Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μονο νονα-οχι μαμα :ολα θαλασσινα...το κουστουμι??????


stalitsa

Recommended Posts

καλημερα...ειμαι η μονο νονα-οχι μαμα....

θελω να ρωτησω κατι μια και ειστε πιο σχετικες....κ γραφω σε αυτο το θεμα λογω του συσχετισμου...το θεμα της βαφτισης ειναι η θαλασσα..τελος σεπτεμβρη σε παραθαλασσιο μερος....και ολα θαλασσινα κτλ....αλλα προβληματιζομαι..τα ρουχα του μπεμπη τι να τα παρω????καλοκαιρινα η χειμωνιατικα...εχω δει στα νεονατο ενα κουστουμακι ασπρο με γαλαζιο πουκαμισο που ταιριαζει με το ολο σκηνικο......αλλα δε ξερω...κ η μαμα δεν μυ λεει τι προτιμαει....τι να παρω...?καλοκαιρινα ρουχα η χειμωνιατικα???????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτη η φωτογραφια του μικρου ειναι τελεια καταρχας...μου φτιαχνει τη μερα αυτο το χαμογελο...μου ρχεται να το βαλω φοντο στην επιφανεια εργασιας!! :D να σου ζησει!!!

ωραιο το γαλαζιο κουστουμακι..απλα μου εχει κολλησει να του παρω κουστουμακι πιο "μεγαλιστικο"....δεν ξερω γιατι.....

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΣΟΥ STALITSA :oops:

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα κανό την βάφτιση Οκτώβριο πρώτες μέρες και δεν ξέρω τι να πάρω .Βέβαια αυτό που μου λέμε καλύτερα χειμωνιάτικο για να μπορεί να το βάλει και πιο μετά πχ Χριστούγεννα.τωρα τι να σου πω εσενα τι σου αρεσει πιο πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

stalitsa, το κουστουμάκι που περιγράφεις μου φαίνεται μια χαρά και με το θέμα σας και με την εποχή της βάπτισης.

Άλλωστε μπορεί να φορεθεί τους περισσότερους μήνες του χρόνου, εκτός απ'τον χειμώνα.

Να του το πάρεις όμως μεγαλύτερο για να μπορεί να το ευχαριστηθεί περισσότερο.

Το χειμωνιάτικο, θα μου φαινότανε παράταιρο σε βάπτιση με καλοκαιρινό θέμα και καλοκαιρινή διάθεση.

Άσε που χειμωνιάτικο καλό ρούχο μπορείς να του πάρεις για τα Χριστούγεννα...

_________________

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα...ειμαι η μονο νονα-οχι μαμα....

θελω να ρωτησω κατι μια και ειστε πιο σχετικες....κ γραφω σε αυτο το θεμα λογω του συσχετισμου...το θεμα της βαφτισης ειναι η θαλασσα..τελος σεπτεμβρη σε παραθαλασσιο μερος....και ολα θαλασσινα κτλ....αλλα προβληματιζομαι..τα ρουχα του μπεμπη τι να τα παρω????καλοκαιρινα η χειμωνιατικα...εχω δει στα νεονατο ενα κουστουμακι ασπρο με γαλαζιο πουκαμισο που ταιριαζει με το ολο σκηνικο......αλλα δε ξερω...κ η μαμα δεν μυ λεει τι προτιμαει....τι να παρω...?καλοκαιρινα ρουχα η χειμωνιατικα???????????????????

 

Και εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό με εσένα όταν διάλεξα τα βαφτιστικά! Τελικά του πήρα ένα λευκό παντελόνι με κωλότσεπες και τιράντες που βγαίνουν, ένα γαλάζιο με λευκή ρίγα κοντομάνικο πουκάμισο και ένα λευκό μπουφαν, ανοιξιάτικο, με λάστιχο στη μέση και στις μανσέτες! Σαν "κολεγιακό" αν καταλαβαίνετε τι εννοώ! Στην πλάτη του μπουφάν έχει κεντημένο ένα αυτοκίνητο και κάτι άλλα γράμματα και είναι πολύ σπορτίβικο αλλά δεν ξεφεύγει και από το επίσημο! Θα το φορέσει μέχρι το Οκτώβρη και σίγουρα από τον Απρίλιο και όλο το επόμενο καλοκαίρι.

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια... :D .κ εγω τελικα προς το καλοκαιρινο με βλεπω να καταληγω γιατι μου εχει κολλησει...ενα κουστουμακι..αυτο που σας ειπα απο τα νεονατο.....

επισης....θελω να ρωτησω κατι αλλο...μηπως ξερετε...μου ειπε μια σε ενα μαγαζι οτι κ καλα τα βαφτιστικα ρουχα βγαινουν ενα νουμερο μονο.....ισχυει???????η μου ελεγε βλακειες????

γιατι θελω να του το παρω μεγαλυτερο οπως ειπατ κ σεις...να το βαλει και πιο μετα ο μπεμπακος......

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την εταιρεία. Οι περισσότερες τα κάνουν 1 μέγεθος για 2-2,5 χρονών. Τα βαφτιστικάτης Lapin από την άλλη έχουν νούμερα. Δε χρειάζεται να είναι πολύ μεγάλο γιατί θα πέφτει άχαρο στο παιδί. Εξαρτάται βέβαια και από την ηλικία του παιδιού. Παρεπιπτότως εγώ μάλλον θα έπαιρνα χειμερινά για να τα φορέσει (αν) και το χειμώνα. Βέβαια, τα καλοκαιρινά θα έχουν έκπτωση φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

stalitsa, δεν ισχύει αυτό που σου είπε η πωλήτρια. Στα γνωστα μαγαζιά που έχουν επώνυμα βαφτιστικά υπάρχουν νούμερα.

Τα νούμερα συνήθως είναι το 1 , 2 , 3 ετών και κάποιες άλλες έχουν μέχρι 2 ετών. Η lapin έχει για 12 , 18, 24 και 36 μηνών.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ΝΕΟΝΑΤΟ όμως έχουν μόνο ένα νούμερο σας το λέω γιατί έχω αγοράσει δύο βαπτιστικά από αυτή την εταιρεία . Σίγουρα λοιπόν η πωλήτρια αναφερόταν στη συγκεκριμένη φίρμα και το νουμεράκι τους είναι για το πολύ δύο - δυόμιση χρονών παιδάκια ανάλογα βέβαια με την ανάπτυξή τους.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα titaki...σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.. :D

στο συγκεκριμενο μαγαζι δεν ειχε καν νεονατο......αλλα τωρα με στεναχωρησες....εγω θελω να αγορασω εκει περιπου για 2 ετων και λιγο παραπανω για να το βαλει κ του χρονου........θα βρω λες απο κει????επισης....μηπως ξερεις μαγαζια στην αθηνα με νεονατο μιας κ εχεις αγορασει?

η ξερεις αν μπορω να αγορασω απευθειας απο τη βιοτεχνια?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά είμαι από Ιωάννινα και τα αγοράσαμε από ενα μαγαζί που τα έχει αποκλειστικά το madarino. Αλλά πιστεύω ότι η εταιρεία βγάζει και πολύ μεγαλύτερα τελικά , για δες εδώ http://www.neonato.gr/GR. Είναι φανταστικά κομμάτια και έχει και τηλέφωνα επικοινωνίας ,αξίζουν πάντως τα χρήματα που δίνεις γιατί είναι "ιδιαίτερα" κομμάτια και φαίνονται από μακρυά ότι είναι άπαιχτα. Ότι θέλεις ρώτησέ τους θα σου πούνε αυτοί μαγαζιά που τα διαθέτουν ,περιμένω να μάθω τί έκανες.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...σε ευχαριστω πολυ titaki... :D .μου ειπαν τελικα οτι μπορω να παραγγειλω μεγαλυτερο..το θεμα ειναι να προλαβαινω....

ξερεις ομως τι με προβληματισε...εγω εχω βαλει στο ματι ενα ασπρο με γαλαζιο πουκαμισακι...αλλα απο κοντα, ειναι πιο σκουρο με ασπρη ριγα......

λες να υπαρχει κ γαλαζιο κ να μου λενε βλακειες στα μαγαζια?????

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι άλλο? Αν δεν πας σε κάποιο επώνυμο μαγαζί πχ. Lapin, αλλά σε κάποιο που έχει ρούχα και άλλα (μπομπονιέρες, κλπ) υπάρχει περίπτωση τα ρούχα που σου δείχνει να μην είναι φετινά. Τα έχει εκεί όλα και στα δείχνει, δεν ξέρεις τι γίνεται. Τί νομίζεις, ότι τα περσινά τα πετάει? Στα πασάρει κανονικά. Δεν έχεις πάει και πέρυσι για να ξέρεις και στα πουλάει στην κανονική τιμή! Τουλάχιστον εγώ σε ένα που είχα πάει και είχε neonato κάποια που μου έδειξε είδα στο σάιτ ότι ήταν από την περσινή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι σιγουρα εχεις δικιο...απλα αυτο που μ εδειξε δεν υπαρχει καθολου στο σαιτ..ιδιο το κουστουμι με διαφορα το πουκαμισο....εσυ αυτα που ειδες ηταν οπως στο σαιτ???

ξερω γω, μηπως δεν φαινονται καλα τα χρωματα στο σαιτ????

Link to comment
Share on other sites

Όλα να τα περιμένεις για να πουλήσουν τα κομμάτια ακούς ότι βλακεία θέλεις ήμουν και εγώ κάποια χρονιά πωλήτρια και ξέρω. Το θέμα είναι ακόμη και περσινό κομμάτι να είναι, να έχει τουλάχιστον καλύτερη τιμή από τα φετινά και να στο πει, τώρα για τα χρώματα αφου δεν έχεις και πολύ χρόνο διάλεξε μεταξύ αυτών που βρίσκεις άλλωστε τα σετάκια αυτά των αγοριών είναι ιδιαίτερα από τα κομμάτια που αποτελούνται περισσότερο παρά από το χρωματάκι τους που συνήθως είναι μπλε. Ελπίζω να μην σε μπερδεύω χειρότερα , απλά καταλαβαίνω πόσο θέλεις να είναι όλα όμορφα και είμαι σίγουρη πως αν δεν αγχωθείς θα κάνεις την ομορφότερη επιλογή.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα titaki σε ευχαριστω για ολα...τελικα τλειωσα με τα βαφτιστικα...τα παργγειλα ολα...μονο κουτακι ψαχνω να βαλω μεσα τα μαρτυρικα που φτιαχνω μονη μου...εχετε ιδεαπου θα βρω κουτακι?η πως πρεπει να ναι αυτο????

επισης....φορεμα δικο μου ειναι αδυνατον να βρω......δεν υπαρχει τπτ...κ ετσι οπως παει θα παω με το μαγιο....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που τέλείωσες τόσο γρήγορα μάλλον σου έμεινε το πιο εύκολο κομμάτι. Λοιπόν μήπως σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο http://www.atlas-paketo.gr/pop_extraphotos.php?lang=1&thephid=175 με λιγάκι στόλισμα αν θέλεις ή και έτσι σκέτο το έχω δει αφού τα μαρτυρικά που θα φτιάξεις θα είναι από μόνα τους στολίδια. Στην δική μας βάπτιση η νονά μας τα είχε όλα καρφιτσωμένα πάνω σε ένα μαξιλαράκι ασπρο σε σχήμα καρδιάς οπότε δεν χρειαζόταν κουτάκι η άλλη μας νονα τα είχε σε απλό πλαστικό κουτί που το βρίσκεις σε μαγαζιά με είδη συσκευασίας και ήταν εξίσου όμορφο αφού τα μαρτυρικά ήταν πανέρμοφα.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

titaki εισαι υπεροχη.....εψαχνα ενα τετοιο μαγαζακι με κουτια...σε ευχαριστω πολυ.......

ελπιζω να αρεσουν τα μαρτυρικα μου......... :?

και ολα τα υπολοιπα....

τελειωσα μεν ...αλλα εμεινε το χειροτερο...το φορεμα μου....αστα... :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μας έλειπε να μην αρέσουν κιόλας , όταν φτιάχνονται με τα χεράκια μας είναι πάντα με αγάπη , πιο προσεγμένα και πιστεύω ανώτερα ποιοτικά από τα έτοιμα. Μακάρι να έχεις βρει και το φόρεμά σου ήδη γιατί αυτό και η κόμμωση είναι τα σημαντικότερα, μετά τα ψώνια του μικρού ,για την νονά .

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο titaki....

βρηκα τελικα φορεμα... :D

σε ευχαριστω κ παλι για ολες τις πληροφοριες...α μια ερωτηση ακομα...τα μαρτυρικα μου...που ειναι βραχιολακια...πρεπει οταν μοιραζονται να καρφιτσωνονατι στους καλεσμενους?????

:?::?:

γιατι δεν ξερω πως να βαλω καρφιτσα......και δεν μου αρσει βασικα..προτιμω να τα δινουν στο χερι....

Link to comment
Share on other sites

...α μια ερωτηση ακομα...τα μαρτυρικα μου...που ειναι βραχιολακια...πρεπει οταν μοιραζονται να καρφιτσωνονατι στους καλεσμενους?????

:?::?:

γιατι δεν ξερω πως να βαλω καρφιτσα......και δεν μου αρσει βασικα..προτιμω να τα δινουν στο χερι....

 

Στα βραχιολάκια δεν βάζουμε καρφίτσα. Τα δίνουμε όπως είναι και τα φοράνε στο χέρι μόνοι τους.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...