Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σιδηρος και ασβεστιο στην16 εβδομαδα


Recommended Posts

Κοριτσια εγω δεν παιρνω τιποτα!

Ειμαι 16 εβδ τωρα και οταν τον ρωτησα ποτε θα ξεκινησω συμπληρωματα ητανε πολυ αρνητικος.Μου ειπε οτι δε τα χρειαζομαι ακομη τουλάχιστον.

Τι να πω,κάθε γιατρός και μια γνώμη!

 

 

μπορει οι εξετάσεις σου να είναι πολύ καλές και να μη χρειάζεται να πάρεις κάτι.οπότε να χαίρεσαι γι'αυτο!!δε ξέρεις τί μπελάς είναι να πρέπει να πάρεις όλα αυτα τα χάπια..:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια εγω παιρνω ενα μπουκαλακι σιδηρο, ενα αναβραζον ασβεστιο και ενα χαπακι φολικο. ειναι λιγα? μαγνησιο γιατι παιρνετε εσεις????

 

 

περίπου κ εγώ τα ίδια παιρνω... μαγνήσιο δίνει ο γιατρός για τις συσπάσεις.έμένα μου το έδωσε πριν λίγες εβδομάδες επειδή είχα λίγες συσπάσεις κ λίγες κράμπες!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω 3 μαγνησια την ημερα, αλλα ειμαι μετα απο περιδεση τραχηλου μητρας, οποτε προληπτικα για να μην εχω συσπασεις... και 1 φολικο, 1 σιδηρο και 1 ασβεστιο... :-)

Link to comment
Share on other sites

περίπου κ εγώ τα ίδια παιρνω... μαγνήσιο δίνει ο γιατρός για τις συσπάσεις.έμένα μου το έδωσε πριν λίγες εβδομάδες επειδή είχα λίγες συσπάσεις κ λίγες κράμπες!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

 

τι ακριβως νοιωθεις δηλαδη στις συσπασεις και κραμπες στην εγκυμοσυνη? εννοεις να κουνιεται υπερβολικα το μωρο? ή κατι στα γεννητικα οργανα? συγνωμη που δε ξερω αλλα δεν εχω τετοια ακομα, αλλα με ενδιαφερει να ενημερωθω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα με το που μάθαμε για την εγκυμοσύνη με άρχισε με 6 μαγνησια τη μέρα, έναν σίδηρο και φυσικό οξύ!!! Τώρα έχω παει στους 3 σιδηρους λόγω χαμηλού αιματοκρίτη, 4 μαγνησια και ένα ασβέστιο! Δεν ξέρω μήπως μου άρχισε τόσα μαγνησια λόγω έξωσωματικής μιας και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Πολλά χάπια βρε παιδι μου! Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν οι αναγούλες μου που πλέον έρχονται μόνο το απόγευμα οφείλονται στα χάπια κι όχι στις ορμονες!!!

Νομίζω ότι απλά μερικοί γυναικολογοι είναι πολυ ψειρες κι άλλοι όχι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Lydias, κι εγώ από εξωσωματική, πήρα prepar μόνο για 7 ημέρες μετά από την περίδεση. Έπαιρνα κι εγώ 3 φορές σίδηρο και μία φυλικό οξύ. Ο αιματοκρίτης έφτασε 28 και με έστειλε ο γιατρός σε αιματολόγο. Μου είπε λοιπόν ότι ο υπερβολικός σίδηρος μπλοκάρει τον οργανισμό. Μου είπε να παίρνω ένα σίδηρο και δύο φυλικό οξύ. Σε 2 εβδομάδες πάλι εξετάσεις να δούμε τί καταφέραμε. Και επίσης, κόκκινο κρέας όσο πιο πολύ μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, σίδηρο και ασβέστιο σε ποια βδομάδα ξεκινήσατε?

Εγώ είμαι στην 13η και ξεκίνησα σήμερα 1 μπουκαλάκι legofer σίδηρο νηστική και 1 μασώμενο δισκίο calcioral ασβέστιο μετά το φαγητό (τώρα τι εννοεί φαγητό, θα σας γελάσω, γιατί εγώ στην 3η μπουκιά χορταίνω).

Μου είπε να παίρνω από 2, γιατί έχω δίδυμα.

Ωστόσο και με τη μονή δόση, το στομάχι μου άρχισε να τα παίζει.

Αναρρωτιέμαι μήπως βιάστηκε να με αρχίσει καθώς ακόμη δεν με έχουν αφήσει οι ναυτίες και η ... βρώμα και δυσωδία... κάθε φαγώσιμου και μη...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ cristy από τι θυμάμαι μου είχε δώσει σίδηρο και ασβέστιο σε αυτή την εβδομάδα που αναφέρεις. Με το σίδηρο με έπιανε το στομάχι μου και τελικά μου έδωσε έναν άλλον που ήταν ναι μεν λιγότερο απορροφητικός αλλά δεν με πόναγε το στομάχι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα και το legofer και το calioral μου ενοχλούσαν πολυ το στομάχι. Τελικά παίρνω για ασβέστιο μισό mega calcium που δε με ενοχλεί καθόλου και για σίδηρο (αφου δοκίμασα και το hemafer που το έκανα εμετο όποτε το έπαιρνα) κατέληξαν στο ferrosanol duodenal (που το παιρνεις με γεματο στομαχι σε αντιθεση με αλλους σιδηρους) και δε με ενοχλεί καθόλου ούτε στο στομάχι, ούτε με δυσκοιλιοτητες κλπ.

Με λίγα λόγια πες του ότι σε ενοχλούν τα χάπια και ψάξτα μέχρι να βρεις το σωστο, υπομονή και αντοχή θέλει αλλά βρίσκεται :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκίνησα ferrosanol (σίδηρο) πρωί βράδυ απο τότε που έκανα τις πρώτες εξετασεις περίπου 6η-7η εβδομάδα κι αυτο γιατι ειχα αιματοκριτη 33. Τώρα που κλεινω την 13η ξεκίνησα ασβέστιο στις 5-6 το απόγευμα χωρίς τίποτα γαλακτοκομικο μαζί του. Και κάθε πρωί ένα χάπι φυλλικου οξεος folidex μέχρι να γεννησω θα το παίρνω! Για το μαγνήσιο ξέρω ότι το δίνουν όταν έχεις πόνους ή συσπασεις.

u0m1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και με το καλό τα μωρακια σας!

Ειναι η πρώτη μου δημοσίευση και ελπίζω να φτασει σε εσας!!!

είμαι στην 18η εβδομάδα και παίρνω σίδηρο συνεχεια αφου έχω σιδηροπενική αναιμία, μαγνήσιο έχω ξεκινησει εδώ και 2 εβδομάδες αλλά ασβέστιο ακόμα! Μου ειπέ ο γιατρός μου μετά τον 5ο μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Με τον σίδηρο τελικά είμαι οκ. Χτες πήρα ήδη διπλή δόση.

Το ασβέστιο μου προκαλεί μια ελαφριά ταραχή, λέω να περιμένω λίγο ακόμη προτού διπλασιάσω τη δόση.

Φυλλικό οξύ έπαιρνα πριν μείνω έγκυος.

Επίσης στο πρώτο τρίμηνο έπαιρνα το συμπλήρωμα pharmaton matruelle που έχει φυλλικό οξύ κ Ω3.

Τώρα το καταργώ αυτό και το ξαναγυρίζω σε filicine και επιπλέον το πολυβιταμινούχο Lambert's New Start.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο οταν μπηκα στον τριτο τα ξεκινησα!!

legofer σιδηρο αμπουλα και felicine φυλικο οξυ!!

καθε μηνα θα κανω αιματολογικες εξετασεις κ αναλογα θα πηγαινουν κ οι δοσεις μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απο οταν μπηκα στον τριτο τα ξεκινησα!!

legofer σιδηρο αμπουλα και felicine φυλικο οξυ!!

καθε μηνα θα κανω αιματολογικες εξετασεις κ αναλογα θα πηγαινουν κ οι δοσεις μου!!

 

Μετα την αυχενικη μου εγραψε σιδηρο legofer, ασβεστιο και μαγνησιο σε αμπουλα. Σαλοσπιρ και φυλλικο επαιρνα κι απο πριν. Α, και μου εκοψε τα utrogestan. Και ρε κοριτσια, δεν με εστειλε ξανα για εξετασεις αιματος περα απο τον προγεννητικο που ειχα κανει στην 8η εβδομαδα.

ExxSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σίδηρο και ασβέστιο σε ποια βδομάδα ξεκινήσατε?

Εγώ είμαι στην 13η και ξεκίνησα σήμερα 1 μπουκαλάκι legofer σίδηρο νηστική και 1 μασώμενο δισκίο calcioral ασβέστιο μετά το φαγητό (τώρα τι εννοεί φαγητό, θα σας γελάσω, γιατί εγώ στην 3η μπουκιά χορταίνω).

Μου είπε να παίρνω από 2, γιατί έχω δίδυμα.

Ωστόσο και με τη μονή δόση, το στομάχι μου άρχισε να τα παίζει.

Αναρρωτιέμαι μήπως βιάστηκε να με αρχίσει καθώς ακόμη δεν με έχουν αφήσει οι ναυτίες και η ... βρώμα και δυσωδία... κάθε φαγώσιμου και μη...

 

Aνέφερε στον γιατρό σου ότι σε πειράζει... εγώ τα έπερνα απο την ώρα που έμεινα έγκυος λόγω αναιμίας... ο γιατρός ξέρει τι πρέπει να πάρεις και πότε και αν σε πειράζει η ποσότητα που παίρνεις πρέπει να του το πεις... άντε καλό κουράγιο και με το καλό να έρθουν τα διδυμάκια σου

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αυχενικη μου εγραψε σιδηρο legofer, ασβεστιο και μαγνησιο σε αμπουλα. Σαλοσπιρ και φυλλικο επαιρνα κι απο πριν. Α, και μου εκοψε τα utrogestan. Και ρε κοριτσια, δεν με εστειλε ξανα για εξετασεις αιματος περα απο τον προγεννητικο που ειχα κανει στην 8η εβδομαδα.

θα σε ξαναστειλει για γενικη αιματος και ουων στον επομενο υπερηχο κι εμενα στην αυχενικη μονο ΡΡΑΡ-Α και χοριακη με εστειλε

 

σου στελνω και πμ

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aνέφερε στον γιατρό σου ότι σε πειράζει... εγώ τα έπερνα απο την ώρα που έμεινα έγκυος λόγω αναιμίας... ο γιατρός ξέρει τι πρέπει να πάρεις και πότε και αν σε πειράζει η ποσότητα που παίρνεις πρέπει να του το πεις... άντε καλό κουράγιο και με το καλό να έρθουν τα διδυμάκια σου

 

Άσε την έχω πατήσει.

Και ο γιατρός της Αθήνας και της Κρήτης (είμαι Κρήτη για καλοκαίρι γιατί από εδώ κατάγομαι) μου λένε: αμ, δίδυμα είναι αυτά, τι περίμενες...

Στον επόμενο τόνο που θα τους έρθει καμιά μπουνιά στο μάτι με τα νεύρα που κουβαλάω θα δούμε τι θα μου πούνε...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Πριν μια εβδομαδα ξεκίνησα να παίρνω σιδηρο κ ασβέστιο. Σίδηρο παίρνω το feofol ,2 την μερα, πρωί-βράδυ με 1 ποτηρι χυμό. Σταμάτησα το φολλικό, γιατί το περιεχει στο σιδηρο. Ασβέστιο καθε μεσημερι μετά το φαγητό. στην αρχή το έπαιρνα πριν αλλά δεν μπορούσα να φάω μετά κ ετσι αφου δεν υπάρχει πρόβλημα το παίρνω μετα το φαγητό.

eP77p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια μελλουσα μανουλα τι πρεπει ν προσεχουμε οταν παιρνουμε μαγνησιο.ο γιατρος μου μου ειπε 3 ωρες πριν και τρεις μετα να μην τρωω γαλακτομικα.απλα επειδη ειμαι πολυ αγχωδης λεω αν ξερει καμια σας και τπτ αλλο που δεν πρεπει.ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω παιρνω το πρωι με αδειο στομαχι σιδηρο μετα το filicine και το απογευμα ασβεστιο που εχει γευση εσπεριδοειδων και ειναι μασωμενο...:Pεχει ωραια γευση...μου ειπε οτι αργοτερα θα μου γραψει και μαγνησιο αλλα δεν εχω πονακια ή κατι και οι εξετασεις μου ειναι παντα καλες...θα τη ρωτησω γι'αυτο..

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια μελλουσα μανουλα τι πρεπει ν προσεχουμε οταν παιρνουμε μαγνησιο.ο γιατρος μου μου ειπε 3 ωρες πριν και τρεις μετα να μην τρωω γαλακτομικα.απλα επειδη ειμαι πολυ αγχωδης λεω αν ξερει καμια σας και τπτ αλλο που δεν πρεπει.ευχαριστω!!

 

Ο,τι σου ειπε ο γιατρος σου...και εγω αυτο ξερω...μακρια απο γαλακτοκομικα ή και συμπληρωμα ασβεστιου...

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αφού πάρω σίδηρο μετά από πόση ώρα να πιω γαλα; μισή ώρα; μια ώρα ή δύο ώρες;

Έκανα αμάν! Για να βάλω στη ζωή μου έστω ένα ποτήρι γάλα (δεν είμαι υπερβολική σε αυτό που λέω). Τώρα κάθε πρωί πριν τη δουλειά πίνω ένα ποτήρι γάλα. Αλλά είδα ότι δεν μπορώ μαζί με τον σίδηρο. Αν περάσει ομως μισή ωρα;

Link to comment
Share on other sites

Αφού πάρω σίδηρο μετά από πόση ώρα να πιω γαλα; μισή ώρα; μια ώρα ή δύο ώρες;

Έκανα αμάν! Για να βάλω στη ζωή μου έστω ένα ποτήρι γάλα (δεν είμαι υπερβολική σε αυτό που λέω). Τώρα κάθε πρωί πριν τη δουλειά πίνω ένα ποτήρι γάλα. Αλλά είδα ότι δεν μπορώ μαζί με τον σίδηρο. Αν περάσει ομως μισή ωρα;

Καλησπέρα κοπέλα μου τον σίδηρο τον περνεις μετα απο τρεις ώρες αφού πιεις γάλα και αφού τον πάρεις κανεις άλλες τρεις ώρες για να φας οτιδήποτε γαλακτοκομικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...