Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και συγνώμη αν ανοίγω θέμα που ήδη υπάρχει αλλά είμαι τόσο αγχωμένη και στεναχωρημένη που δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει ανάλογη συζήτηση.

 

Το θέμα μου ξεκίνησε από τις 27.10 (τότε ήμουν 34w κ 6d) στην καθορισμένη επίσκεψη στον γυναικολόγο μου δεν μπορούσαμε να μετρήσουμε σωστά το μωρό λόγω κινητικότητας του και οι μετρήσεις έβγαιναν ότι το μωρό είναι 2.300, σχετικά μικρό για την ηλικία του. Αλλά ΟΚ θα το ξαναβλέπαμε ποιο σύντομα (ο πλακούντας και οι αρτηρίες ήταν τέλεια).

Χτες λοιπόν στις 36w κ 2d o γιατρός το βρήκε πάλι 2.300 με πλακούντα και αρτηρίες ικανοποιητικά για τον μήνα που βρίσκομαι. Το μωρό δεν τρέφεται μάλλον, έτσι ο γιατρός μου είπε να ξαναπάω σε 5 ημέρες να δούμε τι γίνετε και αν εξακολουθήσει και δεν πάρει βάρος θα μπούμε με πρόκληση την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.

Γιατί βρε κορίτσια δεν τρέφεται το μωράκι μου ενώ ο πλακούντας είναι grade 1? Τι λέτε να φταίει?

Γενικότερα μου είπε ότι θα είναι ένα μικρόσωμο μωρό, εντάξει δεν θα κάνω και τον Φασούλα, εγώ έχω ύψος 1.55 και είμαι αρκετά μικρόσωμη αλλά φοβάμαι μήπως συμβαίνει κάτι στο μωρό μου :cry::cry::cry::cry:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν συνέβαινε κάτι θα φαινόταν και θα στο έλεγε και ο γιατρός. Μην ανησυχείς καθόλου. Στο κάτω κάτω στο τέλος είσαι. Ακόμα και τώρα να γεννηθεί θα είναι μια χαρά το παιδάκι σου. Μην σκας και μην αγχώνεσαι γιατί το μεταφέρεις στο μωρό. Να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου

Link to comment
Share on other sites

Ενα μηνα πριν να γεννησω εγω μια καλη μου φιλη γεννησε το μωρακι της επειδη δεν τρεφοταν καλα. Ηταν στις 36 εβδομαδες. Το κοριτσακι της γεννηθηκε 2.100 κ δεν χρειαστηκε απολυτως τιποτα.

Χαιρει ακρας υγειας. Ακομα κ ετσι να ειναι τα πραγματα θα ειναι μια χαρα το μικρουλι σου, μην ανησυχεις.

Σου ευχομαι με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα θα είναι ο γιόκας σου, μην στεναχωριέσαι καθόλου, ακόμη σκέψου ότι οι υπέρηχοι έχουν 10% απόκλιση που σημαίνει ότι 2300 + 10% = 2530 άρα μην αγχώνεσαι! Και πάλι 2300 αν είναι, δεν θα χρειαστεί τίποτα γιατί τον τελευταίο μήνα παίρνουν περίπου 250 γρ την εβδομάδα.

 

Πάντως εγώ είμαι της άποψης να πας σε ένα μεγάλο μαιευτήριο να επαναλάβεις τον υπέρηχο, μόνο και μόνο για να ηρεμήσεις!

Εγώ είχα στον γιο μου grade 3 από την 30η εβδομάδα και γέννησα με καισαρική τέλη 37ης 3670γρ! ʼρα δεν παίζει ρόλο τόσο η γήρανση του πλακούντα. Το βάρος του εμβρύου συνυπολογίζεται από την περίμετρο κεφαλής/ κοιλιάς και μήκος μηριαίου. ʼρα μπορεί ο μπεμπούλης σου όταν μεγαλώσει να φτάσει 1,80 και όχι 1,90... γι' αυτό θα σκάσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως το ίδιο θέμα με σένα και ήταν και ολιγάμνιο. Γέννησα στην 35w+0 με κτ και βάρος 2130 ενώ μια βδομάδα νωρίτερα ο υπέρυχος έδειχνε 1800 βάρος εμβρύου. Έκανα 2 ενέσεις κορτιζόνης για τους πνεύμονες του μωρού να αναπτυχθούν γρηγορότερα, το μωρο γεννηθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα λόγω προωροτητας μονο που δεν ήξερε το πιπίλισμα λόγω μικρης βδομάδας και γιαυτό μείναμε 10 μερες στα πρόωρα για να μαθει να τρώει (περιπου στη υποτιθεμενη 38 w βγηκαμε). Τα μωρα αυτά τρώνε πολύ περισσοτερο όταν βγουν, ο δικος μου ήδη 4700 και παίρνει βάρος κανονικά. Μην ανησυχεις για τιποτα. Σε νιωθω γιατι και γω ειχα σκασει οταν μου το ειπε ο γιατρός.

 

 

as1cCyH0g411210OTE4MTJkfDEwNjI5MmR8byBLb3N0YW50aW5vdWxocyBtb3UgZWluYWk.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν συνέβαινε κάτι θα φαινόταν και θα στο έλεγε και ο γιατρός. Μην ανησυχείς καθόλου. Στο κάτω κάτω στο τέλος είσαι. Ακόμα και τώρα να γεννηθεί θα είναι μια χαρά το παιδάκι σου. Μην σκας και μην αγχώνεσαι γιατί το μεταφέρεις στο μωρό. Να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου

Θα συμφωνήσω. Μην ανησυχείς καθόλου, μιάς και ο γιατρός σου σου είπε το οκ. όλα θα πάνε καλά!

Με το καλό σου έυχομαι! :D

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση μου δίνετε πολύ κουράγιο.

Ο γιατρός μου είπε ότι αν την Τετάρτη έχει πάρει βάρος δεν θα βιαστούμε αν όχι όμως προχωράμε....

Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά και εσείς με βοηθάτε πολύ σε αυτό. Και πάλι ευχαριστώ. :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι υπερηχοι παντως δεν ειναι και τοσο αξιοπιστοι στο θεμα βαρους. Ενα ποσοστο +- 10% για ενα εμβρυο ειναι αρκετα μεγαλο ευρος. Εμενα στις 35 εδομαδες εβγαινε 3100 και γεννηθηκε 37+4 2470γρ. Με ρωτησαν στο μαιευτηριο αν ειχα στενοχωρηθει η αν ειχα αγχωθει τον τελευταιο μηνα. Η αληθεια ειναι οτι επειδη ο γιατρος μου ελειπε με αδεια,συνεχως σκεφτομουν τι θα γινοταν αν γεννουσα πριν γυρισει(οπως και τελικα εγινε!) ε και ως πρωτοτοκη ενα αγχος το ειχα... Τελικα ολα καλα και η μικρη τωρα ειναι ηδη 5350! Για αυτο να μην αγχωνεσαι και να μην το σκεφτεσαι και να δεις οτι ολα θα πανε καλα. Αφου δεν εχει εντοπισει καποιο προβλημα ο γιατρος τοτε δεν εχεις λογο ανησυχιας. Ασε που αμα ειναι και μικρουλα δεν θα σε ταλαιπωρησει στην γεννα :wink:

Με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, πιστεύω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό. Αφού ο πλακούντας και οι αρτηρίες είναι καλές τότε πρέπει να μην έγινε καλά η μέτρηση την πρώτη φορά που το μωρό ήταν και υπέρ-κινητικό. Ούτως ή άλλως εξαρτάται και από το χέρι του γιατρού πού ακριβώς θα βάλει τα σημαδάκια για να υπολογίσει το βάρος. Είναι στο περίπου και η απόκλιση γύρω στο μισό κιλό. Μη βιαστείς να γεννήσεις νωρίτερα. Γιατί δεν παίρνεις και μια 2η γνώμη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...