Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης κύησης - μακροσωμία


Recommended Posts

Έκατσα και έψαξα τις καμπύλες ανάπτυξης των βρεφών μέσα στη μήτρα, βάρος κτλ. ανάλογα με τις εβδομάδες κύησης και επειδή είμαστε στα όρια άρχισα να ανησυχώ λίγο.

Συγκεκριμένα η περίμετρος της κοιλιάς του και το μήκος του ποδιού είναι πολύ μεγάλα για την ηλικία του, ακριβώς στο ανώτατο όριο της καμπύλης, ενώ η περίμετρος κεφαλιού είναι απόλυτα φυσιολογική, στο κέντρο της καμπύλης.

Το βάρος του είναι μεγάλο, 970γρ. στην 26η εβδομάδα, ήταν μεγάλο από την αρχή. Αν συνεχίσει έτσι θα γεννηθεί 4300γρ!

Βρήκα σε διάφορα site που έψαξα ότι εαν ο λόγος του ποδιού προς του κεφαλιού - αν θυμάμαι καλά - είναι μικρότερος από 21% το μωρό έχει μακροσωμία. Εμείς είμαστε στο 20,9%! Συνήθως είναι αποτέλεσμα του διαβήτη κύησης.

Θα κάνω καμπύλη ζαχάρου την άλλη βδομάδα, όπως μου συνέστησε ο γιατρός. Μέχρι τώρα έχω πάρει 7 κιλά. Βέβαια δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ζάχαρο μέχρι τώρα. Διάβασα μάλιστα ότι όσες αναπτύσσουν διαβήτη κύησης έχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να αναπτύξουν κανονικό διαβήτη μετά από 10 χρόνια, αλλά και το παιδί στη ζωή του... Άσε που αυξάνονται τα ποσοστά καισαρικών και μερικές φορές γίνεται και χορήγηση ινσουλήνης στην εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκαι του τοκετού...

Υποψιάζομαι ότι δεν θα έπρεπε να είμαστε και τόσο χαρούμενοι όταν μας λένε ότι το μωράκι μας έχει αναπτυχθεί πολύ για την ηλικία του!

Άνοιξα αυτό το θέμα για να ρωτήσω αν καμμιά σας έχει εμπειρία από διαβήτη κύησης.

Σχετικά με τη μακροσωμία του μωρού, ψάχνω να βρώ αν είναι πάθηση, τί μπορεί να προκαλέσει κτλ και δε βρίσκω τίποτα. Αναφέρεται μόνο σα σύμπτωμα. Ξέρει κάποια κάτι σχετικό;

Φιλιά σε όλες!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιατρός σου τί λέει;;; Και εγώ έκανα διαβήτη εγκυμοσύνης στον 7ο μήνα και το μωρό μου λέγανε απο πρίν οτί ήταν πολύ μεγάλο. Τελικά γεννήθηκε φυσιολογικότατη και περίπου 1 κιλό πιο ελαφριά απο όσο είχε υπολογίσει ο υπέρηχος λίγες ώρες νωρίτερα. Ο υπέρηχος μην ξεχνάς οτί κάνει απλά μια εκτίμηση, οπότε αν ο γιατρός σου λέει οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ηρέμησε... Εξάλλου τα περιστατικά που δεν αντιμετωπίζονται στις μέρες μας είναι ελλάχιστα...

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ειχε μια φιλη μου διαβητη,δεν εκανε ενεσης αλλα επρεπε να παει σε ειδικο διατροφολογο για εγκυους που εχουν διαβητη και επρεπε να ακολουθησει μια ορισμενη και πολυ αυστηρη διαιτα.ετρωγε καθε 3 ωρες,δεν επρεπε ουτε νωριτερα,ουτε αργοτερα και παντα μετραγε τα γραμμαρια του φαγητου που ετρωγε.βασικα αυτα που της επετρεπαν ηταν γαλα και γιαουρια απαχα,κρεας,ψαρι,κοτοπουλι απαχο 100γρ με σαλατα,φρουτα λιγα ,φρυγανιες,ψωμι,σικαλεως.τιποτα αλλο και αυτα σε συγκεκριμενες ποσοτητες και οχι ολα μαζι(θα στα εξηγησει ο γιατρος)οχι γλυκα εννοειται,junk food και οτιδηποτε εκτος λιστας.αυτη ειχε και μηχανημα και μετριοταν 3-5 φορες την ημερα γιατι αν εβλεπε και δεν επεφταν οι τιμες επρεπε να αρχισει και ενεσεις. :? ελπιζω να μην εχεις κατι τετοιο γιατι απο οτι μου ελεγε ηταν πολυ δυσκολα τα πραγματα.... :cry: βεβαια γεννησε κανονικα ,χωρις καισαρικη και τωρα δεν εχει διαβητη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! Για να δούμε θα τη γλυτώσω;

O γιατρός περιμένει να δει την καμπύλη ζαχάρου την άλλη βδομάδα και θα μου πει. Θα τον ρωτήσω και για τη μακροσωμία τότε.

Φρίκη το διαιτολόγιο!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΧ DORA το ιδιο προβλημα ειχα και εγω δεν ειχα διαβητη αλλα ειχα αυξημενο ζαχαρο με αποτελεσμα να κανω διαιτα μια και το μωρο ειχε μαγαλωσει πιο πολυ φαντασου οτι γεννησα στον 8 και ηταν 3100 μετα την γεννα ολα καλα

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώρα το διαιτολόγιο φρίκη- ξεφρίκη είναι τέλεια εναλλακτική αν έτσι γλιτώσεις τις ενέσεις ινσουλίνης.... Εξάλλου θα είναι μόνο για λίγο καιρό. Εγώ π.χ. πέρασα όλη την εγκυμοσύνη βοσκώντας και να τρυπιέμαι 4 φορές τη μέρα μη τυχόν και ανέβει και πάει για διαβήτη (και μιλάς σε τρομερά φοβιτσιάρα μαμά και με τρομερή βελονοφοβία) αλλά τη στιγμή που είδα το μωρό μου ξέχασα τα πάντα... Α!!!! και μακριά απο τον διαβητολόγο του Ιασώ!!! Δίνει ινσουλίνες για πλάκα!!!!!

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου ανακαλύψαμε ότι είχα ζάχαρο από τη μακροσωμία του εμβρύου στον υπέρηχο 7 μηνών. Οι πρώτες εξετάσεις του ζαχάρου ήταν καλές , απλώς οι ολοκληρωμένη καμπύλη ζαχάρου, με τα 100 γρ γλυκόζης (αυτής της αηδίας :evil: ) έδειξαν ότι από την 2η ώρα και μετά ήταν ψηλά το ζαχαρό μου. Πήγα σε διαβητολόγο και ακολούθησα διατροφή αυστηρή, όπως αναφέρεται παραπάνω. Στην αρχή ζορίστηκα, αλλά μετά ούτε πεινούσα, μπήκα σε μια σειρά, μου πέρασε η δυσκοιλιότητα, δεν πήρα καθόλου βάρος από κει και μετά και γέννησα ένα φυσιολογικότατο αγοράκι, με καισαρική λόγω άλλων προβλημάτων που δεν είναι της παρούσης και μάλιστα την ώρα την γέννας είχα υπογλυκαιμία και μου χορηγήσανε γλυκόζη με τον ορό...(να μη μου δίναν καμιά πάστα... :lol: ) Τέλος καλό όλα καλά...Τώρα αν θα΄χω ζάχαρο σε 10 χρόνια, κάνε υπομονή και θα σου πω :lol::lol::lol: Ούτως ή άλλως έχω κληρονομικότητα οπότε δε θα μου κάνει έκπληξη!Μην αγχώνεσαι!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι 4150 λεπτος και ψηλος, κουκλος ειναι!!! ειχα βαλει 9 κιλα μεχρι τον 7ο και αφου ανακαλυψα οτι εχω διαβητη κυησης εκανα διαιτα. πηγα και σε διαβητολογο ο οποιος μου ειχε προτεινει να κανω ενεσεις, αλλα ο γυναικολος μου ουτε να το ακουσει... εκανα λοιπον συγκεκριμενη διατροφη. Κομμενα τα γλυκα. Αν θες να φας λιγο ομως, να το κανεις παντα μετα το φαγητο, οπου εχει ανεβει λιγο ο δεικτης σου. (εγω ετρωγα που και που παγωτακι, λογω καλοκαιριου!!) μετριομουν 3 φορες την ημερα, 3 μερες την εβδομαδα. Κομμενα τα ζυμαρικα, ρυζια, ψωμι, υδατανθρακες γενικα, καροτα μαγειρεμενα, χυμοι, καποια φρουτα (αν και εγω δεν τα εκοψα τα φρουτα). Ανεβαζουν στα υψη το ζαχαρο. Να τρως κρεας, λαχανικα, υγιεινα πραγματα δηλαδη, που ουτως η αλλως πρεπει να τρωμε στην εγκυμοσυνη. Να τρως πολλα γευματα κια οχι 2 φορες την ημερα. Εμενα καλο μου εκανε τελικα, γιατι μεχρι που γεννησα εβαλα 12 κιλα συνολο, τα οποια εχασα αμεσως. Και θελει και πολυ περπατημα μετα το φαγητο. ΠΕφτει πολυ ο δεικτης.!! ελπιζω να βοηθησα.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Το σπαστικό ήταν ότι μετά από τόση δίαιτα και τόση πείνα, τη μέρα που γέννησα μου τσεκάρανε πριν το σάκχαρο για τη καισαρική, και είχα πολύ χαμηλό και μου βάλανε στον ορό γλυκόζη. Δεν μου δίνανε καμιά πάστα ποντικάκι που τις είχα πεθυμήσει...!!! :lol::lol:

 

Επίσης δεν θα μπορούσανε να μας δίνουν γλυκάκια για τη καμπύλη, αλλά μας δίνουν αυτή την αηδία? Τη μέρα που έκανα τη καμπύλη ήμουν όλη μέρα χάλια! Μέχρι και πατατάκια έφαγα μετά να μου φύγει η γεύση και μετά είχα ταχυκαρδία από το πολύ αλάτι...! :lol::lol::lol:

 

Την ψυχραιμία να κάνω χιούμορ βέβαια την απέκτησα μετά που γέννησα, γιατί και γω είχα πολύ φοβηθεί...χωρίς λόγω βέβαια. Γενικά νομίζω πως στις εγκυμοσύνες δεν έχουμε ψυχραιμία για καπόια απλά πράγματα. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι το σημαντικό είναι να εντοπίσεις το πρόβλημα στις εγκυμοσύνες. Όταν εντοπιστεί δεν χρειάζεται άγχος παρά μόνο η ενδεδειγμένη θεραπεία!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, ειμαι στον 5ο μηνα της εγκυμοσύνης μου και δε μπορω να βρω ακρη αν εχω ζαχαρο ή οχι. Γενικά, οταν λέτε οτι εχετε ζάχαρο τι τιμές εννοείτε? Απαντήστε μου αν μπορείτε μηπως και μου λυθεί η απορία. Γιατί χωρις να παρω ινσουλίνη ( που μου ειχαν προτινει ) πρωι εχω απο 85 εως 105 και μετα το φαγητο απο 115 και κατω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, ειμαι στον 5ο μηνα της εγκυμοσύνης μου και δε μπορω να βρω ακρη αν εχω ζαχαρο ή οχι. Γενικά, οταν λέτε οτι εχετε ζάχαρο τι τιμές εννοείτε? Απαντήστε μου αν μπορείτε μηπως και μου λυθεί η απορία. Γιατί χωρις να παρω ινσουλίνη ( που μου ειχαν προτινει ) πρωι εχω απο 85 εως 105 και μετα το φαγητο απο 115 και κατω....

 

οι τιμες σου ειναι φυσιολογικες!

ποιος σου ειπε οτι εχεις σακχαρο?εκανες καμπυλη σακχαρου?

ετσι λεγεται η εξεταση,υπαρχει η μικρη και η μεγαλη καμπυλη.

Link to comment
Share on other sites

Το 115 είναι πόση ώρα μετά το φαγητό? Νομίζω ότι πρωινό ζαχαρό πρέπει να'ναι μέχρι 1 (μπορεί και παραπάνω) και μια ώρα μετά το φαγητό μέχρι 140 και 2 ώρες μετά μέχρι 120. Εγώ που κοίταζα μόνο το πρωινό ζάχαρο στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα μόλις 70 και με τις μικρές καμπύλες φυσιολογικές το πρόβλημα το είδα στον υπέρηχο Γ επιπέδου. Μετά έκανα τη καμπύλη ζαχάρου την ολόκληρη και εκεί οι τιμές στην 2η και την τρίτη ώρα ήταν ανεβασμένες. Με δίαιτα οι τιμές μου σπάνια ανεβήκανε πάνω από το 120 και πήγαν όλα καλά. Εσένα για να σου είπαν για ινσουλίνη κάτι θα είδανε ...υποθέτω. Από ποια εξέταση έκρινε ο ενδοκρινολόγος ότι χρειάζεσαι θεραπεία?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι στον 5ο μηνα της εγκυμοσύνης μου και δε μπορω να βρω ακρη αν εχω ζαχαρο ή οχι. Γενικά, οταν λέτε οτι εχετε ζάχαρο τι τιμές εννοείτε? Απαντήστε μου αν μπορείτε μηπως και μου λυθεί η απορία. Γιατί χωρις να παρω ινσουλίνη ( που μου ειχαν προτινει ) πρωι εχω απο 85 εως 105 και μετα το φαγητο απο 115 και κατω....

 

Σε αυτά τα θέματα το καλύτερο είναι να ρωτάς γιατρό. Και εγώ έχω κάνει διαβήτη εγκυμοσύνης, μετριέμαι 4 φορές την ημέρα και ακολουθώ θεραπεία αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είμαι σε θέση να σου πω αν έχεις ζάχαρο και τι πρέπει να κάνεις. Για τέτοια θέματα υπάρχουν οι ειδικοί.

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο! Και συγγνώμη αν φάνηκε ότι θέλω να σε συμβουλέψω και να αντικαταστήσω το γιατρό σου! Πάνω απ'όλα ότι κρίνει ο γιατρός σου...αλλά να έχεις εμπιστοσύνη σε αυτόν αλλιώς βρες γιατρό που να εμπιστεύεσαι απόλυτα!!Είναι πολύ σημαντικό!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...