Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτες αγορες για το μωρο? τι να παρω και ποτε?


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια.

 

ειμια σχεδον 17 εβδομαδων εγκυος και θα ηθελα τα φωτα σας. Ποτε περιπου να αρχισω να κοιταω για επιπλα του μωρου,καροτσι και τα συναφη???

 

Αν μπορειτε να μου προτείνετε και μερικα μαγαζια καλα θα ηταν

εχω ηδη στο νου μου το Allegro,Mother Baby,Αστεριας.

 

Επισης μενω Σπατα αλλα για να βγω απο το σπιτι μου στο δρομο εχω πολυ χωματοδρομο με λακουβες. πειτε μου τι καροτσι να κοιταξω να παρω και αν εχετε και κανα μοντελο να μου προτεινετε καλοδεχουμενο ειναι

 

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.....!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα

 

Για καρότσι. Αν είσαι αδύνατη, χρειαζεται να ανοιγοκλείνεις ή να σηκώνεις το καρότσι η καλύτερη σχεση τιμης - αποδοσης είναι το chicco liteway. Με 120 ευρώ έχεις καρότσι ελαφρύ, χρηση από νεογέννητο, ποδόσακο, ναυλον για βροχή και τσάντα. ιδανικό να περνάς ανάμεσα σε παρκαρισμένα αμάξια.

Αν δεν έχεις προβλημα με το μεγεθος, ιδανικά για ανώμαλο δρόμο είναι αυτά με τις ροδες που φουσκώνουν αλλά είναι βαριά και δυσκινητα.

 

Για τις αγορές κρεβατάκι κτλ μπορείς να πας σε ένα μεγάλο πολυκαταστημα τύπου Λητώ που έχει πολλά να διαλέξεις, και ύστερα να τσεκάρεις τιμές και σε άλλα μικρότερα καταστήματα, ζητώντας πλέον το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Ο καλύτερος καιρός να αρχίσεις να ψάχνεις για μωρουδιακά είναι κατά την γνώμη μου όποτε έχεις τη διάθεση να το κάνεις. Δεν υπάρχει πολύ νωρίς. Αν το αφήσεις τελευταία στιγμή μπορεί να έχεις βαρύνει πολύ και να μην μπορείς.

 

Ελπίζω να βοήθησα. με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αναστασία!

Τί κάνεις?

Για το πότε θα αρχίσεις να ψωνίζεις, όποτε εσύ νιώθεις οτι θές να ψωνίσεις!:wink:

Αν και πιστεύω οτι έχεις ακόμα καιρο!Εγώ στο γιο μου είχα ξεκινήσει να ψωνιζω τελευταίες εβδομάδες, περίπου στον όγδοο τα έπιπλα για το δωμάτιο. Τα παραγγείλαμε και ήρθαν μόλις μπήκα ένατο!Ρούχα, μπιμπερο,αποστηρωτες αξεσουάρ γενικά μια εβδομάδα πριν γεννήσω!

Στην κόρη μου είχα ξεκινήσει λίγο νωρίτερα:wink:

Υπάρχει θέμα στις αγορες που αναλύει μαγαζια για τις πρωτες αγορές, καθώς και τοπικ με τις άχρηστες αγορές!

Εμεις τα πρώτα τα πήραμε από ΛΗΤΩ, τωρα πιστευω οτι έπρεπε να το έχω ψαξει πιο πολύ γιατι μας επιασαν τον κ@λο!Καποια θα τα έπαιρνα κι από ΙΚΕΑ

Καρότσι πήραμε οταν ήταν 3 μηνών από Τζαμπο με 100 ευρώ!Πολύ καλό βγηκε, μετα από 4 χρόνια το χρησιμοποιούμε ακόμα για τη μικρή!Το μόνο αρνητικο ειναι οτι δενκλείνει εύκολα, εγώ δεν μπορώ να το κλεισω:oops:

Τα δυο πρώτα καθίσματα αυτοκινητου απο Τζαμπο, αλλά μάρκα CHicco που ουσιαστικα ειναι από τζάμπο ειτε από ΛΗΤΩ την ιδια τιμη είχε

 

Το τριτο καθισμα που ειναι μεχρι 36 κιλά το πήρα απο mytoys.de με 15 ευρώ μεταφορικα πάλι με συνέφερε πιο πολύ απ οτι Ελλάδα!

Αυτά!Οτι άλλο θες εδω είμαστε:-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοπελιες μου

 

βασικα σκεφτομουν για καροτσι να παρω κατι τετοιο

http://www.maxi-cosi.com/products/strollers/strollers/mura-3.aspx

γιατι λογω χωματοδρομου-κατσικοδρομου καροτσακι με μικρες ροδες δεν ξερω αν θα με βολεψει

 

αχ κοριτσια αν μπορουσα θα τα ειχα ψωνισει ολα απο την μερα που εμαθα οτι ειμαι παλι εγκυος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αναστασία Μ, με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου!

Αρχισα να κάνω τις πρώτες αγορές για τον γιο μου, όταν ήμουν περίπου 6 μηνών έγκυος. Ηξερα πλέον σίγουρα το φύλο και είχα τρομερή ενεργητικότητα!Πρώτα πρώτα πήρα διάφορα μωρουδιακά, όπως φανελάκια, φορμάκια, καλτσάκια. Πολλοί μου έλεγαν να μην κάνω τέτοιες αγορές, διότι θα μου έκαναν πολλά δώρα από αυτά τα είδη.Εγώ όμως είχα αποφασίσει ότι δεν θα εξαρτηθώ από τα δώρα, γιατί ήθελα τις πρώτες μέρες με το μωρό μου να μην μου λείψει κάτι ή ακόμα χειρότερα να μην μπώ στη διαδικασία να πλένω καινούρια φανελάκια κτλ γιατί δεν θα έχω να χρησιμοποιήσω.Με συμβούλεψαν και οι φίλες μου σε αυτό.Πήρα γύρω στα 9 φανελάκια, άλλα τόσα φορμάκια,σαλιάρες,4 πάνες υφασμάτινες που με βόλεψαν πολύ, ένα σελτέ, δύο κατωσέντονα με λάστιχο και δύο κουβερτούλες.Πανωσέντονα μου κεντούσε η μαμά μου.Επίσης για αρχή είχα αποφασίσει να μην πάρω πετσέτες για το μωρό.Είχα ξεχωρίσει δικές μας αχρησιμοποίητες, για να μην μπω σε περιττά έξοδα.Κι αυτές μια χαρά θα έκαναν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη συνέχεια έκανα έρευνα αγοράς για κούνια.Την ήθελα έτσι κι αλλιώς λιτή και με ενδιέφερε η ποιότητα των υλικών και η ασφάλεια του παιδιού. Την πήρα από το mothercare, μαζί με την πάντα που μου άρεσε και ένα στρωματάκι.Συγγενείς που την είδαν έσπευσαν να μου δωρίσουν σετ ασορτί σεντόνια και πάπλωμα.Από το ίδιο μαγαζί πήρα και το καρότσι.

Αυτά ήταν τα πρώτα ψώνια που έκανα!

Στην πορεία άρχισαν οι φίλες μου να μου κάνουν δώρα, αποστειρωτή, μπουκάλια, σεντόνια, πετσέτες, φορμάκια, φανελάκια, σελτέδες αρκετά πριν γεννήσω, εννοείται.Συμπλήρωσα την... συλλογή μου και ό,τι θεώρησα ότι πλεόναζε το άλλαξα και πήρα μεγαλύτερα νούμερα.

όταν γέννησα δέχτηκα αρκετά δώρα.Αλλά τα κράτησα, άλλα τα άλλξα για μεγαλύτερη ηλικία. Το μωρό μου είναι 10 μηνών και έχω φτιάξει γκαρνταρόμπα από τότε.Το ίδιο έκανα εννοείται και με όσα δώρο πήρα πολύ αργότερα.Επειδή το μωρό μου γεννήθηκε χειμώνα, δεν δέχτηκα επισκέψεις λόγω ιώσεων.Ετσι να φανταστείς ότι έχω ρούχα για τον μικρό μου μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι.

Επειδή οι εποχές είναι δύσκολες, κοίταξε να διαχειριστείς με σύνεση ό,τι δώρο σου κάνουν, γιατί πολλά ίσως δεν τα χρησιμοποιήσεις ποτέ.

Επισης, αν υπάρχει στο συγγενικό ή φιλικό σου περιβάλλον οικογένεια με παιδάκια, μην αρνηθείς τις προσφορές τους.Πολλές φίλες μου μου έδωσαν πράγματα των παιδιών τους, ενώ καρεκλάκια, μπανάκια, καθισματάκια τα βολεύτηκα από στενούς συγγενείς.Οταν ξέρεις από πού προέρχεται το καθετι και είναι προσεγμένο μην το αρνηθείς.Θα δεις κι εσύ ότι οι ανάγκες των μωρών είναι τεράστιες και συνεχώς αναπροσαρμόζονται. Οπότε κάνε αυτή την "ανακύκλωση"και θα βγεις κερδισμένη.

Σε ζαλισα με τα μεγάλα μηνύματα!

Ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

esta 76 σ ευχαριστω για ολες τις συμβουλες σου, απο ρουχαλακια ηδη εχω κανει αγορες μεσα απο το φορουμ

 

απο φιλους και γνωστους δεν περιμενω να μου δανεισουν τιποτα γιατι εχω ξαδερφες που γεννανε μαζι μ μενα , η αδερφη μου γενναει 2 μηνες πριν απο μενα ,απο την μερια του αντρα μου η ξαδερφη του γενναει πριν απο μενα.

 

αλλαξιερα και ντουλαπα σκεφτομαι να παρω απο τ ικεα, κουνια θελω ν βρω κ για αυτο σκεφτομαι τ 3 μαγαζια που αναφερα στην αρχη.

 

αν καμια κοπελα εχει να μου προτεινει κ κανα αλλο μαγαζι με οικονομικες κουνιες

Link to comment
Share on other sites

Για κουνια: Αγορασα στην κορη μου πριν 3 χρονια περίπου 350 ευρώ μαζί με καλό στρώμα φουτόν, κουνια που γίνεται και μονό κρεβάτι. Κοιμάται ακόμα πολύ άνετα σε αυτήν και μου έχει βγει πολύ καλή. Είναι και πολύ πιο ασφαλής από του γιου μου που πηρα περσι την κλασική που ανεβοκατεβαίνουν τα κάγκελα.

Το κατάστημα λέγεται baby inn και βρίσκεται στην λεωφορο Ηλιουπολεως.

Ο κύριος που το έχει μπορούσε να ζωγραφίσει ό,τι ήθελα επάνω. Γενικά σου κάνει πάντα λίγο ως πολύ καλύτερη τιμή από αυτές των πολυκαταστημάτων, οπότε συμφέρει.

μπορείς να πας σε πολυκαταστημα να δεις σχεδια και ύστερα να τα ζητήσεις σε καλύτερη τιμή από εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

το στρωμα κανα 100 εχει?

βασικα στρωμα δεν θ παρω, θα μου τ φτιαξει η πεθερα μου η οποια ειναι προισταμενη παραγωγης σ γνωστη εταιρια και ετσι θ ξερω και 100% τ στρωμα θ εχω.

Ιολακη σ ευχαριστω πολυ , θ τ βαλω κ αυτο στην λιστα μ τ μαγαζια που θ επισκεφθώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εγώ δε θα αγχωνόμουν από τώρα για αυτά, (με βάση το τίκερ σου ότι είσαι 18 εβδ.)

Είχα φαγωθεί να του πάρω ένα δωράκι και έβαλα το χέρι μου σε μια μεγάλη γυάλα γεμάτη ρόζ πιπίλες και έπιασα την μοναδική μπλε, που έλεγε πάνω "my dad rocks" :lol:

Να σου προτείνω ένα εναλλακτικό τρόπο ψαξίματος? Σκέφτεσαι πχ ότι θα χρειαστείς (προφανώς) κούνια.

Ασχετα ποιός θα την κάνει δώρο ή πότε θα την πάρεις, κάνεις μια αναζήτηση στο ίντερνετ,

παίρνεις μια ιδέα από πολυκαταστήματα και μη, όπως και τις τιμές τους.

Ετσι είσαι σε καλύτερη θέση να κρίνεις πιστεύω μετά αυτά που θα δείς/ακούσεις.

Επίσης στο ίντερνετ μπορείς να πας από το πιο φθηνό στο πιο ακριβό είδος, αυτό είναι πολύ βασικό όταν κυμαίνεσαι σε συγκεκριμένες τιμές.

Εύχομαι να φτιάξεις το πιο τέλειο παιδικό δωμάτιο! :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ενα μικρο ψαξιμο ,απλα θελω ν παω σ καταστημα ν παρω που εχουν παει και κοπελες απο εδω και τους βγηκαν τα επιπλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Εγω Αναστασια μου,γεννησα πριν 2,5 μηνες...

πηγα σε μαγαλο καταστημα και τα πηρα ολα....στο Λητω..εχει και φτηνα και ακριβα..για ολες της τσεπες.Πηρα απο τα παντα...Να σου πω μολις εμαθα οτι θα ειναι κοριτσακι μετα την εξεταση β επιπεδου,πηγα να τα δω,εκανα μια μικρη ερευνα αγορας και σε κανα 2 ακομα...και μεσα σε 1 μηνα τα ειχα παρει ολα,δηλαδη 7 μηνων ημουνα ετοιμη.Συμβουλη,τα βασικα θα τα παρεις εσυ πχ. καλαθουνα,κρεββατι,αλλαξιερα, καροτσι, καθισματακι αυτοκινητου,ριλαξακι,μπανακι...και αλλα πολλα...εγω απλα θα σου δωσω την συμβουλη μου λογω κρισης...να παρεις τα παντα!!!...τι εννοω,ρουχαλακια,φανελακια,σεντονακια....και εμενα μου λεγανε ....

΄"μην παρεις πολλα,θα σου φερουν..."δεν λεω ειχα δωρακια αλλα.....

μερικα δεν βολευανε..μερικα τα φερνουνε για πιο μετα πχ...3-4 μηνων...

μερικα δεν μου αρεσανε...με αποτελεσμα ετρεχα μετα σαν παλαβη να παρω πραγματα.Αυτο ειχα να σου πω εγω....απο την δικια μου εμπειρια...οι κοντινοι συγγενης θα σου πουνε απο νωρις...κατα τα αλλα και με την κριση...μην περιμενεις πολλα...!!!με το καλοοοο!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω....να δωσεις λεφτα στο καροτσι να μην ειναι 100 κιλα!!!...και στο στρωμα του κρεββατιου κ της καλαθουνας να ειναι καλα και σκληρα για την μεση τους...!!!..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κουκαλ και με το καλο να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη!

Λοιπον ακου τι χρειαζεσαι:

1. ενδοεπικοινωνία,

2. σφηνάκια μωρού

3. καρότσι,

4. καθίσματα αυτοκινήτου,

5. πορτ-μπεμπέ-καλαθούνες,

6. αλλαξιέρα,

7. κρεβάτια ή λίκνο,

8. κουβέρτες - καλύμματα(από 1)

9. πάνες(1 πακετο Νο1 συνηθως σου δινουν και στο μαιευτηριο)

10. λαβέτες(10)

11. σελτεδάκια(4)

12. Ψηφιακό θερμόμετρο, που μετρά τη θερμοκρασία του μωρού σας σε λίγα μόνο δευτερόλεπτα.

13. Φυσιολογικός ορός

14. Αποφρακτήρας, για να απομακρύνεις τη βλέννα από τη βουλωμένη μύτη του.

15. Ψαλιδάκι με στρογγυλεμένες άκρες, για να του κόψεις τα νυχάκια.

16. Βρεφικές μπατονέτες

17. Αποστειρωμένους δίσκους βαμβακιού

18. Καθαρό οινόπνευμα, για να καθαρίζεις τον αφαλό του, πριν πέσει και λίγο μετά

19. Κρέμα για την αλλαγή της πάνας και για την πρόληψη συγκαμμάτων.

20. Επιθέματα στήθους

21. Απαλό σαμπουάν & αφρόλουτρο

22. Μπανάκι με βάση & με ειδική θέση για το νεογέννητο μωρό σας

23. Μωρομάντηλα

24. Αρκετά πακέτα πάνες

25. Βρεφικό λάδι, για να του κάνετε μασάζ

26. Ενυδατική λοσιόν, για το ευαίσθητο δερμα του μωρού

27. ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ

28. Εσωρουχα(10 κοντομανικα το Νο 0-3 )

29. Ζιπουνακια – Πιτσαμακια υπνου(10 Νο 0-3 να είναι βαμβακερα)

30. σκουφακι – γαντακια(2)

31. Ολοσωμη φορμα εξοδου ή μπουφαν (1 Νο 3)

 

 

Καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη και αν θες εχω ενα καταστημα στην αθηνα θα σου στειλω πμ την σελιδα του ειναι παμθηνα και πολυ καλη ποιοτητα εκει θα βρεις τα παντα συν οτι οι κοπελες ειναι πολυ εξυπηρετικες και σου κανουν δωρο το μαξιλαρι θηλασμου!!!

 

Μπιμπερο αποστειρωτες και πιπιλες δεν χρειαζεσαι γιατι πρωτα ο Θεος ελπιζω αν θηλασσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Έχοντας το ΛΗΤΩ και ΤΖΑΜΠΟ δίπλα στο σπίτι μου πήρα αρκετά πράγματα από εκεί. Κούνια, αλλαξιέρα, καλαθούνα και καρότσι τα πήρα από αυτό εδώ το μαγαζί:

http://www.babyworld.gr/images/uni-02.jpg

είναι στο περιστέρι. Έχει πολύ καλές τιμές. Το καρότσι της PEGPERGO το είχε 20 ΕΥΡΩ πιο φθηνά από το ΛΗΤΩ, ενώ η καλαθούνα είναι αρκετά πιο μεγάλη από αυτές της αγοράς και μπορεί να στη φτιάξει με ότι ύφασμα θέλεις ενώ στη κούνια ζωγραφίζει ότι σχέδιο θέλεις. Όπως επίσης έχει αρκετά καλής ποιότητας λευκά είδη και ζιπουνάκια-φορμάκια. Γεννούσα τέλος Αυγούστου και προτίμησα να αφήσω τις αγορές μου για τον 8ο ώστε να εκμεταλευτώ τις εκπτώσεις του Ιουλίου-Αυγούστου.

 

Έχοντας κάνει μία καλή λίστα η κοπέλα θα δουλέψω πάνω της.

Καλησπερα κουκαλ και με το καλο να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη!

Λοιπον ακου τι χρειαζεσαι:

1. ενδοεπικοινωνία,

Τσάμπα την πήρα. Στην αρχή το μωρό το είχα δίπλα στο κρεβάτι μου. Όταν τον πήγαστο δικό του και την έβαζα με εκνεύριζε αυτός ο ήχος που κάνει και τα παράσιτα από κάθε παρεμβολή που δεχόταν (συνήθως από ΤΑΞΙ). Την έκλεισα και ησύχασα. Το μωρό το άκουγα ακόμα και αν άλλαζε πλευρό.

 

2. σφηνάκια μωρού

Και αυτό τσάμπα. Ο παιδίατρος μας συμβούλευσε να μην το βάλουμε.

 

3. καρότσι,

 

Ψάξε να βρεις καλό για χωματόδρομο. Δεν έχω να προτείνω

 

4. καθίσματα αυτοκινήτου,

Το βασικότερο. Με αυτό θα φυγεις από το νοσοκομείο

5. πορτ-μπεμπέ-καλαθούνες,

Αν χωράει η κούνια στο δωμάτιο σας (εφόσον έχεις το μωρό στην αρχή δίπλα σου) βάλε την κούνια και μην πάρεις. Το μωρό για λίγο καιρό μένει εκεί.

 

6. αλλαξιέρα,

Μια χαρά είναι του ΙΚΕΑ. Μπορείς να πάρεις σκέτη σιφονιέρα. Εγώ την αλλαξιέρα για λίγο τη χρησιμοποίησα. Συνήθως τα έντυνα πάνω στο πλυντήριο (είχα τοποθετησει το στρωματάκι της αλλαξιέρας εκει) για να μην προλαβένει να κρυώσει το μωρό).

 

7. κρεβάτια ή λίκνο,

Μόνο κρεβάτι να πάρεις. Το λίκνο είναι μόνο μέχρι 6 μηνών.

 

8. κουβέρτες - καλύμματα(από 1)

Ναι

9. πάνες(1 πακετο Νο1 συνηθως σου δινουν και στο μαιευτηριο)

Το πρώτο καιρό θέλεις γύρω στις 10-12 πάνες την ημέρα. Υπολογίζεις πόσες θέλεις.

10. λαβέτες(10)

Ναι

11. σελτεδάκια(4)

Ναι. Αν έχεις αγόρι ίσως και παραπάνω. Να πάρεις και μεγάλο μέγεθος (Όπωσδήποτε να στρώσει και κάτω από το σεντόνι της κούνιας).

 

12. Ψηφιακό θερμόμετρο, που μετρά τη θερμοκρασία του μωρού σας σε λίγα μόνο δευτερόλεπτα.

Ναι (αν και βρίσκω ότι τα υδραργυρικά κάνουν πιο σωστές μετρήσεις). Ψαξε για αυτιού ή μετωπου (σχετικά καλά είναι της MEDISANA και MICROLIFE)

13. Φυσιολογικός ορός

Πολλές αμπούλες ή μπουκάλι.

14. Αποφρακτήρας, για να απομακρύνεις τη βλέννα από τη βουλωμένη μύτη του.

Όπωσήποτε

15. Ψαλιδάκι με στρογγυλεμένες άκρες, για να του κόψεις τα νυχάκια.

Ναι

16. Βρεφικές μπατονέτες

Με αυτές και με οινόπνευμα καθαριζα τον αφαλό τους.

17. Αποστειρωμένους δίσκους βαμβακιού

18. Καθαρό οινόπνευμα, για να καθαρίζεις τον αφαλό του, πριν πέσει και λίγο μετά

19. Κρέμα για την αλλαγή της πάνας και για την πρόληψη συγκαμμάτων.

Ναι

20. Επιθέματα στήθους

Ναι

21. Απαλό σαμπουάν & αφρόλουτρο

Ναι

22. Μπανάκι με βάση & με ειδική θέση για το νεογέννητο μωρό σας

Τον 1ο μήνα στο νιπτήρα και στο χέρι. Μετά σε μπανάκι με μία βάση που είχε πετσέτα (έχει και το Τζάμπο και το Λητώ). Από 8 μηνών σε καθισματάκι

23. Μωρομάντηλα

Πολλά

24. Αρκετά πακέτα πάνες

Ναι

25. Βρεφικό λάδι, για να του κάνετε μασάζ

Λαδάκι να βάζετε και στα μαλάκια μετά το μπάνιο. Βοηθάει στη μη δημιουργία νινίδας

26. Ενυδατική λοσιόν, για το ευαίσθητο δερμα του μωρού

Αν θες. Εγώ τους εβαλα πολύ πολύ αργότερα όταν έβγαλαν κάτι δερματικά. Μπορείς να χρησιμοποιείς και την ίδια κρεμα για το σύγκαμα.

27. ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ

Μπα. Μετά το 2ο με 3ο μήνα (Σα νεογέννητα μόνο τη μαμά)

28. Εσωρουχα(10 κοντομανικα το Νο 0-3 )

Ναι. Εγώ είχα πάρει 6 0-3 και 6 3-6 για αρχή αλλά ο μικρός γεννήθηκε 3800.Ανανεωνεις στη συνέχεια

29. Ζιπουνακια – Πιτσαμακια υπνου(10 Νο 0-3 να είναι βαμβακερα)

Όπως παραπάνω.

30. σκουφακι – γαντακια(2)

Αν γεννηθεί χειμώνα ναι. Αλλιώς όχι. Τσάμπα τα πήρα. Εννοείται και καλτσάκια.

31. Ολοσωμη φορμα εξοδου ή μπουφαν (1 Νο 3)

Ανάλογα την εποχή και το νούμερο

 

Επίσης πάνες αγκαλιάς (4-5), σεντονάκια (κούνιας ή καλαθούνας ή και τα δύο) πετσέτες (βολεύουν οι πετσέτες με κουκούλα για μωράκια)

 

Αν θέλεις επίσης και relax. Εμένα με βόλεψε πολύ και στα 2 μωρά (τώρα βάζει η μικρή μου τις κούκλες της εκει).

 

Καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη και αν θες εχω ενα καταστημα στην αθηνα θα σου στειλω πμ την σελιδα του ειναι παμθηνα και πολυ καλη ποιοτητα εκει θα βρεις τα παντα συν οτι οι κοπελες ειναι πολυ εξυπηρετικες και σου κανουν δωρο το μαξιλαρι θηλασμου!!!

 

Μπιμπερο αποστειρωτες και πιπιλες δεν χρειαζεσαι γιατι πρωτα ο Θεος ελπιζω αν θηλασσεις!

Ναι. Πάρε 1 μπιμπερό μόνο και αχρείαστο να είναι. Και όχι μικρό

 

Δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Με το καλό :-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Εγω Αναστασια μου,γεννησα πριν 2,5 μηνες...

πηγα σε μαγαλο καταστημα και τα πηρα ολα....στο Λητω..εχει και φτηνα και ακριβα..για ολες της τσεπες.Πηρα απο τα παντα...Να σου πω μολις εμαθα οτι θα ειναι κοριτσακι μετα την εξεταση β επιπεδου,πηγα να τα δω,εκανα μια μικρη ερευνα αγορας και σε κανα 2 ακομα...και μεσα σε 1 μηνα τα ειχα παρει ολα,δηλαδη 7 μηνων ημουνα ετοιμη.Συμβουλη,τα βασικα θα τα παρεις εσυ πχ. καλαθουνα,κρεββατι,αλλαξιερα, καροτσι, καθισματακι αυτοκινητου,ριλαξακι,μπανακι...και αλλα πολλα...εγω απλα θα σου δωσω την συμβουλη μου λογω κρισης...να παρεις τα παντα!!!...τι εννοω,ρουχαλακια,φανελακια,σεντονακια....και εμενα μου λεγανε ....

΄"μην παρεις πολλα,θα σου φερουν..."δεν λεω ειχα δωρακια αλλα.....

μερικα δεν βολευανε..μερικα τα φερνουνε για πιο μετα πχ...3-4 μηνων...

μερικα δεν μου αρεσανε...με αποτελεσμα ετρεχα μετα σαν παλαβη να παρω πραγματα.Αυτο ειχα να σου πω εγω....απο την δικια μου εμπειρια...οι κοντινοι συγγενης θα σου πουνε απο νωρις...κατα τα αλλα και με την κριση...μην περιμενεις πολλα...!!!με το καλοοοο!!!!:P

καλημερα. μεχρι τωρα εχω παρει το καθισμα αυτοκινητου και την βαση για τ αμαξι ( απο τ φορουμ) ρουχα,πυτζαμες ,φανελακια,σεντονια ,μπανακι τ εχω ετοιμα( παλι απο το φορουμ) και εγω μετα την β επιπεδου λεω ν αρχισω την βολτα στα μαγαζια, οτι ειναι αγορακι το ξερω αλλα λεω ν περιμενω μεχρι τοτε

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω....να δωσεις λεφτα στο καροτσι να μην ειναι 100 κιλα!!!...και στο στρωμα του κρεββατιου κ της καλαθουνας να ειναι καλα και σκληρα για την μεση τους...!!!..;)

απο καροτσι εχω κολλησει με το mura 3 αλλα δεν υπαρχει Ελλαδα απο οτι εχω καταλαβει, στρωμα να ειναι καλα η πεθερα που ειναι το επαγγελμα της αυτο και αθ φτιαξουμε οτι καλυτερο υπαρχει. Σ ευχαριστω πολυ γ ολες τις συμβουλες σου

Link to comment
Share on other sites

 

Καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη και αν θες εχω ενα καταστημα στην αθηνα θα σου στειλω πμ την σελιδα του ειναι παμθηνα και πολυ καλη ποιοτητα εκει θα βρεις τα παντα συν οτι οι κοπελες ειναι πολυ εξυπηρετικες και σου κανουν δωρο το μαξιλαρι θηλασμου!!!

 

Μπιμπερο αποστειρωτες και πιπιλες δεν χρειαζεσαι γιατι πρωτα ο Θεος ελπιζω αν θηλασσεις!

Νομιζω η λιστα που μου εστειλες ειναι παρα μ παρα πολυ κατατοπιστικη. χιλια ευχαριστω και για το πμ.

 

κ εγω ελπιζω να θηλάσω ,περιμενω την 26 βδομαδα που θ κανω παλι θρομβοελαστογραμμα να δω οτι ολα οκ και δεν θ κανω ενεσεις γιατι θελω πολυ ν θηλασω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. είχε 20 ΕΥΡΩ πιο φθηνά από το ΛΗΤΩ, ενώ η καλαθούνα είναι αρκετά πιο μεγάλη από αυτές της αγοράς και μπορεί να στη φτιάξει με ότι ύφασμα θέλεις ενώ στη κούνια ζωγραφίζει ότι σχέδιο θέλεις. Όπως επίσης έχει αρκετά καλής ποιότητας λευκά είδη και ζιπουνάκια-φορμάκια. Γεννούσα τέλος Αυγούστου και προτίμησα να αφήσω τις αγορές μου για τον 8ο ώστε να εκμεταλευτώ τις εκπτώσεις του Ιουλίου-Αυγούστου.

 

Με το καλό :-D:grin::-D:grin:

 

ενδιαφερον μου ακουγεται ,ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια εχω ανχωθη δεν ξερω τι κορμακια ι φορμακια και πόσα να παρω,γεναω αρχες μαρτιου...

θα κανει κρυο θα κανει ζεστη.. αυτο με προβληματιζει.

σκεφτομαι θα ειμαι 40 μερες σπιτι , ρουχα εξοδου θα χρειστω αργοτερα,εχω μπερδευτει παρα πολυ καποια μανουλα να με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

με το καλο!μην αγχωνεσαι!θα παρεις μια 7αδα ολοσωμα βαμβακερα φορμακια,μια 7αδα κοντομανικα φανελακια,5 αμανικα φανελακια,εχε κ 2 βελουτε ολοσωμα γιατι ο Μαρτης ειναι απροβλεπτος.επισης καμια ζακετουλα ,κουβερτουλα ζεστη, καμια βαμβακερη,φλις μην μας κρυωσει το νινι :D.κ βλεποντας κ κανοντας.παντως μην βασιστεις στο οτι θα σου φερουν...συνηθως δεν φερνουν απο τα απαραιτητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Αναρωτιομουν κοριτσια αν ειναι νωρις να αρχισω τα πρωτα ψωνια για τον μπεμπη μου! Ειμαι στην 17εβδομαδα! Τα επιπλα δωματιου ολα και καρεκλακια τετοια , καροτσια, τα εχω! Μιλαω για ολα τα υπολοιπα ψιλολογια! Τι λετε εσεις????

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιομουν κοριτσια αν ειναι νωρις να αρχισω τα πρωτα ψωνια για τον μπεμπη μου! Ειμαι στην 17εβδομαδα! Τα επιπλα δωματιου ολα και καρεκλακια τετοια , καροτσια, τα εχω! Μιλαω για ολα τα υπολοιπα ψιλολογια! Τι λετε εσεις????

 

Είναι 100% σίγουρο ότι είναι μπέμπης;:lol: Εγώ περίμενα και τη Β΄επιπέδου για να βεβαιωθώ για το φύλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...