Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσοχή, παραπλανητική διαφήμιση ΝΑΝ2 Nestle στο MEGA


Recommended Posts

"Είδα απόψε τυχαία διαφήμιση της Nestle για το NAN 2, σε ώρα αιχμής στο MEGA λίγο πριν από το κεντρικό δελτίο ειδήσεων. Ξεκινούσε με μια μητέρα να θηλάζει και ένα μήνυμα για την ιδανικότερη τροφή του μωρού, έπειτα έδειχνε ένα μωρό να πίνει μπιμπερό χαρούμενο και το μήνυμα ότι το NAN 2 είναι η ιδανικότερη τροφή μετά το τέλος του θηλασμού και τελειώνει με εστίαση σε ένα κουτί NAN 2 και ένα γεμάτο μπιμπερό. Φυσικά πρόκειται για κατάφορη παραβίαση του κώδικα, θεωρεί φανερά ότι ο θηλασμός είναι μόνο για έξι μήνες και ππαρουσιάζει ανυπόστατους ισχυρισμούς περί ιδανικής διατροφής με το NAN 2. Επιβάλλεται όσοι μπορούμε και θέλουμε να αναδείξουμε το θέμα, με τους τρόπους δημοσιότητας που διαθέτουμε. Επίσης επιβάλλεται να συμπεριλάβουμε αυτήν την διαφήμιση στις καταγγελίες που θα σταλούν στον `ΙΒΦΑΝ. Για αυτό όποιος μπορεί να βρει την διαφήμιση και να την στείλει στην Μιλένα Ρούζκοβα παρακαλώ που μαζεύει το οπτικό φωτογραφικό κλπ υλικό παραβιάσεων του κώδικα για την αναφορά που θα στείλουμε.

 

Στέλιος Παπαβέντσης

παιδίατρος

πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού"

 

Επιβεβαίωσα ότι μας έχει στείλει ο κ. Παπαβέντσης το παραπάνω μύνημα.

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ και αντιμετώπισης του κοινου λες και πρόκειται για ΠΡΟΒΑΤΑ.

Shame on nestle! Αποδεικνύει τις προθέσεις της ..!!

Ακόμα χρησιμοποιείτε προιόντα αυτής της εταιρείας? Αν σώνει και καλά θελετε να πίνετε νεσκαφέ, ακυρώστε όλα τα υπόλοιπα προιόντα τουλάχιστον που παίρνετε, αυτής της εταιρείας.

Η nestle εδω και δεκαετίες βγάζει λεφτά στις τριτοκοσμικές χώρες, την στιγμή που ο κόσμος εκεί δεν έχει λεφτά για καθαρό νερό ( κ προφανώς όχι αποστειρωμένο) και οι μισθοι δεν φτανουν για την επαρκή διατροφή των βρεφών με αυτά τα γάλατα. Αποτέλεσμα είναι ο θάνατος καθημερινά νεογέννητων απο γαστρεντερικές διαταραχές, υπαρχουν μαλιστα νοσοκομεία ΜΟΝΟ Για αυτό!!! Προφανώς νομίζουν ότι και στην Ελλάδα είναι "τριτοκοσμικός" ώστε να βάζουν μια τέτοια διαφήμιση εδώ.... Ο θηλασμός δεν είναι μόνο για τους πρώτους μήνες, και όταν τελειώνει, το παιδί μπορεί να πίνει πλέον άλλου είδους γάλατα..... δεν χρειαζεται να φάει γαλα σκόνη,.... και σίγουρα ΔΕΝ είναι η ιδανική τροφή. Είναι μια αξιοπρεπέστατη εναλλακτική, όχι όμως η ιδανική! .

 

τα παραπάνω έγραψα στο fb προφιλ μου και τα γραφω και εδώ.

 

διαδώστε το μήπως και βρεθεί η διαφημιση κάπου στο διαδίκτυο

 

nestle MEGA Nan 2 νεστλέ Ναν 2

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τωρα τελευταια εχω δει και αλλη διαφημιση με την Πετρουλακη για το s26 gold νο2 (δηλαδη αν θυμαμαι καλα γιατι επαιρνα το νο 1, το νο2 ειναι 2ης βρεφικης ηλικιας αρα ανω των 6 μηνων)κ μαλιστα μου εχει κανει εντυπωση που κυκλοφορουν! μηπως εχει αλλαξει κατι σε καποιο κανονισμο-νομοθεσια η δε ξερω τι, γιατι απο κει που δεν υπηρχε καμια, τωρα ειναι 2...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εάν παίχτηκε σήμερα πριν το κεντρικό δελτίο το βράδυ την έχω γιατί έγραφα τα Μυστικά της Εδέμ για την πεθερά μου :oops: μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος για να μην ψάχνω άδικα και βλέπω ένα κάρο αηδίες για να την βρω;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Όντως την έχω... πείτε μου που θέλετε να σας την στείλω! Ήταν στο δεύτερο διαφημιστικό διάλειμα της Εδέμ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

"Ο λόγος που πιστεύουμε ότι αυτή η διαφήμιση είναι παραπλανητική, , είναι ο εξής:

 

Το προιόν Nan2 είναι προιόν που απευθύνεται σε βρέφη 6-12 μηνών.

Αυτό δεν εμφανίζεται στην διαφήμιση με άμεσο τρόπο.

Το γεγονός ότι το προιόν αφορά βρέφη 6-12 μηνών, και διαφημίζει την χρήση του μετά την λήξη του υποτιθέμενου διαστήματος που η μητέρα θηλάζε

(χρήση παρελθοντικού χρόνου )

 

"Απο τη πρώτη στιγμή σε προστάτευα και θα σε προστατεύω για πάντα.

Όταν σε θήλαζα σου έδωσα την προστασία μου για να χτίσεις την φυσική σου άμυνα.

Τωρα, το ναν2 είναι εδώ για να με βοηθήσει να σε προστατεύω. Το μόνο βρεφικό γάλα με προβιοτικά bifidus ba, όπως αυτά που υπάρχουν στο μητρικό γάλα. "

 

- υποννοεί ότι τελείωσε η περίοδος προστασίας του βρέφους της με το δικό της γάλα, και είναι πλέον παρελθόν.

(άρα υποννοεί ότι σε αυτή την ηλικία του βρέφους (αφού για αυτή την ηλικία προορίζεται το σκέυασμα) η μητέρα θα σταματήσει να θηλάζει, αφού δεν αιτιολογείται με κάποιο άλλο τρόπο αυτή η διακοπή).

 

Η εντύπωση που αποκομίζει ο θεατής είναι ότι υπάρχει κάποιο διάστημα, στο οποίο ο θηλασμός λήγει όσο το βρέφος είναι ακόμα μικρό. (Η εικόνα δείχνει ένα μωρό)

 

Επίσης η εντύπωση που αποκομίζει ο θεατής είναι ότι το υποκατάσταο "προστατεύει" εξίσου με το μητρικό γάλα, εφόσον σημειώνεται εμμέσως πλήν σαφώς, ότι

 

"σε προστάτευα με το θηλασμό, τώρα σε προστατεύω με αυτό το χ προιόν."

 

Στην πραγματικότητα δεν μπορεί να συγκριθεί η προστασία που παρέχει στο βρέφος το μητρικό γάλα, με ένα οποιοδήποτε υποκατάστατο, ακόμα και αν περιέχει bifidus Ba.

 

Η σωστή σήμανση ή επεξήγηση θα έπρεπε να είναι απλώς, "θα ήθελα/μπορούσα να σε θηλάσω παραπάνω, αλλά για ...... λόγους δεν μπορώ, δεν θέλω, ξεκινάω δουλειά, κτλ

και εξαιτίας αυτού η καλύτερη επιλογή ανάμεσα στα γάλατα που υπάρχουν, για μένα είναι το Ναν2"

 

και υποτιτλος απο κάτω

 

"Ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός είναι ο ιδανικός τρόπος διατροφής για τους πρώτους 6 μήνες ζωής του βρέφους - και μετά απο αυτό συστήνεται ταυτόχρονη πρόσληψη και άλλων τροφών και συνέχιση του θηλασμού μέχρι τα 2 χρόνια του παιδιού ή όσο το επιθυμούν μητέρα και παιδί."

 

καθώς αυτή είναι η σύσταση που κάνει ο ΠΟΥ (http://www.who.int/nutrition/topics/exclusive_breastfeeding/en/)

"

Review of evidence has shown that, on a population basis, exclusive breastfeeding for 6 months is the optimal way of feeding infants. Thereafter infants should receive complementary foods with continued breastfeeding up to 2 years of age or beyond. "

 

και όπως παρόμοια σημειώνεται και εδώ στην ιστοσελίδα της nestlebaby.gr http://dl.dropbox.com/u/3629462/Educational/breastfeedingnestle6months.jpg

 

Τα όσα σημειώνουμε μπορεί μεν να μην δείχνουν ξεκάθαρα ως παραπλανητικά για τον αναγνώστη που δεν γνωρίζει το αντικείμενο,

στην πραγματικότητα όμως, και με την σύμφωνη γνώμη ειδικών σε αυτό το θέμα,

παραπλανεί τις μητέρες που βλέπουν την διαφήμιση,

κάνοντάς τες να πιστέψουν ότι μετά απο κάποιο διάστημα, η φάση του θηλασμού "λήγει" αυτόματα όσο το παιδί είναι ακόμα βρέφος/μωρό,

 

αλλά και το γεγονός ότι το προιόν nan2 "προστατεύει" με ίδιο τρόπο όπως το μητρικό γάλα, τα βρέφη, παρόλο που κάτι τέτοιο δεν είναι αποδεδειγμένο.

 

Στους έξι μήνες της ζωής του μωρού μόνο 22% των μητέρων στην Ελλάδα συνεχίζουν να θηλάζουν έστω και μη αποκλειστικά, παρά το ότι, σύμφωνα με τις συστάσεις διεθνών επιστημονικών οργανισμών, το μητρικό γάλα συνεχίζει να είναι το ιδανικό γάλα και για το βρέφος των 6 με 12 μηνών.

 

Θεωρούμε απαραίτητο το κάθε μύνημα που αφορά τον μητρικό θηλασμό, να αφορά 100% ορθές πληροφορίες και να μην δίνει λανθασμένες εντυπώσεις,

που θα οδηγήσουν τις μητέρες σε λανθασμένα συμπεράσματα για το πόσο διάστημα θα μπορούσαν ή θα ήταν καλό, να θηλάσουν.

 

με εκτίμηση

 

Μ.Στυλιανάκη

πρόεδρος/διευθύνουσα σύμβουλος

Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων

 

Στέλιος Παπαβέντσης

Παιδίατρος & Πιστοποιημένος Επιμελητής Γαλουχίας (International Breastfeeding Lactation Consultant, IBCLC).

Ιατρείο : διασταύρωση Μιχαήλ Ψελλού 30 και Γεννηματά, στην Πυλαία Θεσσαλονίκης.

email: papave1(at)hotmail.com

τηλέφωνο: 2310317580

κινητό : 6970882120

Βιογραφικό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81047

 

 

 

Για να γίνει η καταγγελία χρειάζεται επιπλέον η συσχέτιση των παραπάνω υποθέσεων με τον κώδικα δεοντολογίας διαφήμισης κώδικα συμφωνα με τον οποίο αποφαίνεται το ΣΕΕ και τον οποίο μπορείτε να διαβάσετε εδώ μαζί με όλες τις υπόλοιπες προυποθέσεις για να γίνουν δεκτές οι καταγγελίες.

 

αύριο θα συμπληρωθεί εδώ και αυτό το κείμενο που θα σχολιάζει ένα ένα τα άρθρα σύμφωνα με τα οποία η διαφήμιση παραβαίνει τον κώδικα, πάντα σύμφωνα με τις υποθέσεις της ΕΕΕΓ και όποιων ειδικών συνυπογράφουν αυτή την επιστολή.

 

http://see.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=13

 

Αν επιθυμούν και άλλοι ειδικοί, παιδίατροι, πιστοποιημένοι σύμβουλοι γαλουχίας να συνυπογράψουν αυτή την επιστολή, παρακαλούμε να στείλουν εμαιλ στο parents(at)parents.gr δηλώνοντας το ονοματεπώνυμο, στοιχεία επικοινωνίας καθώς και το βιογραφικό τους το οποίο όπως και των υπολοίπων ειδικών θα συμπεριλαμβάνεται στην επιστολή.

 

Διαδώστε το παραπάνω κείμενο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 5 months later...

Τελικα η διαφημιση αυτη παιζει ακομα και κανεις δε θα τη σταματησει(αραγε?):rolleyes:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...