Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρογχιολιτιδα και μωρα..Ποσο επικινδυνη ειναι?


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Χτες πηγα τον γιο μου 13 μηνων στο νοσοκομειο με δυσπνοια και πολλες βλεννες!Εκει διεγνωσαν βρογχιολιτιδα,ενω την προηγουμενη ημερα τον ειχα παει σε εξωτερικο παιδιατρο και διεγνωσε απλο κρυωματακι!!!Πως ειναι δυνατον αυτη να μην καταλαβε οτι το παιδι ειχε κατι τετοιο?Απ'οσο γνωριζω ειναι επικινδυνη για μωρα κυριως 0-12 μηνων!Εχει κανενας γονιος καποια παρομοια εμπειρια ωστε να μου πει τι να προσεχω κυριως αυτο το διαστημα?Εννοειται οτι το παιδι δεν βγαινει εξω!!

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερίνα είναι δυνατόν να μην το διέγνωσαν την προηγούμενη η βρογχιολιτιδα μπορεί να δημιουργηθεί μέσα σε μια μέρα λόγω των βλεννών που κατεβαίνουν στους πνεύμονες. Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι αν μπορείς βάλε κάτι στο κεφαλάκι του όταν κοιμάται για να μην είναι τελείως ξάπλα και πνίγεται από τις βλέννες και να μπορεί να αναπνέει πιο άνετα, το άλλο που πρέπει να κάνεις είναι να του καθαρίζεις με ορό την μύτη συχνά σχεδόν κάθε 4 ώρες, μπρούμυτα ώστε οι μυξούλες να βγαίνουν προς τα έξω και να μην ξαναγυρνάνε στους πνεύμονες, το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι όταν του κάνεις τον ορό να τον χτυπάς απαλά με τα 3 σου δάχτυλα στην πλατούλα ώστε να ξεκολάνε οι βλέννες από τα τοιχώματα των πνευμόνων.

Εγώ είχα πάει την μικρή 2,5 μηνών με άπνοια στο παίδων.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου ο μικρός είχε βρογχιολίτιδα όταν ήταν 5,5 μηνών. Πήγαμε στο παίδων και ήταν σχεδόν μελανός. Αυτά που σου είπε η Ρούλα θα τα κάνεις οπωσδήποτε (πριν το φαγητό πάντα) και τα χτυπηματάκια στην πλατη πες καλύτερα σε έναν γιατρό να σου δείξει πώς. Βοηθάνε πάρα πολύ όμως την όλη κατάσταση! Αν μπορείς να τον κοιμίζεις στο καρότσι του με ελαφρά σηκωμένη την πλάτη ακόμα καλύτερα! Σας κρατήσανε μέσα??

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Και μένα ο παιδίατρος τότε μου είχε πει ότι "δεν είναι τίποτα κρυωματάκι είναι"!!! :roll:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Οχι δεν μας κρατησαν μεσα,απλα μας εδωσαν δυο φαρμακα για εισπνοες καθε τρεις ωρες το berovent και το aerolin εναλλαξ!Του καθαριζω διαρκως την μυτουλα του με φυσιολογικο ορο και συριγγα για να μπαινει μεσα με πιεση!!Του τις τραβαω μετα με την συσκευη ρινικης αποφραξης,ξερετε τωρα!!Εν τω μεταξυ κολλησε ταυτοχρονα με τον αντρα μου απο μια φιλη μας που δεν ελεγε η σαυρα οτι ηταν αρρωστη και τωρα αρχισε να με ποναει κι εμενα ο λαιμος μου... :( Τι πικρα ειναι αυτη βρε παιδια!! :evil: Μαλλον με βλεπω κι εμενα στο γιατρο οπως δειχνουν τα πραγματα!Επειδη ειμαι 29 εβδομαδων δεν νομιζω αν παρω αντιβιωση να παθει κατι το μωρο ε?Δεν εχω παρει σε καμμια εγκυμοσυνη φαρμακο και δεν ξερω τωρα,καπως ειμαι!!Απλο κρυωματακι ειναι ε?? :evil: Την πλακωνεις?

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ πρέπει να της τα ψάλεις για τα καλά, εκνευρίζομαι πάρα πολύ ότι ο άλλος έίναι άρρωστος και δεν σου το λέει ειδικά όταν έχεις μωρό!!!

Για την αντιβίωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις για το κρύωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο δεν ειναι τιποτα!Οταν γεννησα στην Αθηνα και ανεβηκα δυστυχως και παλι Καστορια,το μωρο ηταν 9 ημερων και με το που πηγα στο σπιτι μετα απο ταξιδι 8 ωρων(λογω μωρου) βρηκα συγγενεις να θελουν να δουν το μωρο,μια εκ των οποιων ηταν και αρρωστη και ειχε το θρασος να ερθει να δει ενα νεογεννητο!!Ελεος!!Αποτελεσμα?Μου αρρωστησε και εκανε 3 μηνες να ξεμπουκωσει...Οποτε μακρια οι αρρωστοι και ποσο μαλλον πριν σαραντησεις απαγορευονται δια ροπαλου οι επισκεψεις!!!!

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο μικρός μου , 8 μηνων , είχε βροχιολίτιδα , η παιδίατρος μας εξήγησε ότι η βρογχιολίτιδα παρουσιάζεται σε παιδιά ηλικίας 2-18 μηνών. Εμφανίζεται συχνά σε επιδημίες κατά τη διάρκεια του χειμώνα και της άνοιξης. Οφείλεται συνήθως σε έναν ιό που λέγεται αναπνευστικός συγκυτιακός ιός ο οποιος προσβάλει τους πνεύμονες και πιο συγκεκριμένα τα βρογχιόλια (μικροί σωλήνες που μεταφέρουν τον αέρα στους πνεύμονες). Το αποτέλεσμα είναι να μπλοκάρονται τα βρογχιόλια και ο αέρας να μην μπορεί εύκολα να κυκλοφορεί.

Και εμάς τότε μας χορήγησε aerolin & flixotite με την πορτοκάλι μασκούλα

και μας συνέστησε να μην είναι το παιδί σε περιβάλλον με ξηρή ατμόσφαιρα

,όχι κάπνισμα στο σπίτι και όσο αφόρά την διατροφή του , μας τόνισε οτι το

παιδί με την βρογχιολίτιδα κουράζεται πολύ όταν τρώει, να του δίνουμε μικρά και συχνά γεύματα, και πολλά υγρά ! ( βέβαια αυτό είναι σχετικό ανάλογα με την ηλικία του για τα φαγητά εννοώ)

Περαστικά σας απο εμάς ! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Να 'στε καλα!!Το ζορι ειναι πως καθε φορα που θα φαει θα κανει εμετο,ασχετα την ποσοτητα!Το νερο το πινει σαν τρελλος και πειναει σαν λυκος,αλλα μετα....μπλιαχ... :D Αντε να δουμε!Σε ποσο καιρο να τον ξαναπαω να τον δουν?

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Εμείσ κάναμε εισαγωγή 11 ημερών (κολλησε απο τον αδερφό τησ, παρ'ολο που την δευτερη μέρα τουσ είχαμε σε άλλο σπίτι)Ο αδερφόσ τησ το πέρασε στο πόδι, η μικρή έκανε εισαγωγή στην εντατική νεογνών για 5 μέρεσ.

Μήνεσ αργότερα έκανε ο γιοσ μου εισαγωγή 2 μέρεσ.Ενω δεν φαινόταν τοσο βαρυα η περίπτωση του, παρατηρήσαμε δυσκολία στην αναπνοή και τον πήγαμε νοσοκομειο.Ολο το βράδυ του κάνανε μασκάκι + οξυγόνο.

περαστικά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρετε κορίτσια κι εμενα η μπουμπούκα μου αρρώστησε με βραχιολίτιδα σήμερα και νοίκιασα κι εγώ μηχανή με μασκούλα για αναπνοές. Είναι 5 μηνών και συνέχεια κλαίει και δεν το θέλει. Ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν τα καταφέρω να της κάνω την θεραπεία να κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο να μείνει μέσα καμιά εβδομάδα αλλά δεν θέλω να την πάρω. Εσάς τα μωράκια σας πως το δεχτήκανε ή τί κάνατε για να το δεχτούν?

Bsc7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι περίεργο συναίσθημα για τα μικρά , ειδικά τόσο μωράκια.

Φοβάμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι..... δυστυχώς θα πρέπει να της κάνεις τις αναπνοές όσο επώδυνο και να είναι.... :(:(:(

Η δική μου παιδ/τρος .... για να με κάνει να μην νοιώθω τόσο άσχημα ... που έκανα το παιδί να υποφέρει μου έλεγε ότι αν κλαίνε έχει καλύτερο αποτέλεσμα η εισπνοή γιατί ανοίγουν τα "βρογχιόλια" και το φάρμακο μεταφέρετε πιο εύκολα...

Καλή συνέχεια και κουράγιο ...είναι δύσκολο να ακούς το μωρό σου να σπαράζει...θυμάμαι... :(

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση Μαμά από Κύπρο. :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα την χρειαστώ. Ελπίζω να τα καταφέρω. Πραγματικά σπαραχτικό να ακούς το παιδί σου να κλαίει και να νιώθεις ότι το βασανίζεις.

Bsc7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Bροχιολίτιδα και αμυγδαλίτιδα μαζί, πέρασε ο δικός μου πριν από 2 βδομάδες (11 μηνών και κάτι), αλλά μάλλον δεν ήταν τόσο σοβαρή όπως περιγράφετε οι άλλες μανούλες.

Mου έδωσε σιρόπι AEROLIN ανά 8 ώρες, σταγόνες για τη μύτη OTRIVIN (ειδικές για μωρά) 1 σταγόνα σε κάθε ρουθούνι 3 φορές τη μέρα και αντιβίωση PROCEF ανά 12 ώρες. H θεραπεία κράτησε 7 μέρες (11 για το σιρόπι) και τώρα είναι πολύ καλύτερα.

Bήχει ακόμα αλλά ο βήχας του είναι πολύ πιο "ελαφρύς" από πριν. Πριν το παιδί έβηχε ακόμα και στον ύπνο του και από τις πολλές μήξες δεν μπορούσε να κοιμηθεί ή ξυπνούσε συνέχεια.

 

O γιατρός μου είπε ότι η βροχιολίτιδα είναι τα κοινά....ακροαστικά. Ή κάτι τέτοιο κατάλαβα, τελοσπάντων.

 

Kαι φυσικά κόλλησα κι εγώ και εδώ και 5 μέρες παίρνω αντιβίωση AMOXIL ανά 8 ώρες και είμαι στην 22η εβδομάδα εγκυμοσύνης. Eυτυχώς σήμερα την σταματάω και είμαι αισθητά καλύτερα.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμα απο Κυπρο αν θα πας στο νοσοκομειο τι νομιζεις οτι θα κανεις?

Οτι θα του κανουν πχ μια ενεση και δια μαγειας θα γινει καλα? Εισπνοες θα κανεις παλι και μάλιστα οχι με την ησυχια σου, θα τις κανεις τις ωρες που θα σου λενε (πχ θα ερχεται η τρελη η νοσοκομε στις 3 και θα σου λεει κανε τωρα εισπνοη για ενα τεταρτο, στο πσιδακι σου που μολις θα το εχεις κοιμησει με τα δακρυων και βασανων γιατι τα νοσοκομεια δεν ειναι και το πιο καταλληλο μερος για να ηρεμουν τα παιδια, αφου συνηθως υπαρχουν και αλλοι στο δωματιο, και αλλα αρρωστα παιδακια που επισης κλαινε οταν κανουν τις εισπνοες τους ή οταν πονανε κλπ κλπ.. ΑΠλα σκεψου οτι το παιδακι σου , με την εισπνοη δεν ποναει, απλα ενοχληται και γι αυτο κλαιει.. και το κανεις για το καλο του, οχι για να το τυραννησεις

Και εμεις νοσηλευτηκαμε για 4 μερες και γενικα δεν λεει να του περασει ακομα.. ειμαστε ακομα σε θεραπεια .. θα δειξει πως θα παει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Mαμά απο Κύπρο συμφωνώ απολυτα μ' αυτά που γράφει η dora. Ο γιοσ μου ειναι 27 μηνών και ειναι πάρα πολύ δύσκολοσ στισ εισπνοέσ. Μετα απο την αγωγή ειναι επιθετικόσ - αρνητικόσ σε οτιδήποτε και βάζει ευκολα τα κλάμματα. Για να κάνουμε τισ εισπνοέσ έπρεπε να του κρατάμε τα πόδια-χερια ένα άτομο και το άλλο προσπαθούσε να κρατάει σταθερο το κεφαλάκι για να γίνει η μάσκα. γινόταν η μάχη του σκρα....

όσο για το νοσοκομείο όταν ειχε κάνει εισαγωγή, μη νομίζεισ οτι βοήθησε καμία νοσοκομα να γινει η μασκα. εκεί έπρεπε να τον κρατάσ μόνη σου και ο θεοσ βοηθόσ. άσε που πάνω που ηρεμούσε ερχόταν η άλλη νοσοκόμα με το θερμόμετρο, μετα που ηρεμούσε γινόταν επίσκεψη γιατρών και πάει λεγοντασ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τον δικο μου τον καναμε εισαγωγη για μια μερα και τωρα που του δινω ενα σωρο φαρμακα,βλεπω οτι καλυτερευει.Ευτυχως!Περαστικα να ειναι για ολα τα παιδακια!

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. Και μεις εδω και τρεις μερες εχουμε μπουκωμενη μυτουλα ( η μικρη μου ειναι 2 μηνων και 10 ημερων), και βλεννες και η γιατρος μας ειπε οτι ειναι ιωσουλα του ρινικου. Της βαζω ορο καθε 4 ωρες περιπου και μια φορα την ημερα τη βαζω και κοντα σε μια κατσαρολα που βραζει νερο για να τη βοηθησουν οι υδρατμοι. Ειναι ευδιαθετη κατα τα αλλα και αποβαλλει σαλακια και απο το στομα, ειδικα μετα τον ορο ή βηχοντας. Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω. Εσας ποσες μερες κρατησαν τα συμπτωματα?

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

ασε εμενα επαθε 5 μηνων.κι εμενα ο εξω γιατρος ειπε απλο κρυωμα.στο νοσοκ ειπαν βρογχιολιτιδα κ νοσηλευτηκαμε 7 μερες.τωρα ειναι 29 μηνων κ μεχρι τα 3 μου παν θα χει μια μικρη ευαισθησια στο ανω αναπνευστικο οταν θα κρυωνει.μεχρι τα 3 λενε.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σε όλα τα μωράκια....

Ο δικός μου άρχισε από το περασμένο Σάββατο να βήχει λίγο.

Την Κυριακή το βράδυ ο βήχας έγινε πιο έντονος και ήταν σαν να έχει να βγάλει βλένες.

Την Δευτέρα πήγαμε στον παιδίατρο, τον εξέτασε λέει δεν είναι τίποτα από την μύτη είναι το γουργουρισμα.

Την Τετάρτη άρχισε να τρέχει και η μύτη. Στο μεταξύ πήγαμε και σε άλλον γιατρό για τυπική εξέταση, τον άκουσε, δεν έχει τίποτα, από την μύτη είναι...

Από χθες αναπνέει και γουργουρίζει, θα τον πήγαινα πάλι σήμερα αλλά σαν να έστρωσε το πρωί...πιο μετά ξανάρχισε...το κακό είναι ότι έρχεται σαββατοκύριακο και αν χρειαστεί κάτι άντε να βρεις γιατρό!

Στο μεταξύ εννοείται ότι κόλλησα κι εγώ ενώ είναι και ο μαμπάς μας κρυωμένος...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

join the club... και γω φτερνιζομαι με συχνοτητα 4 φτερνισματα το λεπτο. δραμα!!!! :cry::lol: ο μπαμπας μας αντιστεκεται ακομη, αλλα εγω σιγα μην τη γλιτωνα...

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σε όλα τα μωράκια....

Ο δικός μου άρχισε από το περασμένο Σάββατο να βήχει λίγο.

Την Κυριακή το βράδυ ο βήχας έγινε πιο έντονος και ήταν σαν να έχει να βγάλει βλένες.

Την Δευτέρα πήγαμε στον παιδίατρο, τον εξέτασε λέει δεν είναι τίποτα από την μύτη είναι το γουργουρισμα.

Την Τετάρτη άρχισε να τρέχει και η μύτη. Στο μεταξύ πήγαμε και σε άλλον γιατρό για τυπική εξέταση, τον άκουσε, δεν έχει τίποτα, από την μύτη είναι...

Από χθες αναπνέει και γουργουρίζει, θα τον πήγαινα πάλι σήμερα αλλά σαν να έστρωσε το πρωί...πιο μετά ξανάρχισε...το κακό είναι ότι έρχεται σαββατοκύριακο και αν χρειαστεί κάτι άντε να βρεις γιατρό!

Στο μεταξύ εννοείται ότι κόλλησα κι εγώ ενώ είναι και ο μαμπάς μας κρυωμένος...

 

Εγώ εχω παρατηρήσει ότι αν είναι να εκδηλωθεί κάτι σοβαρότερο, αυτό συμβαίνει τα 2 πρωτα 24ωρα. Μόνο για ωτίτιδα να προσέχεις μετά πο κάποιες μερες -δηλ αν τρίβει αυτιά, έχει γκρίνια κλπ

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...