Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις μήτρας, σουβλιές στην κοιλιά


Recommended Posts

ιδιώτης είναι και έχω κλείσει επόμενο ραντεβού την άλλη εβδομάδα!Και εγώ το σκέφτηκα να το ακυρώσω και να μην ξαναπάρω αλλά μετά θα χτυπάει το κινητό μου κανέναν αριθμό που να μοιάζει με το δικό της και θα παθαίνω ταραχή!!χα!:oops:

Κοντινά μου άτομα δεν έχουν γεννήσει απλά πηγαίνουμε εκεί με τις φίλες μου από μικρές αλλά μία φορά το χρόνο για παπ. Τώρα άλλαξαν τα πράγματα όμως..

Και να τη ρωτήσω καμιά βλακεία θα μου πει αφού στο τηλ είπε να τα συνεχίσω και να παίρνω δύο την ημέρα..

Όσο για την άλλη γέννησε γνωστή μου φυσιολογικά , βέβαια με βεντούζα που άφησε μεγάλο καρούμπαλο στο μικρό για κανέναν μήνα και αυτό δε μου άρεσε, αλλά η γνωστή μου πολύ ευχαριστημένη... Η Χριστοπούλου είναι αν την ξέρει καμία...

Άντε να δούμε , δε θαντέξω μέχρι την άλλη εβδομάδα να μην ξέρω ποιον γιατρό έχω... Λογικά μια μέρα θα ξυπνήσω θα πάρω τη γιατρό μου και θα πω ότι θα πάω σε μια άλλη και ο Θεός βοηθός!!Ελπίζω να μη με πιάσουν συσπάσεις από την ντροπή !!χα:mrgreen:

καλα κι εγω ειχα σταθερο γυναικολογο για τεστ παπ αλλα με το που εμεινα εγκυος ουτε που μου περασε απο το μυαλο να παω σε αυτον, πηρα απευθειας τηλ μια συγγενη μου που ειχε γεννησει προσφατα και εχει και συζυγο γιατρο οποτε ηθελα μια τετοια γνωμη.. πηγαινε στο ραντεβου σου την αλλη εβδομαδα, κανε την ερωτηση σου για τα μαγνησια να δεις τι θα σου πει και αν δε σε καλυψει και δε νιωθεις ανετα μαζι της πες της ενα αθωωωωο ψεματακι, οτι και καλα αποφασισατε να πατε σε δημοσιο νοσοκομειο για οικονομικους λογους!! τι να πω!!:oops::oops:

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 264
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλα κι εγω ειχα σταθερο γυναικολογο για τεστ παπ αλλα με το που εμεινα εγκυος ουτε που μου περασε απο το μυαλο να παω σε αυτον, πηρα απευθειας τηλ μια συγγενη μου που ειχε γεννησει προσφατα και εχει και συζυγο γιατρο οποτε ηθελα μια τετοια γνωμη.. πηγαινε στο ραντεβου σου την αλλη εβδομαδα, κανε την ερωτηση σου για τα μαγνησια να δεις τι θα σου πει και αν δε σε καλυψει και δε νιωθεις ανετα μαζι της πες της ενα αθωωωωο ψεματακι, οτι και καλα αποφασισατε να πατε σε δημοσιο νοσοκομειο για οικονομικους λογους!! τι να πω!!:oops::oops:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου αγοροmummy και εγώ αγοράκι περιμένω!!Λογικά θα την αλλάξω γιατί είναι πολύ νωρίς για να μου δημιουργεί τέτοιους προβληματισμούς , άσε που την Παρασκευή πριν πάω στην άλλη γιατρό την πήρα δύο φορές στο κινητό (το ιατρείο είναι κλειστό) και τελικά την βρήκα το Σάββατο! Ευχαριστώ πολύ ,καλή συνέχεια και να έχουμε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη:-D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου αγοροmummy και εγώ αγοράκι περιμένω!!Λογικά θα την αλλάξω γιατί είναι πολύ νωρίς για να μου δημιουργεί τέτοιους προβληματισμούς , άσε που την Παρασκευή πριν πάω στην άλλη γιατρό την πήρα δύο φορές στο κινητό (το ιατρείο είναι κλειστό) και τελικά την βρήκα το Σάββατο! Ευχαριστώ πολύ ,καλή συνέχεια και να έχουμε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη:-D

δεν κανει τιποτα χαν μου, με το καλο τα ζουζουνακια μας!! για εμενα ειναι το δευτερο αγορακι μου, οποτε αν χρειαστεις γιατρο μπορω να σου προτεινω γιατρο ΑΣΤΕΡΙ!! φιλακια!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

δεν κανει τιποτα χαν μου, με το καλο τα ζουζουνακια μας!! για εμενα ειναι το δευτερο αγορακι μου, οποτε αν χρειαστεις γιατρο μπορω να σου προτεινω γιατρο ΑΣΤΕΡΙ!! φιλακια!!!

 

Αχ μακάρι να μπορούσα αλλά θέλω οπωσδήποτε να είναι γυναίκα η γιατρός!!!Θα τα ξαναπούμε, φιλάκια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπρα σας. Ειμαι στην 20 εβδομαδα στο πρωτο μου παιδακι και εχω προωρες συσπασεις. Αυτο το πετρωμα χαμηλα στην κοιλια.... ελπιζω να μην συμβει κατι κακο.... διαβασα πολλα για αυτο το θεμα κ εχω μια απορια. Παντου γραφει οτι δεν ειναι ανησυχητικες οι συσπασεις αρκει να μην ειναι συχνες. Ποια συχνοτητα ειναι δλδ επικινδυνη???? Εγω εχω γυρω στις 10 ημερησιως χωρις πονους και συνηθως οταν σηκωνομαι απο το κρεββατι που μου εχει επιβληθει απο την γυναικολογο μου.παιρνω 3 τροφοκαρτ και 3 ουτροτζεσταν καθε μερα. Ξερει καμια εμπειρικα αν ειμαι σε καλο δρομο????

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ξεκινησαν την 25+5 εβδομαδα. ειναι εντοτατο σφιξιμο σε ολη τη μητρα, δεν πιεζεται καθολου. κραταει 1-3 λεπτα σε εμενα. εχω βεβαια και τριδυμα.

ο γιατρος μου ειπε οτι εαν ο τρχηλος ειναι καλος (αυτο φαινεται στον υπερηχο) τοτε μεχρι και 20 την ημερα χωρις πονο δεν μας ανησυχουν. Παιρνω τροφοκαρντ 2χ2 την ημερα απο την 20η εβδ και μετα τις συσπασεις μου εδωσε και 3 ουτροτζεσταν την ημερα. και φυσικα ξαπλωμενη. ακομα κ με αυτα εχω 5 την ημερα. ελπιζω να περασει ο καιρος....

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω συσπασεις από πολύ νωρις νωρίτερα από εσενα γιαννα (βεβαια δεν ηξερα τι είναι αρχικα) και νοσηλευτηκα για καποιες ημερες αλλα ο τράχηλος μου ηταν οκ οποτε γεννησα κανονικότατα,,,νομιζω 10 την ημερα είναι μια χαρα αλλα να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις,,,την ημερα που μπηκα στο νοσοκομειο ηταν μετα από μια κουραστικη ημερα οπου παρολο που ειχα ξαπλωσει συνεχιζοταν χωρις ιδιαιτερο πονο αλλα μου εφερναν απιστευτη δυσφορια,,,,

 

 

σου ευχομαι τα καλυτερα κ να προσεχεις τον εαυτο σου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω επειρεαστει πολυ γιατι ακουσα απο 2 γνωστες μου οτι αποβαλαν στον 6ο μηνα λογω προωρων συσπασεων. Ανησυχησα γιατι φοβαμαι μην απ....και εγω (ουτε να το γραψω δεν μπορω). Φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω επειρεαστει πολυ γιατι ακουσα απο 2 γνωστες μου οτι αποβαλαν στον 6ο μηνα λογω προωρων συσπασεων. Ανησυχησα γιατι φοβαμαι μην απ....και εγω (ουτε να το γραψω δεν μπορω). Φοβαμαι...

Σε καταλαβαίνω.. Ζούσα μ αυτόν το φόβο από την 24η βδομάδα και μετά. Είχα αμέτρητες συσπάσεις καθημερινά και μάλιστα με πόνους, έπαιρνα 6 trofocard και 4 yutopar(δεν κυκλοφορούν πια), σηκωνόμουν από το κρεβάτι μόνο για τουαλέτα, κι όμως γέννησα στις 38 βδομάδες τον πιτσιρίκο μου. Πολύ πίστη, ξεκούραση και ψυραιμία κοπέλα μου κάνουν θαύματα! Εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!! Δεν αισθανομαι οτι το περναω μονο εγω και μου δωσατε πολυ δυναμη... να ειστε καλα και να χαιρεστε τα παιδακια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Εγώείμαι 29 w & 5 d σε διδυμακια,αλλά εχω εντονους πονους στην κοιλια από την αρχή της εγκυμοσύνης μου!Τώρα με εχει πιασει ενα βαρος στην κοιλια κατω απο τον αφαλό και πονοι περιοδου,πηρα buscopan plus γιατι ειχα και προχθες και με αφησε με αυτό και αν δεν περασει θα παρω παλι αυριο το γιατρο μου!Εσείς πως καταλαβατε τις συσπασεις?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα συσπάσεις (πετρώματα δηλ.) από πολύ νωρίς. Όταν το είπα στο γιατρό μου μου είπε ότι αν δεν συνοδεύονται από πόνο να μην ανησυχώ. Βέβαια είχα πολύ καλές εγκυμοσύνες χωρίς προβλήματα και ίσως γι' αυτό μου το έθεσε έτσι... Αν έχετε ιδιαίτερους λόγους να ανησυχείτε ο μόνος αρμόδιος είναι ο γυναικολόγος που σας παρακολουθεί...

Link to comment
Share on other sites

μηπως οι εντονοι πονοι που περιγραφεις απο την αρχη τηε εγκυμοσυνης ηταν απο το εντερο?

εμενα οι συσπασεις ξεκινησαν μετα την 25 εβδ, εχω τριδυμα. αισθανομαι ενα σφιξιμο και οταν ακουμπαω τη μητρα ειναι παντου πολυ σκληρη, δεν πιεζεται πουθενα, σαν πετρα. κραταει 1 λεπτο συνηθως. προχθες το βραδυ ειχα παρα πολλες, 40 περιπου!! μου αυξησε τα ουτροτζεσταν σε 6 την ημερα κ ειμαι καλυτερα εχω γυρω στις 10/ημερα.

αυτο που λες μονο γυρω απο τον ομφαλο κ σαν πονος περιοδου, μηπως ειναι κατι αλλο? οπωσδηποτε να παρεις το γιατρο σου, να τον ενημερωσεις. θα σε καθησυχασει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Συσπάσεις εχω κι εγώ,αλλά ελέγξαμε τράχηλο και είναι προς το παρόν καλός!Με τα δίδυμα δεν είναι εύκολο να καταλάβεις αν πετρώνει η κοιλίτσα ή αν είναι και τα δύο μωράκια προς τα κατω!Isis 73 συγχαρητήρια για τα τρίδυμα,εγώ εχω τεραστια κοιλια με τα δίδυμα,δεν ξέρω πως μπορεί να είσαι εσύ!Έχεις δίκιο,από την αρχη έχω θέμα με το έντερο και πονάω πάρα πολύ γι αυτό κι έτρεχα όλη την ωρα στο γιατρό μου,αλλά ευτυχώς οι πόνοι δεν προέρχονταν από τη μήτρα!Εσύ πόσο εβδομάδων είσαι?Στα δίδυμα μου είπε ο γιατρός μου ότι ο μέσος όρος γέννησης είναι 36 εβδομάδες κι εκεί στοχεύουμε!Εσένα για τρίδυμα τι σου έχει πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια ειμαι στην 20η εβδομαδα και μια φορα περιπου ανα 2 εβδομαδες εχω κατι ηπια πονακια περιοδου....

παιρνω 6 μαγνησια τη μερα και μποσκοπαν πλας οταν ποναω.κ ειμαι ξαπλωμενη περιπου εδω κ ενα μηνα.

Ειναι συσπασεις?

Εχει καμια αλλη κοπελα????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Συνήθως οι συσπασεις ειναι αυτα τα λεγόμενα πετρώματα.

Υπάρχουν και αλλες συσπασεις που ίσως δεν τις καταλαβαίνουμε. Εγω που και που οταν ειχα πόνους περιοδου αλλα θεωρούσα πως ειναι επειδη μεγαλωνει η κοιλια.

Τα χαπάκια αυτα γιατι τα παίρνεις; για τους πόνους που εχεις;

Πάντως οποιαδήποτε απορία εχεις ζητά απο τον γυναικολογο σου να στην λύσει για να μην αγχωνεσαι χωρις λογο :wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Εγω εχω συσπασεις αρκετα συχνα τωρα...

Δηλαδη καμία 25 την ημερα... Χωρις πονο.

Αλλα προσπαθω να ειμαι χαλαρή, δεν θελει αγχος!

Παίρνω ομως ουτρογκεσταν μονο.

Ο γιατρος μου δεν μου έδωσε τιποτα αλλο! Και ηταν τελειως αρνητικός στο μαγνησιο, δεν ξερω γιατι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μανούλες!!!! Εκλεισα τον τέταρτο μήνα και καθυστερημένα μου σταμάτησε ο γιατρός τα χάπια cyclacur και utrogestan. Στις 4-5 μέρεες άρχισαν τα πετρώματα στην κοιλιά, πολύ ενοχλητικά. Του το λέω και μου λέει να καναξεκινήσω το μαγνήσιο, 1 εβδομάδα 2 χαπια Χ 3 φορές τη μέρα και 1 εβδομάδα 1Χ3. Εκλεισα τώρα την εβδομάδα με τα 6 χάπια τη μέρα, αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση.

Αναρωτιέμαι μετά από τι διάβασα αν η λύση είναι να ξαναξεκινήσω τα utrogestan, ή αν έπερνα τα buscopan? Πάντα με τη συμβουλή του γιατρού, αλλά θα ήθελα και τη δική σαε εμπειρία.

(Σημειωτέον οτι με τον άντρα μου έχουμε ενοικιαζόμενα δωμάτια και παρόλο που είμαι ξάπλα, η ένταση, το στρές και το άγχος καθώς και οι καυγάδες είναι καθημερινό φαινόμενο, μέχρι τις 20/8 που θα ηρεμίσουν τα πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγω παίρνω τα ουτρογκεσταν μονο αλλα οι συσπασεις υπάρχουν!

Σγουρομαλλα ο τραχηλος σου πως ειναι;

Εγω Πλεον νιωθω πολυ το κορμάκι του μωρου μεγαλωσε αρκετα και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο να ειναι σκληρο οπου με ακουμπαει, μαλλον ετςι πρεπει να ειναι! Υγρο εχει πολυ μεσα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι μόνο εμείς μείναμε μου φαίνεται, όλες οι μανούλες πήγαν διακοπές!!!

 

Φυσιολογικό μου ακούγεται αυτό που λές, αφού όταν το μωρό τεντώνεται τεντώνεται και το δέρμα σου.

 

Για τον τράχηλο που λές δεν μου έχουν πει κάτι. Εγώ είμαι στις 17 εβδομάδες και κάτι.

 

Εσύ κοντεύεις πάντως βλέπω, άντε με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το νιωθω παντα το κορμι του οχι μονο οταν τεντωνεται..

Έφυγαν ολοι λες;

Εσυ εισαι Λευκάδα οπως γράφεις;

Τελεια η Λευκάδα!!!!

Ναι πέρασε ο καιρος για μενα!

Με το καλο και εσυ!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...