Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση ώρα πρέπει να κοιμάται ένα μωράκι 21 ημερών ?


Αννικο

Recommended Posts

Πόση ώρα πρέπει να κοιμάται ένα μωράκι 21 ημερών ? Η μικρή μας νομίζω ότι κοιμάται εξαιρετικά λίγο για νεογέννητο, δεν κοιμάται παραπάνω από 13 με 14 ώρες το 24 :cry: ! Είναι φυσιολογικό αυτό ? Τις υπόλοιπες ώρες ή τρώγει ή γκρινιάζει και με το που την παίρνουμε αγκαλιά σταματάει (δεν έχει κολικούς για να πούμε ότι πονάει και δεν κοιμάται)

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν να σου ζήσει το μικρούλι σου κοριτσάκι, και να της δώσεις ένα φιλάκι και από εμάς!

 

Οι ώρες που λες είναι αντικειμενικά λίγες για ύπνο, αλλά για μια ασφαλή γνώμη μας λείπει η σημαντικότερη πληροφορία... Τί τρώει το ζουζουνάκι σου? Εννοώ, τη θηλάζεις ή τρώει ξένο?

 

Αν δε σου κάνει κόπο πες μας, και θα έχουμε πολλά να σου πούμε όλες οι μαμάδες νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Την θηλάζω αποκλειστικά. Δεν πίνω καθόλου καφέ και δεν τρώω ούτε κόκκο ζάχαρης για να μην της προκαλέσω υπερένταση. Τώρα κοιμήθηκε στης 10 και όταν ξυπνήσει στης 12-1 θα είναι με το μάτι γαρίδα και θα ξανακοιμηθεί κατά τις 3! Υπαρχει περίπτωση να μην της αρέσει το κρεβάτι της ? Το λεω αυτο γιατι μετα τον θηλασμό στα χερια μου κοιματε του καλου καιρού :!:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Η απόδειξη ότι ένα μωρούλι χορταίνει από τη μαμά του είναι όταν το βάζεις στο κρεββάτι του μετά το θηλασμό και αυτό κοιμάται ευχαριστημένο. Η αγκαλιά δυστυχώς δεν αποτελεί κριτήριο διότι δεν υπάρχει μωρό που δε θα χουχουλιάσει εκεί τρισευτυχισμένο και ας είναι νηστικό.

Αφού λοιπόν διάλεξες το σωστό δρόμο του θηλασμού, κάνε υπομονή και μέχρι να βρείτε ρυθμούς και οι δύο σας, θα έχετε λίγο θέμα με τον ύπνο...

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να ψάξεις στο κομμάτι του θηλασμού για όλες τις πληροφορίες, για την παραπομπή σε links, και κυρίως για αυτά που έχουν γράψει τόσες μανούλες και θα δεις ότι είναι κάτι συνηθισμένο αυτό που σας συμβαίνει και απόλυτα φυσιολογικό για το αρχικό στάδιο.

Μην απογοητεύεσαι και μη το βάζεις κάτω! Όλα θα πάνε καλά, αρκεί να το θέλεις.

Διάβασε και θα δεις ότι πέρα από τις γνώσεις θα πάρεις και την απαραίτητη στήριξη που θα χρειαστείς.

Το κρεββάτι της είναι φυσικό να την ενοχλεί, αλλά μόνο για ένα λόγο: δεν είναι γλυκό όπως η αγκαλιά της μανούλας!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ πολύ patousaki.

848363hg2iemuflg.gif

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα.εμενα η δικια μου μπεμπουλα ειναι κοντα τεσσαρων μηνων και το βραδυ κοιμαται συνεχομενα τουλαχιστον 10 ωρες.ειναι σωστο να την αφηνω ή θα πρεπει να την ξυπναω για να την τα'ι'σω?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ. ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ! ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΤΕ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΞΥΠΝΑΣ. ΕΚΤΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΜΙΚΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑ ΞΥΠΝΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΒΑΡΟΣ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΣΤΩ 8 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΟΤΙ ΔΕ ΤΡΩΕΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΑΡΟΣ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ. ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΛΟΓΟ. ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εμενα η δικια μου μπεμπουλα ειναι κοντα τεσσαρων μηνων και το βραδυ κοιμαται συνεχομενα τουλαχιστον 10 ωρες.ειναι σωστο να την αφηνω ή θα πρεπει να την ξυπναω για να την τα'ι'σω?

 

Αχ. πόσο σε ζηλεύω!!!!Εγώ πότε θα το ζήσω αυτό???Εμένα ξυπνάει ανά 3-4ωρο και τώρα με τις ζέστες ανά 2,5 ώρες:oops:

Τώρα για αυτό που ρωτάς αν παίρνει το βάρος που πρέπει δεν είναι ανάγκη να την ξυπνάς.

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εμενα η δικια μου μπεμπουλα ειναι κοντα τεσσαρων μηνων και το βραδυ κοιμαται συνεχομενα τουλαχιστον 10 ωρες.ειναι σωστο να την αφηνω ή θα πρεπει να την ξυπναω για να την τα'ι'σω?

 

Και η δικιά μου καπως έτσι ήταν, μη σου πω κοιμόταν όλη νυχτα από τον 1ο μήνα!! Είμαστε από ότι φαίνεται από τις τυχερές!! ;) Το βραδυ δεν μου είχε πει ο γιατρός να την ξυπνάω μόνο στη διάρκεια της ημέρας για να μη χάνει γεύματα. Στα κιλά της ήταν μια χαρά, ήταν γενικά μεγάλο μωρό από όταν γεννήθηκε. Ρώτα εννοείται τον παιδιατρο για να είσαι σίγουρη!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...