Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8 μηνών και δε γυρνάει μπρούμητα -ανασκελα


Recommended Posts

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!!

έχω πολύ άγχος και θα ήθελα να με βοηθησετε!!!ή μικρή μου 8 μηνών δεν γυρνάει μπρούμητα -ανασκελα και το αναποδο...ούτε καν στο πλάι...ενώ γενικά κάθεται καλα, πιάνει πράγματα κλπ δεν γυρίζει καθόλου...αυτό το πράγμα με αφήνει αυπνη τις νύχτες...ο παιδιατρος λέει λογικά θα πρέπει να γυρίσει όπου να ναι αλλά εγώ δεν δεν βλέπω καν να προσπαθεί...θα ήθελα επείγοντως την άποψη σας...υπάρχει κάποιο παιδάκι που σε αυτήν την ηλικία δεν γύριζε? Κκαι αν ναι ποτε γύρισε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!!

έχω πολύ άγχος και θα ήθελα να με βοηθησετε!!!ή μικρή μου 8 μηνών δεν γυρνάει μπρούμητα -ανασκελα και το αναποδο...ούτε καν στο πλάι...ενώ γενικά κάθεται καλα, πιάνει πράγματα κλπ δεν γυρίζει καθόλου...αυτό το πράγμα με αφήνει αυπνη τις νύχτες...ο παιδιατρος λέει λογικά θα πρέπει να γυρίσει όπου να ναι αλλά εγώ δεν δεν βλέπω καν να προσπαθεί...θα ήθελα επείγοντως την άποψη σας...υπάρχει κάποιο παιδάκι που σε αυτήν την ηλικία δεν γύριζε? Κκαι αν ναι ποτε γύρισε???

 

Καλημέρα και καλή χρονιά! Να σου πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι καν πότε γύρισε ο δικός μου, δεν το είχα προσέξει. Μήπως απλώς δεν το έχει ανακαλύψει το παιδάκι; Γιατί κι εμένα πχ άργησε να μπουσουλήσει. Ενώ μου έλεγαν ότι παιδάκια μικρότερα μπουσουλούσαν, ο δικός μου τίποτα. Δεν ανησύχησα όμως και τελικά και μπουσούλησε και περπάτησε νωρίτερα από άλλα παιδάκια. Ο παιδίατρος σου είπε ότι πρέπει να ανησυχήσεις;

Μήπως αν κάνετε διάφορα παιχνίδια για να καταλάβει ότι μπορεί και να γυρίζει; Πχ να παίζετε βαρελάκι στο κρεβάτι ή να της βάζεις ένα παιχνιδάκι στο πλάι και να προσπαθεί να το πιάσει;

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι πότε γύρισε ο δικός μου, όμως θυμάμαι που μου έλεγε ο γιατρός πως θα αργήσει να γυρίσει επειδή ήταν ''μπαμπατσικο'' μωρό και δεν τον άφηνε το βάρος. Το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του χρόνους για να κάνει το κάθε τι, εφόσον ο γιατρός σου δίνει λίγο χρόνο ακόμα κάτι παραπάνω θα γνωρίζει. Μην ακούς πότε και τι έκανε το κάθε παιδάκι γιατί μόνο άγχος σου προσθέτει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!!

έχω πολύ άγχος και θα ήθελα να με βοηθησετε!!!ή μικρή μου 8 μηνών δεν γυρνάει μπρούμητα -ανασκελα και το αναποδο...ούτε καν στο πλάι...ενώ γενικά κάθεται καλα, πιάνει πράγματα κλπ δεν γυρίζει καθόλου...αυτό το πράγμα με αφήνει αυπνη τις νύχτες...ο παιδιατρος λέει λογικά θα πρέπει να γυρίσει όπου να ναι αλλά εγώ δεν δεν βλέπω καν να προσπαθεί...θα ήθελα επείγοντως την άποψη σας...υπάρχει κάποιο παιδάκι που σε αυτήν την ηλικία δεν γύριζε? Κκαι αν ναι ποτε γύρισε???

 

Καλημέρα και Καλή Χρονιά!!

Η κόρη μου γύρισε στους 8 μήνες + και κάθισε στον πισινό της 10+!!! Περπάτησε 13 μηνών. Γενικά δεν της άρεσε το μπρούμητα και όταν την έβαζα έκλαιγε, ίσως ήταν αυτός ο λόγος. Πραγματάκια έπιανε από πολύ νωρίς, έπαιζε με γυμναστήρια κλπ αλλά ανάσκελα πάντα, να γυρίσει μπρούμητα ή να καθίσει με τίποτα. Και εγώ είχα ανησυχήσει αφού ο γιος μου από 5,5 μηνών γύριζε βαρελάκια κλπ και οκτώμιση μηνών ήταν όρθιος στο πάρκο. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι την περιμένουμε μέχρι 10 μηνών και μετά το ψάχνουμε. Τελικά έτσι και έγινε.

Εύχομαι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,και καλή χρονιά να έχουμε με υγεια.Ο δικος μου να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι σε ποια ηλικια γύρισε .Κάναμε απο 6-7μηνων φυσιοθεραπειες γιατι ειμαστε αρκετά προωροι κ εκεινο που μου τονιζε συνεχεια η φυσιο/τρια ειναι να στρωσω κατω ενα παπλωμα-κουβερτα κ να εχω εκει το μωρο κ για να γυρισει κ για να μπουσουλισει κ για όλα ,να εχει χωρο.Κ πραγματι εκει το εκανε μονος του.Επισης τουέκανε κ ασκησουλες για να τον βοηθησει να ρολαρει,να μπουσουλισει κλπ τις οποιες τις επαναλ'αμβανα εγώ στο σπίτι.Μπορει να χρειαζεται βοηθεια η μικρή σου ,μπορει να χρειαζεται λιγο χρονο ακόμη.Στη θεση σου θα περιμενα ακομη λιγο(δες κ καμια ασκησουλα-παιχνιδακι στο διαδίκτυο) κ θα εκανα μια επισκεψη σε παιδοφυσιοθεραπευτη απλά για να μην το έχω στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και παλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις ..hope γιατί πηγαίνατε για φυσικοθεραπεία? Μακάρι να θέλει το χρόνο της και να ευθύνομαι εγώ που δεν την αφήνω κάτω...αλλά δυστυχώς αν τη βάλω κλαιει, αν τη βάλω μπρούμητα και είναι ήρεμη θα κάτσει ξάπλα με το κεφαλακι στο πλάι...δεν ξέρω τι να υποθέσω...έχω τρομερό άγχος...έκλεισα ραντεβού με παιδονευρολόγο...σε συνδυασμό με το ότι δε μπαμπαλιζει με αγχωνει ακόμα περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις ..hope γιατί πηγαίνατε για φυσικοθεραπεία? Μακάρι να θέλει το χρόνο της και να ευθύνομαι εγώ που δεν την αφήνω κάτω...αλλά δυστυχώς αν τη βάλω κλαιει, αν τη βάλω μπρούμητα και είναι ήρεμη θα κάτσει ξάπλα με το κεφαλακι στο πλάι...δεν ξέρω τι να υποθέσω...έχω τρομερό άγχος...έκλεισα ραντεβού με παιδονευρολόγο...σε συνδυασμό με το ότι δε μπαμπαλιζει με αγχωνει ακόμα περισσότερο...

 

Εμεις πηγαμε για φυσιοθεραπεια λογω ατονιας εξαιτιας της προωροτητας.Κ σε αυτες τις περιπτώσεις όπως κ σε όλες ειναι πολυ καλυτερο να προλαβαινεις αν υπαρχουν θεματα.Το καταλαβαινω το άγχος σου το έζησα σε πολλαπλασιο βαθμο γιατι λογω προωροτητας θα μπορουσαν να συμβουν πολλα που ευτυχως δεν συνέβησαν.Εχω περάσει μερες κ βραδια να τον παρατηρω να δω αν ακουει,αν βλεπει κπλ.

Γενικα αυτα θα τα έχεις-ουμε οταν αποκτας παιδια.Χρειαζεται ψυχραιμια κ ορθολογισμος.Εγω πιστευω πολυ κ στο ένστικτο της μανας.Ειδες κατι ,οπως εσυ να πας στον καταλληλο γιατρο να το εξακριβώσεις.Ειμαστε μεσα στους γιατρους.Θα ακουσεις τι θα σου πει ο παιδονευρολογος και αναλογα θα πραξεις.Το πιο πιθανο ειναι οτι θελει το χρονο του .Ρωτα και για το κατω που σου ειπα.Εμας μας επεμενε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις ..hope γιατί πηγαίνατε για φυσικοθεραπεία? Μακάρι να θέλει το χρόνο της και να ευθύνομαι εγώ που δεν την αφήνω κάτω...αλλά δυστυχώς αν τη βάλω κλαιει, αν τη βάλω μπρούμητα και είναι ήρεμη θα κάτσει ξάπλα με το κεφαλακι στο πλάι...δεν ξέρω τι να υποθέσω...έχω τρομερό άγχος...έκλεισα ραντεβού με παιδονευρολόγο...σε συνδυασμό με το ότι δε μπαμπαλιζει με αγχωνει ακόμα περισσότερο...

 

Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου, αυτά τα άγχη τα είχα και εγώ στο πρώτο παιδί. Να ακούς τον παιδίατρό σου και μην μπαίνεις στην διαδικασία να συγκρίνεις το ένα παιδί με το άλλο. Όταν αφήνεις την μικρή κάτω της βάζεις κανένα παιχνιδάκι δεξιά αριστερά της ώστε να γυρίζει για να το πιάσει? Καλά κάνεις και το ψάχνεις αλλά συνήθως από το άγχος μας σκεφτόμαστε πάντα κάτι άσχημο που τις περισσότερες φορές δεν ισχύει.

Αυτό που μας είχε προτείνει εμάς ο παιδίατρος θυμάμαι ήταν το παιχνίδι "γυμναστήριο" το οποιο το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ϊσως είναι και το καλύτερο παιχνίδι γιατί γίνεται συντονισμός χεριών - ματιών και το μωρό αρχίζει να ψάχνεται προς όλες τις κατευθύνσεις... https://www.perfectoys.gr/showprod.php?id=46655

μετά τους 3 μήνες είναι το ιδανικό παιχνίδι για τα παιδιά...

Γενικά όμως ο παιδίατρος που παρακολουθεί και το παιδί αν έχει εντοπίσει κάτι "περίεργο" θα στο πει...

Για να σου φύγει το άγχος καλά έκανες και έκλεισες ραντεβού, ρώτησε ότι σε απασχολεί, επίσης υπάρχουν πολλά βιβλία που δείχνουν λίγο πολύ τι κάνουν τα παιδιά σε κάθε ηλικία.. με ένα εύρος όμως χρόνου.. δηλ. θα δεις ότι υπάρχουν παιδάκια που περπάτησαν στους 11 μήνες και άλλα στους 16 χωρίς να υπάρχει κανένα θέμα..

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...