Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προκαλει συμπτωματα φαρυγγιτιδας το Αερολιν;;;;


Recommended Posts

:-(Θα'θελα και γω να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου, γιατι μου'χει γινει εμμονη ιδεα καποιο θεμα και θα'θελα ειλικρινα να μαθω εαν δευτερος ανθρωπος ειχε την εμπειρια τη δικη μου...ο 2,5 ετων γιος μου παρουσιασε Πεμπτη βραδυ υψηλο πυρετο (39 και...) ο οποιος καταπολεμηθηκε με τα κλασσικα αντιπυρετικα, κρατησε η ολη φαση 2 μερες και συμφωνα με το γιατρο ηταν μια ιωσουλα σαν ολες που κυκλοφορουν...την τριτη μερα (Κυριακη πρωι) εδειχνε πολυ καλυτερα...ο πυρετος ειχε πεσει και το συναχι του ειχε μειωθει σημαντικα...σχεδον καθολου συναχι μπορω να πω εκεινες τις ωρες...το μεσημερι κανουμε ενα ζεστο μπανιο και προσπαθησα να τον βαλω να κοιμηθει...αντιλαμβανομουν πως εχει καποια δυσκολια στην αναπνοη -χωρις να βλπεω μυξες-και ο παιδιατρος μου ειπε πως αν πεφτει στην αντιληψη μου κατι τετοιο μπορω να του κανω 2 εισπνοες αερολιν...πριν ενα 6μηνο ειχε παθει βρογχιολιτιδα και ειχε 2 μερες νοσηλευτει στο νοσοκομειο οπου επαιρνε οξυγονο κι εκανε μασκακια...γυρνωντας σπιτι καναμε 2-3 τη θεραπεια με αερολιν και ολα καλα μετα.Του κανω το αερολιν χτες το μεσημερι...αμεσως σχεδον παρατηρω να κοκκινιζουν τα ματια του και να βραχνιαζει η φωνη του...το παιδι τελικα δεν κοιμηθηκε.Το λεω στον παιδιατρο και μου λεει οτι αποκλειεται να ειναι απο το αερολιν και αν χρειαστει να του το ξαναδωσω το βραδυ...περασε το απογευμα εχοντας τα ματια του κοκκινισμενα και τη φωνη βραχνη.Ο γιατρος με ειχε βεβαιωσει πως ολο αυτο ηταν απλα η εξελιξη της ιωσης...το βραδυ του ξαναδινω 2 εισπνοες και αυτο που εγινε απο κει και μετα δεν περιγραφεται...το παιδι ξυπνησε εντρομο παρα πολλες φορες τη νυχτα, η φωνη του ειχε κλεισει τελειως, προφανως μην εχοντας ξανα βρεθει σε τετοια κατασταση φοβοταν και παθαινε υστερια...3 ανθρωποι προσπαθουσαμε να τον κρατησουμε να μη χτυπησει στο ξυλο του κρεβατιου...κινιοταν με εναν τροπο σαν να ειχε ελατηρια, εμενα προσωπικα μου θυμισε κριση δεν ξερω τι ειδους....η φωνη του ηταν ενα αρρωστημενο αποκοσμο πραγμα...σημερα το πρωι ψιλοσυνηλθε αλλα εχει τη βραχνα καποιου που εχει φαρυγγιτιδα...τον πηγαμε ξανα στον παιδιατρο, ουτε ακροαστικα βρισκει ουτε τιποτα...ο ανθρωπος θεωρει οτι συμπτωματικως το εχω ολο αυτο συνδεσει με το αερολιν...οτι ειναι εξελιξη της ιωσης και τιποτα αλλο...ομως δυο φορες την ιδια μερα επιδεινωνονται τα συμπτωματα ακριβως τη στιγμη που κανει το μασκακι....δεν μπορω να το δεχτω αλλα ουτε και να το αποδειξω! Πρεπει φυσικα να διευκρινισω τα εξης: 1) Την πρωτη φορα που εκανε θεραπεια με το συγκεκριμενο σκευασμα δεν υπηρεξε κανενα προβλημα 2) ο παιδιατρος μας μεχρι στιγμης δεν εχει πεσει σε τιποτα εξω και ειναι ιδιαιτερα φειδωλος στη χορηγηση φαρμακων.Φανταστειτε πως 2,5 ετων ο γιος μου δεν εχει παρει ποτε του αντιβιωση ουτε αλλα φαρμακα περα απο τα αντιπυρετικα (μονο με 38 + πυρετο) και το αερολιν που του το'χανε χορηγησει στο νοσοκομειο 3) το οτι μου ειπε να του ξαναδωσω αν χρειαστει οφειλεται στο περιστατικο με τη βρογχιτιδα που ειχε περασει και σημερα που τον ειδε ειπε οτι ουτε αυτο χρειαζεται να του δινω το οξυγονο του ειναι ΟΚ 3) το φαρμακο δεν ειναι ληγμενο και οταν τελειωσε η πρωτη θεραπεια του τοτε επλυνα τις συσκευες συμφωνα με τις οδηγιες και φυλαξα το φαρμακο σε ενα συρταρι στο υπνοδωματιο μας ουτε καν στο ντουλαπακι του μπανιου επειδη εκει εχει υγρασια.

Εμενα ομως δεν μου το βγαζει κανεις απο το μυαλο...ισως αμα περασει ο καιρος ησυχασω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ που δίνω Aerolin και Flexotide στη κόρη μου από 6 μηνών γιατί αρρώστησε με βαριά βρογχιολίτιδα και από κει και πέρα είμαστε συνηθισμένη με αυτά τα φάρμακα όποτε αρρωσταίνει (είναι 2,5 χρονών τώρα) δεν το έχω συναντήσει αυτό που περιγράφεις. Αυτό που ξέρω καλά είναι ότι το Aerolin προκαλεί υπερένταση, οπότε σε συνδυασμό με την εξέλιξη της ίωσης και την υπερένταση που ίσως ένιωσε το παιδί είχε αυτα τα ξεσπάσματα. Πρέπει πάντα μετά τη μάσκα είτε Aeroline ειτε Flexotide το παιδί να πίνει νερό για να ξεπλένεται ο φάρυγγας και το στόμα από το αέριο. Αυτό μας το τόνισε η ιατρός μας από την αρχή. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθήσεις το παιδί σε περίπτωση που παρουσιάσει τα ίδια συμπτώματα την επόμενη φορά που χρειαστεί να του δώσεις Aerolin.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ Aerolin από μικρή και ποτέ δεν είχα τέτοια συμπτώματα! Τα χρησιμοποιώ επίσης στα παιδιά μου και δεν διαπίστωσα ποτέ κάτι τέτοιο. Τα κορτιζονούχα όπως το Flixotide ξέρω ότι μπορεί να προκαλέσουν φαρυγγίτιδα γι' αυτό οι γιατροί συστήνουν πάντα να ξεπλένεται το στόμα με νεράκι. Διάβασε τις αντενδείξεις και παρενέργειες από τη συσκευασία, πιθανόν να γράφει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το αερολίν είναι βρογχοδιασταλτικό, ωστόσο στις πιθανές παρενέργειές του περιλαμβάνεται και ο βρογχόσπασμος (παράδοξος λέγεται) και ο βήχας. Είναι πολύ απλό, αν διαβάσεις το χαρτάκι με τις οδηγίες μέσα στο φάρμακο, θα το βρεις κι εσύ.

 

Στη δική σας περίπτωση, όπως την περιέγραψες δεν μπορεί να γίνει εύκολα αντιληπτό αν το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή πήρε το παιδί το φάρμακο ή αν είχε ξεκινήσει να έχει αναπνευστικά προβλήματα, το περιστατικό θα συνέβαινε ούτως ή άλλως και απλά το αερολίν δεν τον βοήθησε.

 

Τώρα αυτό που γνωρίζω εγώ που έχω κάνει διατριβή στα εισπνεόμενα με τον μικρό μου :cool:, είναι ότι απαγορεύεται να δίνουμε βρογχοδιασταλτικά αν δεν έχουμε εξακριβωμένο βρογχόσπασμο. Και αυτό δεν κατάλαβα, γιατί ο γιατρός σας ενώ δεν είχατε καν ακροαστικά, σας έβαλε να πάρετε αερολίν... Αυτό δεν δίνεται ποτέ προληπτικά.

 

Επίσης, δεν κατάλαβα από ό,τι είπες παίρνει το παιδί οξυγόνο;:shock:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Το αερολίν είναι βρογχοδιασταλτικό, ωστόσο στις πιθανές παρενέργειές του περιλαμβάνεται και ο βρογχόσπασμος (παράδοξος λέγεται) και ο βήχας. Είναι πολύ απλό, αν διαβάσεις το χαρτάκι με τις οδηγίες μέσα στο φάρμακο, θα το βρεις κι εσύ.

 

Στη δική σας περίπτωση, όπως την περιέγραψες δεν μπορεί να γίνει εύκολα αντιληπτό αν το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή πήρε το παιδί το φάρμακο ή αν είχε ξεκινήσει να έχει αναπνευστικά προβλήματα, το περιστατικό θα συνέβαινε ούτως ή άλλως και απλά το αερολίν δεν τον βοήθησε.

 

Τώρα αυτό που γνωρίζω εγώ που έχω κάνει διατριβή στα εισπνεόμενα με τον μικρό μου :cool:, είναι ότι απαγορεύεται να δίνουμε βρογχοδιασταλτικά αν δεν έχουμε εξακριβωμένο βρογχόσπασμο. Και αυτό δεν κατάλαβα, γιατί ο γιατρός σας ενώ δεν είχατε καν ακροαστικά, σας έβαλε να πάρετε αερολίν... Αυτό δεν δίνεται ποτέ προληπτικά.

 

Επίσης, δεν κατάλαβα από ό,τι είπες παίρνει το παιδί οξυγόνο;:shock:

Στο οξυγόνο είχε μπει πριν 6 μήνες στο νοσοκομείο...αυτή τη στιγμή κοιμάται ευτυχισμένος και χαμογελαστός στον καναπέ¨)))πιθανόν να είναι αυτό που λες...από το φόβο μου μην ξαναπάθει αναπνευστική δυσχέρεια του το εδωσα χωρίς να να το χρειαζεται...από κείνο το περιστατικό έχω τρομάξει και αμα ακούσω ότι αναπνεει θορυβωδώς ή δω ότι δυσκολεύεται να κοιμηθεί μου έρχονται στο μυαλό εκείνες οι μέρες του νοσοκομείου...μένουμε και σε απομακρυσμένη περιοχή και τέτοια περιστατικά δεν είναι και ό,τι ευκολότερο...ευχαριστώ όλους σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Αν και καθυστερημένα, να απαντήσω ότι είχα ίδια εμπειρία, και μετά από 3 χρόνια μου ο γιός μου έχει ασθμα, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι πολλές φορές το αερολίν του προκαλεί φαρυγγίτιδα. Γιάυτό προσπαθώ να το αποφεύγω όσο είναι δυνατόν, ή να τον βάζω να κάνει πολλές γαργάρες αμέσως μετά, γιατί έχω την αίσθηση ότι έτσι ερεθίζεται λιγότερο ο λαιμός του. Φυσικά κι εμένα κανένας γιατρός δεν με πίστεψε.

Παρεπιπτόντως, κάποια εποχή που χρησιμοποιούσε το Seretide, που είναι βρογχοδιασταλτικό 12ωρης διάρκειας άλλης σύστασης από το αερολίν (και περιέχει και κορτιζονη σε συνδυασμό), ποτέ δεν παρουσίασε συμπτώματα φαρυγγίτιδας μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...