Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυχολογικά προβλήματα σε παιδί 6 ετών;


Recommended Posts

Έχω μια κόρη 4,5 ετών και μια ανιψιά 6.

Εντόπισα κάποια παράξενα στην συμπεριφορά της ανιψιάς μου, και αποφεύγω να έρχεται σε επαφή με τη δικιά μου γιατί φοβάμαι τόσο για την επιρροή που μπορεί να έχει στη μικρή μου, όσο και για τη σωματική της ακεραιότητα. Περιληπτικά:

1) Πρότεινε παιχνίδι στη δικιά μου να βγάλουν τα μάτια τους, και παίζανε να κυνηγιούνται με τα μυτερά μολύβια.

2) Παίζανε στην αυλή και έβαλε τις κούκλες που ήταν τα παιδιά τους στο χώμα, γιατί πέθαναν.

3) Μουτζούρωσε τις κούκλες με κόκκινο γιατί έχουν αίματα.

4) Κρέμασε ζώνες στην κουκέτα και κρέμασε τις κούκλες από το λαιμό.

5) Τους είπα να σταματήσουν να χοροπηδάνε ενώ τρώνε, και χοροπήδαγε επιτόπου νομίζοντας οτι δεν βλέπω, λέγοντας "εντάξει θεία καθόμαστε πολύ φρόνιμα". Γενικά λέει ψέματα τέτοιου είδους νομίζοντας ότι κοροϊδεύει.

6) Φωνάζει, χαχανίζει προσποιητά, κάνει χαζομάρες, όχι σαν τα άλλα παιδάκια της ηλικίας του - δίνει μια αίσθηση που δεν ξέρω να την εξηγήσω - σε κοιτάει σαν να μην είναι παιδάκι.

Είμαι υπερβολική, ή χρειάζεται βοήθεια το παιδάκι;

Δεδομένου ότι είναι παιδί της κουνιάδας μου δεν έχω και το θάρρος να προτείνω παιδοψυχολόγο που είναι και ταμπού για αυτήν την οικογένεια, αλλά να προφυλάξω αρχικά το δικό μου παιδί, και να πω στον άντρα μου να μιλήσει στην αδελφή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά ακούγονται κοματάκι ανατριχιαστικά και μακάβρια.

Μήπως της επιτρέπουν να βλέπει σκηνές βίας στην tv και όλα αυτά τα θεωρεί "φυσιολογικά"; Πάντως η φαντασία των παιδιών οργιάζει σε αυτές τις ηλικίες. Εγώ θα έλεγα να κάνεις μια κουβέντα με την κουνιάδα σου αν και λογικά θα έχει υποπέσει στην αντίληψή της.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασα. Κι εμένα δε μου φαίνονται και πολύ νορμάλ πράγματα αυτά για ένα παιδάκι 6 ετών, ασχέτως αν όντως οργιάζει η φαντασία των παιδιών. Αυτά κάπου τα έχει δει (μάλλον tv) και τα επαναλαμβάνει. Κάνε μία κουβέντα με την αδερφή του άντρα σου ή βάλε τον άντρα σου να της μιλήσει. Αλλά μην αποκόπτεις τα παιδιά μεταξύ τους, προσπάθησε να είσαι παρούσα στο παιχνίδι τους και να τα απασχολείς με πράγματα πιο "αθώα" σε σχέση με αυτά που κάνουν όταν είναι μόνες. Και μία ερώτηση - αδιάκριτη ίσως: Είσαι σίγουρη πως δεν είναι αναστατωμένο το παιδάκι από κάποιο οικογενειακό θέμα (καυγάδες, φωνές κ.ο.κ.)? Συγνώμη και πάλι αλλά συμβαίνουν κι αυτά...

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική ; οχι δεν θα το ελεγα , λιγο θριλερ μου κάνουν όλα αυτά και φυσικα φυσιολογικα δεν τα θεωρω για ενα κοριτσακι 6 ετων. Τωρα πως να το χειριστεις ; δυσκολο αφου ειναι παιδι της κουνιαδας σου ,καταλαβαινω την θεση σου , θα μπορουσε να μιλησει ο αντρα σου στην αδερφή του. Από την αλλη με τετοιες συμπεριφορες ειμαι σιγουρη οτι και η ιδια θα εχει καταλαβει οτι κατι δεν παει σωστα αλλα υπαρχουν γονεις δυστυχως που εθελοτυφλουν και γινετε εχθρος οποιος τους μιλησει για το θεμα. Οσο μπορεις να αποφευγεις τις επαφες με την κορη σου και μην τις αφηνεις μονες ...τι αλλο να πω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το πρώτο μου φαίνεται άσχημο επειδή είναι επικίνδυνο και το τέταρτο. Τα υπόλοιπα δεν μου φαίνονται τόσο απαίσια. Συμφωνώ μήπως βλέπει τίποτα αηδίες στην τηλεόραση κι έχει επηρεαστεί.

Δεν θα έκοβα την παρέα γι αυτό το λόγο. Η κόρη σου επηρεάζεται; Θέλει την ξαδέρφη της για παρέα; Μήπως να της πάρεις κανένα παιχνίδι με γιατρό που κάνει εγχείρηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η τηλεοράσεις παίζουν όλες, συνεχώς, κάθε μέρα, όλη μέρα (1 στο σαλόνι και 1 στο δωμάτιο της μικρής). Ακόμα και από την τηλεόραση όμως να προέρχονται αυτά, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Φυσιολογικά δεν τα θεωρεί ούτε η ίδια η μικρή, γιατί τα κάνει κρυφά, λέει ψέματα και κρύβεται.

Λέω να μιλήσω πρώτα με μία παιδοψυχολόγο, και ανάλογα με το τί θα μου πεί, θα αποφασίσω αν θα μιλήσω ευθέως είτε εγώ είτε ο άντρας μου με την μαμά του παιδιού. Στο μεταξύ αποφεύγω όσο μπορώ, και όταν δεν γίνεται να μην πάμε έχω τα μάτια μου 14.

Καλή η ιδέα για το ιατρικό δώρο - κάτι τέτοιο θα της πάρω για την πρωτοχρονιά - ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντία μου νομίζω πως η τηλεόραση έχει παίξει το σημαντικότερο ρόλο στην εκδήλωση αυτών των συμπεριφορών. Εγω θα έλεγα να κάνεις μια χαλαρή κουβεντούλα και με την ίδια την πιτσιρίκα για να δείς τις αντιδράσεις της. Και φυσικά καλά κάνεις και έχεις τα μάτια σου 14!!! Αλήθεια η μαμά της μικρής δεν ανησυχεί με τις συμπεριφορές του παιδιού;

Link to comment
Share on other sites

kai ολη μερα να βλεπει το saw1-2-3-4-5 ενα 6χρονο παιδι η φυσιολογικη αντιδραση του νομιζω θα ηταν να φοβατε πολυ ακομη και την σκια του.οχι κατι ποιο βαθυ γινετε εδω!!!και σιγουρα δεν φταιει το παιδακι.κατι τρεχει με τους γονεις κοριτσια.και εδω ρωταω οι γονεις πως ειναι σαν ατομα?και φυσικα μην αφηνεις λεπτο το 4χρονο παιδι σου με το παιδακι αυτο μεχρι να βγαλετε καποια ακρη.στην πολυ αναγκη και σεαν τελευταια λυση αν δεν συνεργαστουν οι γονεις θελει κοινωνικο λειτουργο αυτη η οικογενεια.αν τωρα κρεμαει κουκλες και εχει μαθει να προσποιειτε και να συγκαλυπτει τι θα κανει στα 12?!!!στα 15?!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόραση σίγουρα μπορεί να παίξει ρόλο στην διαμόρφωση των συνηθειών του παιδιού, στις δραστηριότητες με τις οποίες απασχολείται ή δεν απασχολείται, την ανάπτυξη της αντίληψης, π.χ. ένα παιδάκι που βλέπει συνεχώς τηλεόραση δεν διαβάζει. Τις ώρες που είναι το παιδί ξύπνιο και παρακολουθεί ή απλά ακούει την τηλεόραση, δεν έχει συνήθως ταινίες βίας. άλλωστε οι Τν είναι συντονισμένες σε καρτούν-Πάττυ- next top model η μία και σε πρωινάδικα ή τούρκικες σειρές η άλλη.

Οι γονείς, ένα συνηθισμένο ζευγάρι θα έλεγα, χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, ο πατέρας δουλεύει πολλές ώρες, η μητέρα στο σπίτι, παραπάνω νευρική από το μέσο όρο, χωρίς ικανότητες ή διάθεση να ασχολείται ιδιαίτερα με το παιδί. Παιδιά, το κοριτσάκι χοροπηδούσε επι τόπου και χοροπηδώντας έφτασε κάτω από τον πάγκο της κουζίνας, και συνέχισε να χοροπηδάει κουτουλώντας το κεφάλι κάτω από τον πάγκο - και η άλλη γελούσε μ'αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή; Εγώ επιμένω να κάνεις μια κουβεντούλα με την μαμά της μικρής. Θεωρώ πάντως πως η τηλεόραση δεν πρέπει να είναι ανοιχτή όλη μέρα γιατι είναι αδύνατο έτσι να ελέγχεις κάθε στιγμή τι βλέπει το παιδί (είτι προκειται για σκηνές βιας είτε σεξ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβασα τι ακριβως κανει η ανηψουλα σου και σιγουρα φαινετε οτι την αγαπας απο τη στιγμη που ενδιαφερεσαι για την ιδια.εγω θα σου ελεγα να μη κανεις και πολυ περιπλοκα τα πραγματα στο μυαλο σου,οτι και να εχει το παιδι πρεπει να το αντιμετωπισουν οι γονεις του.εσυ απλα μιλα στον αντρα σου.

για να μην εχεις προβλημα με το δικο σου το παιδι απλα θετεις εσυ κανονες του παιχνιδιου και πιστεψε με ενα κοριτσι 6 ετων εχει το νου και την εξυπναδα να κρινει που τη παιρνει και που οχι.

μπορει απλα να παιζει ετσι με τη κορη σου για να τη φοβησει ή να κανει τη σπουδαια σα μεγαλυτερη.εσυ οταν ειναι σπιτι σου θετεις κανονες και τους οριζεις παιχνιδια αν γινει καποια τσαχπινια περιεργη απλα τους διαλυεις τη συναντηση,;) ετσι για αρχη κανε μια προσπαθεια πριν βγεις ή περιεργη της οικογενειας.

φυσικα και εγω δεν ειμαι ανετη και εγω στη θεση σου θα φρικαρα και θα ημουν συνεχεια μαζι τους στο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

kai ολη μερα να βλεπει το saw1-2-3-4-5 ενα 6χρονο παιδι η φυσιολογικη αντιδραση του νομιζω θα ηταν να φοβατε πολυ ακομη και την σκια του.οχι κατι ποιο βαθυ γινετε εδω!!!και σιγουρα δεν φταιει το παιδακι.κατι τρεχει με τους γονεις κοριτσια.και εδω ρωταω οι γονεις πως ειναι σαν ατομα?και φυσικα μην αφηνεις λεπτο το 4χρονο παιδι σου με το παιδακι αυτο μεχρι να βγαλετε καποια ακρη.στην πολυ αναγκη και σεαν τελευταια λυση αν δεν συνεργαστουν οι γονεις θελει κοινωνικο λειτουργο αυτη η οικογενεια.αν τωρα κρεμαει κουκλες και εχει μαθει να προσποιειτε και να συγκαλυπτει τι θα κανει στα 12?!!!στα 15?!!!

 

Συμφωνώ οτι κατι πιο βαθυ παιζει απο την επιροή της τηλεορασης.Και φυσικα δεν φταιει το κοριτσακι τα παιδια δεν φταινε ποτε.Στον άντρα σου αληθεια έχεις πει τους προβληματισμους σου ; το εχετε συζητησει; Εκεινος δεν εχει δει την συμπεριφορα της μικρης και οτι κατι δεν παει καλα ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλο παιδάκι στην οικογένεια? Αν ναι, πώς είναι η συμπεριφορά του? Είμαι σίγουρη πως αν συμβαίνει κάτι οικογενειακό, αυτό θα έχει αντίκτυπο και στο άλλο παιδί, ίσως με άλλο τρόπο εκδήλωσης (να κλείνεται στον εαυτό του, να είναι μαζεμένο κ.λπ.). Πες μας αν θέλεις.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Μήπως συνέβη κάτι στην οικογένεια αυτό το διάστημα; Μήπως πήγε το παιδί σε κάποια κηδεία και είδε τη διαδικασία; Μήπως άκουσε τη μαμά και το μπαμπά να μαλώνουν και είπε ο ένας στον άλλο "θα σου βγάλω τα μάτια";

Συνήθως, τα παιδιά στα παιχνίδια τους εμφανίζουν (δεν μου αρέσει η λέξη, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια καλύτερη αυτή τη στιγμή!) τις εμπειρίες και τα ακούσματα τους. Ένας παράγοντας που σίγουρα επηρεάζει πολύ είναι η τηλεόραση. Από τη στιγμή που υπάρχει μέσα στο δωμάτιο του παιδιού, δεν μπορεί να υπάρχει έλεγχος και του τι βλέπει το παιδί όταν είναι μέσα στο δωμάτιο του. Επίσης, μία νέα εμπειρία είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αποτυπωθεί τσο παιχνίδι (π.χ. η γέννηση ενός αδερφιού και η φροντίδα προς αυτό, θα κάνει το παιδί να παίζει τη μαμά και να φροντίζει το "μωρό" της, ένας γάμος θα κάνει το παιδί να παίζει "γαμπρό και νύφη", μια κηδεία θα κάνει το παίδί να αναπαριστά αυτή την εμπειρία κλπ).

Ακόμα, από ό,τι λες η μαμά του παιδιού δεν φαίνεται να ασχολείται και πολύ. Είναι, λοιπόν, φυσιολογικό για το παιδί να κάνει ό,τι μπορεί για να τραβήξει την προσοχή της μαμάς (χοροπηδάει και χτυπάει το κεφάλι της, γελάει και κάνει χαζομάρες κλπ) ή κάποιου άλλου αγαπημένου προσώπου (π.χ. θεία=εσύ).

Ως άμεση λύση/παρέμβαση θα έλεγα να μιλήσεις με το παιδί. Να δεις γιατί τα κάνει αυτά που κάνει. Να δεις τι συμβαίνει. Να δεις με΄σα στην ψυχούλα της και στο μυαλουδάκι της.... Και βέβαια αυτό να γίνει όχι με στυλ "σε μαλώνω γιατί δεν μου αρέσουν αυτά που κάνεις", αλλα "για έλα εδώ βρε Χ. Για να μιλήσουμε λίγο. Τι πάιζετε με την δική μου; Εσύ τι ήσουν; Αααααα ήσουν η τάδε. Και τι κάνει αυτή; Γιατί το κάνει;".......

Link to comment
Share on other sites

προχθες παμε με τα παιδια στους γονεις μου γιατι ειχαν ερθει καποια ξαδερφια μου απο το εξωτερικο με τον μικρο τους. το ακουει η μεγαλη στο αυτοκινητο τοι ειναι αλλο παιδιακι στην γιαγια της και τα παιρνει στο κρανιο σας λεω.

'μαμα να φυγει το παιδακι απο την γιαγια μου τι κανει εκει να φυγει' ουρλιαζοντας της εξηγω οτι περιμενει να μας δει και οτι ειναι και ξαδερφακι της τιποτα η νεαρα

να μην σας τ πολυλογω λεει σε καποια φαση 'τωρα θα παω εκει και θα το σπασω!!!'

'θα το κανω κομματακια και θα τρεξει και αιμα ναι!!!!'

σιωπη μερικων δευτερολεπτων και εγω το αγνοω τι σκεφτεσαι της λεω?

'ποσο μικρα κομματακια θα το κανω'!!!!????

αγαπη μου της λεω αν το κανεις αυτο το παιδακι θα πονεσει και η αμνουλα του θα στενοχωρηθει

'ε καλα θα σπασω και την μανουλα του αν θελει????!!!??

 

συγνωμη για την πολυλογια αλλα μηπως τελικα δεν καταλαβαινουν τι ειναι αυτα που λενε?

 

παντως οταν πηγαμε επαιξαν μαι χαρα γιατι το ειχα αγχος.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μου φαίνεται ότι η μικρή αισθάνεται παραμελημένη και προσπαθεί να τραβήξει απεγνωσμένα την προσοχή κάποιου μεγάλου. Όλες οι ακραίες συμπεριφορές παιδιών που έχω ακούσει σε αυτές τις ηλικίες πήγαζαν από εκεί. Μίλησε με τον άντρα σου ώστε να κάνει εκείνος κουβέντα στους γονείς και να μη γίνεις εσή η κάκιά. Λυπάμαι αν ακούγομαι άσπλαχνη, αλλά την σωματική και ψυχική ακεραιότητα των παιδιών μου την έχω πάνω από όλα, γι' αυτό θα απέφευγα όσο μπορούσα στη θέση σου τις συναναστροφές με το συγκεκριμένο κοριτσάκι. Αν δεν μπορείς, πάρε κανένα ενδιαφέρον παιχνίδι να παίζουν μαζί, πχ προτζέκτορα ζωγραφικής, κατασκευές κοσμημάτων και τσαντών με χάντρες, ή κεφάλι κούκλας που να χτενίζεται και να μακιγιάρεται, για να ξεφεύγει το μυαλό της από τα μακάβρια.

Link to comment
Share on other sites

...Είμαι υπερβολική, ή χρειάζεται βοήθεια το παιδάκι;...

 

Αρχοντία μου, υπερβολική δεν είσαι και το παιδάκι χρειάζεται βοήθεια.

 

Είναι ξεκάθαρο πως υπάρχει θέμα.

 

Καταρχήν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο παιδικό δωμάτιο υπάρχει τηλεόραση. 'Οσο "αθώα" κι αν είναι τα προγράμματα, σίγουρα δεν είναι όλα παιδικά. Άσε που και τα περισσότερα παιδικά έχουν πολύ βία! Άσε που μια τηλεόραση στο παιδικό δωμάτιο μπορεί ν' ανοίξει και τις ώρες που κοιμούνται οι γονείς...

 

Στην καλύτερη περίπτωση λοιπόν, η πιτσιρίκα έχει αντιγράψει πολύ βία και την αναπαράγει. Εαν είδε κιόλας πως όσοι την ακούν, εντυπωσιάζονται ή τρομάζουν ή την μαλώνουν ή αδιαφορούν εντελώς, τέλος πάντων αν είδε ότι τους προσελκύει το ενδιαφέρον (ή συνεχίζει να μην το προσελκύει...), θα συνεχίσει να το κάνει. Από τα λόγια σου φαίνεται πως είναι ένα παιδί που δεν έχει πάρει προσοχή (για να μην πω αγάπη) και δεν του έχουν επιβληθεί όρια. Αυτά τα παιδιά για να διεκδικήσουν τ' αυτονόητα, γίνονται προκλητικά.

 

Στην χειρότερη περίπτωση, η μικρή έχει εισπράξει πράγματα πολύ αρνητικά μέσα από το σπίτι και την οικογένειά της. Και για να εκφραστεί, βγάζει θυμό. Και δεν θέλω καν να μπω σε λεπτομέρειες του τι φαντάζομαι - και γιατί δεν αντέχω ούτε να τα σκεφτώ και γιατί πολύ απλά μπορεί να μην ισχύουν (μην κάνουμε και σενάρια επιστημονικής φαντασίας).

 

Εσύ -κατά τη γνώμη μου - πρέπει καταρχήν να προφυλάξεις το δικό σου το παιδί. Όχι μόνο έχοντας υπό έλεγχο τις συναντήσεις με την ξαδέλφη του αλλά και προσέχοντας μήπως το παιδί σου τρομάξει - μπερδευτεί - αναπαράγει, ότι βλέπει και ακούει.

Και φυσικά ο άντρας σου είναι αυτός που πρέπει να μιλήσει στην αδελφή του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...