Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καλεσμα νονου?


μαριαννα

Recommended Posts

κοριτσια καλημερα!θελω και παλι την πολιτιμη βοηθεια σας!το νονο πως τον καλουμε στην βαφτιση?αλλοι μου λενε πως απλα δινεις μπομπονιερα και προσκλητηριο εμεις αυτο δεν μπορουμε να το κανουμε γιατι ο νονος εχουν εθιμο τις μπομπονιερς να τις παιρνουν αυτοι και αλλοι μου λενε πως παιρνεις ενα δωρακι βαζεις διαφορα μεσα και το πας,τωρα με τα διαφορα τι εννοουσαν δεν καταλαβα αλλα δεν μου ειπαν και κατι συγκεκριμενο οταν ρωτησα.για πειτε καμια ιδεα.ευχαριστω πολυ,να χαιρομαστε ολες τα ζουζουνια μας! :D

eNortjK1UrIwN7EwUrIGXDAS5QKp30.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ ξέρω κάποια τυπική διαδικασία!

Ειδικά αν έχεις καλές και φιλικές σχέσεις και δεν είναι τυπικό το πράγμα...

τον καλέσεις δεν τον καλέσεις κάπως... στη βάφτιση θα έρθει!!

Εκτός αν παίζει κάτι σε εθιμοτυπικό όπότε ΟΚ!!

 

Εμείς ειδικά δεν είχαμε τέτοιο θέμα γιατί νονά ήταν η αδερφή μου!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ειδικός τρόπος να καλέσεις τον Νονό στην βάπτιση που θα βαπτίσει? :shock:

 

τι να καλέσεις δλδ? αφού η βάπτιση είναι και δικό του θέμα

δεν καταλαβαίνω πραγματικά....

μου κάνει κάτι σαν να καλέσω τον άντρα μου στο γάμο μας :lol:

 

 

τες πα, δεν γνωρίζω...

εγώ θα δώσω το προσλητήριο στη Νονά μας για ενθύμιο βασικά γιατί δεν νομίζω ότι περιμένει την ειδική πρόσκληση για να έρθει στην βάπτιση που ΑΥΤΗ βαπτίζει :roll:

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει κάτι σαν να καλέσω τον άντρα μου στο γάμο μας :lol:
καλά ε; μιλάμε πως τρελένομαι για τις ατάκες σου!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω αυτο εχω σκοπο να κανω αλλα με εχει φαει η πεθερα μου πως στο βολο το εχουν ετσι και καλα,αλλα εγω δεν το εχω ξανα ακουσει.το προσκλητηριο θα τους το δωσω και εγω για ενθυμιο και ελεγα να κανω και ενα βιβλιαρακι με φωτο της μικρης μαζι τους συν ενα dvd που εχω ετοιμασει και το ονομασα μια μερα με τον νονο και την νονα μου!πως σας φαινεται?

eNortjK1UrIwN7EwUrIGXDAS5QKp30.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια στην νονά είχα δώσει μόνο προσκλητήριο και φυσικά το δώρο της που είναι άσχετο..απλά το προσκλητήριο της το έδωσα απο κοντά που είναι και πιο επισιμο ενώ στους αλλους το έστειλα ταχυδρομικώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επί τη ευκαιρία και κάτι που θυμήθηκα ας το αναφέρω...

θα ρωτήσω τη νονά, αν θέλει να της δώσω προσκλητήρια να τα δώσει σε πολύ δικούς της ανθρώπους

μπορεί δλδ να θέλει να καλέσει τον αδερφό της με την οικογένεια του, ή τη μητέρα της, ή κάποιον άλλον δικό της για να την καμαρώσουν να γίνεται νονά :wink:

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι λεει η μαριανα. Οταν λεμε "καλουμε τον κουμπαρο" πηγαινουμε μια επισκεψη με γλυκα, λουλουδια ή κάποιο δωράκι (όχι το 'δωρο κουμπαρου") και κατα καποιο τροπο επιβεβαιωνουμε-σφραγιζουμε την κομπαρια.

Ολα αυτα βεβαια με βαση τα εθιμα. Τίποτα δεν ειναι υποχρωτικό. Αν μαλιστα ο νονος είναι ασχετος με αυτα ειναι μαλον περιτό

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι λεει η μαριανα. Οταν λεμε "καλουμε τον κουμπαρο" πηγαινουμε μια επισκεψη με γλυκα, λουλουδια ή κάποιο δωράκι (όχι το 'δωρο κουμπαρου") και κατα καποιο τροπο επιβεβαιωνουμε-σφραγιζουμε την κομπαρια.

Ολα αυτα βεβαια με βαση τα εθιμα. Τίποτα δεν ειναι υποχρωτικό. Αν μαλιστα ο νονος είναι ασχετος με αυτα ειναι μαλον περιτό

 

Εγω σε ολους οσους παω η ιδια το καλεσμα θα παρω και κατι να μην παω με αδεια χερια...σαν επισκεψη.. :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Το να πάω προσωπικά μαζί με τον άντρα μου το προσκλητήριο στο σπίτι του Νονού, το καταλαβαίνω.... (εννοείτε, όχι με άδεια χέρια)

Το να του δώσω και ορισμένα προσκλητήρια, για να καλέσει και μερικούς δικούς του ανθρώπους, επίσης το καταλαβαίνω...

Αλλά αυτό το κατι τις που λέτε.... δεν το καταλαβαίνω!

Κάθε τόπος με τα έθιμά του! :wink:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω στον γαμο της το ειχα παει μεσα σε ενα κουτι απο ζαχαροπλαστειο που το ειχα στολισει με καραμελες και διαφορα "χαζουδακια" οποτε λογικα και στη βαφτιση θα κανω κατι παρομοιο..Μπορεις να πας και σε ενα ανθοπωλειο και να κανεις κατι αναλογο... Εγω αυτο σκεφτομαι ... :D

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει ειδικός τρόπος να καλέσεις τον Νονό στην βάπτιση που θα βαπτίσει? :shock:

 

τι να καλέσεις δλδ? αφού η βάπτιση είναι και δικό του θέμα

δεν καταλαβαίνω πραγματικά....

μου κάνει κάτι σαν να καλέσω τον άντρα μου στο γάμο μας :lol:

 

 

τες πα, δεν γνωρίζω...

εγώ θα δώσω το προσλητήριο στη Νονά μας για ενθύμιο βασικά γιατί δεν νομίζω ότι περιμένει την ειδική πρόσκληση για να έρθει στην βάπτιση που ΑΥΤΗ βαπτίζει :roll:

΄Πολύ σωστή η σκέψη σου Μαμά του Ωριωνα.Γέλασα πολύ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ελα μου ντέ λές να μην το θυμάται αλλά μάλλον μιλάμε για διάφορες περιοχές της Ελλάδος με διάφορα διαδικάστικά.

Εισαι μές στο μυαλό μου.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...