Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχει τυχει σε καμια?


Recommended Posts

γεια σας

σημερα καθως εκανα μπανιο,την ωρα που πλενομουν απο κατω,ενιωσα 2 καρουμπαλα στα εξωτερικα χειλη!πηρα καθρευτακι κ ειδα πως οντως εχω στο καθε χειλος απο ενα κ ειναι σε μεγεθος φουντουκιου.δεν ειναι ουτε κοκκινα ουτε με πυον ουτε τιποτα.δε τα καταλαβαινεις καν οτι υπαρχουν αν δε τα πιασεις.επισης μου θυμιζουν στην αφη την αιμοροιδα που ειχα βγαλει πριν ενα χρονο στον ποπο!αλλα δε πονανε καθολου.δεν ειχα προσεξειι κατι τετοιο στις αλλες εγκυμοσυνες.ξερει καμια τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω ειχα στην εγκυμοσυνη από τη μια πλευρα, αλλά μετά από λιγο καιρο εφυγε. Δεν εχω ιδεα από τι ήταν και αν οφειλεται στην εγκυμοσυνη γιατι μου είχε τυχει και πιο παλιά.... Εγω γεμισα επίσης και κρεατοελιές ... παντού..... και στα εξωτερικά χείλη......

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Έχω πολύ καιρό να μπω και να ακούσω νέα σας η αλήθεια είναι... Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής αύριο μπαίνω στην 34η βδομάδα και στις 2/8 έκανα το doppler ο μικρούλης μου απ'ότι ειπε ο γιατρός εχει πάρει θέση και είναι ήδη πολύ χαμηλά όλα τα βρίσκει φυσιολογικά, ζυγίζει ήδη 2063 κιλά και μου είπε να μείνω για 2 βδομάδες στο κρεββάτι για να μην έχουμε πρόωρο τοκετό. Από εκείνη την στιγμή έχω φοβηθεί τόσο πολύ και συνέχεια αυτο σκέφτομαι. Είναι πολύ σοβαρό? Και αν γεννηθεί νωρίτερα τι γίνεται? Θα υπάρχουν επιπλοκές? Ας μου απαντήσει κάποιος γιατί κοντεύω να τρελλάθω!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη δε καταλαβα...σου ειπε οτι ειναι ολα μια χαρα αλλα φοβαται γιαπροωρο στο ασχετο?η εχει καποιο λογο?γιατι εγω εκανα την μεγαλη 39 εβδ κ τον μικρο 38 εβδ κ περπατουσα κ εκανα δουλειες κλπ μεχρι τελευταια στιγμη.στο δε μικρο ειχαν ερθει οι γονεις μου γερμανια κ κρατησαν το βραδυ την μεγαλη βγηκα εξω με τον αντρα μου γυρισαμε 2.15 ξημερωματα κ 7 το πρωι πηγα να γεννησω με πονους:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη δε καταλαβα...σου ειπε οτι ειναι ολα μια χαρα αλλα φοβαται γιαπροωρο στο ασχετο?η εχει καποιο λογο?γιατι εγω εκανα την μεγαλη 39 εβδ κ τον μικρο 38 εβδ κ περπατουσα κ εκανα δουλειες κλπ μεχρι τελευταια στιγμη.στο δε μικρο ειχαν ερθει οι γονεις μου γερμανια κ κρατησαν το βραδυ την μεγαλη βγηκα εξω με τον αντρα μου γυρισαμε 2.15 ξημερωματα κ 7 το πρωι πηγα να γεννησω με πονους:P

 

Δεν πρόλαβα να πω ότι τον τράχηλο μου τον βρίσκει κοντό (1.7 χιλιοστά) και για αυτο τον λογο μου ειπε να μην περπαταω και να σηκωνομαι μονο για τουαλετα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

σημερα καθως εκανα μπανιο,την ωρα που πλενομουν απο κατω,ενιωσα 2 καρουμπαλα στα εξωτερικα χειλη!πηρα καθρευτακι κ ειδα πως οντως εχω στο καθε χειλος απο ενα κ ειναι σε μεγεθος φουντουκιου.δεν ειναι ουτε κοκκινα ουτε με πυον ουτε τιποτα.δε τα καταλαβαινεις καν οτι υπαρχουν αν δε τα πιασεις.επισης μου θυμιζουν στην αφη την αιμοροιδα που ειχα βγαλει πριν ενα χρονο στον ποπο!αλλα δε πονανε καθολου.δεν ειχα προσεξειι κατι τετοιο στις αλλες εγκυμοσυνες.ξερει καμια τι μπορει να ειναι?

 

εχω βγαλει κι εγω απο τη δεξια πλευρα... ειναι αρκετα μεγαλο... αν δε το πιασεις ουτε που το καταλαβαινεις... στην αρχη φοβηθηκα... πηγα σε ορθοπεδικους και μου ειπαν οτι οφειλεται σε πονο στη μεση, η πιασιμο στο ισχιο... μετα με ειδε και χειρουργος και ειπε πως αυτο εινια προδιαθεση για κυλη....

τι να πω;;;;

το μονο που με διαβεβαιωσαν ειναι οτι το μωρο δε διατρεχει κανενα κινδυνο....

αν μετα τη γεννα δε φυγει τοτε θα κανουμε εξετασεις να το δουμε....

αλλα αυτο ειναι κατα βαση λογο εγκυμοσυνης....

 

ξεχασα να σου πω ειμαι 32 εβδομαδα κι εχω ενα γιο 15 μηνων στο σπιτι....

αρα πολυ πιθανο να οφειλεται και στη κουραση κατι τετοιο γιατι κουραζομαι ολη μερα να τον κυνηγαω....

δηλ. αν ξεχαστω και σκυψω να τον παρω αγκαλια αποτομα την αλλη μερα αυτο το πραγμα με ποναει... μονο ετσι ομως ποναει....

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα καλημέρα! Τι σου κανουν οι αυπνίες...

Λοιπόν εγω αυτό το θέμα το παρπυσιαζα κατα καιρους εδω και χρόνια δυο τρεις μέρες πριν την περίοδο. Δεν ξέρω αν ειναι το ίδιο ακριβώς, παρακολούθησε το και πες μου. Στην αρχή ειναι καρούμπαλα και δεν τα καταλαβαίνεις, μετα πονάνε κατά το σκούπισμα όπως οι αιμοροίδες, ω ναι έχω και από αυτές, και στο τέλος σκάνε και ματώνουνε... Τώρα στην εγκυμοσύνη εβγαλα και γω προχθές πρώτη φορά και τα είδα όλα οταν σκουπίστηκα και είδα αίμα.

Το θέμα είναι ορμόνικό συνήθως και δεν οφείλεται σε μικρόβιο, όπως μου είπε ο γιατρός μου, απλά εμφανίζεται σε κάποιες γυναίκες σε φάσεις ορμονικής υπερδιέγερσης οπως οι μέρες πριν την περιοδο και η εγκυμοσύνη, γιατι η περιοχή αιματώνεται περισσότερο. Ο κύκλος ειναι γύρω στις δυο με τρεις μέρες για κάθε καρούμπαλο:roll:.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

σημερα καθως εκανα μπανιο,την ωρα που πλενομουν απο κατω,ενιωσα 2 καρουμπαλα στα εξωτερικα χειλη!πηρα καθρευτακι κ ειδα πως οντως εχω στο καθε χειλος απο ενα κ ειναι σε μεγεθος φουντουκιου.δεν ειναι ουτε κοκκινα ουτε με πυον ουτε τιποτα.δε τα καταλαβαινεις καν οτι υπαρχουν αν δε τα πιασεις.επισης μου θυμιζουν στην αφη την αιμοροιδα που ειχα βγαλει πριν ενα χρονο στον ποπο!αλλα δε πονανε καθολου.δεν ειχα προσεξειι κατι τετοιο στις αλλες εγκυμοσυνες.ξερει καμια τι μπορει να ειναι?

 

Δημητρα μου και εγω ειχα ενα τετοιο στην εγκυμοσύνη μου, αλλα το ειχα ποιο ψηλα, ξεκίνησε οπως το δικο σου(το ανακάλυψα στον 5ο μήνα αν θυμάμαι καλα) και μετα κατέληξε να καφετίσει και να γινει κρεατοελια......και κατα την διαρκεια της εγκυμοσύνης αλλαζε συνέχεια μορφη, μεγαλωνε χρωματιζοταν διαφορετικα κτλπ

Την ωρα της καισαρικης μου το αφαιρεσαν και το εστειλαν για βιοψια

Ευτυχως ήταν καλοήθης...

Ρωτα το γιατρο σου και για αυτο το ενδεχόμενο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιγράφω από το in.gr.

Αναφορά στους κιρσούς των εξωτερικών γενν. οργάνων.

 

Κιρσοί

 

Όπως μεγαλώνει η μήτρα, πιέζονται οι φλέβες της πυέλου και επιβραδύνεται η ροή του αίματος από τα πόδια στην καρδιά, με αποτέλεσμα το αίμα να συγκεντρώνεται στις φλέβες των ποδιών και αυτά να φουσκώνουν. Είναι και αυτό ένα πρόβλημα χωρίς επακόλουθα, το οποίο περνά μετά τη γέννηση του παιδιού, αλλά μπορεί να επανεμφανιστεί σε μια επόμενη κύηση. ''Δίνει το παρών" με ερεθισμό, φαγούρα ή πόνο, ενώ αργότερα οι φλέβες των ποδιών αποκτούν βυσσινιά απόχρωση. Υπάρχει το ενδεχόμενο να δημιουργηθούν κιρσοί στα εξωτερικά γεννητικά όργανα -αν το κεφάλι του μωρού "μπλοκάρει" τη ροή του αίματος προς το αιδοίο- προκαλώντας πόνο στο βάδισμα ή κατά τη σεξουαλική επαφή. Οι κιρσοί στην περιοχή αυτή -υποχωρούν πάντα μετά τον τοκετό- ανακουφίζονται, αν κάνετε τοπικές πλύσεις με κρύο νερό ή επάλειψη με ειδική αλοιφή. Μπορείτε ακόμα να φοράτε μια σερβιέτα, που να εφαρμόζει καλά πάνω στο πρησμένο σημείο ή να τοποθετείτε ένα μαξιλάρι κάτω από τα οπίσθια σας, όταν ξαπλώνετε για να κοιμηθείτε.

Τι πρέπει να κάνετε

 

Το "μυστικό" για να προλάβετε την εμφάνισή τους είναι να διευκολύνετε την κυκλοφορία του αίματος στις φλέβες των ποδιών. Φροντίστε λοιπόν να:

  • Μη στέκεστε πολλή ώρα όρθια. Αν το επάγγελμά σας απαιτεί ορθοστασία, να προσκομίσετε στον εργοδότη σας χαρτί από το γιατρό, ώστε να σας δίνεται η δυνατότητα να κάθεστε. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν δικαιολογείστε να μένετε όρθια.
  • Αποφεύγετε τα στενά παπούτσια ή τις σφιχτές κάλτσες και το μασάζ στα πόδια.
  • Φοράτε ειδικές ελαστικές κάλτσες, πριν ακόμα σηκωθείτε το πρωί από το κρεβάτι. Να τις βγάζετε όποτε ξαπλώνετε. Οι κάλτσες αυτές, όπως και τα ειδικά καλσόν, που κυκλοφορούν στην αγορά, ανακουφίζουν από τους κιρσούς, αν έχουν ήδη εμφανιστεί, αλλά δρουν και προληπτικά, εμποδίζοντας τη μεγάλη διάταση των φλεβών.
  • Περπατάτε και, αν είναι δυνατόν, να κολυμπάτε.
  • Βάζετε μαξιλάρια κάτω από τα πόδια, όταν κοιμάστε, ώστε να είναι ανασηκωμένα.
  • Ξαπλώνετε στη διάρκεια της ημέρας, ακουμπώντας τα πόδια σας πάνω σε μαξιλάρι.
  • Αποφεύγετε τα πολύ ζεστά ή κρύα ντους. Το νερό πρέπει να είναι στη θερμοκρασία του σώματός σας.
  • Μην κάθεστε κοντά σε καλοριφέρ ή σε σόμπα και να μην κάνετε ηλιοθεραπεία, γιατί η θερμότητα προκαλεί πρήξιμο στις φλέβες και χειροτερεύει την κατάσταση.
  • Μην πάρετε παραπάνω από το κανονικό βάρος, γιατί προκαλεί διαστολή των φλεβών.
  • Μην κάθεστε σταυροπόδι, γιατί η στάση αυτή εμποδίζει τη ροή του αίματος.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια!26 του μηνα εχω γιατρο θα του το πω!προφανως ειναι αυτο που λετε...δε με ποναει ακομα κ ελπιζω να μη πονεσει γιατι....:evil:

υπαρχει καμια αλοιφη που μπορω να βαζω?η φευγουν μονα τους?κ μετα τη γεννα φευγουν η θα τα εχω πολυ καιρο μετα?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια!26 του μηνα εχω γιατρο θα του το πω!προφανως ειναι αυτο που λετε...δε με ποναει ακομα κ ελπιζω να μη πονεσει γιατι....:evil:

υπαρχει καμια αλοιφη που μπορω να βαζω?η φευγουν μονα τους?κ μετα τη γεννα φευγουν η θα τα εχω πολυ καιρο μετα?

 

 

εμενα μου ειπαν πως λογο εγκυμοσυνης δε μπορω να βαλω κατι πανω, ουτε κρεμες ουτε αλοιφες....

μετα τη γεννα θα το δουμε τι ηταν........

Link to comment
Share on other sites

δημητρα πρεπει να ειναι κιρσοι....οντως,υπηρχε αντιστοιχο θεμα στο παρεντς που ταλαιπωρησ επολλε ςκοπελες σ εεκινο το σημειο...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Δημητρουλα μηπως σου γυρισε καμια τριχουλα? γιατι συμβαινει κι αυτο συχνα και εγω το εχω παθει αρκετες φορες

Οσο για τις αιμοραιδες.. αυτες βγαινουν μονο στον πωπουλι:P αυτο καρατσεκαρισμενο γιατι εχω χρονια μια εσωτερικη που κοβει βολτες μεσα εξω μεσα εξω :P:p και τωρα η κυρια εχει συμμαζευτει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα και εγω ειχα και κρατησαν λιγες μερες και μετα εξαφανιστηκαν.. μην φοβασαι ολα καλα θα πανε.. ρωτα ομως και τον γυναικολογο σου:D

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω..δεν ειναι τριχα γιατι ειναι κ απο τις 2 πλευρες κ δε πονανε.ακομα...:roll: απλα φοβηθηκα μην ειναι καμια μολυνση η κατι τετοιο:P

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρά μου,έχω την εντύπωση ότι αυτό που περιγράφεις είναι αδένες.Η περιοχή αυτή είναι γεμάτη αδένες οι οποίοι κατά την εγκυμοσύνη είναι ενεργοποιημένη για να προστατεύουν την περιοχή από μικρόβια.Θα δεις ότι το πολύ σε 1 εβδομάδα θα σου φύγουν.Το έχω πάθει κι εγώ και κατά την εγκυμοσύνη και εκτός.Να κοιτάξεις μήπως έχεις καμιά ασυμπτωματική κολπίτιδα...

Link to comment
Share on other sites

για κολπιτιδα λες?πριν 20 μερες εκανα τεστ ουρων κ κολπικων υγρων αλλα ολα ηταν οκ.επισης δεν εχω φαγουρα τσουξιμο κλπ.μαλλον οντως ειναι αδενες η κιρσοι τι να πω:confused: θα δειξει σε 18 μερες που εχω γιατρο απλα φοβαμαι πωςς να κινηθω απο τοτε που το ανακαλυψα μηπως κ σκασουν:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πηγα χτες στο γιατρο.το ενα τ καρουμπαλο εφυγε μονο του.το αλλο οχι.μου ειπε οτι ειναι απο την πιεση που ασκει το μωρο κ εμποδιζει την καλη κυκλοφορια κ ετσι ειναι κιρσος.αλλα λογικα θα φυγει μετα τη γεννα.θα το παρακολουθουμε κ αφου δε με ποναει τοτε ειναι οκ...το παθαμε κ αυτο!μαλιστα:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...