Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

Αυτό το συμπέρασμα από που βγαίνει; :confused: Έχει δημοσιευθεί κάπου;

 

Καλό είναι να μην παραπληροφορούμε με αυθαιρεσίες και προσωπικές απόψεις πάνω σε θέματα που έχουν μελετηθεί από την επιστημονική κοινότητα και έχουν βγει πολύ διαφορετικά αποτελέσματα.

 

Κίνδυνος υπάρχει πάντα ακόμα κι αν οι γονείς είναι 20 χρονών, απλά όσο αυξάνεται η ηλικια, αυξάνεται και ο κίνδυνος.

 

Το "δεν υπάρχει περίπτωση" (= κίνδυνος 0) δεν ισχύει σε καμμία ηλικία.

 

Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε γιατι εδώ ο κόσμος μπαινει για να ενημερωθεί για πολύ σοβαρά ζητήματα.

 

 

συμφωνω απολυτα Μπεμπουλα10 μαζι σου.δεν υπαρχει καποια ερευνα που να αποκλειει τιποτα.επιπλεον προσφατα ειχαμε στον κυκλο μας μια φιλη μας γυρω στα 24-25(τοσο περιπου και ο συντροφος της)που βγηκε η αυχενικη της υψηλη,εκανε ληψη τροφοβλαστη και τελικα το μωρακι της ειχε συνδρομο down.οποτε καλυτερα να ειμαστε λιγο προσεχτικοι οταν μιλαμε για αυτα τα λεπτα θεματα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα.

Κάναμε papp-a και αυχενική διαφάνεια. Ολα οι μετρήσεις της αυχενικής, ρινικό οστό κλπ είναι μια χαρά

Για τρισωμία 21 μας έδωσε 1:2600+

Η γυναικολόγος μας είπε να κάνουμε λήψη τροφοβλάστη και η γυναίκα μου έχει εγχωθεί πολύ. Είναι 38 ετών.

Είναι λοικό να της ζητήσει να κάνει την εξέταση με αυτές τις μετρήσεις?

as1cCBT0g410010MzgybGR8NDUzbHxIIG1wZW1wYSBtYXMgZWluYWk.gif

 

an1cRfv003D1200MDAwMjAwMGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TyBGaWxpcHBha29zIG1hcyBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κάναμε papp-a και αυχενική διαφάνεια. Ολα οι μετρήσεις της αυχενικής, ρινικό οστό κλπ είναι μια χαρά

Για τρισωμία 21 μας έδωσε 1:2600+

Η γυναικολόγος μας είπε να κάνουμε λήψη τροφοβλάστη και η γυναίκα μου έχει εγχωθεί πολύ. Είναι 38 ετών.

Είναι λοικό να της ζητήσει να κάνει την εξέταση με αυτές τις μετρήσεις?

 

theodore1512 συνηθως οι γυναικολογοι ζητανε και ληψη τροφοβλαστη σε γυναικες ανω των 35(μπορει οχι ολοι)ασχετα αν τα αποτελεσματα της αυχενικης κτλ ειναι καλα.εγω περσι(ετων 31)η papp-a αψογη,το ρινικο οστο ενταξη αλλα στον αυχενα ειμασταν στο οριο οποτε μου ειπαν αν θελω να κανω ληψη.παρολο που ηταν στο οριο πηραμε την αποφαση με τον αντρα μου να το κανουμε(τελικα ολα καλα) αλλα στο ευρυτερο οικογενειακο περιβαλλον γυναικα 39 χρονων,με 2 παιδια ηδη και αψογη αυχενικη κτλ της ειπαν λογω ηλικιας να κανει και τελικα το μωρακι ειχε συνδρομο down.επισης υπαρχουν και γυναικες με πολυ χαλια αυχενικη και τελικα δεν ειχε τιποτα απολυτως το μωρακι.ειναι αποκλειστικα δικη σας αποφαση και κανενας δεν μπορει να σας το επιβαλλει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας ! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε καλή εγκυμοσύνη και υγειέστατα μωράκια!!

 

Είμαι στο δεύτερο τρίμηνο εγκυμοσύνης (μόλις μπήκα) και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα λήψη τροφοβλάστη (λόγω ηλικίας, 41 ετών)..Η λήψη έγινε στο ΛΗΤΩ και το υλικό το πήγαμε στο Χωρέμειο..Περιμένουμε τα αποτελέσματα..

 

Αύριο θα μιλήσω με το γιατρό μου για να μου τη συνταγογραφήσει μέσω εοππυ..Σας έχει συνταγογραφήσει γιατρός ΕΟΠΥΥ την εξέταση? Κι αν ναι,τι ακριβώς γράφει η συνταγογράφηση?

Η εξέταση δε με πόνεσε καθόλου απλά μου φάνηκε αρκετά "άνεπιθύμητη"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Είμαι στην 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και επειδή είμαι 41 χρονών πρέπει να κάνω λήψη τροφοβλάστης σε 1 βδομάδα. Ο γυναικολόγος μου με στέλνει στο εμβρυο στο κολωνάκι. Εκεί η τιμή για μοριακό έλεγχο είναι 880 ευρώ. Έπαθα σοκ όταν το άκουσα. Άρχισα με ψάχνω στα μαιευτήρια τις τιμές και βρήκα:

Έμβρυο: 880 (μοριακός)

Ρέα 650 (δεν είμαι σίγουρη αν είναι ο μοριακός)

Ιασώ 850 (μοριακός)

 

Μητέρα 750 (μοριακός)

 

Λητώ 350 (μοριακός)!!!

Είναι δυνατόν τέτοια διαφορά?

 

Έχει κάνει κάποια κοπέλα στο Λητώ? Η "mamamia" γράφει ότι την λήψη την έκανε στο ΛΗΤΩ και το υλικό το πήγε στο Χωρέμειο.

 

Ξέρει κάποια να μου πει τι γίνεται. Να εμπιστευτώ το Λητώ?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και επειδή είμαι 41 χρονών πρέπει να κάνω λήψη τροφοβλάστης σε 1 βδομάδα. Ο γυναικολόγος μου με στέλνει στο εμβρυο στο κολωνάκι. Εκεί η τιμή για μοριακό έλεγχο είναι 880 ευρώ. Έπαθα σοκ όταν το άκουσα. Άρχισα με ψάχνω στα μαιευτήρια τις τιμές και βρήκα:

Έμβρυο: 880 (μοριακός)

Ρέα 650 (δεν είμαι σίγουρη αν είναι ο μοριακός)

Ιασώ 850 (μοριακός)

 

Μητέρα 750 (μοριακός)

 

Λητώ 350 (μοριακός)!!!

Είναι δυνατόν τέτοια διαφορά?

 

Έχει κάνει κάποια κοπέλα στο Λητώ? Η "mamamia" γράφει ότι την λήψη την έκανε στο ΛΗΤΩ και το υλικό το πήγε στο Χωρέμειο.

 

Ξέρει κάποια να μου πει τι γίνεται. Να εμπιστευτώ το Λητώ?

 

Οι διαφορές στην τιμή οφείλονται γιατί ΔΕΝ είναι η ίδια εξέταση. Για λόγους οικονομίας/διαφημιστικούς κάθε κέντρο βάζει διαφορετικές εξετάσεις στο πακέτο που ονομάζει ''μοριακός καρυότυπος''.

1) Υπάρχει ο μοριακός καρυότυπος μέτριας ανάλυσης (120 σύνδρομα) και ο μοριακός καρυότυπος υψηλής ανάλυσης (498 σύνδρομα), όπου ο δεύτερος είναι ακριβότερος κατά 500 ευρώ περίπου, με το τελικό πακέτο να πηγαίνει στα 1100+ ευρώ!

2) για λόγους οικονομίας κάποια κέντρα ΔΕΝ κάνουν και τον κλασσικό (μη μοριακό ) καρυότυπο στο πακέτο. Οι διεθνείς οδηγίες συνιστούν να γίνεται ο μοριακός πάντα σε συνδυασμό με τον κλασσικό, γιατί ο μοριακός από μόνος του μπορεί να μην διαγνώσει κάποιες παθήσεις.

3) κάποια κέντρα δεν βάζουν στο πακέτο και τη λήψη αίματος από τους γονείς που επίσης συνιστάται πάντα, την εξέταση κάποιων μεταλλάξεων της κυστικής ίνωσης, το ''γρήγορο '' καρυότυπο (PCR) κλπ.

 

Επομένως πρόσεξε να είσαι πολύ συγκεκριμένη στο τι ακριβώς θα ζητήσεις να σου κάνουν!

 

Τέλος πληροφοριακά να σου πώ ότι η ηλικία σου από μόνη της δεν αποτελεί ένδειξη για μοριακό καρυότυπο υποχρεωτικά δηλ. και ο κλασσικός καρυότυπος από μόνος του θα ήταν αποδεκτός σε σένα. Στην γενετική ΔΕΝ ισχύει ότι ''αφού θα κάνω πιο λεπτομερή εξέταση θα είμαι και περισσότερο εξασφαλισμένη'', το αντίθετο μάλιστα συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις. Γι' αυτό ζήτησε να ενημερωθεις από το γιατρό σου πλήρως για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του μοριακού καρυότυπου.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές στην τιμή οφείλονται γιατί ΔΕΝ είναι η ίδια εξέταση. Για λόγους οικονομίας/διαφημιστικούς κάθε κέντρο βάζει διαφορετικές εξετάσεις στο πακέτο που ονομάζει ''μοριακός καρυότυπος''.

1) Υπάρχει ο μοριακός καρυότυπος μέτριας ανάλυσης (120 σύνδρομα) και ο μοριακός καρυότυπος υψηλής ανάλυσης (498 σύνδρομα), όπου ο δεύτερος είναι ακριβότερος κατά 500 ευρώ περίπου, με το τελικό πακέτο να πηγαίνει στα 1100+ ευρώ!

2) για λόγους οικονομίας κάποια κέντρα ΔΕΝ κάνουν και τον κλασσικό (μη μοριακό ) καρυότυπο στο πακέτο. Οι διεθνείς οδηγίες συνιστούν να γίνεται ο μοριακός πάντα σε συνδυασμό με τον κλασσικό, γιατί ο μοριακός από μόνος του μπορεί να μην διαγνώσει κάποιες παθήσεις.

3) κάποια κέντρα δεν βάζουν στο πακέτο και τη λήψη αίματος από τους γονείς που επίσης συνιστάται πάντα, την εξέταση κάποιων μεταλλάξεων της κυστικής ίνωσης, το ''γρήγορο '' καρυότυπο (PCR) κλπ.

 

Επομένως πρόσεξε να είσαι πολύ συγκεκριμένη στο τι ακριβώς θα ζητήσεις να σου κάνουν!

 

Τέλος πληροφοριακά να σου πώ ότι η ηλικία σου από μόνη της δεν αποτελεί ένδειξη για μοριακό καρυότυπο υποχρεωτικά δηλ. και ο κλασσικός καρυότυπος από μόνος του θα ήταν αποδεκτός σε σένα. Στην γενετική ΔΕΝ ισχύει ότι ''αφού θα κάνω πιο λεπτομερή εξέταση θα είμαι και περισσότερο εξασφαλισμένη'', το αντίθετο μάλιστα συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις. Γι' αυτό ζήτησε να ενημερωθεις από το γιατρό σου πλήρως για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του μοριακού καρυότυπου.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ο γυναικολόγος μου με στέλνει στο Εμβρυο στο κολωνάκι. Εκεί η τιμή για μοριακό έλεγχο (120 σύνδρομα) κάνει 880 ευρώ. Αυτό μου λέει ο γυναικολόγος μου να κάνω. Δεν μπορώ κάτι άλλο να κάνω από το να τον εμπιστευτώ (δυστυχώς). Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά και εγώ πήγα να κάνω λήψη τροφοβλαστη εχθές στο Ρέα στην αρχή φοβόμουν παρά πολύ ο γιατρός που μου την έκανε ήταν πολύ καλός μου έλεγε βήμα βήμα τι κάνει αν και εγώ δεν έβλεπα! Ήταν μου είπε απο τις ποιο δύσκολες λήψεις που έχει κάνει η απόδειξη οι 3 βελονιες που κληρονομησα! Αλλά μου είπε ότι δεν πείραξε καθόλου το μωρό! Δεν κατάλαβα τίποτα! Όσο για την τιμή 880 μαζί με λήψη αίματος και μια ένεση επιπλέον που μου έκαναν γτ είμαι α rhesus αρνητικό! :shock: Το μόνο που περιμένω τώρα ειναι τα αποτελέσματα και την επόμενη εξέταση στο γιατρό για να δω πάλι το μωράκι! Εύχομαι όλα τα μωράκια του κόσμου να είναι υγιή και να μην περνάει καμία μανούλα αυτή την διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα! Λόγω ηλικίας (41) μου πρότεινε ο γιατρός μου να κάνω την εξέταση λήψης τροφοβλάστη. Με τον σύζυγο μου συμφωνήσαμε να την κάνουμε. Επικοινώνησα με τον ειδικό που μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου και που είπε ότι τα κόστη είναι 550? ή 800? ανάλογα με τον τύπο της εξέτασης. Αν θα γίνει δηλαδή ανάλυση για 23 σπάνια σύνδρομα ή για 120. Μήπως γνωρίζει κάποια/ος αν καλύπτεται έστω και μέρος των εξόδων απο τον ΕΟΠΥΥ? Είμαι στο ΤΕΒΕ τα τελευταία δύο χρόνια και απο 18 χρονών στο ΙΚΑ και ενώ θα ήθελα να κάνω την πιο λεπτομερή εξέταση, το κόστος των 800? είναι σχεδον απαγορευτικό. Όχι ότι τα 550? είναι καλύτερα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καλυπτεται απολυτως τιποτα. Κι εγω καπου τοσα ειχα δωσει για 120 συνδρομα

Μονο αν την κανεις σε δημοσιο που επρεπε να ειχες κλεισει 6 μηνες πριν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!ειμαι καινούργια στο site και πολυυυυ φοβισμένη!εκανα αυχενική ΠΡΟΧΘΕΣ κι ενώ ο υπέρηχος ηταν μια ΧΑΡΑ μου ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ η τρισωμια 18 ηταν 1/242! ΣΗΜΕΡΑ μου ΕΙΠΑΝ να ΚΑΝΩ βιοψια τροφοβλαστης κι ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αγχωμένη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι 31 στη 13 εβδομαδα κυησης με αυχενικη πολυ καλή και καμια ενδειξη απο τον υπερηχο για καποια χρωμοσωμικη ανωμαλια. Το papp-a ομως δεν ηταν τοσο καλό εδειξε 1:222 για τρισωμια 13 και απο τη στιγμη που ακουσα για ληψη χοριακων λαχνων εχω τρομοκρατηθει. Πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι για το μωρό? Σίγουρα θα την κάνω για να μας φυγει κάθε αμφιβολία όμως ποιος μου εγγυάται οτι αν εχω ενα υγιές μωρό δεν θα πάθει κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Ria18 είπε:

Είμαι 31 στη 13 εβδομαδα κυησης με αυχενικη πολυ καλή και καμια ενδειξη απο τον υπερηχο για καποια χρωμοσωμικη ανωμαλια. Το papp-a ομως δεν ηταν τοσο καλό εδειξε 1:222 για τρισωμια 13 και απο τη στιγμη που ακουσα για ληψη χοριακων λαχνων εχω τρομοκρατηθει. Πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι για το μωρό? Σίγουρα θα την κάνω για να μας φυγει κάθε αμφιβολία όμως ποιος μου εγγυάται οτι αν εχω ενα υγιές μωρό δεν θα πάθει κάτι?

 

Καλημερα.... Καταλαβαίνω απόλυτα τι παιρνας γιατι τα πέρασα κ γω τον Δεκέμβριο. Εμενα η μικρούλα μου φάνηκε οτι είχε υποπλαστικο ρίνικο οστό. Οταν βγήκαν τα αποτελέσματα απο το Papp-a τα πράγματα χειροτέρεψαν δραματικα. Εκανα τον τροφοβλαστη κ δοξα το θεό ολα πήγαν καλα. Αυτο που θέλω να σου πω ειναι να μην απελπίζεσαι γιατι αυτές οι αιματολογικές ειναι πολύ ευαίσθητες εξετάσεις με μεγάλο ποσοστό λάθους. Αφού η αυχενική βγήκε οκ πιστευω πως ολα καλα θα ειναι.  Μην φοβάσαι η εξέταση ειναι πολύ άοπλη , γρήγορη κ σχεδόν ανώνυμη. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί σχετικά για το πολύ μικρό ποσοστό αποβολής . Ειναι ένα ρίσκο που πρεπει να πάρεις Αν κ το ποσοστό ειναι παρα Μα παρα πολύ μικρό. Ευχομαι ολα να πάνε καλα. Αν χρειαστείς κάτι μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ANYPOMONH είπε:

 

Καλημερα.... Καταλαβαίνω απόλυτα τι παιρνας γιατι τα πέρασα κ γω τον Δεκέμβριο. Εμενα η μικρούλα μου φάνηκε οτι είχε υποπλαστικο ρίνικο οστό. Οταν βγήκαν τα αποτελέσματα απο το Papp-a τα πράγματα χειροτέρεψαν δραματικα. Εκανα τον τροφοβλαστη κ δοξα το θεό ολα πήγαν καλα. Αυτο που θέλω να σου πω ειναι να μην απελπίζεσαι γιατι αυτές οι αιματολογικές ειναι πολύ ευαίσθητες εξετάσεις με μεγάλο ποσοστό λάθους. Αφού η αυχενική βγήκε οκ πιστευω πως ολα καλα θα ειναι.  Μην φοβάσαι η εξέταση ειναι πολύ άοπλη , γρήγορη κ σχεδόν ανώνυμη. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί σχετικά για το πολύ μικρό ποσοστό αποβολής . Ειναι ένα ρίσκο που πρεπει να πάρεις Αν κ το ποσοστό ειναι παρα Μα παρα πολύ μικρό. Ευχομαι ολα να πάνε καλα. Αν χρειαστείς κάτι μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου. 

 

Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και την απάντησή σου. Προσπαθώ κ γω να το δω όσο πιο αισιόδοξα γίνεται... μέσα μου πιστεύω οτι το μωρό μου είναι υγιές . Σήμερα θα κανονίσω το ραντεβού για την εξέταση..Πραγματικά πιο πολύ φοβάμαι την πιθανότητα αποβολής παρά το 1:222 αλλά μου δίνει ελπίδες όλη η συζήτηση που διάβασα εδώ και δεν αναφέρθηκε καμία κοπέλα σε αποβολή μετά την εξέταση. Ήθελε κάποια ιδιαίτερη προσοχή μετά την εξέταση?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ria18 είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και την απάντησή σου. Προσπαθώ κ γω να το δω όσο πιο αισιόδοξα γίνεται... μέσα μου πιστεύω οτι το μωρό μου είναι υγιές . Σήμερα θα κανονίσω το ραντεβού για την εξέταση..Πραγματικά πιο πολύ φοβάμαι την πιθανότητα αποβολής παρά το 1:222 αλλά μου δίνει ελπίδες όλη η συζήτηση που διάβασα εδώ και δεν αναφέρθηκε καμία κοπέλα σε αποβολή μετά την εξέταση. Ήθελε κάποια ιδιαίτερη προσοχή μετά την εξέταση?

Ολα καλα θα πάνε το πιστευω . Μην φοβάσαι το ποσοστό ειναι πολύ μικρό . Που θα την κανείς την εξεταση ;; Φαντάζομαι θα σε στείλει ο γυναικολόγος σου σωστα;;; Να εισαι ήρεμη κ θετική κ ολα με τη βοήθεια του θεού θα πάνε καλα. Εγω την εκανα παρασκευη πρωί κ δευτερα πήγα για δουλειά κανονικά δεν μου είπαν κάτι να προσέξω παράμονο την ημερα της εξέτασης όπου την έβγαλα ξάπλα όλη μερα. Αυτο κ μόνο. Πριν την εξεταςη έκοψα τις αντιπικτηκες ενεςεις Για 3 μερες κ πηρα αντιβίωση για 5 μερες.την ημερα τις εξέτασης μου έδωσαν 2 υποθετα  για να μην κανει σύσπαση η μήτρα .ξερεις τι ομάδα αίματος εισαι; Αν ειςια Ο αρνητικό θα σου κάνουν κ μια ένεση αν οχι δεν θα χρειαστεί.Τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν εντός 3 ημερών κ τα οριστικά σε 3 βδομάδες. Ολα καλα θα πάνε προσπάθησε να εισαι ψύχραιμη μια χαρα θα ειναι το αγγελούδι σου. Περιμένω νεα σου αν φυσικά θες .

Link to comment
Share on other sites

Ρεζους  θετικό έχω με ρώτησε κ ο εμβρυολογος που θα μου κάνει την εξέταση. Το ραντεβού μου είναι για αύριο αλλά δεν μου είπε για κάποια προετοιμασία. Σήμερα κοίταξε τον πλακουντα μου να δει αν προσφέρεται η θέση του και το βρήκε μια χαρά. Μέχρι την Παρασκευή θα έχω κ τα πρώτα αποτελέσματα μου είπε. Ο Θεός βοηθος λοιπόν... Φυσικά και θα γράψω τα νέα μου οποια και αν είναι. Ευχαριστώ κ πάλι για την ανταπόκριση! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ria18 είπε:

Ρεζους  θετικό έχω με ρώτησε κ ο εμβρυολογος που θα μου κάνει την εξέταση. Το ραντεβού μου είναι για αύριο αλλά δεν μου είπε για κάποια προετοιμασία. Σήμερα κοίταξε τον πλακουντα μου να δει αν προσφέρεται η θέση του και το βρήκε μια χαρά. Μέχρι την Παρασκευή θα έχω κ τα πρώτα αποτελέσματα μου είπε. Ο Θεός βοηθος λοιπόν... Φυσικά και θα γράψω τα νέα μου οποια και αν είναι. Ευχαριστώ κ πάλι για την ανταπόκριση! 

Ρέζους θετικό εχω κ γω !!!!!σου ευχομαι μέσα άπο τη καρδιά μου καλη επιτυχία. 

Link to comment
Share on other sites

4 φορές???!!! Χαρά στο κουράγιο σου!!! Αλλά θα μου πεις αν είναι για την υγεία του παιδιού σου το κάνεις και 14... Πάντως τώρα που τελείωσε η διαδικασία νιώθω πολύ καλά δεν πόνεσε ιδιαίτερα ένα τσιμπηματακι ήταν.. Να βγουν και καλά τα αποτελέσματα  να ηρεμησουμε  τελείως... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...