Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαμαδες με μωρα 12 μηνων!!!!


Recommended Posts

καταρχην ζιταω συγνομη για τα ελλινικα μου ......

 

τι πρεπει να ξερει μωρο 12 μηνων????

να σας πω τι κανει ι κορη μου και μου λετε αν πρεπει να ειναι περισοτερα αναπτιγμενη νοιματικα ενοω

 

λοιπον περπαταμε κανονικα

μιλαμε μαμα ,μπαμπα ,ατα ,μαμμ ,και κατι ακαταλαβιστικα ( τιποτε αλλο )

πεζει παλαμακια

κανει γεια σου

οταν λεω φερε κουκλα τιν φερνει απο το δοματιο της ( επισης την ντορα )

οταν ροταο που ειναι κατι γνοριζει και διχνει με το χερι τα εξις αντυκιμενα ¨ υπολογιστης , κουνελακι , πεταλουδα , λουλοδακι , winnie, τιλεοραση , μπουμπης ( ειναι το σκιλακι μας), ντορα , αγγελαδα.

 

αυτα .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

NIKACAT τρελενομε γιατι μου λενε διαφορη " ακομι δεν το κανει ?" " ακομι δεν τροει μονι τησ"? και καθομε και στεναχοριεμε , απο την αλλι ομος ειναι μονο 12 μηνον....

Link to comment
Share on other sites

Εσείς κάνετε πιο πολλά από εμάς.... Καλέ μην κάθεσαι ν' ακούς τι λέει ο καθένας. Το παιδί δεν είναι στο τσίρκο να κάνει κόλπα για το χειροκρότημα. Εφόσον είναι μέσα στα πλαίσια της ηλικίας του δε σε αφορά τίποτε άλλο. Άιντε γιατί έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν οι κοντρίτσες τελευταία. "Α, εμείς λέμε μαμά (σίγουρα, μήπως λέει μαμαμαμαμα και ψάρωσες; ) έσεις όχι έ; (και βλέμμα χεχεχε σας περάσαμε.....) Ε δεν πειράζει μωρέ το καημένο θα το ακούσεις κι εσύ κάποτε (καημένη είσαι εσύ κι όλο σου το σόι...)." Είπαμε τα χω πάρει....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αnita καλησπέρα, βρε κοριτσάκι μου τι θα έπρεπε να κάνει δηλάδη, και αυτά που κάνει είναι αρκετά, ακούω και εγώ καθημερίνα πολά κουλά αλλά δεν δίνω σημασία.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

Να μη στεναχωριεσαι για βλακειες εμενα ειναι 20 μηνων και εκτος απ το περπατημα (10 μηνων) και να δειχνει πραγματα τωρα αρχισε να μιλαει . Οσο να τρωει μονη της τι εννοουν ? Σιγα μην κανει και μπανιο μονη της.... Τετοιες βλακειες μου λεγαν κι εμενα και καθομουν και εκλαγα σα βλακας και να που ξεκινησε να μιλαει το παιδακι μου και μαλιστα πολυ καθαρα προς το παρον. Στο επομενο ομως θα ξερω και δεν θα ακουω κανεναν. Το ιδιο να κανεις κι εσυ .

Φιλικα

Λιτσα

Link to comment
Share on other sites

NIKACAT τρελενομε γιατι μου λενε διαφορη " ακομι δεν το κανει ?" " ακομι δεν τροει μονι τησ"? και καθομε και στεναχοριεμε , απο την αλλι ομος ειναι μονο 12 μηνον....

 

να ξερεις οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο, κα μην στεναχωριεσαι καθολου να φανταστεις μερικα παιδια 1 ετους και δεν περπατανε τι θελουν δηλαδη να ειναι το παιδι??? αινσταιν στο χρονο σιγα μην λεει και πειματακια ειναι ακομα μικρο μωρακι...ολα στην ωρα τους........

Link to comment
Share on other sites

και πολλά που κάνει το κοριτσάκι σου! και μεις στα ίδια είμαστε 13 μηνών...μην ακούς μωρέ τι λένε και χαλιέσαι :)

 

φιλιά στην κούκλα σου!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Και μένα άρχισε να μιλάει καθαρά, προσπαθεί πολύ το πουλάκι μου αλλά ειναι 4 1/2 χαχαχα.........

Καλά κάνεις και ρωτάς απόψεις, αλλά μη στεναχωρίεσαι καθόλου μη σου πω οτί και ο δικός μου που είναι 12 μηνών κάνει λιγότερα από εσάς, το μπιμπερό με το γάλα κρατάει μόνος, και μου κάνει εντύπωση.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Α, εμείς λέμε μαμά (σίγουρα, μήπως λέει μαμαμαμαμα και ψάρωσες; ) έσεις όχι έ; (και βλέμμα χεχεχε σας περάσαμε.....) Ε δεν πειράζει μωρέ το καημένο θα το ακούσεις κι εσύ κάποτε (καημένη είσαι εσύ κι όλο σου το σόι...)." Είπαμε τα χω πάρει....

 

χα χα!κ εμενα μου τυχανε τετοια!στην αρχη στενοχ λιγακι,τωρα οχι!

Link to comment
Share on other sites

ewxaristo poli koritsia , poli apla apo do kai pera an kamia kali kirija sto parko na arxizi na mu tin sigrini me ta eggonia tis kai na me kani na estanome oti to pedi mu ine " wlakas " poli apla na tin xieretao kai na fewgo...

 

θα της λες οτι ο γιατρος ειπε οτι ειναι πολυ καλα κ προχωρημενο το παιδι σου για την ηλικια του

Link to comment
Share on other sites

η χρύσπα μου ούτε το μπουκάλι δεν πιάνει, ούτε το ψωμάκι, ντοματούλα κλπ. τα θέλει στο στόμα όλα. την λέω σουλτάνα γιατί είναι πολύ καλομαθημένη.

δεν περπατάμε, λέμε μαμά, μπαμπαμπα, ενίοτε καθαρά, ενίοτε μαμάη, καταλαβάινει πράγματα, σηκώνεται στα έπιπλα και πάει παντού, όρθια, μπουσουλώντας, δεν χαιρετάμε, δεν λέμε τίποτα άλλο πέρα από το γιαγιά, μαμ.

αυτά. τώρα σου επιτρέπω να αγχωθείς για το δικό μου παιδί.

αστειεύομαι. μια χαρά προχωρημένο είναι το παιδί σου. να το χαίρεσαι και μην το συγκρίνεις ούτε εσύ με κανένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το παιδάκι σου :) Η δική μου μαμά είπε αυτό το μήνα ;) Στον 12ο όλο μμμμ και μμμμ ήταν όταν ήθελε κάτι :lol:

 

άσχετο: ρε συ σέβη νόμιζα ότι το παιδί σου είναι μεγαλύτερο από το δικό μου :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά είναι το παιδάκι σου :) Η δική μου μαμά είπε αυτό το μήνα ;) Στον 12ο όλο μμμμ και μμμμ ήταν όταν ήθελε κάτι :lol:

 

άσχετο: ρε συ σέβη νόμιζα ότι το παιδί σου είναι μεγαλύτερο από το δικό μου :lol:

άργησα να τον ερωτευτώ. τον γνώριζα 10 χρόνια και μου φούντωσε στα 30.

στα 31 αρραβωνιάστηκα, στα 32 παντρεύτηκα στα 33 γέννησα μια Χιονάτη!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν στεναχωριεμαι μπορει ο κουκλοσ μου να μην μιλαει να λεει μονο ντα ντα στεκωμαστε με το ζορι αν δεν κρατιωμαστε μπαμ και κατω αλλα πεινει μονοσ του νερακι και ψωμι η μπισκοτα στο χερι ναι.η πλακα ειναι το ξεκινησε οταν πηγαμε σε εναν γαμο στο ενα χερι το ψωμι στο στομα κρεασ και στο αλλο τυρι ειχαμε πεθανει στο γελιο.θα νομιζαν οι αντθρωποι οτι δεν το ταιζουμε στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν στεναχωριεμαι μπορει ο κουκλοσ μου να μην μιλαει να λεει μονο ντα ντα στεκωμαστε με το ζορι αν δεν κρατιωμαστε μπαμ και κατω αλλα τρωει μονοσ του νερακι και ψωμι η μπισκοτα στο χερι ναι.η πλακα ειναι το ξεκινησε οταν πηγαμε σε εναν γαμο στο ενα χερι το ψωμι στο στομα κρεασ και στο αλλο τυρι ειχαμε πεθανει στο γελιο.θα νομιζαν οι αντθρωποι οτι δεν το ταιζουμε στο σπιτι:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Επεξεργάστηκαν by NIKACAT
διαγραφη
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμενα ο γιος μου ειναι 16 μηνων {ειναι βεβαια προωρος 32 εβδομαδων,14 κανονικα δηλ}ακομα δεν περπαταει μονος του,αν και η παιδιατρος λεει οτι μπορει, απλα φοβαται,λεει ατα,ντα,και προσθατα ειπε μαμα-μπαμπα +τα δικα του ακαταλαβ.καταλαβαινει τα παντα ομως!!!!!!και εμενα το ιδιο μου κανει ενα φιλικο μας ζευγαρι."ποσο βαρος ειστε?""α,μονο? εμεις τοσο""ποσο υψος?""εμεις τοσο"μα σπαει τα νευρα!!!!!!ξεχναν ομως οτι το δικο τους γεννηθηκε τελειομηνο και εμας προωρακι και οτι εκεινο ηταν σχεδων 4 κιλα και 52 ποντους ενω εμας 1.630 βαρος και 42 ποντους!!!!!!!!!!!πραγμματικα δεν τους αντεχω και προσπαθω να τους αποφευγω πια!!!!!!!με κουραζει να απολογουμε λες και καπου φταιω εγω!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια , θα σας πω και εμας τι κανανε τα μωρα μας 12 μηνων , ομως θελω να σας πω επισης να μην ακουτε ποτε και κανεναν που σας τη λεει ουσιαστικα με τι κανουνε τα μωρα σας και τι οχι , κανενα μωρο δεν ειναι ιδιο με το αλλο , ουτε καν τα αδελφια , ουτε καν τα δυδιμα αδελφακια. Εμας μας εμπλε3αν σε ενα απαισιο αγωνα επειδη ο γιος μας δεν μιλουσε οπως επρεπε για την ηλικια του ,για αυτισμο μιλησανε , για διαταραχες μιλησανε και τελικα το παιδι δεν ειχε απολυτα τιποτα , ηθελε απλα το χρονο του , ολα τα εκανε για παιδι 3,5 ετων , τα παντα και μιλαει , και συνενοειτε , και τρωει μονος , και 3εντυνεται και τουαλετα παει μονος και ολα τα κανει .Στα 3 το μονο που εκανε ηταν να βγαλει το παμπερ και να λεει καποιες λε3εις ,αλλα ελα ντε που τον ειχα καλομαθημενο και δεν ειχε λογο ουτε να φαει μονος ουτε να κανει οτιδηποτε μονος . Ακουστε απλα το ενστικτο σας , τα παιδια δεν ειναι ρομποτακια , οκ εντα3ει καποια πρεπει να τα κανουνε ως δεικτες αναπτυξης , ομως σε γενικες γραμμες να τα κανουνε οχι ολα ολα .

Σορυ για τον προλογο μου απλα ηθελα να σας πω τη δικια εμπειρια .

Λοιπον ο γιος μας 12 μηνων σχεδον περπατουσε , ελεγε τα δικα του , ελεγε μπαμπα , μαμα , επεινε με καλαμακι και σκαρφαλωνε οπου ναναι .

Η μπεμπα μας 12 μηνων περπατουσε ηδη απο 2μηνιας , ελεγε αρκετες λε3ουλες (τις οποιεσ τις εχει κοψει τωρα η πεισματαρα :D) , επεινε και απο το ποτηρι χωρις καλαμκι , ηθελε να τρωει μονη της αν και δεν τα καταφερνε , σκαρφαλωνε , επαιζε με τα παιχνιδια και ολα αυτα γιατι ? γιατι ειχε παραδειγμα τον μεγαλο και τα εβλεπε ενω ο γιος μας δεν ειχε κανενα να τα δει . Παντα τα 2α , 3α , 4α κανουνε πιο γρηγορα πραγματα επειδη βλεπουνε τα μεγαλυτερα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου, κάνει ότι θα έπρεπε να κάνει και ακόμα περισσότερα,

δες και τους παρακάτω πίνακες:

http://www.babycenter.com/0_milestone-chart-7-to-12-months_1496587.bc

http://www.babycenter.com/baby-milestones

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειναι 16 μηνων {ειναι βεβαια προωρος 32 εβδομαδων,14 κανονικα δηλ}ακομα δεν περπαταει μονος του,αν και η παιδιατρος λεει οτι μπορει, απλα φοβαται,λεει ατα,ντα,και προσθατα ειπε μαμα-μπαμπα +τα δικα του ακαταλαβ.καταλαβαινει τα παντα ομως!!!!!!και εμενα το ιδιο μου κανει ενα φιλικο μας ζευγαρι."ποσο βαρος ειστε?""α,μονο? εμεις τοσο""ποσο υψος?""εμεις τοσο"μα σπαει τα νευρα!!!!!!ξεχναν ομως οτι το δικο τους γεννηθηκε τελειομηνο και εμας προωρακι και οτι εκεινο ηταν σχεδων 4 κιλα και 52 ποντους ενω εμας 1.630 βαρος και 42 ποντους!!!!!!!!!!!πραγμματικα δεν τους αντεχω και προσπαθω να τους αποφευγω πια!!!!!!!με κουραζει να απολογουμε λες και καπου φταιω εγω!

Κοπελα μου να σας ζησει ο μικρουλης , ναι εννοειτε οτι δεν θα ακους τιποτα απο κανενα , μονο την/τον παιδιατρο σας , και θα τους αποστομωνεις με ακριβως αυτο που ειπες , να γυρησεις να της πεις οτι εμας ειναι προωρακι το παιδακι μας και θα την κανεις να κοκκινησει και θα το βουλωσει , αιντε γιατι και εγω βαρεθηκα να ακουω τον καθενα να λεει ποσο τελειο και ε3υπνο ειναι το δικο του παιδι και τα κανει ολα μα ολα .

Προσφατα μια αγαπημενη μου θεια κατα αλλα , την οποια αγαπαω πολυ , με συμβουλεψε οτι ειναι απαραδεκτο με λιγα λογια που η μικρη δεν κανει τσισα στο γιογιο ( 2 χρονων το κοριτσι μας :roll: )και φοραει ακομα παμπερς και να της το κοψουμε γρηγορα . Τι λεμε ρε παιδια 2 χρονων μωρο ειναι ακομα , εδω καλα καλα δεν μιλαει στο γιογιο θα την βαλουμε ελεος ....

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειναι 16 μηνων {ειναι βεβαια προωρος 32 εβδομαδων,14 κανονικα δηλ}ακομα δεν περπαταει μονος του,αν και η παιδιατρος λεει οτι μπορει, απλα φοβαται,λεει ατα,ντα,και προσθατα ειπε μαμα-μπαμπα +τα δικα του ακαταλαβ.καταλαβαινει τα παντα ομως!!!!!!και εμενα το ιδιο μου κανει ενα φιλικο μας ζευγαρι."ποσο βαρος ειστε?""α,μονο? εμεις τοσο""ποσο υψος?""εμεις τοσο"μα σπαει τα νευρα!!!!!!ξεχναν ομως οτι το δικο τους γεννηθηκε τελειομηνο και εμας προωρακι και οτι εκεινο ηταν σχεδων 4 κιλα και 52 ποντους ενω εμας 1.630 βαρος και 42 ποντους!!!!!!!!!!!πραγμματικα δεν τους αντεχω και προσπαθω να τους αποφευγω πια!!!!!!!με κουραζει να απολογουμε λες και καπου φταιω εγω!

αχ καλη μου μην ακους γιατι θα σε τρελανουν,εγω γεννησα στην 37η παρα μια μερα κ η μπεμπα μου ειναι σχεδον 18μηνων και αρχισε να σηκωνεται μονη της πριν δεκα μερες περιπου!Εβλεπα μωρα φιλης που ειναι εικοσι μερες πιο μικρα,σκαρφαλωνανε ενω εμεις δεν σηκωνομασταν καν...ε και???

ηρθε η ωρα της και τωρα τα κανει ΟΛΑ!Τσαμπα το αγχος μου γιατι στεναχωριομουνα και ελεγα εμεις ποτε??ξερουν εκεινα!

Μην το κανεις ποτε να συγκρινεις και ασε να λενε...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου να σας ζησει ο μικρουλης , ναι εννοειτε οτι δεν θα ακους τιποτα απο κανενα , μονο την/τον παιδιατρο σας , και θα τους αποστομωνεις με ακριβως αυτο που ειπες , να γυρησεις να της πεις οτι εμας ειναι προωρακι το παιδακι μας και θα την κανεις να κοκκινησει και θα το βουλωσει , αιντε γιατι και εγω βαρεθηκα να ακουω τον καθενα να λεει ποσο τελειο και ε3υπνο ειναι το δικο του παιδι και τα κανει ολα μα ολα .

Προσφατα μια αγαπημενη μου θεια κατα αλλα , την οποια αγαπαω πολυ , με συμβουλεψε οτι ειναι απαραδεκτο με λιγα λογια που η μικρη δεν κανει τσισα στο γιογιο ( 2 χρονων το κοριτσι μας :roll: )και φοραει ακομα παμπερς και να της το κοψουμε γρηγορα . Τι λεμε ρε παιδια 2 χρονων μωρο ειναι ακομα , εδω καλα καλα δεν μιλαει στο γιογιο θα την βαλουμε ελεος ....

 

σε ευχαριστω καλη μου.να σου ζησει η κουκλα σου!!!!μην τρελαθουμε τωρα:twisted:.......ειναι δυνατων ενα παιδακι 2 χρ να κανει κακα στο γιογιο:confused:!!!!!!τελικα εχεις δικιο δεν πρεπει να δινουμε σημασία σε κανεναν....βαρεθηκα πια!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

αχ καλη μου μην ακους γιατι θα σε τρελανουν,εγω γεννησα στην 37η παρα μια μερα κ η μπεμπα μου ειναι σχεδον 18μηνων και αρχισε να σηκωνεται μονη της πριν δεκα μερες περιπου!Εβλεπα μωρα φιλης που ειναι εικοσι μερες πιο μικρα,σκαρφαλωνανε ενω εμεις δεν σηκωνομασταν καν...ε και???

ηρθε η ωρα της και τωρα τα κανει ΟΛΑ!Τσαμπα το αγχος μου γιατι στεναχωριομουνα και ελεγα εμεις ποτε??ξερουν εκεινα!

Μην το κανεις ποτε να συγκρινεις και ασε να λενε...:P:p:p

 

εχεις δικιο.πριν με επηρέαζαν πολυ ολοι τους,τωρα απλα αδιαφωρω!!!!!!!!!οχι οτι δεν με κουραζουν ολοι αυτοι........απλα τους αποφευγω!!!!!!!να σου ζησει το κοριτσακι σου!!!!!!:-D

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...