Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος Βαπτιστικών


bou-bou!

Recommended Posts

Θα γίνω νονά τον Αύγουστο στο κοριτσάκι παιδικής μου φίλης. Βασικά είμαστε 2 νονοί (φίλος του γαμπρού). Δεν έχω κοιτάξει ακόμη βαπτιστικά αλλά θα ήθελα να γνωρίζω περίπου πόσο κοστίζει ένα σετ βαπτιατικών και ένας καλός σταυρός. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή θα είμαστε 2 νονοί και δεν έχω θάρρος με τον άλλον νονό δεν ξέρω πως θα κανονίσουμε τα έξοδα της βάπτισης. Επειδή είναι άντρας πιστεύω ότι δεν θα ασχοληθεί ιδιαίτερα και θα μου ζητήσει να τα αναλάβω όλα εγώ. Τι να διαθέσω όμως? Να του προτείνω να δώσει ότι εκεινός νομίζει ή όλα δια δυο.

Σκέφτομαι να αναλάβω το στολισμό της εκκλησίας και τα μαρτυρικά εκτός από τα βαπτιστικά και το σταυρό.

 

Επίσης πως να χειριστώ το γεγονός ότι η φίλη μου πετάει σπόντες ότι θέλει να πάμε μαζί για τα ρούχα του μωρού? Εγώ φυσικά θέλω να τα διαλέξω μόνη μου, να είναι έκπληξη. Πως να της το ξεκόψω χωρίς να παρεξηγηθεί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν ήμουν στη θέση σου θα φρόντιζα να μιλήσω πρώτα με τον άλλο νονό για να ΄δώ αν έχει κάτι υπόψη του. Αν σου πει ότι δεν έχει πρόβλημα και τα αφήνει όλα πάνω σου, κάνε μια έρευνα αγοράς και δες τι σου αρέσει. Οι τιμές διαφέρουν, ανάλογα με το τι ζητάς. πχ. εγώ βρήκα (και μάλλον εκεί θακαταλήξω) πακέτο βάπτισης με 350 ευρώ.

Σε ένα μαγαζί με βαπτιστικά που τους είπα ότι θα ξαναπεράσω με τη μαμά της μικρής μου είπαν ότι καλύτερα θα ήταν μόνη μου γιατί θα ανακατευτεί και στο τέλος η βάπτιση δεν θα έχει καθόλου το στοιχείο της νονάς. Οπότε σου προτείνω το εξής, αν συνεννοηθείτε με τον κουμπάρο, πήγαινε δες και αν σου αρέσει κάτι κλείσε το και φέρε την προ τετελεσμένου γεγονότος.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΒΑΠΤΙΣΑ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ ΜΠΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΑΝ 640 Ε ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΑΚΕΤΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ 400 ΕΥΡΩ.ΕΝΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΜΕΤΡΙΑΣ ΤΙΜΗ ΚΑΝΕΙ 350 Ε.ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΗΡΑ 450.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ Η ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΝΕΙ 80 Ε.ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΚΑΙ 100 ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ(ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ )ΣΥΝ ΚΑΤΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΥΝΟΛΟ 1240 ΕΥΡΩ.ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ ΡΟΥΧΩΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΤΑ.ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΟΝΟ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ ΑΣΤΗ ΝΑ ΛΕΕΙ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΟΝΟ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ ΟΤΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ

ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΙ

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΩ ΕΓΩ ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΝΗ ΑΠΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΕΠΩΝΥΜΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ( ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΝΟΝΑ ΣΕ ΑΓΟΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ

ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 700€ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ΛΙΝΑ ΒΑΠΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΚΕΡΙ ΛΑΜΠΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΚΟΥΤΙ ΒΑΠΤΙΣΗΣ ΞΥΛΙΝΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΟΥΛΟ ΜΑΡΤΥΡΙΚΟ ΠΑΡΑΜΑΝΑ ΜΕ ΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΑ ΜΕ ΞΥΛΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙ ΜΕΓΑΛΟ, ΣΑΠΟΥΝΑΔΟΦΟΥΣΚΑ ΚΑΙ ΚΟΥΦΕΤΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η νονα καθε μερα μου στελνει φωτο με βαπτιστηκα που βλεπει για να πω την γνωμη.εγω της ειπα οτι οτι κ να παρεις θα ειναι ωραιο.αυτα ειναι της νονας δεν μγπορω εγω να διαλεξω.εγω απλα της ειπα χρωματα.

ξερετε καποιο μαγαζι καλο σε πειραια για βαπτιστικα?

Link to comment
Share on other sites

:D ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΤΕΒΕΡΙΚΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ 2105613179 ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΚΛΕΙΣΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΕΣ ΟΤΙ ΜΕ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΕΛΕΝΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ απο μενα.

ΕΓΩ ΒΑΠΤΙΖΩ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ Ν.ΣΜΥΡΝΗ Η ΕΚΕΙ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΕ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ?ΔΕΝ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ απο μενα.

ΕΓΩ ΒΑΠΤΙΖΩ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ Ν.ΣΜΥΡΝΗ Η ΕΚΕΙ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΕ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ?ΔΕΝ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΟΝΟ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ ΟΤΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ

ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΙ

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΩ ΕΓΩ ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΝΗ ΑΠΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΕΠΩΝΥΜΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ( ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ)

 

Στείλε μου πμ με τα στοιχεία του μαγαζιού. Μωρε όπου και να είσαι, αν είναι να γλυτώσεις χρήματα ειδικά για τα βαπτιστικά που θα τα φορέσει 1 φορά το παιδάκι και τέλος. Ενώ ο σταυρός αξίζει να δώσεις χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα.

ΕΓΩ ΒΑΠΤΙΖΩ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ Ν.ΣΜΥΡΝΗ Η ΕΚΕΙ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΕ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ?ΔΕΝ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ.

 

Απο Φάληρο έκλεισα. Εχει ξανααναφερθει βεβαια στα καταστηματα για πακετα που ξεκινανε απο 400 ευρώ. Αν ενδιαφερεσαι πες μου να σου πω..

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω και εγώ ένα πολύ οικονομικό στη Νικαια, όποια θέλει μπορω να της στείλω τα στοιχεία με πμ. Για τη βαπτιστήρα μου έκλεισα τη βάπτιση με 350 ευρώ και είναι πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...