Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5,5 μηων κλαιει χωρις(?) λογο


Σνουφελ μου

Recommended Posts

Γεια σας!Εχω ενα μπομπηρα,δεν εχει κλεισει τον 6ο μηνα,ειναι ενα ζωρο παιδι,θελει ολη την ωρα καινουρια πραγματα,ειναι γκρινιαρεις πολλες φορες τη μερα για οτιδηποτε,αλλα ποτε δε κλαει.Εχει κλαψει δηλαδη...περασαμε κολικους οπου απο το απογευμα μεχρι που τον επερνε ο υπνος απο κουραση κ με τα ματια μουσκεμα κ αλλη μια φορα πριν 1 μηνα που ο γιατρος τον χτυπησε καταλαθος.Το σαββατο ηρθε η κουνιαδα μου κ ο καημενος καθοταν στο ριλαξ κ παει απο πανω του κ τον τρομαξε οπου αρχισε να κλαιει με ελιγμους,του κοπικε η ανασα κι εγινε μαυρος,το μεσημερι επισης τον ειχα εξω κ καποιος παει απο πισω κ του τραβαει τη πιπιλα κ αρχισε να κλαιει με πολυ παραπονο κ φοβο,δε μπορουσα να τον συνεφερω.Τον πηγαμε σπιτι κοιμισμενο στο καροτσι οπου κ οταν ξυπνησε εκλεψε αμεσως με πονο ψυχης.Σημερα τον θηλαζα στο μαγαζι μας κ παρατηρησα οτι ειχε κολλησει το βλεμμα του καπου κ σε λιγο σουφρωσε τα χειλια κι αρχισε να κλαιει κ παλι δε συνηλθε ευκολα..αυτο εγινε αλλες 2 φορες μετα,σε διαστημα 1,30 ωρας.Με προβληματιζει το γεγονος γιατι ποτε δε κλαιει ακομη κ οταν κοπαναει το κεφαλι στο πατωμα κ σιιιιγουρα ποναει.Γιατι?Τι φταιει?Νιωθει φοβο?Εγω κ ο αντρας μου ειμαστε πολυ ηρεμοι κ δε μιλαμε ποτε δυνατα η εντονα.Μια φορα ειχε ερθει η μανα μου σπιτι κ μιλουσε εντονα στο τηλεφωνο κ ειχε κολλησει τα ματια του επανω της και σε λιγο αρχισε να κλαιει παρ οτι τον ειχα αγκαλια.Γιατι ετσι?Εχει φοβιες?ΔΕν εχει αλλαξει κατι σ εμας.Συγνωμη για τη φλιαρια αλλα πραγματικα σημερα με πηρανε τα κλαματα γιατι τον εβλεπα να κλαιει με παραπονο ολες τις φορες

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λενα, συγνώμη κιολας, αλλά τι το παράξενο βλεπεις στο μωρό σου???

Και μενα να μου τα κανανε αυτα θα βαζα τα κλάματα!!!!!

Καλα ο άλλος πήγε απο πισω και τράβηξε τη πιπιλα του παιδιου?:confused::evil::evil::evil:

Παει καλα?Τα μωρά φοβουνται ευκολα, ακούγοντας τη μητέρα σου να φωναζει στο τηλ το μωρό δεν μπορει να καταλάβει οτι η γιαγια απλά μιλάει στο τηλεφωνο, αφου δεν καταλαβαινει τι λέει!!!!!Το μωρό ακουει απλά μια δυνατή φωνή!Ε δε θα κλάψει???????

Δε βλεπω ουτε κατι το ανησυχητικο, ουτε κατι το μη φυσιολογικο στη συμπεριφορά του παιδιου!Μαλλον οι άλλοι πρεπει να ειναι πιο προσεχτικοί:mrgreen::mrgreen:

Φιλικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως το μωρο το εχετε μαθει στην απολυτη ησυχια κ τρομαζει με το παραμικρο??? η δεν εχετε καποιο σι=υγκεκριμενο καθημερινο προγραμμα???? εμενα η μικρη μου το εκανε αυτο προχθες ειναι 5 μηνων που πηγαμε επισκεψη κ το βραδυ ενω κοιμοταν ψιλογκρινιαζε . αλλα στο σπιτι ολα δουλευουν τηλεορασεις απορροφητηρας σκουπα εγω γκαριζω αφου δεν μπορω να μιλησω χαλωλοφωνα κ αυτη κοιμαται κανονικα.νομιζω οτι το ειχα διαβασει εδω μεσα οτι τα μωρα που γεννηθηκαν με καισαρικη τρομαζουν πιο ευκολα.μηπως παιζει κατι τετιοι????

Link to comment
Share on other sites

Οχι φυσιολογικα τον γεννησα κ γενικα ειναι πολυ ανεπτιγμενος για την ηλικια του.Γενικα ειμαστε ηρεμοι κ γελαστοι,δε μας εχει δει η ακουσει σοβαρους-να το πω...Απο την ωρα που ξυπναμε ειμαστε μες στη τρελλη χαρα κ ειναι κι αυτι παντα χαρουμενο.Τον μεγαλωνω μονη γιατι ο μπαμπας μας δουλευει αλαλ οταν ειναι σπιτι ειμαστε στο πατωμα κ παιζουμε κ οι τρεις ολη μερα!Δεν ειμαι του "να μη κλεει το παιδι μου" απλα αυτος δε κλαιει ποτε σχεδον και τις φορες που εκλαψε ηταν απο αυτους τους 3 λογους κδε καταλαβαινω γιατι ενω θηλαζει ηρεμος να τον παρει το παραπονο και να μη σταματαει κ να επενελεμβανεται για αλλες 2 φορες στην απομενη 1.30 ωρα...δεν εχει κατι...αλλαγμενος,ταισμενος,αγκαλια μου ολα καλα...τι του φταιει?Τρομαξε πολυ προχθες(2 φορες μεσα στη μερα) και δε μπορει να το ξεπερασει?προχθες ο ανηψιος μου πηρε ενα πλαστη κ τον χτυπησε αναμεσα απο τα φρυδια κ η ψυχουλα δεν εκλαψε ουτε τιποτα...:confused:Σας εχει συμβει?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

διαβασε λιγο αυτο.εμενα μου ειχε συμβει μετα απο τρανταγμα/τρομαγμα.στο διευκρινιζω. καλα θα κανεις βεβαια να το πεις κ στον παιδιατρο σου.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=73296

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λες να ειναι απο φοβο που δε μπορει να ξεπερασει?τονιζω οτι δεν ειμαι του να μη κλαψει το παιδι,απλα το ενστικτο μου μου λεει οτι δεν ειναι απο πεισμα η οτι να ναι τελος παντων...ποσο απλο μπορει να ειναι επεισοδια κλαματος με λιγμους κοψιμο ανασας κ αισθημα φοβου,κρεμοταν απο πανω κ με εσφηγκε ολες τις φορες πολυ δυνατα.Οσες φορες εγινε οτι εγινε ημουν ¨παντα στο 1 μετρο αποσταση κ με το πρωτο κλαμα τον κρατουσα,δεν τον αφησα να σπαραξει κ μετα τον σηκωσα,κ παρ ολα αυτα το κλαμα εξελησοταν κ δε μπορουσα να τον ηρεμησω...Εχει παρει φοβο λετε?Πριν λιγο ξυπνησε(παντα ξυπναει τετοια ωρα-και παλι με κλαμα ατονο σχετικα,τον καθησηχασα,θηλασε και κοιμηθηκε.Φοβαμαι μη πηρε φοβια απο τα απανοτα τρομαγματα απο το σαββατο...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα μηνα ο δικος μου αρχισε να ξυπναει τα βραδια με ενα κλαμα πολυ δυνατο και ξαφνικο σαν κατι να τον τρομαζε...συμπεραναμε λοιπον με τον αντρα μου οτι βλεπει εφιαλτες.Τελικα πριν δυο μερες ανακαλυψαμε οτι εσκασε το πρωτο του δοντακι οποτε μαλλον τον επιανε πονος εκεινες τις φορες που εκλαιγε γοερα.Μηπως συμβαινει το ιδιο και με τον δικο σου,μηπως ετοιμαζεται να σκασει το πρωτο του δοντακι και αυτο τον κανει λιγο παραπανω ευερεθιστο?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα κι εγω...αλλα εχω παρατηρησει οτι τον φαγουριζουν τα ουλακια και το εκδηλωνει με γκρινια.Το κλαμα μου κανει εντυπωση γιαιτι αρχισε να γινεται ευαισθητος απο το σαββατο που ηρθε η κουνιαδα μου και τον λαχταρησε κυριολεκτικα,μετα τον χτυπησε ο γιος της με ενα ξυλο στο κεφαλι το μπεμπη μου αλλα δεν αντεδρασε εμεινε σαν παγωτο-δε ξερω αν φοβηθηκε-εγω παντως ετρεξα και τον πηρα αγκαλια μη...κλαψει...κια μετα το μεσημερι που τον εβγαλα εξω ηρθε ενα ςφιλος του αντρα μου απο πισω του και του τραβηξε τη πιπιλα :evil::evil::evil:οπου και ξανασπαραξε.Και μετα τα χθεσινα γεγονοτα....Το βραδυ ξυπνουσε συνεχεια αποψε απο το 1ο μισαωρο που τον εβαλα για υπνο 9-12 5 φορες σηκωθηκε με κλαμα,για το μετα...συνηθισμενο αλλα 9-12 σπανιο....λετε να εχει παρει φοβο?Γενικα προσεχουμε να μη τρομαζει,πχ σε αποτομους θορυβους γελαμε για να μη φοβαται,γελαει μετα κι αυτος,του αρεσει να τον τρομαζουμε ξεκαρδιζετε στα γελια,αλλα αυτο....παραξενο!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτισα φοβαμαι οτι εχει παθει φοβια...παλι τα ιδια σημερα...πατουσα το κουτι του σαμπουαν(ητανε στα τελειωματα) κ εβαλε τα κλαματα,οπως κ οταν τον εβαλα για υπνο κ πηγε να του πεσει η πιπιλα τη ρουφηξε με δυνεμη κ τρομαξε απο τον ηχο που εβγαλε κ παλι παραπονεμενο κλαμα...Τι ειναι αυτα......:roll:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Οι μοναδικοι δυνατοι ηχοι που ακουσε ο μικρος σημερα ηταν απο το μπουκαλι του σαμπουαν και την πιπιλα?Μηπως ακουσε και αλλους θορυβους μεσα στην ημερα και δεν εκλαψε?

Ειλικρινα με εχεις επηρεασει αφου να φανταστεις οτι και ο δικος μου σημερα ξυπνησε απο το κινητο μου το οποιο απο χαζομαρα μου ξεχασα στην κρεβατοκαμαρα και φοβηθηκε τοσο πολυ που ειχε γαντζωθει απο πανω μου και αμεσως θυμηθηκα το post σου και ειπα στον αντρα μου οτι θα παθει φοβια αλλα τελικα δεν παρατηρησα κατι.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακουσε κ ενα ομπρεσερ κατω απο το παραθυρο του κ αλλα-φτιαχνουν οικοδομη κολλητα στο διαμερισμα μας-απο τις 7 πανηγυρι,κι εξω τον ειχα απο το πρωι...δεν ητανε κατι το μπουκαλι...Τονκαναμε μπανιο κ το πατουσα να βγαλει-ηταν στα τελειωματα-δεν εκανα κατι συνταρακτικο...το κοιτουσε,βουρκωσε κ κλαμα...κ μετα στο κρεβατι εκανε ενα..τσουφ! η πιπιλα κλαμα....Επισης σημερα παρ οτι αυπνος απο ολη τηη νυχτα..παρ ολα αυτα τρελλη ενεργεια με γκρινια αφορητη...Τι ειναι ολα αυτα!Απο το σαββατι ξεκινησε αυτη η ιστορια...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι τα δοντακια του αλλα θα σου ελεγα να ρωτησεις και τον παιδιατρο γιατι εσυ το ξερεις καλυτερα το παιδακι σου και καταλαβαινεις απο ενστικτο και μονο οταν κατι δεν παει καλα.

 

Αν ομως ειναι φοβια γιατι δεν αντεδρασε και με τους αλλους θορυβους π.χ. το κομπρεσερ?:confused: Ο δικος μου ας πουμε σημερα ενω παιζαμε και του ελεγα διαφορα φωνηεντα συνεχομενα δηλαδη ααααααααααααααα, εεεεεεεεεεεεεε,ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι οταν εφτασα στο οοοοοοοοοοοοοοοοο εβαλε τα κλαματα και οταν το ξαναδοκιμασα ξαναεκλαψε.:roll: Τι να πω δεν ξερω!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και ειναι η ηλικια?Τα δικα μας ισα δεν ειναι?Τι να πω....τα εχω χασει...κι αυτο το ξενυχτι πια........Ακομα δε ξυπνησε,μετα τις 2 ξεκινα το γλεντι μεχρι το πρωι........

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το ειχα διαβασει εδω μεσα οτι τα μωρα που γεννηθηκαν με καισαρικη τρομαζουν πιο ευκολα.μηπως παιζει κατι τετιοι????

που το διαβασες αυτο;

αληθευει;

εγω με καισαρικη τον εκανα και δε τρομαζει τοσο με το παραμικρο,οπως με το κλεισιμο ενος σαμπουαν.

νομιζω οτι το μωρο εχει μαθει στη ησυχια,γιατι ο δικος μου οταν κοιμαται, μιλαω,εχω ανοιχτη τηλεοραση και βαζω μπλεντερ και λοιπα,επισης τα βραδια οι γειτονες-κατι φοιτητες-που κανουν φασαρια δε τον ξυπναν με τπτ,οποτε δε νομιζω να ισχυει:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν διάβαζα χτες ένα ββλίο για τα άλματα ανάπτυξης καιι έλεγε πως τα μωρά από την 26η εβδομάδα αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τους συσχετισμούς και τις αποστάσεις. σε αυτό το στάδιο λοιπόν βλέπουν ότι η μαμά μπορεί να απομακρυνθεί από εκείνα και αυτό τα τρομάζει σαν ιδέα. με βάση αυτά που περιέγραψες ΛΕΝΑ νομίζω ότι βρίσκεστε σε αυτή τη φάση η οποία είναι μεν ζόρικη λόγω γκρίνιας αλλά ο μικρός σου έχει κάνει νοητικά μια κατάκτηση, χρειάζεται χρόνο και υπομονή για να συνειδητοποιήσει ότι η μαμά μπορεί να απομακρύνεται αλά επιστρέφει και είναι διαθέσιμη να καλύψει τις ανάγκες του

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε καπως....δε μπορω να πω εντελως αλλα ενω ητανε και ανοιχτος με ολους οταν τον εβγαζα εξω,απο τοτε γκρινιαζει και μονο με την ιδεα οτι παει να του μιλησει καποιος ακομη και γνωστος....Ειμαι 24 ωρες τη μερα μαζι του,δεν εχω λειψει λεπτο χωρις αυτον και γενικα δε το φοβιζει το οτι απομακρυνομαι(πχ.απλωνω για μιση ωρα ρουχα και πλενω τη βεραντα ενω παιζει με το μπαμπα του)αλλα δε με ζηταει,ξερει παντα οτι ειμαι καπου εκει γυρω,ποτε δε του εχω δημιουργησει ανασφαλειες.Δεν εκλαψε με αντικειμενα ξανα,απλα με το κοσμο.....ητανε πολυ γελαστος και χαμογελαγε και πηγαινε σε ολους,προσχαρο παιδι,αλλα πιστευω πηρε φοβο απο τοτε.....απλα περασε το σοκ της ανασφαλειες και οποτε το θυμοταν εκλεγε στο ασχετο....Δεν ηθελα να γινει κλειστο παιδι απο επικτητο φοβο....παλευω να τον κανω να ξανανιωσει ασφαλεια και τον παροτρινω συνεχως....εχει ενδιασμους...

κοριτσια ευχαριστω για τη βοηθεια με βοηθησατε πολυ!!!!Αν δεν ησασταν εσεις θα ειχα σαστισει για πολοστη φορα...

 

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
που το διαβασες αυτο;

αληθευει;

εγω με καισαρικη τον εκανα και δε τρομαζει τοσο με το παραμικρο,οπως με το κλεισιμο ενος σαμπουαν.

νομιζω οτι το μωρο εχει μαθει στη ησυχια,γιατι ο δικος μου οταν κοιμαται, μιλαω,εχω ανοιχτη τηλεοραση και βαζω μπλεντερ και λοιπα,επισης τα βραδια οι γειτονες-κατι φοιτητες-που κανουν φασαρια δε τον ξυπναν με τπτ,οποτε δε νομιζω να ισχυει:)

 

 

Το συζήταγα προχθές με μια γνωστή μου νοσηλεύτρια. Μου είπε ότι ισχύει αυτό με τις καισαρικές, επειδή το έμβρυο βγαίνει απότομα στον έξω κόσμο. Ουσιαστικά με το φυσιολογικό τοκετό βγαίνει αργά αργά και προσαρμόζεται πιο εύκολα στο εξωτερικό περιβάλλον. Αυτή τη δουλειά κάνει ο σωλήνας!!! προετοιμασία!!! Από την εμπειρία μου, γέννησα με καισαρική έχω να πω ότι μάλλον ισχύει. Η καστορίνα μου τρομάζει με απότομους ήχους.Έχω πιάσει τη καρδούλα της και οι σφυγμοί φτάνουν .... τι να πω!!!! Δεν τρομάζει καθόλου , ηρεμεί και το διασκεδάζει αν ο ήχος είναι συνεχόμενος άσχετα αν είναι δυνατός ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...