Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πως κόβουμε την πιπίλα


Recommended Posts

Εμάς μας προέκυψε λύση απ' το πουθενά τον 10ο μήνα: ίωση! Ήταν συναχωμένος για μια εβδομαδα και δεν ήθελε ούτε να δει την πιπίλα, πολλά νεύρα και γκρίνια ώσπου να καταφέρει να κοιμηθεί (αγκαλιά). Τώρα που συνήλθε, 10 μερες περίπου μετά, δεν την έχει ξαναζητήσει, κοιμάται χωρίς αυτήν, οπότε θέλω να ελπίζω πως γλιτώσαμε ανέλπιστα! :D

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα.. Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ! όταν πάει στον παιδικό δεν μπορεί χωρίς όλα αυτά!!!! δεν τα αφήνει με τίποτα στην τσάντα της και όλη μέρα τα έχει αγκαλια.. Αποτέλεσμα? να μην μιλαέι πολύ (ενώ γενικά δεν βάζει γλώσσα μέσα), δεν παίζει πολύ, δεν συμμετεχει πολύ στο σχολείο, μιας και τα χέρια της είναι ¨απασχολημένα" με πιπιλες-σεντονι... Τι κάνω???

Πόσο καιρό πάει παιδικό; Της αρέσει ή διαμαρτύρεται; Μπορείς να φτιάξεις έναν κανόνα ότι οι πιπίλες είναι για τον ύπνο και στο σχολείο θα παίρνει μαζί κάποιο από τα παιχνίδια της;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα. Ο μικρός μ είναι 22 μηνών και παίρνει πιπίλα σε συνδυασμό με πανάκι μόνο μεσημέρι&βράδυ που είναι να κοιμηθεί! Την υπόλοιπη μέρα ευτυχώς την ξεχνάμε! Δυστυχώς το βράδυ όμως δ έχει στρώσει ο ύπνος μας με αποτέλεσμα να ξυπνάει και να ψάχνει πιπίλα! Επίσης είμαι έγκυος και τον Ιανουάριο περιμένουμε το νέο μέλος...θέλω τις γνώμες σας: να προσπαθήσω να κόψω την πιπίλα μέχρι τότε ή τζάμπα κόπος με το νέο μέλος??? Να επιχειρήσω από την άνοιξη που ίσως να έχει συνηθίσει και το μωρό??? (δ θέλω να του πέσουν όλες οι αλλαγές μαζί!) Όλες οι απόψεις, ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ...

q6bUp3.png

 

FCQkp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλημέρα κορίτσια.. διαβάζω και διαβάζω για το κόψιμο της πιπίλας και είπα να μπω στη συζήτηση κι εγώ!!!

Η μικρή μου είναι 25 μηνών και θέλω να κόψουμε την πιπίλα.. έχω αρχήσει εδώ και μια βδομάδα το απόγευμα και τα σ/κ που είμαστε μαζί να μην της δίνω τις πιπίλες της (2 πιπίλες και ένα σεντονάκι αγκαλιά!!!) στη διάρκεια της μέρας πέραν του υπνου (μεσημέρι-βραδι)..

Τα καταφέρνουμε καλά, όταν γκρινιάζει και τη ζητάει ψάχνω τρόπο να της στρέψω αλλού την προσοχή.. πετυχαίνει...

Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα.. Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ! όταν πάει στον παιδικό δεν μπορεί χωρίς όλα αυτά!!!! δεν τα αφήνει με τίποτα στην τσάντα της και όλη μέρα τα έχει αγκαλια.. Αποτέλεσμα? να μην μιλαέι πολύ (ενώ γενικά δεν βάζει γλώσσα μέσα), δεν παίζει πολύ, δεν συμμετεχει πολύ στο σχολείο, μιας και τα χέρια της είναι ¨απασχολημένα" με πιπιλες-σεντονι... Τι κάνω???

 

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων!!!

 

 

Είχα ακριβως το ίδιο θέμα. Ο μικρός στον παιδικό ηταν όλη μέρα με την πιπιλα, τον τιγρακο και την κουβερτουλα! Και μιλάμε για μια πιπιλα στο στόμα, μια στο χερι και μια να τη βλέπει. Έτσι άρχισα να τις κόβω με το ψαλίδι μια προς μια. Όταν φτάσαμε στην τελευταια δεν την έκοψαν εντελώς, άφησα λίγο κενό. Μόλις την έβαλε στο στόμα αηδιασε. Του ήρθε για εμετό. Να πω εδώ οτι αυτό το εκανα την ημερα των Χριστουγέννων οπου το βράδυ ήρθε ο Αγιος Βασιλης κ του έφερε ενα τεράστιο δώρο επειδή έκοψε την πιπιλα. Έτσι ως δια μαγείας σταμάτησε να τη ζητάει. Του εξήγησα οτι επειδή μεγάλωσε δεν μας πουλάνε πια πιπιλες και κάπως έτσι πέρασε ηδη ένας μήνας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...