Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΙΑΙΤΑ...ΕΚΑΝΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ?


XRYSA19

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω ενα αγορακι 11 μηνων.θηλασε αποκληστικα μεχρι 6 μηνων οπου και μπηκαμε στις στερεες τροφες.τον θηλαζω ακομα χωρις να του εχω δωσει συμπληρωμα ποτε!απο 9,5 μηνων θηλαζει μονο πρωϊ και βραδυ.Εδω και 2 βδομαδες ξεκινησα διαιτα για να χασω τα κιλα τησ εγκυμοσηνης,τη διαιτολογο την ενημερωσα οτι θηλαζω και ξεκινησα προγραμμα.ομολογω οτι με αυτη τη διαιτα δεν πιναω καθολου απλα ετρωγα πολλα πολλα γκυκα πριν.στην πρωτη βδομαδα εχασα 2,5 κιλα(μαλλον κατακρατησεισ και στη δευτερη 1)το θεμα ειναι οτι εδω και μια βδομαδα ο μικρος μου ξυπναει ενα 1 ωρα,δεν εχει πονους δοντια η αδιαθεσια, του δινω να θηλασει και δεν το αφηνει το στηθος καθολου,οσες ωρες και αν περασουν.Αν του το παρω τσιριζει.χθες εμεινε ξυπνιος απο τις 12-τις 6 οπου και εξαντληθηκε απο τα κλαματα.τη μια του εδεινα στηθος την αλλη προσπαθουσα να τον νανουρισω...αλλα τιποτα.μηπως φταιει η διαιτα?

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+3 μέρες

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΜΕΓΙΣΤΗ 12 ΕΛΑΧΙΣΤΗ 10

ΣΤ. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

ΓΕΝΝΗΣΗ 3050

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ 3020

9/3/11 3275

17/3/11 3780

23/3/11 4045

4/4/11 4735

8/4/11 4910

28/4/11 5660

17/5/11 6250

3/6/11 6470

5/7/11 7190

3/8/11 7730

12/9/11 8250

10/10/11 8700

2/11/11 8900

12/12/11 9170

23/1/12 9350

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 2 θηλασμου και 3 στερεες τροφες

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Στα 2

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα. ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

MINI ELECTRIC

 

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: Απ'οταν εδραιωθηκε ο θηλασμος μου(στισ 50 ημερες απο τον τοκετο) δεν εχω κανει καμια αντληση,παλια εκανα καθε δευτερη-τριτη μερα απο μια φορα τη μερα.

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.2-3

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Εχω αναφερει πιο πανω.

Σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω εξαντληθει απο τα ξενυχτια και δεν ξερω τι να κανω.

as1cJKk07fD0000MjcwZHwwMDAxODcwZHwmIzkzMjsmIzkyNzsgJiM5MTM7JiM5MzE7JiM5MzI7.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...