Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

όλα τα χωνεύω(πόνος στο στομάχι)


Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα.

μήπως καμιά σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αισθανόταν πόνο στο στομάχι από πείνα; να θέλει να φάει όχι όμως από λιχούδα αλλά γιατί πεινάει.

ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δημητρη,καλησπερα και καλωσηρθες.

 

Ναι,εγω ξερω!Οι νηστικες εγκυμονουσες!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλησπέρα.

μήπως καμιά σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αισθανόταν πόνο στο στομάχι από πείνα; να θέλει να φάει όχι όμως από λιχούδα αλλά γιατί πεινάει.

ευχαριστώ

Δημήτρης

εγω!!!και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και τωρα!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας. Προσέχει πολύ τι τρώει και έχει αυξηθεί ελεγχόμενα η ποσότητα της τροφής που λαμβάνει. Ρεύεται αμέσως μετά από κάθε γεύμα. Όμως δεν έχει ούτε ζαλάδες, ούτε εμετούς κλπ παρά μόνο αυτό και την αδυναμία που έρχεται μετά από τον πόνο στο στομάχι, πιθανόν λόγω εξάντλησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαμά της Μαρκέλας, είναι φυσιολογικό;

δεν ξερω εαν πρεπει να ειναι τοσο εντονο. εμενα απλα μου τυχαινει καποιες φορες. καλυτερα να μιλησει με το γιατρο της.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εντονος πονος,ο οποιος σου φερνει αδυναμια μετα σαφως και θελει την συμβουλη του γιατρου.

Δεν αναφερεις ομως καθε ποσες ωρες τρωει η συζυγος σου και ποση ωρα μετα αρχιζει και νοιωθει πονο.

Αν το νοιωθει μεσα στην πρωτη ωρα,ειναι ενα θεμα.Αν το νοιωθει μετα τις δυομιση-τρεις ωρες και παλι χρειαζεται να ρωτησεις τον γιατρο,αλλα δεν ειναι τοσο ανησυχητικο οσο στην πρωτη περιπτωση.

Μπορει να εχει αυξμενο μεταβολισμο.

Επισης δεν μας γραφεις εαν εχει ευαισθητο στομαχι γενικα.Η μπορει με την εγκυμοσυνη να εγινε ευαισθητο.

Εγω και στις δυο εγκυμοσυνες μετα τον πεμπτο μηνα ενοιωθα πονο,αλλα ενοιωθα συγχρονως και καουρες,οποτε τα ειχα συνδυασμενα στο μυαλο μου,οτι οι καουρες συνοδευονται απο πονο.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩ Kαι στην πρωτη και στην δευτερη εγκυμοσυνη πεθαινα απο την πεινα ετρωγα τους 2-3 μηνες συνεχεια και οταν λεω συνεχεια μιλαμε οτι τελειωνα το φαγητο μου και αμεσως ενιωθα πονους στο στομαχι απο την πεινα εαν δεν ετρωγα κατι ζαλιζομουν απο την πεινα ευτυχως περασε αλλα παντα κατι ειχα μαζι μου για οταν θα με επιανε και εξετασεις που εκανα ουτε ζαχαρο ειχα ουτε τιποτα, απλα πειναγα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

kalispera!!!paidia thelw voithia!!! eimai 6 evdomadwn!!! exw nauties alla auto pou dn antexw einai enas ponos pou me pianei ana kapoies wres psila anamesa sto stithos kai ligo pio xamhla san aisthish kenou, peinas, ponaw eilikrina polu!! trww ena mpiskoto me to zori gia na perasei o ponos!!! ti sumvainei? to exei perasei kamia sas?

Link to comment
Share on other sites

kalispera!!!paidia thelw voithia!!! eimai 6 evdomadwn!!! exw nauties alla auto pou dn antexw einai enas ponos pou me pianei ana kapoies wres psila anamesa sto stithos kai ligo pio xamhla san aisthish kenou, peinas, ponaw eilikrina polu!! trww ena mpiskoto me to zori gia na perasei o ponos!!! ti sumvainei? to exei perasei kamia sas?

 

Αν και δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος, μπορώ όμως να σου πω γιατί το έχω περάσει πολλές φορές, είναι μάλλον οισοφαγήτιδα. Ρώτησε αν θες και κάποιον ειδικο (το γυναικολόγο σου, ή καλύτερα κάποιον γαστρεντερολόγο) για να σου πει τί να κάνεις ν'ανακουφίζεις τον πόνο. Εμένα όταν με πιάνει κρατάει από 2-7 μέρες. Κάνει τον κύκλο του και ηρεμεί. Είναι λιγο ενοχλητικό. Ειδικά στην αρχή όταν δεν ξέρεις τί έχεις και νομίζεις ότι έχεις καρδια! Επίσης κάποιες φορές σου φέρνει και δυσφορία στην ανάσα, αλλά είναι περαστικό μην ανησυχείς!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

... κι εγώ τα ίδια... 7η προσ 8η εβδομάδα: πείνα με πόνο στο στομά)(ι κάθε λίγο και λιγάκι. κι αν δε φάω άμεσα είμαι ικανή να σφάξω άνθρωπο και νιώθω ότι καταρρέω. τρώω αλλά δεν ευ)(αριστιέμαι απλά σταματάει αυτή η ενό)(ληση.

 

έ)(ω αρ)(ίσει να προβληματίζομαι για το αν είναι σύμπτωμα τησ εγκυμοσύνησ ή αν είναι κανονικόσ στομα)(όπoνοσ... ποτέ πάντωσ δεν εί)(α πρόβλημα με το στομά)(ι μου.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μανουλες βοηθεια κ σε μενα!! Εγω λοιπον παθαινω τα εξης..ποναω αν δεν φαω κατι κ σιγουρα ειναι απο πεινα γιατι μολις τρωω σταματαει.Μετα βεβαια ξεκινα αλλο μαρτυριο αυτου του ρεψιματος!! Δεν φανταζεστε ποσες φορες ρευομαι μεσα στην μερα για οτιδηποτε κ αν φαω!! Το μεσημεριανο φαγητο για παραδειγμα αν το φαω στις 2 θα το ρευομαι μεχρι το επομενο γευμα!!! Ρευομαι δηλαδη συχνα για τις επομενες τουλαχιστον 4 ωρες!

 

Ειναι ανυποφορο και ενοχλητικο.Με κανει να σιχαινομαι το φαγητο π εφαγα!

Την Πεμπτη εχω ραντεβου με τον γιατρο για αυχενικη.Θα του το πω βεβαια αλλα αν εχει περασει καποια αλλη κατι παρομοιο θα με βοηθουσε!

 

Προ εγκυμοσυνης το παθαινα αυτο αλλα πολυ σπανια!!! Φαγητο τρωω κανονικα,δεν στερουμαι τιποτα!

 

Τα φωτα σας μανουλες!!!

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανουλες βοηθεια κ σε μενα!! Εγω λοιπον παθαινω τα εξης..ποναω αν δεν φαω κατι κ σιγουρα ειναι απο πεινα γιατι μολις τρωω σταματαει.Μετα βεβαια ξεκινα αλλο μαρτυριο αυτου του ρεψιματος!! Δεν φανταζεστε ποσες φορες ρευομαι μεσα στην μερα για οτιδηποτε κ αν φαω!! Το μεσημεριανο φαγητο για παραδειγμα αν το φαω στις 2 θα το ρευομαι μεχρι το επομενο γευμα!!! Ρευομαι δηλαδη συχνα για τις επομενες τουλαχιστον 4 ωρες!

 

Ειναι ανυποφορο και ενοχλητικο.Με κανει να σιχαινομαι το φαγητο π εφαγα!

Την Πεμπτη εχω ραντεβου με τον γιατρο για αυχενικη.Θα του το πω βεβαια αλλα αν εχει περασει καποια αλλη κατι παρομοιο θα με βοηθουσε!

 

Προ εγκυμοσυνης το παθαινα αυτο αλλα πολυ σπανια!!! Φαγητο τρωω κανονικα,δεν στερουμαι τιποτα!

 

Τα φωτα σας μανουλες!!!

 

Kαλημερα κοπελα μου!Σου ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!Δεν ειχα τα συμπτωματα που λες,εγω ημουν το ακρως αντιθετο,δε μπορουσα να φαω τιποτα λογω τωμ εμετων!!!

Ρωτα τον γιατρο σου εαν σου επιτρεπει να παιρνεις αντιοξινα!Πισταυω πως θα σε βοηθησουν παρα πολυ!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοπελα μου!Σου ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!Δεν ειχα τα συμπτωματα που λες,εγω ημουν το ακρως αντιθετο,δε μπορουσα να φαω τιποτα λογω τωμ εμετων!!!

Ρωτα τον γιατρο σου εαν σου επιτρεπει να παιρνεις αντιοξινα!Πισταυω πως θα σε βοηθησουν παρα πολυ!!!

 

Σ'ευχαριστω Μαρια...θα τον ρωτησω..κ σ'εσενα να πανε ολα καλα γλυκια μου!!! :)

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

γεια σας κοριτσια.ειμαι στη 10η εβδομαδα.δεν εχω πολλες ναυτιες λιγες κατα τη διαρκεια της ημερας αλλα εχω εντονη δυσπεψια.ειναι φυσιολογικο;δηλαδη εκτος του οτι χωνευω πολυ δυσκολα και νιωθω βαρυ στομαχι με πιανει και πονος μετα απο τα γευματα.συμβαινει αυτο;πινω λιγη σοδα αλλα δε βοηθαει παντα.καποα ομοιοπαθουσα;

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ. Άν φάω κανονική μερίδα, μπορεί να κάνω και 24 ώρες να χωνέψω. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πρέπει να τρώμε λίγο, και συχνά. Χθες έφαγα ένα ολόκληρο κουλούρι, και μέχρι να το χωνέψω είδα κι έπαθα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...