Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στα προθυρα της καταρρευσης


Recommended Posts

δεν βρηκα κατι αντιστοιχο με το δικο μου προβλημα στην "αναζητηση θεματος". αν οι διαχειριστες βρουν κατι ας μεταφερουν το θεμα. το προβλημα μου ειναι το εξης:

το 3ο μωρο μου ειναι 14 μηνων πλεον και θηλαζει απο την 1η μερα ζωης του. στο μαιευτηριο εκατσε 2 ημερες νηστικος αρνουμενος το συμπληρωμα προτιμωντας να τρωει το ελαχιστο πρωτογαλα. εκτοτε δεν πηρε ΠΟΤΕ μπουκαλι ουτε για να πιει νερο τωρα που τρωει κανονικα. νερο πινει απο ποτηρι (οχι εκπαιδευτικο) σαν ενηλικος. αυτο που με βασανιζει ειναι οτι ενω θελω φυσικα να συνεχισω τον θηλασμο ο μικρος με εχει κανει πιπιλα το βραδυ. ξυπναει καθε 1 ωρα οχι για να φαει αλλα για να με πιπιλισει και να κοιμηθει με τα ρουχα μου μεσα στη μυτη του. δοκιμασα να του βαλω στην κουνια μια φορεμενη μπλουζα μου, εφτασα στο σημειο να μπω μεσα στη κουνια :oops: προκειμενου να αφησω τη μυρωδια μου αλλα... τζιφος. δεν αντεχω αλλο το ξενυχτι δεδομενου οτι εχω αλλα 2 παιδια που πρεπει να τα ξυπναω στις 7 το πρωι για το σχολειο. οταν ειμαι ολη τη νυχτα ορθια το πρωι σερνω το πτωμα μου. την υπολοιπη μερα δεν ξεκουραζομαι καθολου. τι να κανω;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλωσόρισες στο κλαμπ, εμενα ειναι 21 μηνων

στην ηλικια του δικου σου ηταν αδυνατον να του το κοψω, απλα το αποδεχτηκα, καθε μηνα το προσπαθουσα με νεα κολπα, ξερεις αλλο γαλα μπιμπερο νερακι κλπ αρχισε να το μειωνει απο μονος του απο 14 μηνων αλλα ελαχιστα, τοτε μου ηρθε και περιοδος

του αλλαξα κρεβατι, δωματιο στον 15 μηνα ψιλοβοηθησε, οταν βγαζει δοντι ηθελε και ξελει να θηλαζει συνεχεια

απο τον 18 μηνα αρχιζε να στρωνει ακομα καλυτερα αλλα απο μονος του ξυπνουσε στις καλες μονο 2 φορες θηλαζε λιγο, πηγαινα εγω εκει, και κοιμοτανε, για μενα αυτο σε σχεση με το πως ητανε πριν ηταν παραδεισος.

οταν πηγαινε να βγαλει δοντι βεβαια ξαναηθελε καθε 1 ωρα βυζι οποτε και την επεφτα κι εγω στο κρεβατι του

τωρα 21 ειναι φανταστικα γιατι ξυπναει παλι 1 με 2 φορες αλλα αρκειται στο νερακι, ουαου, επισης καταλαβαινει και αποδεχεται καλυτερα δηλωσεις του τυπου κοιμησου ειναι νυχτα η η μαμα κουραστηκε

τωρα βγαζει τους κατω κυνοδοντες οποτε ξαναχαλασε λιγο ειναι πιο ανησυχος αλλα ξερω οτι μολις σκασουν θα ξανα φτιαξει προς το καλυτερο ο υπνος του

 

δεν ξερω να σου συστησω κολπα το βρισκω χαζο καθε μαμα θα βρει τα δικα της, ειμαι σιγουρη οτι ειναι θεμα ιδισυγκρασιας κι οχι θηλασμου, θα ξυπναγε για αλλα πραγματα πχ αν εχανε την πιπιλα του κλπ επισης ειμαι σιγουρη, ενστικτοδως, οτι θα φτιαξει σχεδον απο μονο του σιγα σιγα κι οχι απο τη μια μερα στην αλλη, νομιζω οτι απο 18 μηνων και υστερα βελτιωνονται πολλα τελειως να κοιμαται 8ωρο συνεχομενο ο δικος μου το κοβο μετα τον δευτερο χρονο

πηγαινε με τα νερα του οσο μεγαλωνει θα καταλαβαινει και πιο πολλα οποτε θα μπορεις να τον οριοθετεις και μεσα απο το λογο,,

κοινως αστον να θηλαζει και κοιμησου μαζι του καποια στιγμη θα τελειωσει

Link to comment
Share on other sites

ηδη κοιμαμαι μαζι του γιατι ενω τον εχω με τον αδελφο του απο 2 μηνων καταληγω εκει γυρω στις 2:00 με 2:30 το πρωι να διωχνω το μεγαλο μου παιδι για να ξαπλωσω στο κρεβατι του με το μωρο μαζι μου. το ωραιο ειναι οτι οοολη τη νυχτα ειμαι με τα στηθη εξω (εγω και η Τσιτσιολινα) γιατι οοολη τη νυχτα θελει να θηλαζει και να με μυριζει. δοντια εχουμε βγαλει μπολικα. 6 πανω και 4 κατω. ειμαι κομματια ακομα και τωρα που γραφω. δεν τα ειχα αυτα με τα αλλα παιδια. μολις παω να του βαλω οχι μπουκαλι αλλα την πιπιλα του ουρλιαζει και δεν σταματα παρα μονο με το στηθος μου. ουτε ερωτευμενος να ηταν. θελω να τον θηλασω οσο το θελει και αυτος αλλα αυτο το βασανο δεν παλευεται.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ηδη κοιμαμαι μαζι του γιατι ενω τον εχω με τον αδελφο του απο 2 μηνων καταληγω εκει γυρω στις 2:00 με 2:30 το πρωι να διωχνω το μεγαλο μου παιδι για να ξαπλωσω στο κρεβατι του με το μωρο μαζι μου. το ωραιο ειναι οτι οοολη τη νυχτα ειμαι με τα στηθη εξω (εγω και η Τσιτσιολινα) γιατι οοολη τη νυχτα θελει να θηλαζει και να με μυριζει. δοντια εχουμε βγαλει μπολικα. 6 πανω και 4 κατω. ειμαι κομματια ακομα και τωρα που γραφω. δεν τα ειχα αυτα με τα αλλα παιδια. μολις παω να του βαλω οχι μπουκαλι αλλα την πιπιλα του ουρλιαζει και δεν σταματα παρα μονο με το στηθος μου. ουτε ερωτευμενος να ηταν. θελω να τον θηλασω οσο το θελει και αυτος αλλα αυτο το βασανο δεν παλευεται.

 

κουραγιο κοπελια, μονον αυτο, θα στρωσει θα δεις, για τα δοντια απ οτι καταλαβα ακολουθουν οι 4 κυνοδοντες οποτε κρατα δυναμεις

 

ειχα φιλη που το παιδι της κοιμηθηκε μολις βγηκε και το τελευταιο δοντι, δηλαδη 3 ετων, ειχε αργησει βεβαια να τα βγαλει και δεν θηλασε πανω απο το ετος, τον αποθηλασε στον χρονο γιατι νομιζε πως ετσι θα κοιμηθουν, μεγα λαθος

 

τα αλλα σου παιδακια ειχαν θηλασει πως ηταν με τον υπνο?

Link to comment
Share on other sites

θηλασα και τα 2 μεγαλα αλλα ηταν νορμαλ ξενυχτι. η κορη καθε 3ωρο (ευτυχια!!!) και ο γιος καθε 2ωρο. κανενα δεν ηταν τοσο....κολλημενο μαζι μου. δηλαδη να μην κοιμαται αν δεν μυριζει τα ρουχα μου και οοολα αυτα που προανεφερα. καθε παιδι ειναι διαφορετικο αλλα νιωθω τις δυναμεις μου να με εγκαταλειπουν.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θηλασα και τα 2 μεγαλα αλλα ηταν νορμαλ ξενυχτι. η κορη καθε 3ωρο (ευτυχια!!!) και ο γιος καθε 2ωρο. κανενα δεν ηταν τοσο....κολλημενο μαζι μου. δηλαδη να μην κοιμαται αν δεν μυριζει τα ρουχα μου και οοολα αυτα που προανεφερα. καθε παιδι ειναι διαφορετικο αλλα νιωθω τις δυναμεις μου να με εγκαταλειπουν.

 

οταν ξυπναει, ξυπναει για αρκετη ωρα ή αποκοιμιέται στο δευτερόλεπτο?

εμενα επειδη θηλαζει ξαπλωμενη στο πλαι, κοιμαται αμεσως κι εγω συνηθως δεν ξυπναω καν. Αυτο βεβαια σημαινει οτι 1. κοιμαται στο κρεβατι μαζι μας η μικρη 2.κοιμαμαι παντα με ανοιχτο το απο πανω της πιτζαμας 3.στο πλαι με τη μικρή στο κατάλληλο ύψος και 4.θυμαμαι μεσα στη νυχτα να αλλαξω πλευρο και να την αλλαξω κι εκεινη για να υπαρχει μια ισσοροπια (αυτο το κανω αυτοματα, δεν ξυπναω καν γι αυτο). Η ολη φαση ειναι παρα πολυ ξεκουραστη (ειναι σαν να κοιμαμαι σερι 7ωρο ας πουμε).

Για οσο καιρο θα την εχω ακομα στο δικο μας κρεβατι (λιγο καιρο ακομα) η διαδικασια ειναι τελειως ανωδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πηγαίνεις για ύπνο πιο νωρίς;

Το δικό σας κρεββάτι σας χωρά και τους τρεις, για να μην σηκώνεσαι τη νύχτα; Αν το κρεββάτι σας είναι κολλημένο στον τοίχο ή αν βάλεις κάγκελα, θα μπορείς να τον έχεις από τη δική σου μεριά για να μην είναι ανάμεσα σε σένα και τον άντρα σου. Κι η μικρή μου έτσι ήταν, αλλά τώρα ξυπνά 1-2 φορές τη νύχτα. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

οταν ξυπναει, ξυπναει για αρκετη ωρα ή αποκοιμιέται στο δευτερόλεπτο?

εμενα επειδη θηλαζει ξαπλωμενη στο πλαι, κοιμαται αμεσως κι εγω συνηθως δεν ξυπναω καν. Αυτο βεβαια σημαινει οτι 1. κοιμαται στο κρεβατι μαζι μας η μικρη 2.κοιμαμαι παντα με ανοιχτο το απο πανω της πιτζαμας 3.στο πλαι με τη μικρή στο κατάλληλο ύψος και 4.θυμαμαι μεσα στη νυχτα να αλλαξω πλευρο και να την αλλαξω κι εκεινη για να υπαρχει μια ισσοροπια (αυτο το κανω αυτοματα, δεν ξυπναω καν γι αυτο). Η ολη φαση ειναι παρα πολυ ξεκουραστη (ειναι σαν να κοιμαμαι σερι 7ωρο ας πουμε).

Για οσο καιρο θα την εχω ακομα στο δικο μας κρεβατι (λιγο καιρο ακομα) η διαδικασια ειναι τελειως ανωδυνη.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. μονο ετσι εχω ελπιδα να κοιμηθει 2 το πολυ 3 ωρες. ομως καθε φορα που παω να αλλαξω πλευρο ξυπναει με αποτελεσμα να πιανομαι η κακομοιρα. Α!!! δεν τον κοιμιζω στο κρεβατι μας γιατι ειναι σε αλλο δωματιο. τις περισσοτερες φορες ειναι μισοκοιμισμενος οταν τον θηλαζω καθιστη για να τον βαλω μετα στη κουνια του. μολις ομως κανω την κινηση να τον ακουμπησω και να τον απομακρυνω απο την αγκαλια μου ξυπναει και γατζωνεται επανω μου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πηγαίνεις για ύπνο πιο νωρίς;

Το δικό σας κρεββάτι σας χωρά και τους τρεις, για να μην σηκώνεσαι τη νύχτα; Αν το κρεββάτι σας είναι κολλημένο στον τοίχο ή αν βάλεις κάγκελα, θα μπορείς να τον έχεις από τη δική σου μεριά για να μην είναι ανάμεσα σε σένα και τον άντρα σου. Κι η μικρή μου έτσι ήταν, αλλά τώρα ξυπνά 1-2 φορές τη νύχτα. Καλό κουράγιο!

στη κρεβατοκαμαρα μου δεν χωραει η κουνια οποτε τον εχω μαζι με τον αδελφο του. να τον παρω μαζι μας δεν παιζει γιατι ο αντρας μου κοιμαται τοσο βαρια που πλακωνει εμενα, παθαινω ασφυξια και δεν παιρνει χαμπαρι. που να τολμησω να βαλω το μικρο στη μεση; θα το σκασει!!! εξαλλου φοβαμαι μηπως "γλυκαθει" ο μικρος και μετα δεν ξεκολλαει με τιποτα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...