Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδελφός βαφτίζει αδελφό???


Recommended Posts

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα που ασχολείται περισσότερο με τα ....θρησκευτικά, αν ένας αδελφός μπορεί να βαφτίσει τον αδελφό του????

Μία φίλη μου, έχει δεύτερο παιδάκι και δεν θέλει να κάνει άλλη κουμπαριά και θα προτιμούσε να το βαφτίσει κάποιος από την οικογένεια με ιδιαίτερη προτίμηση στο μεγάλο της γιο. Εγώ δεν είμαι σίγουρη αν γίνεται, αλλά είπαμε θα το ψάξουμε.

Τι λέτε?? Υπάρχει κώλυμα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω έναν φίλο που βάφτισε τον κατά έντεκα χρόνια μικρότερο αδερφό του. Πάνε όμως πάνω από 20 χρόνια από τότε. Ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσετε μερικούς ιερείς, να δείτε τι θα σας πουν.

Link to comment
Share on other sites

γινεται σε συννενοηση με τον παπα και αναλογα την ηλικια του νονου....Αλλα αν ο μεγαλος αδερφος δεν είναι ενηλικας το θεωρω λιγο σαν να 'δεσμευω ' το μεγαλο μου παιδι....

Link to comment
Share on other sites

γινεται σε συννενοηση με τον παπα και αναλογα την ηλικια του νονου....Αλλα αν ο μεγαλος αδερφος δεν είναι ενηλικας το θεωρω λιγο σαν να 'δεσμευω ' το μεγαλο μου παιδι....

 

 

O γιος της φίλης μου είναι στο γυμνάσιο. Τι εννοείς "δεσμεύω" το μεγάλο παιδί? Κανείς νονός δεν είναι δεσμευμένος. Εγώ θεωρώ ότι καλά κάνει και το σκέφτεται (απλώς δεν ξέρω αν επιτρέπεται ) καθώς τα δύο παιδιά θα είναι πολύ δεμένα μεταξύ τους, περισσότερο από ένα αδελφικό δεσμό. Σε κάθε περίπτωση βέβαια δεν θα κουμαντάρει ο μεγάλος το μικρό περισσότερο από ό,τι θα το έκανε αν δεν τον είχε βαφτίσει. Απλά φαντάζομαι θα νιώθει πιο δεμένος μαζί του στην υπόλοιπη ζωή, χωρίς να σημαίνει πρακτικά κάτι περισσότερο αυτό. Ετσι το βλέπει και η κολλητή μου (η μαμά των παιδιών) και νομίζω έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

γενικα πιστευω ότι τα ανηλικα εκπληρωνουν την επιθυμια των γονιων τους και δεν είναι καθαρα επιλογή τους η βαφτιση....μπορει να συμφωνουν αλλα δεν μπορει να δεχομαστε ότι ξερουν ακριβως τι σημαινει νονος και νονα ;) Το λεω γιατι και εγω ειχα γινει 14 χρ νονα, το ηθελα και μου αρεσε αλλα δεν υπηρξα καλη νονα, ετσι όπως θεωρω τωρα πια πως είναι ο 'καλος ' νονος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικα πιστευω ότι τα ανηλικα εκπληρωνουν την επιθυμια των γονιων τους και δεν είναι καθαρα επιλογή τους η βαφτιση....μπορει να συμφωνουν αλλα δεν μπορει να δεχομαστε ότι ξερουν ακριβως τι σημαινει νονος και νονα ;) Το λεω γιατι και εγω ειχα γινει 14 χρ νονα, το ηθελα και μου αρεσε αλλα δεν υπηρξα καλη νονα, ετσι όπως θεωρω τωρα πια πως είναι ο 'καλος ' νονος.

 

Eντάξει, καταλαβαίνω τι λες, αλλά στην προκειμένη θα είναι στην ίδια οικογένεια. Δεν έχει να κάνει με καλό νονό..... Τα δώρα θα αγοράζονται από την ίδια τσέπη.... δεν θα τίθεται θέμα ....ήρθε... δεν ήρθε.... μου φερε αυτό ....μου φερε το άλλο..... κλπ. ούτε θέματα παρεξηγήσεων! Μεγαλώνοντας απλά θα συνεχίσουν να είναι δεμένα αδέλφια, αν βέβαια το θέλουν. Πάντως έχουν ένα λόγο επιπλέον σίγουρα. Θα ρωτήσουμε και την εκκλησία πάντως, αλλά αν τελικά επιτρέπεται, νομίζω ότι η σκέψη της είναι άψογη.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν όταν μεγαλώσουν,δεν είναι αγαπημένα αδέρφια,τι γινεται?Κι αν ο μεγάλος αδερφός νιώσει δεσμευμένος σε ένα ρόλο που του επέβαλλαν?Εγώ δεν συμφωνώ αλλά η γνώμη μου είναι υποκειμενική.Γιατί δεν το βαφτίζει ο παππούς ή η γιαγιά?

Link to comment
Share on other sites

Κι αν όταν μεγαλώσουν,δεν είναι αγαπημένα αδέρφια,τι γινεται?Κι αν ο μεγάλος αδερφός νιώσει δεσμευμένος σε ένα ρόλο που του επέβαλλαν?Εγώ δεν συμφωνώ αλλά η γνώμη μου είναι υποκειμενική.Γιατί δεν το βαφτίζει ο παππούς ή η γιαγιά?

 

Η πεθερά της προσφέρθηκε, αλλά γιατί να έχει το παιδί νονά μόνο για μία 10ετία μάξιμουμ????

Μα ακόμη κι αν δεν είναι τοσο αγαπημένα αδέλφια... τι θα αλλάξει??? Μήπως η σχέση νονού-βαφτισιμιού συνεχίζει επ'άπειρον??? Κόβεται σχεδόν τελείως μεγαλώνοντας το παιδί. Με τον αδελφό του δεν έχει περισσότερες πιθανότητες??

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν επιτρέπεται αλλά σαν ιδέα μου φαίνεται κάπως...γενικά θεωρώ ότι ο καθένας έχει τη θέση του στην οικογένεια, ο θείος είναι θείος, η γιαγιά είναι γιαγιά, ο αδερφός αδερφός...πως θα φωνάζει δηλαδή τον αδερφό του;νονό;;;;

Το πιο ακραίο που έχω ακούσει είναι να βαφτίζει το μωρό η γιαγιά και έπαθα σοκ, δηλαδή το παιδί αυτό θα έχει γιαγιά ή νονά; Το βρίσκω πολύ άδικο για ένα παιδί αυτό...

Ούτε καν ο αδερφός μου δε θα μου άρεσε να βαφτίσει το παιδί μου γιατί θέλω να τον έχει θείο.

Ο νονός μου όταν με βάφτισε ήταν 6 χρονών και εγώ φώναζα νονά τη μαμά του. δηλαδή εδώ θα φωνάζει και τη μαμά του νονά; Δε τα καταλαβαίνω αυτά τα πράγματα συγνώμη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ μαζί σου όμως νιώθω ότι ο μεγάλος αδερφός εγκλωβίζεται σε ένα ρόλο που δεν έχει διαλέξει.

 

 

Γιατί όμως "εγκλωβίζεται" ??? Δεν το καταλαβαίνω....

Αν βάφτιζε ένα ξένο παιδί, δεν θα ήταν το ίδιο?? Οπως είπε και η Λαίδα πιο πάνω? Μπορεί να ήταν κοντά ή μακριά από το βαφτιστήρι (αναλόγως τις σχέσεις των οικογενειών φαντάζομαι). Αρα με τη λογική αυτή δεν πρέπει ποτέ να βαφτίζει ανήλικο παιδί ως νονός??

Και μόνο λόγω της διαφοράς ηλικίας που έχουν τα δυο παιδιά μεταξύ τους, ο μεγάλος θα αισθάνεται πάντα πιστεύω υπεύθυνος απέναντι στο μικρό και θα τον βοηθάει πάντα όσο μπορεί. Ετσι λέμε με την κολλητή μου. Γιαυτό και αποφάσισε να κάνει παιδί παρά τη διαφορά ηλικίας, για να έχει το μεγάλο μία παρέα μελλοντικά, αλλά αναγκαστικά να έχει και μία έννοια, ένα στόχο, να βοηθήσει (όταν αυτός θα είναι ήδη φτασμένος) ένα πλάσμα να σταθεί κι αυτό στα πόδια του, που είναι όμως όχι ξένος, αλλά αδελφός του! Μήπως εξαρχής ήταν λάθος ο στόχος της κοπέλας?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν επιτρέπεται αλλά σαν ιδέα μου φαίνεται κάπως...γενικά θεωρώ ότι ο καθένας έχει τη θέση του στην οικογένεια, ο θείος είναι θείος, η γιαγιά είναι γιαγιά, ο αδερφός αδερφός...πως θα φωνάζει δηλαδή τον αδερφό του;νονό;;;;

Το πιο ακραίο που έχω ακούσει είναι να βαφτίζει το μωρό η γιαγιά και έπαθα σοκ, δηλαδή το παιδί αυτό θα έχει γιαγιά ή νονά; Το βρίσκω πολύ άδικο για ένα παιδί αυτό...

Ούτε καν ο αδερφός μου δε θα μου άρεσε να βαφτίσει το παιδί μου γιατί θέλω να τον έχει θείο.

Ο νονός μου όταν με βάφτισε ήταν 6 χρονών και εγώ φώναζα νονά τη μαμά του. δηλαδή εδώ θα φωνάζει και τη μαμά του νονά; Δε τα καταλαβαίνω αυτά τα πράγματα συγνώμη....

 

 

Στο συγγενικό μου περιβάλλον όοοολοι μας είμαστε βαφτισμένοι από συγγενείς. Το ίδιο βλέπω και σε φίλες μου. Εγώ το γιο μου τον έδωσα σε γνωστή/φίλη να τον βαφτίσει και .....βρεθήκαμε χωρίς νονά! λόγω φοβερής παρεξήγησης που προέκυψε. Αρα, χίλιες φορές να τον είχε βαφτίσει συγγενής κι εμένα το δικό μου, το σκυλομετάνοιωσα!

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, καταλαβαίνω τι λες, αλλά στην προκειμένη θα είναι στην ίδια οικογένεια. Δεν έχει να κάνει με καλό νονό..... Τα δώρα θα αγοράζονται από την ίδια τσέπη.... δεν θα τίθεται θέμα ....ήρθε... δεν ήρθε.... μου φερε αυτό ....μου φερε το άλλο..... κλπ. ούτε θέματα παρεξηγήσεων! Μεγαλώνοντας απλά θα συνεχίσουν να είναι δεμένα αδέλφια, αν βέβαια το θέλουν. Πάντως έχουν ένα λόγο επιπλέον σίγουρα. Θα ρωτήσουμε και την εκκλησία πάντως, αλλά αν τελικά επιτρέπεται, νομίζω ότι η σκέψη της είναι άψογη.

 

συγνώμη αλλά εγώ την σκέψη της την θεωρώ άτοπη και στεούμενη κάθε λογικής....Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως ο νονός /α θα πρέπει να είναι ορθόδοξος/η.. από εκεί και περα δεν ξέρω εάν η ηλικία παίζει ρόλο.. από την άλλη εγώ δεν θα ήθελα με τίποτε να με έχει βαπτίσει η αδελφή μου!! μην τα ισοπεδώνουμε όλα βρε παιδιά!!! θέλετε να μου πείτε ότι η μεγάλη μου αδελφή που παίζει να μου ρίχνει και 5-6 χρονια διαφορά ηλικίας θα είναι η πνευματική μου μητέρα!!! ποιος ήρθε? αυτή που παίζουμε σφαλιάρες??? νομίζω ότι έχει ξεφύγει λίγο το θέμα... ας συνειδητοποιήσει η φίλη σου τι σημαίνει πνευματική μητέρα / πνευματικός πατέρας (νονά - νονός) και μετά ας κάνει τις επιλογές της....

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά εγώ την σκέψη της την θεωρώ άτοπη και στεούμενη κάθε λογικής....Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως ο νονός /α θα πρέπει να είναι ορθόδοξος/η.. από εκεί και περα δεν ξέρω εάν η ηλικία παίζει ρόλο.. από την άλλη εγώ δεν θα ήθελα με τίποτε να με έχει βαπτίσει η αδελφή μου!! μην τα ισοπεδώνουμε όλα βρε παιδιά!!! θέλετε να μου πείτε ότι η μεγάλη μου αδελφή που παίζει να μου ρίχνει και 5-6 χρονια διαφορά ηλικίας θα είναι η πνευματική μου μητέρα!!! ποιος ήρθε? αυτή που παίζουμε σφαλιάρες??? νομίζω ότι έχει ξεφύγει λίγο το θέμα... ας συνειδητοποιήσει η φίλη σου τι σημαίνει πνευματική μητέρα / πνευματικός πατέρας (νονά - νονός) και μετά ας κάνει τις επιλογές της....

 

συμφωνώ απόλυτα!είπαμε ονονός να είναι κοντά στο παιδί αλλά όχι και τόσο κοντά πια...

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά εγώ την σκέψη της την θεωρώ άτοπη και στεούμενη κάθε λογικής....Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως ο νονός /α θα πρέπει να είναι ορθόδοξος/η.. από εκεί και περα δεν ξέρω εάν η ηλικία παίζει ρόλο.. από την άλλη εγώ δεν θα ήθελα με τίποτε να με έχει βαπτίσει η αδελφή μου!! μην τα ισοπεδώνουμε όλα βρε παιδιά!!! θέλετε να μου πείτε ότι η μεγάλη μου αδελφή που παίζει να μου ρίχνει και 5-6 χρονια διαφορά ηλικίας θα είναι η πνευματική μου μητέρα!!! ποιος ήρθε? αυτή που παίζουμε σφαλιάρες??? νομίζω ότι έχει ξεφύγει λίγο το θέμα... ας συνειδητοποιήσει η φίλη σου τι σημαίνει πνευματική μητέρα / πνευματικός πατέρας (νονά - νονός) και μετά ας κάνει τις επιλογές της....

 

 

Η κοπέλα ίσα ίσα είναι πολύ πιστή και ξέρει καλά τις υποχρεώσεις ενός νονού. Το μόνο που δεν είχε ως τώρα τύχει να πληροφορηθεί είναι αν μπορεί να κάνει βάφτιση με τόσο κοντινό πρόσωπο ως νονό, αλλά φαντάζομαι μέσα στην εβδομάδα θα πάει στην εκκλησία και θα το συζητήσει και θα ξέρει το Σ/Κ τα πάντα.

Γιατί να μην μπορεί να πάει στην εκκλησία ο αδελφός το αδελφάκι του? Επειδή μετά θα παίζουν μαζί ίσως play station??? Ισα ίσα που θα έχουν πολύ καλύτερη σχέση από τη στείρα και εθιμοτυπική επίσκεψη ενός ξένου νονού! που έρχεται 3 φορές το χρόνο και μετά όλοι κουτσομπολεύουν τι έφερε και τι δεν έφερε και πόσα ξόδεψε και αν είναι τσιγγούνης...... κλπ.

Δεν βρίσκω το άτοπο κάπου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ απόλυτα!είπαμε ονονός να είναι κοντά στο παιδί αλλά όχι και τόσο κοντά πια...

 

 

Γιατί καλέ....??? θα πιάσουν ψείρες???:P

Η αγάπη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά της προσφέρθηκε, αλλά γιατί να έχει το παιδί νονά μόνο για μία 10ετία μάξιμουμ???? ?

 

Συγνώμη γι'αυτο που θα πω,αλλα για μια 10ετια χρειάζονται τα παιδιά νονά,καθώς ο βασικός ρόλος της νονας -ου είναι να παίρνει δώρα στα παιδιά και τίποτα άλλο(δεν αναφέρομαι στη σημασία του ρόλου στα χαρτιά,αλλα στο τι συμβαίνει στην ουσία)..

 

Και στη συγκεκριμένη περίπτωση ούτε αυτό τον ρόλο δεν θα έχει ο νονός-αδερφός,(για πνευματική καθοδήγηση κτλ δεν το συζητάμε καν)οπότε γιατί;

 

Η καλή ή κακή σχέση των αδερφών στο μέλλον ή το δέσιμο δεν έχει ουδεμία σχέση με τη βάφτιση..

Link to comment
Share on other sites

:-P

Η κοπέλα ίσα ίσα είναι πολύ πιστή και ξέρει καλά τις υποχρεώσεις ενός νονού. Το μόνο που δεν είχε ως τώρα τύχει να πληροφορηθεί είναι αν μπορεί να κάνει βάφτιση με τόσο κοντινό πρόσωπο ως νονό, αλλά φαντάζομαι μέσα στην εβδομάδα θα πάει στην εκκλησία και θα το συζητήσει και θα ξέρει το Σ/Κ τα πάντα.

Γιατί να μην μπορεί να πάει στην εκκλησία ο αδελφός το αδελφάκι του? Επειδή μετά θα παίζουν μαζί ίσως play station??? Ισα ίσα που θα έχουν πολύ καλύτερη σχέση από τη στείρα και εθιμοτυπική ενός ξένου νονού! που έρχεται 3 φορές το χρόνο και μετά όλοι κουτσομπολεύουν τι έφερε και τι δεν έφερε και πόσα ξόδεψε και αν είναι τσιγγούνης...... κλπ.

Δεν βρίσκω το άτοπο κάπου!

 

είναι αδέλφια.. έχουν μοναδική σχέση ούτως ή άλλως!! δεν καταλαβαίνω γιατί ο μεγάλος θα πρέπει να αναλάβει και αυτόν τον ρόλο!! δεν ξέρω εάν έχεις αδέλφια αλλά εάν έχεις φέρε στην σκέψη τον/την αδελφό/η σου και δες την/τον ως νονα/ο.. μπορείς?? εγώ πάλι όχι.... ως νονό δεν επιλέγουμε κάποιον που απλώς αγαπάει πολύ το παιδί μας.. εάν ήταν έτσι τα βαπτίζαμε εμείς οι ίδιες! και για να μην μπούν ιδέες στην φίλη σου, όχι δεν επιτρέπεται οι μαμάδες να βαπτίζουν τα παιδιά τους :-P

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη γι'αυτο που θα πω,αλλα για μια 10ετια χρειάζονται τα παιδιά νονά,καθώς ο βασικός ρόλος της νονας -ου είναι να παίρνει δώρα στα παιδιά και τίποτα άλλο.

 

 

Φοβάμαι ότι με αυτό που λες κάποιοι θα σε .....κράξουν!:P:confused:

Link to comment
Share on other sites

:-P

 

είναι αδέλφια.. έχουν μοναδική σχέση ούτως ή άλλως!! δεν καταλαβαίνω γιατί ο μεγάλος θα πρέπει να αναλάβει και αυτόν τον ρόλο!! δεν ξέρω εάν έχεις αδέλφια αλλά εάν έχεις φέρε στην σκέψη τον/την αδελφό/η σου και δες την/τον ως νονα/ο.. μπορείς?? εγώ πάλι όχι.... ως νονό δεν επιλέγουμε κάποιον που απλώς αγαπάει πολύ το παιδί μας.. εάν ήταν έτσι τα βαπτίζαμε εμείς οι ίδιες! και για να μην μπούν ιδέες στην φίλη σου, όχι δεν επιτρέπεται οι μαμάδες να βαπτίζουν τα παιδιά τους :-P

 

 

Α...σοβαρά?? Γιατί κι αυτό το συζητήσαμε:-P Είτε αυτή η ίδια είτε ο άντρας της:-)

Link to comment
Share on other sites

Α...σοβαρά?? Γιατί κι αυτό το συζητήσαμε:-P Είτε αυτή η ίδια είτε ο άντρας της:-)

 

συγνώμη αλλά μάλλον δεν είναι και τόσο πιστή η φίλη σου τελικά :-P και το λέω γιατί προφανώς δεν έχει πάει σε βάπτιση... όταν η νονά παραδίδει το παιδί μυρωμένο στην μάνα τι θα κάνει η φίλη σου? θα κρατάει το παιδί στα χέρια ως νονά, μετά θα το πετάξει στον αέρα και θα πάει από την άλλη να το πιάσει ως μαμά??? :-P

Link to comment
Share on other sites

Ισα ίσα που θα έχουν πολύ καλύτερη σχέση από τη στείρα και εθιμοτυπική επίσκεψη ενός ξένου νονού! που έρχεται 3 φορές το χρόνο και μετά όλοι κουτσομπολεύουν τι έφερε και τι δεν έφερε και πόσα ξόδεψε και αν είναι τσιγγούνης...... κλπ.

 

Γιατί να με κραξουν;;;;

 

Κι εσύ η ίδια αυτό είπες και πιο χοντροκομμένα μάλιστα...

 

Μας αρέσει δεν μας αρέσει,αυτο συμβαίνει δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά μάλλον δεν είναι και τόσο πιστή η φίλη σου τελικά :-P και το λέω γιατί προφανώς δεν έχει πάει σε βάπτιση... όταν η νονά παραδίδει το παιδί μυρωμένο στην μάνα τι θα κάνει η φίλη σου? θα κρατάει το παιδί στα χέρια ως νονά, μετά θα το πετάξει στον αέρα και θα πάει από την άλλη να το πιάσει ως μαμά??? :-P

 

 

χαχαχαχα:-P:-P:-P Καλό.......

 

Πάνω στην αγωνία της μωρέ.... το είπαμε κι αυτό, δεν το υποστήριξε καμιά μας όμως, ξέρεις .... πάνω στην κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να με κραξουν;;;;

 

Κι εσύ η ίδια αυτό είπες και πιο χοντροκομμένα μάλιστα...

 

Μας αρέσει δεν μας αρέσει,αυτο συμβαίνει δυστυχώς..

 

 

Εγώ το πιστεύω αυτό κατεξοχήν. Απλά υπάρχουν πολλοί που κόπτονται για τον πνευματικό ρόλο του νονού....

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου όντως πολλοί κόπτονται για τον πνευματικό ρόλο του νονού(που στην ουσία είναι κι ο μοναδικός ρόλος που θα έπρεπε να έχει ο νονός,και γι'αυτο ακριβώς θα έπρεπε να ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ σε ανηλίκους να βαφτίσουν)

αλλά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να με κραξει, γιατί πολυ απλα έγραψα μια κοινή αλήθεια,εκτός κι αν ζουν σε αλλο πλανήτη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...