ένα την ημέρα. Επίσης οι τελευταίες μετρήσεις σακχάρου (που έκανα επειδή ανησυχούσα, λόγω οικογενειακού ιστορικού) ήταν λίγο ασανσέρ… Ξεκίνησα με 105 (!), πήγα 100 (!) και αφού έκοψα τελείως ψωμί και γλυκά, πήγε 94. Όμως συνεχίζει να αποτελεί πηγή προβληματισμού, την οποία η ενδοκρινολόγος καθησύχασε δίνοντάς μου να κάνω μια καμπύλη και ανάλογα να διαμορφώσουμε διατροφολόγιο. Επίσης, επειδή είδα ότι κάποιοι από εσάς αναφέρατε τα UTROGESTAN, Ουφ… Είναι καλός επιστήμονας και ειλικρινά δεν με νοιάζει να είναι αυστηρός, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα χθεσινά σχόλια με ενόχλησαν και ιδίως μπροστά στον άνδρα μου. Ένιγούει, εγώ θα προσπαθήσω να διατρέφομαι σύμφωνα με τις οδηγίες του (μα είναι δυνατόν να μου απαγορεύει, όμως, τα λαδερά π.χ. φασολάκια, μπάμιες), αλλά αν οφείλεται σε άλλα αίτια και η αύξηση συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς, θα έχω γίνει μέχρι τότε… Zeppelin στον ουρανό και όλοι θα επιμένουν ότι τρώω. :P

Κοριτσακι την επομενη φορα να του πεις να μιλαει μονο για αυτα που ξερει και αν εχει παρει κ χαρτι διαιτολογου να σου δωσει κ διαιτα!Αμαν εγιναν ολοι διαιτολογοι!Να συμβουλευτεις οπωσδηποτε διαιτολογο κ για το βαρος αλλα κυριως για το σακχαρο που ειναι το πιο επικινδυνο και στην εγκυμοσυνη και μετα!

Τα κιλα σε ποσο καιρο τα πηρες?Τι ωρα ζυγιστηκες?

Γιατι αν ειχες ζυγιστει πρωι με μπαλαρινες και μετα βραδυ με μποτες οσο να ναι και 3 κιλα πανω μπορει να δειξει!Θα ζυγιζεσαι σε μια ζυγαρια με ιδια ρουχα(ελαφρια)και κατα προτιμηση πρωι!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα με βαση το υψος και το βαρος σου ξεκινησες αδυνατη!Ποσα κιλα σου ειπε οτι πρεπει να παρεις?Θεωρω οτι ειναι λιγα τα 5 που σου ειπε οτι θα επρεπε να εχεις παρει!!!Εγω ειμαι στην 24η εβδομαδα και εχω παρει 14 κιλα!!!Αυτα ναι θεωρουνται πολλα!Απο την αρχη μου ειχε πει οτι μπορω να παρω μεχρι 16 κιλα!!

 

 

Μου είχε πει ότι 15 με 16 κιλά θέλει να πάρω και όχι παραπάνω για το καλό το δικό μου και του μωρού και επειδή έχω μια εμμονή με τον φυσιολογικό τοκετό και τον ζαλίζω συχνά μου είπε ότι όσο βγαίνω έξω από τα κιλά αυτά μειώνονται συνεχώς οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό ... αν μου το είπε για να με τρομάξει τα κατάφερε είναι γεγονός … έχω πήξει στην σαλάτα και περιμένω πως και πως το πρωινό μου που είναι πλούσιο και με χορταίνει πραγματικά! Τουλάχιστον μέχρι να βγει και η καμπύλη ζαχάρου και να ενισχύσω λίγο τα γεύματα μου γιατί τώρα φοβάμαι μήπως παίζει και διαβήτης και κάνω κανένα μεγάλο κακό στο μπεμπάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είχε πει ότι 15 με 16 κιλά θέλει να πάρω και όχι παραπάνω για το καλό το δικό μου και του μωρού και επειδή έχω μια εμμονή με τον φυσιολογικό τοκετό και τον ζαλίζω συχνά μου είπε ότι όσο βγαίνω έξω από τα κιλά αυτά μειώνονται συνεχώς οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό ... αν μου το είπε για να με τρομάξει τα κατάφερε είναι γεγονός … έχω πήξει στην σαλάτα και περιμένω πως και πως το πρωινό μου που είναι πλούσιο και με χορταίνει πραγματικά! Τουλάχιστον μέχρι να βγει και η καμπύλη ζαχάρου και να ενισχύσω λίγο τα γεύματα μου γιατί τώρα φοβάμαι μήπως παίζει και διαβήτης και κάνω κανένα μεγάλο κακό στο μπεμπάκι.

 

κι εμενα μου ειχε πει μεχρι 16 αλλα εγω πηρα 18,,,,δεν ειμαστε και ρομποτ προσπαθουμε αλλα το σωμα μας εχει τους δικους του κανονες

επισης εγω περασα μεγαλο μερος της εγκυμοσυνης ξαπλα αρα σε αλλες συνθηκες μπορει να μην ειχα ξεπερασει οντως τα 15

Link to comment
Share on other sites

Ποτε πας για καμπυλη?Εγω τελος της εβδομαδας.Καλα αποτελεσματα

 

 

Εγώ πάω Τρίτη πρωί , άντε να μας πάνε όλα καλά να μην έχουμε και αυτό στο κεφάλι μας....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδυνατώ διαβάζοντας όλο το post να καταλάβω σε ποια εβδομάδα είσαι και σε πόσο διάστημα πήρες τα 5 αυτά κιλά. Πάντως όπως και να έχει 5 κιλά στο πρώτο 3μηνο σίγουρα είναι αρκετά και καλό θα είναι να εστιάσεις σε αυτό ώστε να βρεις τι φταίει και να μην έχεις περεταίρω προβλήματα όπως πόνους στην μέση και ραγάδες που είναι το λιγότερο. Εμένα ο γιατρός μου με ξεβάφτηκε κανονικά 3 ημέρες πριν καθώς μπαίνω στον 7ο μήνα και έχω πάρει σύνολο 8 κιλά. Μου είπε ότι είμαι 3 κιλά περισσότερα από ότι θα έπρεπε καθώς για τον σωματότυπο μου (άρχισα 52 κιλά και 1,68) θα έπρεπε να έχω βάλει μέχρι 5 κιλά έως τώρα. Κομμένα γλυκά , ψωμί και βράδυ μόνο σαλάτες σε μικρή ποσότητα.

αυτό στο είπε ο γιατρός σου? Δεν μοιάζει καθόλου με σωστή διατροφή στην κύηση...δεν υπάρχει μόνο σαλάτα όταν κυοφορείς, οφείλεις να τρώς σωστά σε όλα τα γεύματα και ειδικά οι πρωτείνες και οι υδατάνθρακες είναι υψίστης σημασίας.

Ακόμα και διαβήτη να εμφανίσεις τα τρώς στις σωστές αναλογίες (παθούσα). Καλή επιτυχία σε εσάς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια πηρα 22 κιλα απο 62 που ξεκινησα τα περισσοτερα τα πηρα μεχρι τον 4 δηλ 10 κιλα και τα υπολοιπα μετα

με το που βγηκα απο το νοσοκομειο εχασ 10 και τωρα τρεις μηνες μετα ειμαι παλι στα κιλα μου. ουτε ραγαδες εχω ουτε τιποτα ειναι θεμα δερματος και σωματος..και ετρωγα οτι μπορεις να φανταστεις.

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχήν να σε συγχαρώ για το χιούμορ σου, γέλασα πολυ με το θέμα..τον τίτλο δλδ..;)

 

κι εμένα δεν μου άρεσε έτσι όπως σου το έθεσε..βεβαια στον γραπτό λόγο φαίνονται όλα αλλιώς και πιο βαριά..μπορεί έτσι να είναι ο τρόπος ή το χιούμορ του ή η σχέση μεταξύ σας..πολύ εύκολα ρε παιδιά καταδικάζουμε τους γιατρούς..και λέμε 'άλλαξε γιατρό" παίζει πολύ στο φόρουμ αυτό, υπάρχει γενικά μια τεράστια τάση αμφισβήτησής τους και μια επιθετικότητα..που δεν την κατανοώ γιατί η σχέση με τον γιατρό μου έιναι άριστη και τον εμπιστεύομαι με τυφλά μάτια..

 

και γενικά άρχομαι και στη θέση του κάθε γυναικολόγου..δλδ δεν θα την πει σε μία γυναίκα που εχει πάρει 20 ή 30 κιλά στην εγκυμοσύνη? αυτό ειναι πάχος, δεν είναι τα κιλά του μωρού πώς να το κάνουμε..και έγκυος να μην είναι μια γυναίκα, ο γιατρός θα της πει να αδυνατίσει..φυσικά και χάνονται τα κιλά..απλά από ένα όριο και πάνω-που ειναι σχετικό για κάθε γυναίκα, όσο πιο αδύνατη τόσο πιο πολλά-υπάρχει πρόβλημα..για μένα είναι σαφές γι αυτό προειδοποιούν οι γιατροί..

Link to comment
Share on other sites

αυτό στο είπε ο γιατρός σου? Δεν μοιάζει καθόλου με σωστή διατροφή στην κύηση...δεν υπάρχει μόνο σαλάτα όταν κυοφορείς, οφείλεις να τρώς σωστά σε όλα τα γεύματα και ειδικά οι πρωτείνες και οι υδατάνθρακες είναι υψίστης σημασίας.

Ακόμα και διαβήτη να εμφανίσεις τα τρώς στις σωστές αναλογίες (παθούσα). Καλή επιτυχία σε εσάς!

 

Μπορείς να τρως πρωτεΐνες το μεσημέρι, δεν χρειάζεται να τις τρως ΚΑΙ βράδυ. Όσο για τους υδατάνθρακες, δεν ξέρω, μπορεί να λέω και βλακεία (εφόσον εγώ δεν έχω πρόβλημα και τρώω ό,τι θέλω), αλλά ξέρω 2 κοπέλες με προδιάθεση για διαβήτη και ο διατροφολόγος από την αρχή της εγκυμοσύνης τους είπε ΟΧΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ. Καθόλου! Λένε το ψωμί, ψωμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε κορίτσια, εγω πήρα 18 !!! και τωρα μετα απο 5 μήνες εχω ακομα τα 8, ευτυχως που ήμουν αρκετα αδύνατη και δεν μου φαίνονται. Εγω γλυκά δεν έφαγα σε όλη την εγκυμοσύνη άντε να έφαγα 5 παγωτά λόγω καλοκαιριού, κάθε μεσημέρι έτρωγα άπαχο μοσχάρι με πράσινη, λόγω αναιμίας, έτρωγα και τα φρούτα μου, καφές και αναψυκτικά κομμένα, και συνήθως έτρωγα δυο μερίδες γαλακτοκομικά την ημέρα, γιαουρτι και γάλα. Για πείτε μου εσείς τώρα γιατί πηρα 18 κιλά !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σαρακοστή κορίτσια ... έφτασε και η ημέρα για καμπύλη ζαχάρου άντε να δούμε τι θα δούμε αύριο το πρωί ....ελπίζω τουλάχιστον τα αποτελέσματα να βγαίνουν γρήγορα μην περιμένω ημέρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να τρως πρωτεΐνες το μεσημέρι, δεν χρειάζεται να τις τρως ΚΑΙ βράδυ. Όσο για τους υδατάνθρακες, δεν ξέρω, μπορεί να λέω και βλακεία (εφόσον εγώ δεν έχω πρόβλημα και τρώω ό,τι θέλω), αλλά ξέρω 2 κοπέλες με προδιάθεση για διαβήτη και ο διατροφολόγος από την αρχή της εγκυμοσύνης τους είπε ΟΧΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ. Καθόλου! Λένε το ψωμί, ψωμάκι.

όχι μόνο τρως υδατάνθρακες αλλά σε βάζουν να μετράς και τις κετόνες στα ούρα, μη πάει και δεν τρώς αρκετούς κι έχεις πέσει σε κέτωση... (βλέπε δίαιτες τύπου Ατκινς, τουλάχιστο αυτό μου θυμίζει).

Ψωμί με πατάτα ή ρύζι δεν είχα φάει ποτέ μου, τώρα με το διαβήτη ναι ;)

Βέβαια κι γω λέω το ψωμί ψωμάκι, παλιά έτρωγα μια λαγάνα μόνη :mrgreen:

 

Καλή επιτυχία Ιωάννα, μη σκας, ακόμη κι αν...δεν είναι τίποτε φοβερό. Παρακολούθηση θέλει όπως όλα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Καλή επιτυχία Ιωάννα, μη σκας, ακόμη κι αν...δεν είναι τίποτε φοβερό. Παρακολούθηση θέλει όπως όλα.

 

Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ. Βαρετή εξέταση η άτιμη πάλι καλά έχω βρει ένα ξεκλείδωτο ίντερνετ και χαζεύω με το κινητό. Τα υπόλοιπα που συζητάτε με newbie δεν τα σχολιάζω καν γιατί δεν καταλαβαίνω λέξη! Τα αποτέλεσμα αύριο θα βγουν πάλι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια κ απο μένα!!! Σε λίγες μέρες μπαίνω στον 5ο και έχω χτυπήσει κ εγώ το 5κιλό μου! Αλλά τρώω..τί να πω?ότι δεν κατεβάζω τα μέλια, τα παγωτά και τις σοκολάτες μου? Κ όχι τίποτα άλλο! Έχω αυτήν την Παρασκευή ραντεβού με τον γιατρό και πολύ φοβάμαι ότι θα με ξε@@σει!!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αμαν πια αυτά τα κιλά. Εβαλα και ticker γιατι ειμαι στην προσπάθεια να χασω τα κιλα της εγκυμοσυνης τα οποια εχασα αμεσως μετα τον τοκετο, και τα ξαναπηρα ολα στο σπιτι σε διαστημα 2 μηνων παρακαλω. Και δεν ειναι μόνο τα κιλά ειναι και η ριζα που εχει φτασει 80 δακτυλα, ειναι και το νυχι που απο το πολυ πλυσιμο ειναι χαλια μαυρα, καθως επισης και η φορμες-κολαν που εχει γινει δευτερη φυση μου. Ευχομαι μονο να μην ειμαι μονο εγω ετσι....

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...