Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα.ζηταω τη βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει παρα πολυ.ο μεγαλος μου γιος ο δημητρης,ειναι ενα πολυ χαρουμενο κ κοινωνικο παιδι.γεννηθηκε φυσιολογικα σε μια εγκυμοσυνη χωρις προβληματα.στηριξε το κεφαλι 2 μηνων,γυρισε απο ανασκελα μπρουμυτα 4 μηνων,σηκωθηκε στους 6,5 μηνες κ περπατησε μονος του στους 9,5.στους 11 μηνες αρχισε να τρεχει.συνεχεια ετρεχε,μεχρι να βρει τοιχο...ο παιδιατρος ειπε ενταξει,ειναι λιγο υπερκινητικο,αλλα θα φτιαξει.περνουσε ο καιρος κ ουτε λεξη...τιποτα,ουτε μαμα,μπαμπα,ουτε μαμ,τατα,τιποτα.επιπλεον δε γυριζε οταν τον φωναζαμε.τον πηγαμε σα ωρλ,ακουολογο,ολα φυσιολογικα τα βρηκε.στη διαγνωση εγραψε πιθανο δαδ,αλλα δεν εξηγησε τιποτα.κι εγω δε ρωτησα γιατι ειχα χαρει που ολα καλα...το παιδι εφτασε 18 μηνων κ ακομα λεξη δεν ειχε βγαλει.εν τω μεταξυ ειχε ερθει κ η αδελφουλα,που ο δημητρης δεχτηκε με μεγαλη χαρα.ο παιδιατρος μας εστειλε σε αναπτυξιολογο στην πεντελη,η οποια αφου μας ρωτησε μερικα πραγματα για το παιδι κ τον παρατηρησε για λιγο,εγραψε στη διαγνωση δαδ/asperger μας ειπε οτι δεν πρεπει ν ανησυχουμε,να παει το παιδι στον παιδικο κ να μας δει σε 6 μηνες.μονο που το πρωτο διαθεσιμο ραντεβου ηταν σε 8 μηνες.εν τω μεταξυ με το σχολειο,εδειξε οτι πηγαιναν καλυτερα τα πραγματα,αφου ο δημητρης αρχισε να γελαει κ να μιλαει,ακαταλαβιστηκα μεν,αλλα κατανοητα.με λεξεις κ νοηματα κυριως,οχι προτασεις.στην αναπτυξιολογο φανηκε καλυτερα,δεν τον κοιταξε κ πολυ βεβαια,κατι εικονες του εδειξε κ μας ρωτησε αν γνωριζει 5 τουλαχιστο πραγματα.της ειπα ναι,μιας κ ο δημητρης ξερει να μετραει ως το 10 τις περισσοτερες φορες γνωριζει κ δυσκολα χρωματα οπως γκρι,μπεζ κλπ.εγραψε κ παλι δαδ κ ειπε να συνεχισουμε τον παιδικο κ να δουμε σε ενα χρονο.δεν μου ειπε για λογοθεραπειες.στο σχολειο μου μιλησαν για λογοθεραπειες κ εργοθεραπειες.κ μου εξηγησαν κ τι ειναι δαδ κ ασπεργκερ,κ ομολογω οτι μπερδευτηκα πολυ.βρηκα καποια παλια ποστ που γραφουν τα χαρακτηριστικα. ο δημητρης εχει καποια απο αυτα,αλλα οχι ολα.επισης καποια απο αυτα που εχει,δεν τα εχει συνεχεια.δεν ξερω τι να κανω..πρεπει να το βοηθησω,αλλα πως να το κανω,αν δεν ξερω τι εχει??ο παιδιατρος λεει να περιμενωνα παει 5 πριν αρχισω να ψαχνω.πρεπει να περιμενω τοσο πολυ??δεν ξερω απο που να ξεκινησω.θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Theolvas αν κατάλαβα καλά αυτό που σε ανησυχεί είναι ότι το παιδί δεν μιλάει?

Ο ανιψιός μου είναι γεννημένος τον Νοέμβριο του 2005 και έχει ένα μήνα περίπου που ψιλοκαταλαβαίνουμε τι λέει...

Το κάθε παιδί έχει τους χρόνους του σε κάποια πράγματα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αρχικα ηταν η ομιλια που με ανησυχουσα.τωρα ειναι κ αλλα που βλεπω στη συμπεριφορα του.δεν θελω να του κολησω ταμπελα,απλα θελω να ξερω τι του συμβαινει(το οτι κατι συμβαινει ειναι δεδομενο,αφου υπαρχει διαγνωση) κ να μπορεσω να τον βοηθησω οσο γινεται περισσοτερο.δεν ξερω απο που ν'αρχισω να ψαχνω κ δεν θελω για τιποτα στον κοσμο να τον βαλω σε εξετασεις που δε χρειαζεται.ηδη εχει κανει μαγν εγκεφαλου κ ηλεκτροεγκεφαλογραφημα μετα απο απυρετο σπασμοη οποια εδειξε καποια συμμετρικη διευρυνση παραγγειακων χωρων σε αμφω τα ημισφαιρια.μου ειπαν οτι αφου ειναι συμμετρικη,να μην ανησυχω..ψαχνω καποιον τουλαχιστο να μου τα εξηγησει ολα αυτα..να ξερω τι συμβαινει,αν συμβαινει και να τον βοηθησω να εχει καλη ζωη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρωτήσει στο "Παίδων"; Νομίζω ότι έχουν τμήμα για παιδιά που έχουν εμφανίσει σημάδια αυτισμού. Πιθανόν να μην είναι τίποτα σοβαρό και να αντιμετωπίζεται εύκολα αν απευθυνθείς στον κατάλληλο άνθρωπο. Επειδή βλέπω ότι έχεις και δυο μικρότερα παιδιά με κοντινές ηλικίες (λες βέβαια ότι τα έχει δεχθεί καλά) ίσως να έχουν παίξει κάποιο ρόλο στην εξέλιξή του. Ειδικός δεν είμαι βέβαια, αλλά ξέρω ότι τα μεγαλύτερα παιδιά κάνουν πισωγυρίσματα όταν αποκτούν αδέρφια. Καλή τύχη.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα τα εχει δεχτει καλα.καθε πρωι μολις ξυπναει ρωταει,η μπεμπα που ειναι??ο λιοβος?την αδελφη του την αποκαλει μπεμπα ενω απο την αρχη ολοι τη φωναζουμε βενετια.το μωρο το φωναζουμε εφραιμ,αλλα εκεινος τον φωναζει λιοβο (γιωργο) που ειναι το δευτερο του ονομα αλλα δεν το χρησιμοποιει κανεις.μονο την μερα που τους "συστησα" του ειπα οτι τον λενε εφραιμ κ γιωργο..τι να πω??ειναι ιδιορρυθμος.αυτο ειναι σιγουρο.γι αυτο το ψαχνω...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω γνωσεις καθολου στο θεμα κ δε μπορω να σε βοηθησω πραγματικα, απλα πιστευω οτι καλα κανεις κ το ψαχνεις κ να συνεχισεις μεχρι να βγαλεις ακρη. Ακομα κ αν τελικα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, εσυ πρεπει ως μαμα του να ξερεις τι γινεται.. Γιατι δεν επιμενεις στους γιατρους που πας να σου εξηγησουν ακριβως τι ειναι? Φανταζομαι οτι ως γιατροι που εχουν να κανουν με τετοια θεματα ειναι συνηθισμενοι να εξηγουν σε ανιδεους γονεις τι συμβαινει 'η τουλαχιστον θα επρεπε να ειναι. Αν δεν μεινεις ικανοποιημενη απο τις απαντησεις πηγαινε σε αλλον. Ξερω οτι σε αυτες τις ηλικιες τα παιδια μπορουν να εμφανισουν διαφορα κ πολλες φορες με τον καιρο περνουν, αλλα αν ειναι κατι τελικα καλυτερα να το ξερεις απο νωρις ωστε να προλαβεις να το αντιμετωπισεις σωστα..

Χαλαρα βεβαια, χωρις να αγχωσεις το παιδι οτι εχει κατι.. Καλη δυναμη κ σου ευχομαι ολοψυχα να μην ειναι κατι..

Link to comment
Share on other sites

Theolvas γειά σου να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Σου γράφω τα στοιχεία της ΕΘΜΑ, αν χτυπήσεις στο γκουγκλ θα βρεις τι είναι, καλό είναι να μιλήσεις με το κο Καμπάκο παιδοψυχολόγο ο οποίος είναι πολύ καλός, και από κει θα σε βοηθήσουν σε πολλές απορίες σου και θα σου δώσουν κατευθύνσεις. Είναι Μαραθωνοδρόμων 91 στο Ψυχικό και τηλ. 2106728181-2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λιιιιγο μικρος για να μιλησει καθαρά;;;

Και εγω ειμαι του κλάμπ που λεει οτι κάθε παιδι θελει τον χρονο του για να κάνει διάφορα...

Θεωρω οτι επρεπε να σου εξηγισουν τι ειναι αυτο το δεδ...δεν τους ρωτησες...Δεν μπήκαν στον κοπο να σου πουν;;;Εμενα θα με ετρωγε να μου πουν...αλλά μην ανησυχεις...πάρε και αλλη γνωμη και δες κάποιον να μπορεσει με απλά λόγια να σου εξηγησει τι ειναι αυτο και γιατι ζητουν επανεξεταση...

Καλη επιτυχια (που θα ειναι...ειμαι σιγουρη!!!)και ολα κατευχην....

Θα παρακολουθω το θεμα του Δημητράκη και θελω να μαθαινω ΜΟΝΟ καλά νεα...η Παναγιά μαζι σας...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις κατευθυνσεις.θα ξεκινησω να παιρνω τηλ κ θα δω μπας κ βρω καμια ακρη..αγγελουδια,μακαρι το θεμα της ομιλιας να ηταν το μονο προβλημα..εχουμε εμμονες κ φοβιες κ διαταραχη υπνου,στερεοτυπες κινησεις κ φρασεις.απο την αλλη,ειναι ενα πολυ κοινωνικο παιδι που μιλαει (στη δικια του τη γλωσσα) σε ολο τον κοσμο που συνανταει.παιζει κ με αλλα παιδακια,βεβαια συνανταει απορριψη αφου δεν μπορει να συννενοηθει κ τα παιδακια σ αυτη την ηλικια δεν ειναι καθολου ευγενικα.κ στεναχωριεται μετα γιατι καταλαβαινει 100% τι συμβαινει κ γινεται χειροτερα..να σημειωσω οτι δεν τον πιεζω να μιλησει κ δεν εχω διαφορετικη συμπεριφορα.ολα τα παιδια εχουν αγκαλιτσα κ φιλακι κ μαλωμα.μιλαει κ σε αγνωστους.καποιες φορες ομως αλλαζει,γινεται επιθετικος,σαν αλλο παιδι κ τοτε ειναι που δεν ξερω τι να κανω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συγκεκριμένη ιδαιτερότητα αυτή είναι δύκολο να αναλυθεί εδώ...εγώ έχω κοντινό μου άτομο με ένα τετοι ιδιαιτερο και χαρισματικό παιδι...

Μίλησε κανονικά 5 χρονών μπορεί και πιο μετά..αλλά είχε και κάποια χαρακτηριστικά που εσυ δεν αναφερεις για τον γλυκούλη σου!

Δηλαδή ήταν κλειστό παιδί και πολύ περικινητικό με διάσπαση προσοχης και με έλλειψη συγκέντρωσης σε ενα πραγμα πάνω απο 3ή 4 δευτερα!!!!!!!!!ενω ειχε φτασει 3 χρονων !επίσης ηταν πολύ εαυαισθητο και με το παραμικρο μάλωμα παθαινε κρισεις και λιποθυμούσε...

Η μαμά του δεν το παραδεχοταν οτι ειναι ιδιαιτερος.....και αυτο είναι ορόσημο για την βοηθεια που θα παρεχεις σε αυτα τα παιδιά..συνηθως δυσκολευομαστε να δουμε οτι ειναι διαφορετικο το παιδί μας..

Δεν είναι ολες οι περιπτωσεις ίδιες όμως ουτε ολες τοσο σοβαρες..πιστευω οτι εσεις ειστε σε καλή φαση ...σε συμβουλευω να το ψαξεις οσο πιο γρηγορα μπορείς...οσο πιο νωρις βοηθησεις τοσο καλυτερα για το παιδί...μην αγχωνεσαι συνηθως αυτα τα παιδιά έχουν το δικο τους τροπο επικονωνίας και εξελίσσονται σε σπουδαίους ανθρωπους...

αν υποστηριχτούν σωστα και βοηθηθούν...

αν θελεις να με ρωτησεις κατι ρωτησε με γιατι δεν ξερω τι ακριβως να σου γραψω.......

ενα φιλι στον δημητρη απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

ναι,καποιοι αρνουνται να το δουν..παιζει ρολο το τι περιμενει κανεις απο τα παιδια του..κι εγω στην αρχη δεν εβλεπα,ακομα κ αυτα που γινοταν μπροστα μου.κι εγω πιστευω οτι δεν ειναι πολυ βαρια περιπτωση ο δημητρης κ γι αυτο τρεχω..να προλαβω οσο γινεται πιο πολυ.θελω για τα παιδια μου την καλυτερη δυνατη ζωη.κ προσπαθω να βρω το δρομο...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας καλη μου ριξε μια ματια εδω. Ειναι απο το τμημα ειδικης αγωγης του υπουργειου παιδειας και ειναι οδηγος για την οικογενεια που εχει παιδι με διαχυτες αναπτυξιακες διαταραχες.

 

http://www.specialeducation.gr/files/autism_familyguide.pdf

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον..εχω κανει καποια τηλ κ εχω κλεισει καποια ραντεβου για αξιολογηση,αρχικα να διασταυρωσω τις διαγνωσεις να βρεθει μια ακρη..το δυσκολο ειναι οτι ο συζυγος αρνειται να δεχτει οτι το παιδι ισως να εχει προβλημα κ ειναι της αποψης να περιμενουμε..εγω παλι δεν θελω να χαθει ουτε μια πολυτιμη μερα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα και να μην περιμενετε, δεν το βοηθατε το παιδι σας ετσι.

Αφου σου εγραψε οτι εχει ασπεργκερ, τι ειναι αυτο για το οποιο απορεις?

Το συνδρομο ασπεργκερ ανηκει στο ευρυτερο φασμα του αυτισμου μεν, αλλα ειναι πολυ πιο "ελαφρυ" και χαρακτηριζεται κυριως απο συμπεριφορες που ευκολα μπορει να χαρακτηριστουν απλες ιδιορρυθμιες.

 

Δεν ειναι χαζοι οι ανθρωποι που εχουν ασπεργκερ, αντιθετως καποιοι ειναι και ιδιαιτερα ευφυεις, απλα εχουν καποιες ιδιορρυθμιες στη συμπεριφορα και τα συναισθηματα.

 

Μπορει να εχει μια απολυτα φυσιολογικη ζωη, αλλα η τακτικη του να αγνοουμε το οποιο προβλημα και να "περιμενουμε" (τι αραγε?) βοηθαει μονο τον εγωισμο μας και οχι το παιδι.

 

Δεν τα λεω για εσενα αυτα (προφανως και δεν καθεσαι με τα χερια σταυρωμενα), αλλα τα αναφερω γενικοτερα και για αλλους που πιθανον να διαβαζουν εδω και να καθησυχαζονται με παραδειγματα πχ ενος γνωστου που το παιδακι του μιλησε στα 4.

 

Το παιδι σου με ασπεργκερ θα ειναι μια χαρα, απλα μπορεις κι εσυ να το βοηθησεις να ειναι καλυτερα με το να δρασεις αμεσα και σωστα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι σου με ασπεργκερ θα ειναι μια χαρα, απλα μπορεις κι εσυ να το βοηθησεις να ειναι καλυτερα με το να δρασεις αμεσα και σωστα.

 

χτες που ρώτησα μία λογοθεραπεύτρια σχετικά με το θέμα σου, μου είπε ότι τα παιδιά με ΔΑΔ και ασπεργκερ έχουν πολύ καλή εξέλιξη, αρκεί να ξεκινήσουν από τα 3 τους χρόνια το αργότερα με λογοθεραπείες και εργοθεραπείες. Αν ξεκινήσουν από τα 3 τους χρόνια, στα 6 τους είναι έτοιμα να πάνε δημοτικό χωρίς να χρειάζονται τμήμα ένταξης κλπ.

Καλή επιτυχία! :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αφήνουμε το χρόνο να περνάει, γιατί είναι πολύ σημαντικός. Μια σημαντική προσπάθεια των γονιών για την πρώιμη ανίχνευση και παρέμβαση είναι το "parents-act" όπου μαζεύτηκαν 4500 υπογραφές και σκοπός ήταν να ενημερωθούν οι παιδίατροι ώστε αν εντοπίσουν σημάδια αυτισμού στις ηλικίες έως 2,5 ετών - τότε καταλαβαίνουμε σχεδόν όλοι οι γονείς ότι κάτι τρέχει με το παιδί μας- να καθοδηγούν τους γονείς στο τι πρέπει να κάνουν.

 

Η Lorna Wing, η πρώτη που χρησιμοποίησε το όρο Asperger, παρατήρησε ότι ορισμένα παιδιά που εμφάνιζαν σαφείς ενδείξεις σοβαρού αυτισμού στη νηπιακή και πρώιμη παιδική ηλικία παρουσίαζαν σημαντική πρόοδο και θα μπορούσαν να προχωρήσουν στο αυτιστικό φάσμα εάν αναγνωρίζονταν έγκαιρα και εάν αντιμετωπίζονταν με εντατικά και αποτελεσματικά προγράμματα πρώιμης παρέμβασης ("Σύνδρομο Asperger-ένας πλήρης οδηγός" του Τονυ Αττγουντ).

 

Στη τελική καλύτερα ένας αγχωμένος γονιός παρά ένα αβοήθητο παιδί. Το να κλείνουμε τα μάτια δεν βοηθάει δυστυχώς κανένα. (και εγώ για άλλους γονείς το γράφω που διαβάζουν, και μακάρι και μένα να υπήρχε κάποιος να με ταρακουνήσει ώστε να μην χάσει το παιδί μου χρόνο).

 

Στην ΕΘΜΑ έχουν Κέντρο Ημέρας που βοηθάει πάρα πολύ. Τα βιβλία που σου πρότεινε η Kel είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη διαγνωση περισυ τον ιουλιο ηταν ασπεργκερ κ η δευτερη απο την ιδια γιατρο εξελικτικη διαταραχη της ομιλιας.κ οταν την ειχα ρωτησει τι ειναι αυτο κ τις δυο φορες μου ειπε οτι δεν σχετιζεται με αυτισμο..πες μου τι να πιστεψω..γι αυτο κ το ψαχνω.οσο για το περιμενε (κ σ' αυτο βαζω κ τον αντρα μου μεσα που αρνειται να το δει) ειναι λαθος τακτικη,στην οποια ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ακομα κ αν μαλωσω.κ για να μην παρεξηγηθω,δεν παραπονιεμαι για τον αντρα μου,που ειναι υποδειγμα συζυγου κ πατερα...απλα δεν μπορω να τ"αφησω στην τυχη.εγω το βλεπω οτι υπαρχει θεμα,εκεινος αρνειται να το δει.η αληθεια ειναι οτι δεν το ζει κ παρα πολυ γιατι δουλευει ολη μερα.καποιος βλεπεις πρεπει να δουλευει για να τρωμε...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ ΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΛΟΓΟΠΕΔΙΚΩΝ ΣΤΟ ΤΗΛ 210 7779901.

Link to comment
Share on other sites

theolvas αν και τα ειπαμε και απο κοντά δες και αυτή την ιστοσελιδα: http://www.aspergerhellas.org

οπως και αυτή http://www.noesi.gr οπου εχει πολλές ιστοριες απο γονεις που εχουν παιδια με αυτισμο και πιστευω οτι θα σε βοηθησει να καταλαβεις καλυτερα την ολη την κατασταση.

Οτι θέλεις ειμαι στην διαθεσή σου παντα

 

Φιλάκια στον Δημήτρη μεχρι να ξαναειδοθουμε

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη διαγνωση περισυ τον ιουλιο ηταν ασπεργκερ κ η δευτερη απο την ιδια γιατρο εξελικτικη διαταραχη της ομιλιας.κ οταν την ειχα ρωτησει τι ειναι αυτο κ τις δυο φορες μου ειπε οτι δεν σχετιζεται με αυτισμο..πες μου τι να πιστεψω..γι αυτο κ το ψαχνω.οσο για το περιμενε (κ σ' αυτο βαζω κ τον αντρα μου μεσα που αρνειται να το δει) ειναι λαθος τακτικη,στην οποια ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ακομα κ αν μαλωσω.κ για να μην παρεξηγηθω,δεν παραπονιεμαι για τον αντρα μου,που ειναι υποδειγμα συζυγου κ πατερα...απλα δεν μπορω να τ"αφησω στην τυχη.εγω το βλεπω οτι υπαρχει θεμα,εκεινος αρνειται να το δει.η αληθεια ειναι οτι δεν το ζει κ παρα πολυ γιατι δουλευει ολη μερα.καποιος βλεπεις πρεπει να δουλευει για να τρωμε...

 

 

Τόσο το συνδρομο Αsperger όσο και οι διαχυτες αναππτυξιακες διαταραχες ανηκουν στο φασμα του αυτισμου. Ο αυτισμος δεν ειναι μια ομοιογενης εκδηλωση συμπτωματων αλλα εχει διαβαθμισεις γι'αυτο και αναφερεται ως αυτιστικο φασμα. Δες καποια στοιχει εδω. vchristinakis.googlepages.com/sem-aytismos-28042004.pdf

 

 

προς Θεου ομως δεχθειτε με το συζυγο ψυχολογικη υποστηριξη γιατι δεν θα μπορεσετε να βοηθησετε το παιδι αν δεν παραδεχθειτε το γεγονος και δεν αποδεχθειτε το παιδι σας. Οσο πιο νωρις ξεκινησετε τοσο πιο καλα . Και μαλιστα να ειστε στο μερος του φασματος που αναφερεις που ειναι ατομα υψηλης λειτουργικοτητας αν δουλεψετε σωστα με το παιδι υπαρχει παρα πολυ καλη προγνωση.

Link to comment
Share on other sites

kel,ευχαριστω..η αληθεια ειναι οτι μας εχει παρει λιγο απο κατω,εμενα περισσοτερο.απο που θα μπορουσαμε να δεχθουμε βοηθεια??ειμαι ακομα στη φαση που κλαιω συνεχεια..αραγε περναει ποτε αυτη η φαση???δεν ξερω...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...