Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς - Φοιτητές


jodido

Recommended Posts

Τυχερούλα άντε με το καλό...

Κορίτσια τι χρειάζεται για να βγάλω το ΕΑΠ?

Ξεκινάμε φέτος ΠΛΗ με δύο μωρά, δουλειά, υποχρεώσεις.. τι να κάνω για να το χαρώ, αλλά να μην χάνω στιγμές απο τα παιδιά μου και παράλληλα να έχω χρόνο και για μένα???

Με καλή οργάνωση παίζει να την βγάλω την σχολή?

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Αν είσαι οργανωτικός τύπος θα το χαρείς. Πρόσεξε μόνο μην παίρνεις παραπάνω θεματικές απ' όσες μπορείς. Εγώ έκανα 7 χρόνια να τελειώσω! Καλύτερα αργά και χωρίς άγχος παρά γρήγορα και με κίνδυνο να αναγκαστείς να παρατήσεις μια θεματική και να κλαις τα λεφτάκια σου. Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα χρονοδιάγραμμα μελέτης που αφορά στον υπολογισμένο χρόνο που κατά προσέγγιση πρέπει να αφιερώνεις καθημερινά για κάθε θεματική ενότητα. Στον ευρωπαικό πολιτισμό, για παράδειγμα, ήταν 2 ώρες/ ημέρα για κάθε θεματική.

 

Πάντως, μην ξεχνάς ότι το ανοικτό απευθύνεται σε ανθρώπους που λόγω των υποχρεώσεών τους δεν μπορούν να παρακολουθήσουν μαθήματα σε συμβατικό παν/μιο. Γι αυτό οι καθηγητές είναι συνήθως ελαστικοί με τις καταληκτικές ημερομηνίες των εργασιών και πρόθυμοι να βοηθήσουν σε ό,τι τους χρειασθείς.

 

Σου εύχομαι καλές σπουδές και μια δημιουργική χρονιά :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zoitheodos, καλώς όρισες στο κλαμπ των φοιτητών του ΕΑΠ.

Λοιπόν, όπως σου γράφει η madq καλύτερα να παίρνεις όσες ενότητες μπορείς να αντέξεις κι όποτε τελειώσεις. Προσωπικά, παίρνω δύο ενότητες το χρόνο και τώρα στον 6ο χρόνο, ελπίζω να τελειώσω.

Χρειάζεται, όχι απλώς καλή οργάνωση, αλλά πολύ καλή οργάνωση και να τηρείς το χρονοδιάγραμμα, όσο μπορείς καλύτερα. Για την Πληροφορική που είσαι δεν ξέρω πόσες εργασίες χρειάζονται και τι πρόσθετα βιβλία πρέπει να αγοράσεις, αλλά, εάν είσαι κοντά στο χρονοδιάγραμμα που σου δίνει από την αρχή το ΕΑΠ, ήδη έχει αναρτηθεί στο portal του ΕΑΠ (μπαίνεις με τους κωδικούς, τους οποίους πρέπει να έχεις πάρει) τα καταφέρνεις αρκετά καλά. Άποψή μου να μην στοχεύεις σε πολύ υψηλούς βαθμούς (π.χ. 9 ή 10) γιατί αγχώνεσαι και πετυχαίνεις ακόμη χαμηλότερους. Μπορεί να ακούς από όλους ότι πήραν στις εργασίες ή στις εξετάσεις υψηλή βαθμολογία, μην πτοείσαι. Είναι αρκετά τα ψεματάκια που ακούγονται και δεν είναι και λίγοι εκείνοι που καταφεύγουν στα φροντιστήρια. Γι' αυτά τα τελευταία αδιαφόρησε, γιατί οι καθηγητές είναι γνώστες και δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν ακυρώσει εργασίες, οι οποίες βγήκαν πανομοιότυπες. Άλλωστε, στις εξετάσεις φροντιστήρια δεν υπάρχουν. Καλό θα είναι να κάνεις όλες τις εργασίες, ακόμη κι εάν έχεις συμπληρώσει το άρθροισμα για να πας στις εξετάσεις, γιατί έτσι ανεβαίνει ο μέσος όρος του πτυχίου σου.

Για τα επόμενα χρόνια, ξέχνα διακοπές, άδειες, λοιπές αργίες, γιατί όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο πρέπει να διαβάζεις. Επίσης, καλό είναι τα μικρά σου να μην σε βλέπουν κοντά στον υπολογιστή, γιατί έρχονται και κάνουν ζουζουνιές (τουλάχιστον, η δική μου αυτό έκανε).

Μήπως, σε απογοήτευσα; Να μην απογοητεύεσαι καθόλου. Οι καθηγητές είναι δίπλα σου, τουλάχιστον οι δικοί μου όποτε τους χρειάστηκα, ήταν. Στο μυαλό σου να έχεις μόνο να ακολουθείς το χρονοδιάγραμμα, όσο μπορείς κι όλα θα πάνε καλά. Και, βέβαια, να μην υπερβαίνεις τις δυνάμεις σου. Ναι, είναι δύσκολο, όχι ακατόρθωτο. Και στο τέλος, πέρα από τη χαρά του πτυχίου θα νιώθεις και νοσταλγία. Για παράδειγμα, τώρα που πήρα τα βιβλία κι είδα ότι οι νέες εγγραφές θα γίνουν από Μάιο του 2010, ήδη αισθάνθηκα κάπως.

Κι ό,τι χρειαστείς, αν και του Ευρωπαϊκού, είμαι στη διάθεσή σου.

Καλό διάβασμα & καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Φοιτήτριες-μανούλες, καλή ακαδημαϊκή χρονιά!!!

apo+mpempa, σχετικά είτε με την αγορά εργασίας από φροντιστήριο ή από κάποιον άλλον, είτε με την παρακολούθηση μαθημάτων σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα, δεν γνωρίζω το κόστος. Γνωρίζω ότι είναι αρκετά υψηλό και για ό,τι αφορά τις εργασίες, οι καθηγητές του Ε.Α.Π. είναι ιδιαίτερα υποψιασμένοι και συνήθως καταλαβαίνουν πότε μία εργασία είναι δική σου και ποτέ προέρχεται από φροντιστήριο ή άλλη πηγή. Μάλιστα, όταν ήμουν στο πρώτο έτος, κάποιοι φοιτητές είχαν από κάπου αγοράσει εργασία, όπου δεν είχαν κάνει καμία αλλαγή, όπως μας είπε ο καθηγητής μέχρι και τα ορθογραφικά λάθη ήταν ίδια. Αποτελέσμα ήταν η αποβολή τους.

Συμβουλή μου: όσο κι αν δυσκολεύεσαι για να βγάλεις μία εργασία ή ένα μάθημα (μου έχει τύχει αρκετές φορές, ιδιαίτερα το μάθημα της φιλοσοφίας απορώ ακόμη πώς το πέρασα), καλύτερα να το συζητήσεις με τον καθηγητή σου, παρά να στραφείς κάπου αλλού.

Για ό,τι άλλο χρειαστείς στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

madq, πολλά πολλά συγχαρητήρια. Κι όχι ευχαριστίες, σου αξίζουν και με το παραπάνω.

Σου εύχομαι να βρεις την καλύτερη κορνίζα και το πτυχίο σου να μην μείνει στην κορνίζα. Περιμένουμε περιγραφές της ορκωμοσίας.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητά μέλη γειά σας!

 

το θέμα αυτό έχει κλειδωθεί.

Το αντίστοιχο θέμα βρίσκεται πλέον στο ParentsCafe.gr

 

Για να μεταφερθείτε εκεί, πατήστε σε αυτό το σύνδεσμο

 

http://www.parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=27

θα σας οδηγήσει στο νέο φόρουμ, στο οποίο μπορείτε

είτε να κρατήσετε τον υπάρχον λογαριασμό σας/να τον μετονομάσετε

είτε να δημιουργήσετε καινούριο λογαριασμό.

 

Τα φόρουμ έχουν ξεχωριστές βάσεις δεδομένων και οι δημοσιεύσεις σας, ακόμα και αν κρατήσετε το ίδιο όνομα χρήστη, δεν θα συνδέονται μεταξύ τους.

 

To ParentsCafe.gr δημιουργήθηκε απο τους διαχειριστές του Parents.gr (ΕΕΕΓ) έτσι ώστε να εξυπηρετήσει τις ανάγκες των μελών για διασκέδαση και ψυχαγωγία, οι οποίες δεν ήταν δυνατόν να καλυφθούν απο την ΕΕΕΓ και την ιστοσελίδα parents.gr για οικονομικούς λόγους/λόγους του καταστατικού της. (Διαχειρίστρια του parentscafe.gr είναι η Μ.Στυλιανάκη, το parentscafe.gr όμως, δεν ανήκει στην ΕΕΕΓ)

 

Έτσι ώστε να γράψετε σε αυτό το τόπικ που παραθέτουμε,

θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό σας στο www.parentscafe.gr

 

- μέσω του εμαιλ που θα σας αποσταλεί ( η πιο σύντομη μέθοδος )

ή

- μέσω ειδοποίησης στον administrator(at)parents.gr

με το εξής κείμενο

"Διατηρώ τον εξής λογαριασμό με όνομα χρήστη : .... και θα ήθελα να μου τον ενεργοποιήσετε και στο parentscafe.gr / θα ήθελα να μου τον ενεργοποίησετε και στο parentscafe.gr και να μετονομάσετε και σε .....(νέο όνομα χρήστη) "

 

Η αλλαγή αυτή είναι απαραίτητη για την καλή λειτουργία του parents.gr σαν ενημερωτικό εργαλείο για τους γονείς και καθιστά δυνατή την συνέχιση της λειτουργίας του site.

Η βάση δεδομένων του parents.gr δεν μπορεί πλέον να δεχτεί τις δημοσιεύσεις ψυχαγωγικού χαρακτήρα και έτσι πλέον το περιεχόμενο που είναι ψυχαγωγικό ενώ και κείμενα/τόπικ κοινωνικής δικτύωσης έχουν μεταβιβαστεί στο νέο site το οποίο βρίσκεται σε άλλο σέρβερ και έχει την δική του ξεχωριστή βάση δεδομένων.

 

Περισσότερα για αυτό θα μπορέσετε να διαβάσετε εδώ:

(παλιότερος σύνδεσμος που βρίσκεται στις ανακοινωσεις και πρωτο ανακοινωνε αυτη την αλλαγή)

 

Παρακαλούμε μην ανοίγετε στο parents.gr νέα παρεμφερή θέματα καθώς θα κλειδώνονται απευθείας

 

ευχαριστούμε!

Απαγορεύεται η χρήση προσβλητικών εκφράσεων, η παράθεση χυδαίου , άσεμνου ή προστατευόμενου απο νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας υλικού και οι προσωπικές επιθέσεις.Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...