Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σε τι κατάσταση παίρνετε τα παιδιά σας από το σχολειο?


Recommended Posts

Οταν παίρνω τα παιδιά από το σχολειο είναι σχεδόν πάντα μες στη γκρίνια, την υπερένταση, την επιθετικότητα και μεχρι να ηρεμίσουν μας παίρνει αρκετή ώρα. Είναι κατι που συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια (λόγω κούρασης πχ) ή να ψάξω άλλες αιτίες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και μενα ο γιος μου μερικες φορες ειναι μες την γκρινια, αλλα απο θεμα κουρασης. παμε σπιτι, του βαζω πυτζαμες πινει ζεστο γαλα και ετσι χαλαρωνει. δεν κοιμαται παντα μεσημερι βεβαια, αλλα τουλαχιστον χαλαρωνει στο κρεβατι του.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παίρνω τα παιδιά από το σχολειο είναι σχεδόν πάντα μες στη γκρίνια, την υπερένταση, την επιθετικότητα και μεχρι να ηρεμίσουν μας παίρνει αρκετή ώρα. Είναι κατι που συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια (λόγω κούρασης πχ) ή να ψάξω άλλες αιτίες?

 

Εμένα είναι έτσι η κόρη μου! Επιθετικότητα δεν βγάζει, αλλά έχει συνήθως φοβερή υπερένταση! Μας παίρνει σχεδόν 2 ώρες (μέχρι να φάμε κιόλας και να βάλουμε πυτζάμες) για να ηρεμήσει! Με δυσκολία καταφέρνω να τη βάλω για ύπνο και όχι πάντα! Ο γιος μου, που είναι μεγαλύτερος, δεν κοιμάται το μεσημέρι παρόλη την κούρασή του, αλλά τουλάχιστον είναι πιο ήρεμος! Μερικές φορές βοηθάει να βάλουμε πυτζάμες και να δουν κάποιο παιδικό που τους αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 4 και πηγαίνει προνήπιο αλλά σε παιδικό. Στην αρχή υποφέραμε όταν γύριζε. Τώρα πια, κοιμάται το μεσημέρι, οπότε, όταν έρχεται είναι μία χαρά. Νομίζω απλά ότι είναι πολλές ώρες για τόσο μικρά παιδάκια να είναι στο σχολείο. Εμείς αναγκαζόμαστε να το κάνουμε, λόγω δουλειάς, αλλά αν είχα την επιλογή θα τα άφηνα μέχρι τις 12.30. Μετά σπίτι, φαγητό και ύπνο. Τόσο είναι το φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

η δική μου δεν πάει σχολείο,αλλά αν κατέβουμε κέντρο για δουλειές ή βόλτα και γυρίσουμε 14.00 έχει νεύρα,είναι κουρασμένη,μέχρι να την αλλάξω και να φάει μας έχει πάρει τα αυτιά,μπορεί να είναι η ώρα που έχουν κουραστεί από όλο το πρωί.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το που βγαίνει από το ταξί (λόγω απόστασης μας το παρέχει η νομαρχία) μου λεει "Μη μου μιλάς έχω πολλά νεύρα......"!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος δόξα τω Θεώ είναι μια χαρά χωρίς ένταση ή νεύρα και επιθετικότητα. Πέρσι ήταν σε άλλο σχολικό περιβάλλον και μπορώ να πω ότι ερχόταν μέσα στην ένταση από το σχολείο. Συνήθως αυτό συνέβαινε όταν ένα συγκεκριμένο παιδί την πείραζε. (Ένα αγόρι πολύ ζωηρό πείραζε όλο το σχολείο και συνήθιζε να πετάει χώμα με τα πόδια του στα παιδιά και γενικά έκανε διάφορες ζαβολιές)

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Οταν παίρνω τα παιδιά από το σχολειο είναι σχεδόν πάντα μες στη γκρίνια, την υπερένταση, την επιθετικότητα και μεχρι να ηρεμίσουν μας παίρνει αρκετή ώρα. Είναι κατι που συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια (λόγω κούρασης πχ) ή να ψάξω άλλες αιτίες?

 

Το σχολειο ειναι ενας χωρος οπου εχουν κανονες, πρεπει και μη.

Ενα παιδι βρισκεται αντιμετωπο σε μια κατασταση του να σεβαστει τους κανονες, να μην μιλαει οταν δεν πρεπει , να ακολουθει ενα προγραμμα και να νοιαζετε για τους γυρω του .

Να του λενε τωρα θα γραψεις, τωρα θα μιλησεις , τωρα θα παιξεις.

 

Ολα αυτα μπορει να συσωρευτουν σαν μια ενταση στο παιδι που μολις τελειωσει αυτο το ωραριο με τους περιορισμους να πρεπει να αποβαλλει.

 

Παντα τα πηγαινω κουνιες μετα τον σταθμο-σχολειο κλπ. προσπαθωντας να αποβαλλω αυτη την ενταση πριν φτασουμε σπιτι.

Θα ελεγα ειναι η πιο αποτελεσματικη λυση.

 

Ολα αυτα αν δεν εχεις αλλα σημαδια που να σου εμπνεουν ανησυχια εννοειτε. Ολα ειναι φυσιολογικα μεχρι να μας κανει εμας αυτο το κλικ του οντως περιεργου..

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Με το που βγαίνει από το ταξί (λόγω απόστασης μας το παρέχει η νομαρχία) μου λεει "Μη μου μιλάς έχω πολλά νεύρα......"!!!!!!

 

χαχαχα σοβαρά; Σαν μεγάλος άνθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Το σχολειο ειναι ενας χωρος οπου εχουν κανονες, πρεπει και μη.

Ενα παιδι βρισκεται αντιμετωπο σε μια κατασταση του να σεβαστει τους κανονες, να μην μιλαει οταν δεν πρεπει , να ακολουθει ενα προγραμμα και να νοιαζετε για τους γυρω του .

Να του λενε τωρα θα γραψεις, τωρα θα μιλησεις , τωρα θα παιξεις.

 

Ολα αυτα μπορει να συσωρευτουν σαν μια ενταση στο παιδι που μολις τελειωσει αυτο το ωραριο με τους περιορισμους να πρεπει να αποβαλλει.

 

Παντα τα πηγαινω κουνιες μετα τον σταθμο-σχολειο κλπ. προσπαθωντας να αποβαλλω αυτη την ενταση πριν φτασουμε σπιτι.

Θα ελεγα ειναι η πιο αποτελεσματικη λυση.

 

Ολα αυτα αν δεν εχεις αλλα σημαδια που να σου εμπνεουν ανησυχια εννοειτε. Ολα ειναι φυσιολογικα μεχρι να μας κανει εμας αυτο το κλικ του οντως περιεργου..

Συμφωνώ μ' αυτά που γράφεις, αλλά δεν ειμαι απόλυτα σίγουρα αν αυτό που φταίει ειναι η "καταπίεση" ή η κούραση ίσως και τα δύο μαζί. Αν ειναι απο κουραση σωματική, με τις κούνιες μάλλον θα χειροτερέψει η κατάσταση. Εξάλλου τώρα που ο καιρός χάλασε ειναι ανέφικτο. Μάλλον θα πρέπει να κάνω πολλή υπομονή, εφόσον υπάρχουν πολλές παρόμοιοες περιπτώσεις. "Κλικ" για κάτι περίεργο δεν μπορώ να πω οτι μου εχει κάνει, αλλα ας έχω τις κεραιες μου τεντωμένες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν συμβαινει αυτο...τις περισοτερες φορες βγαινει χαρουμενος..αλλες φορες απλα ηρεμος..βεβαια στο τελος φροντιζει και κανει κατι οπου περνανε πολυ καλα και ακους μονο γελια στην ταξη..ειναι πολυ καλη δασκαλα...

πχ παιζουν ενα αστειο παιχνιδι..η τους εχει μια εκπληξη..

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν συμβαινει αυτο...τις περισοτερες φορες βγαινει χαρουμενος..αλλες φορες απλα ηρεμος..βεβαια στο τελος φροντιζει και κανει κατι οπου περνανε πολυ καλα και ακους μονο γελια στην ταξη..ειναι πολυ καλη δασκαλα...

πχ παιζουν ενα αστειο παιχνιδι..η τους εχει μια εκπληξη..

πόσες ώρες βρίσκεται στο σχολειο το παιδι σου και τι ηλικία έχει?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι 4ων έχουμε το άκρως αντίθετο. Μόνο που δε κλαίει που την παίρνω απο το προνήπιο. Φύγε εσυ μανούλα να κάνεις τις δουλειές σου και εγω θα κάτσω εδω. Η αλήθεια είναι οτι είναι πολύ κοινωνική, έχει όμορφα παιχνιδια και περνάει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι 4ων έχουμε το άκρως αντίθετο. Μόνο που δε κλαίει που την παίρνω απο το προνήπιο. Φύγε εσυ μανούλα να κάνεις τις δουλειές σου και εγω θα κάτσω εδω. Η αλήθεια είναι οτι είναι πολύ κοινωνική, έχει όμορφα παιχνιδια και περνάει πολύ καλά.

τη στέλνεις ολοήμερο? Τα δικά μου πηγαίνουν ολοήμερο νηπιαγωγειο 8:30-15:30.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μ' αυτά που γράφεις, αλλά δεν ειμαι απόλυτα σίγουρα αν αυτό που φταίει ειναι η "καταπίεση" ή η κούραση ίσως και τα δύο μαζί. Αν ειναι απο κουραση σωματική, με τις κούνιες μάλλον θα χειροτερέψει η κατάσταση.

αλλο ενταση αλλο κουραση. Αν εισαι εκνευρισμενη και βγεις μια βολτα δεν ηρεμεις? Εγω παντως ναι.

 

Εξάλλου τώρα που ο καιρός χάλασε ειναι ανέφικτο.

Ελαχιστες ειναι οι μερες που δεν μπορω να τα βγαλω 20 λεπτα με ενα μπουφανακι. Εμεις μονο οταν βρεχει μενουμε μεσα για να καταλαβεις :lol::lol:

 

"Κλικ" για κάτι περίεργο δεν μπορώ να πω οτι μου εχει κάνει, αλλα ας έχω τις κεραιες μου τεντωμένες..

Αυτο ειναι παντα αυτονοητο οταν εμπιστευεσαι καπου το παιδι σου ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελαχιστες ειναι οι μερες που δεν μπορω να τα βγαλω 20 λεπτα με ενα μπουφανακι. Εμεις μονο οταν βρεχει μενουμε μεσα για να καταλαβεις :lol::lol:

Eδώ μας σάπισε με τη βροχή. Και ήλιο που βγάζει οι κουνιες ειναι μουσκεμα.

Μάλλον θα το ρίξουμε στη γιογκα

Link to comment
Share on other sites

το εχω γραψει ξανα ..αλλα πιστευω οτι για ολα ειναι υπευθυνη η δασκαλα...στην διπλανη ταξη ακους μονιμα εμα ΚΑΤΣΕΕΕ ΚΑΤΩΩΩΩΩΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕΕΕΕΕ σε βαθμο υστεριας..

εμας ακουγονται γελια και χαρουμενες φωνουλες..

προχτες για παραδειγμα μας ειπε να της στειλουμε απο ενα τσαμπι σταφυλι...

οταν πηγα να τον παρω ειχανε δεμενες σακουλες ολα τ απαιδακια στα ποδια τους και πατουσαν το σταφυλι..

τους εβαλε και παραδοσιακα τραγουδια και χορευανε ..τους ελεγε η δασκαλα..ποιος μεθυσε????χαχαχα γελουσαν τα παιδια και χορευανε..

οταν βγηκε ηταν πολυ χαρουμενος(και εχω δυσκολο παιδι)..

ειναι ενας θησαυρος η δασκαλα και ειμαι πολυ τυχερη που επεσε σε αυτην ...

αντιθετα απο την αλλη ταξη εβγαιναν χαλια τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Το σχολειο ειναι ενας χωρος οπου εχουν κανονες, πρεπει και μη.

Ενα παιδι βρισκεται αντιμετωπο σε μια κατασταση του να σεβαστει τους κανονες, να μην μιλαει οταν δεν πρεπει , να ακολουθει ενα προγραμμα και να νοιαζετε για τους γυρω του .

Να του λενε τωρα θα γραψεις, τωρα θα μιλησεις , τωρα θα παιξεις.

 

Ολα αυτα μπορει να συσωρευτουν σαν μια ενταση στο παιδι που μολις τελειωσει αυτο το ωραριο με τους περιορισμους να πρεπει να αποβαλλει.

 

Παντα τα πηγαινω κουνιες μετα τον σταθμο-σχολειο κλπ. προσπαθωντας να αποβαλλω αυτη την ενταση πριν φτασουμε σπιτι.

Θα ελεγα ειναι η πιο αποτελεσματικη λυση.

 

Ολα αυτα αν δεν εχεις αλλα σημαδια που να σου εμπνεουν ανησυχια εννοειτε. Ολα ειναι φυσιολογικα μεχρι να μας κανει εμας αυτο το κλικ του οντως περιεργου..

 

Συμφωνώ απόλυτα!! Επίσης θα πω ότι όταν τα παιδιά νιώθουν ότι εκεί που θα πάνε (σπίτι, σχολείο, γιαγιά, βόλτα) θα έχουν ανταπόκριση ουσιαστική και στην πιο ασήμαντη ανάγκη τους θα νιώθουν πιο ήρεμα στο να πάνε. Και το τελευταίο είναι ότι όλα μα όλα τα παιδάκια βγάζουν όλες τους τις ιδιοτροπίες στο σπίτι, εκεί που νιώθουν ότι είναι η βάση τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να το κάνουν ανάποδα; να τις βγάζουν στο σχολείο και στο σπίτι να είναι χαρούεμνα και ευτυχισμένα; :lol: (πλάκα κάνω φυσικά! άντε γιατί τελευταία όλο με παρεξηγούν το έρμο το αερικούλι)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να το κάνουν ανάποδα; να τις βγάζουν στο σχολείο και στο σπίτι να είναι χαρούεμνα και ευτυχισμένα; :lol: (πλάκα κάνω φυσικά! άντε γιατί τελευταία όλο με παρεξηγούν το έρμο το αερικούλι)

 

Ουφ!! Μα τι λες πάλι???? Μα πράγματα είναι αυτά που γράφεις και συ? :mrgreen::mrgreen: (Αστειεύομαι βρε).

 

Εγώ πάλι χαίρομαι αν ξέρω ότι στο σχολείο είναι ΟΚ και ας βγάζει μετά τα αποθυμένα στο σπίτι. Πάλι χαρούμενα και ευτυχισμένα είναι όταν ξέρουν ότι στο σπίτι τους υπάρχει κάποιος που ανέχεται τα πάντα. Επίσης έχω μάθει ότι στα παιδιά όταν δίνεις επιλογές (όχι απεριόριστες, 2 επιλογές πχ) για το τι θέλουν να κάνουν μετά το σχολείο νιώθουν ότι αφού επέλεξαν το χ και όχι το ψ πρέπει να υποστηρίξουν την επιλογή τους άρα προσπαθούν να περάσουν καλά με αυτό που επέλεξαν. Δίνεις επιλογές και μέσω επιλογών οριοθετείς ένα πρόγραμμα σε αντίθεση με την πιστή εφαρμογή μιας καθημερινής ρουτίνας. Το εφαρμόζω εδώ και λίγο καιρό και μπόρώ να πω ότι έχουμε μειώσει κατά πολύ τις κρίσεις θυμού και υπερέντασης.

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά που φοιτούν σε ολοήμερο νηπιαγωγείο παίζει σημαντικό ρόλο η χαλάρωση. Σε πολλά νηπιαγωγεία δεν τηρείται ο χρόνος χαλάρωσης και κάποια παιδιά (ειδικά τα πιο μικρά και τα πιο "ζωηρά" ας το πω έτσι) τα επηρεάζει αρνητικά. Δες τι ισχύει στο δικό σας σχολείο. [εμείς για παράδειγμα πάντα ξαπλώνουμε για 45 λεπτά και όποιος θέλει να κοιμηθεί κοιμάται].

 

Ισχύει πάντως ότι τα περισσότερα παιδιά εκτονώνουν την κούραση και τις ιδιοτροπίες τους εκεί που νιώθουν πιο άνετα. Δηλαδή στο σπίτι.

 

@my treasure: τα παιδιά είναι στο ίδιο τμήμα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

@my treasure: τα παιδιά είναι στο ίδιο τμήμα;

οχι, σε χωριστά τμήματα είναι και έχουν από δύο νηπιαγωγούς. ΚΑι στα δύο τμήματα έχουν μία "καλή", ήρεμη νηπιαγωγό και μία φωνακλού.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δική μου την παίρνω από τον παιδικό γύρω στις 4:30- 5:00μμ (ιδιωτικό φυσικά). Τι περισσότερες φορές ειναι κουρασμένη και με υπερένταση. Αν είμαι τυχερή μπορεί να κοιμηθεί καμμιά ωρίτσα αλλά σπάνια. Προσπαθώ να ασχολούμαι μαζί της αλλά έχω και τα καθημερινά του σπιτιού που δεν με αφήνουν. Δεν έχει αδερφάκι (και δεν ξέρω αν θα έχει και ποτέ!) και θέλει κάποιον δίπλα της. Κάνω ότι μπορώ από την μία από την άλλη στεναχωριέμαι που την βλέπω έτσι αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν περιθώρια για να αλλάξει η κατάσταση....Ευτυχώς είναι καλούλι παιδάκι και δεν γκρινιάζει πολύ...και το καλό είναι ότι στις 9:00 με 9:30 μμ κάνουμε νανάκια!!!!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τον παω προνηπιο σε ιδιωτικο. Ευτυχως εχω και τη μητερα μου κοντα και τον παιρνω στις 1.30....πανω που αρχιζει και βαριεται δηλαδη...Ελεγα να τον αφηνω μεχρι τις 16.30 αλλα αφου εχουμε την δυνατοτητα να τον παιρνουμε πιο νωρις, ειπαμε να την εξανλησουμε.

Απο τη μια πιστευω πως 8 ωρες σε βρεφονηπιακο η παιδικο ειναι πολλες ωρες για τα μωρα μας, απο την αλλη καταλαβαινω πως αν δεν εχεις εναλλακτικη δε μπορεις να κανεις κατι αλλο. Ο μεσημεριναος υπνος στο σχολειο ίσως μπορει να ΄σωσει' την κατασταση γα τα παιδακια που μενουν πολλες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...