Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γλυκο βαπτισης


chrysa.ps

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Την άλλη Λυριακή 3/5 βαφτίζω την μπεμπα μου και δεν εχω καταλήξει στο γλυκό. Στην αρχη σκέφτηκα τα κλασικά προφιτερόλ για όλους αλλα μήπως να έκανα τα χωνάκια με smarties ,καραμέλες και καμί σοκολατίτσα για τα παιδακια και προφιτερόλ μονο για τους μεγάλους? Μηπως τα παιδάκια θα θέλουν και αυτά προφιτερόλ?τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Την άλλη Λυριακή 3/5 βαφτίζω την μπεμπα μου και δεν εχω καταλήξει στο γλυκό. Στην αρχη σκέφτηκα τα κλασικά προφιτερόλ για όλους αλλα μήπως να έκανα τα χωνάκια με smarties ,καραμέλες και καμί σοκολατίτσα για τα παιδακια και προφιτερόλ μονο για τους μεγάλους? Μηπως τα παιδάκια θα θέλουν και αυτά προφιτερόλ?τι να κάνω???

 

εγώ είχα cheese cake - σε συσκευασία μαζί με κουταλάκι σαν προφιτερόλ - για όλους και έξτρα χωνάκια για τα παιδιά. Τα μικρά είναι λιχουδιάρικα και σίγουρα θα θέλουν από το γλυκό των μεγάλων......

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, επειδή μετά την βάφτιση θα έχω τραπέζι στον ίδιο χώρο, δεν θα μοιράσω γλυκάκι, άλλα στο μπουφέ του catering, θα υπάρχουν δίσκοι με δίπλες κρτικές, σουδάκια, εκλεράκια, και ταψιά, με γαλακτομπούρεκο - καταϊφι και μπακλαβά (τι τον έχω το θείο ζαχαροπλάστη.) Τώρα σκέφτομαι να κλείσω κι έναν παγωτατζή, γιατί όλα αυτά συνδυάζονται πολύ καλά με παγωτάκι.. μιαμ μιαμ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο θα ήθελα και εγώ το στοιχεία της κυρίας στην Κηφισιά γιατί οι τιμές που ακούω γύρω γύρω για αυτό που θέλω είναι παράλογες.

 

Ψάχνω βαζάκια με βανίλια και σιρόπι.

 

Έχει κάποια καμιά ιδέα???

Μια στιγμή, μια ζωή

Η στιγμή που σε είδα...

 

catcatsrd20090114_1_To+mpoumpouki+mou+is.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εγω την κυριακη πηγα στον ταξιαρχη και ειχε βαπτιση και μας δωσανε στην εισοδο χαρτινα κυπελακια με σχεδιο τουιτι και καπακι και κουταλακι και μεσα ειχε προφιτερολ.ηταν πολυ ωραιο και δεν ειχα ξαναδει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως το εχω ξαναγραψει μα μου αρεσει πολυ για γλυκο βαπτισης τα παραδοσιακα αμυγδαλωτα, αυτα με την αχνη ζαχαρη ,σε συνδιασμο με κρυα λεμοναδα για μικρους και μεγαλους.Αν δε,στολισεις την κανατα και τον δισκο με λεμονανθους και κορδελες ,θα εχεις ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα,και γευστικα μα και αισθητικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ στην βάφτιση είχα κουτάκια disney μισα προφιτερολ και μισα εκμεκ. Αλλά πολύ καλή ιδέα είχα βρει τα μικρά ατομικά γυάλινα βαζάκια με γλυκό κουταλιού. Ειναι πολύ όμορφα με φιογκακι και περασμενο το κουταλακι κατω απο το καπακι.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ DISNEY ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΜΕ ΓΛΥΚΟ ΠΡΟΦΙΤΕΡΟΛ.ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΠΗΛΙΝΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΜΕ ΓΛΥΚΟ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ ΚΕΡΑΣΙ,ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΕΞΤΡΑ ΓΛΥΚΟ ΠΑΡΑ ΚΑΘΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΤΙΣ ΛΑΚΤΑ,ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΠΩΣΑΜΕ, ΚΟΨΑΜΕ ΑΥΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΥΛΙΞΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ!!!ΗΤΑΝ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαφτισα την κυριακη που μας περασε ,και εκανα σε κουτακια χαρτινα ,προφιτερολ ,και εκμεκ!!!!!το προφιτερολ ωραιο αλλα ολα τα λεφτα ηταν το εκμεκ!!!!!

 

 

Καλημέρα, τον Οκτώβρη θα ήθελα να βαπτίσω την κόρη... αν δεχόταν και η νονά δηλαδή.. πόσο κοστίζουν τώρα τα γλυκά από το ζαχαροπλαστείο γιατί από τη βάπτιση του γιού έχει περάσει καιρός.. Ηθελα μαλλί της γριάς για τα παιδάκια και γλυκό του κουτάλιού για τους μεγάλους.. έχω δεί τιμές για αυτά αλλά στα ζαχαροπλαστεία τί παίζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έχω ακούσει διάφορες τιμές αλλά βρε παιδιά 4 ευρώ το άτομο για 2 μπάλες παγωτό;;;...ε...δε λέει...Ένα σωρό έξοδα έχουμε ήδη....Εμείς θα βαφτίσουμε τη μικρή μας το Σεπτέμβριο και θα βάλουμε μισα προφιτερόλ κ μισά τσηζ κεϊκ (1 ευρώ/τεμχ).Η τιμή είναι από ζαχαροπλαστείο εκτός Αττικής.

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Tι γνώμη έχετε για το σοκολατάκι βάπτισης που πάνω θα έχει το θέμα της πρόσκλησης και το όνομα?

Επίσης, επειδή η εκκλησία είναι μακριά από εκεί που μένω, τι γίνεται με τα γλυκά που θέλουνε ψυγείο? Είναι τουλάχιστον μισή ώρα, λέτε να υπάρχει πρόβλημα? Εκεί στην εκκλησία έχουν ψυγείο και τα βάζουν μέσα μέχρι να μοιραστούν?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις Ιούλη μήνα σίγουρα θα έχεις θέμα με τα γλυκά αλλά αν είναι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη δε νομίζω.Κ ο ζαχαροπλάστης να στα φέρει στην εκκλησία πάλι μισή ώρα ή κ μία ώρα πιο πριν στα φέρνουν.Κ η εκκλησία δεν έχει ψυγείο.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mάλιστα.. νόμιζα ότι η εκκλησία έχει ψυγείο. Οπότε να προτιμήσω κάτι που δεν θέλει ψυγείο. Εχετε κάτι να προτείνετε? Και κάποιο μαγαζί που να έχει τυλιχτά εκτός ψυγείου?

Link to comment
Share on other sites

Σ'οποιοδήποτε ζαχαροπλαστείο κ αν πας θα βρεις πολλά τυλιχτά εκτός ψυγείου,το θέμα είναι τι ψάχνεις εσύ!Μπορείς να τα φτιάξεις κ μόνη σου πχ. γλυκό του κουταλιού ή μαρμελάδα που το είδα σε μία βάφτιση κ μ'άρεσε πολύ.Ή μαρέγκες τυλιχτές ή δίπλες.Εγώ είχα υδραίικα αμυγδαλωτά που δεν θέλουν ψυγείο.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Geia sas, koritsia

ithela na rotiso kati... tha ftiakso moni mou ta glyka gia tin vaptisi toy gioy mou. atomika profiterol.. den mporo na vro omos ta kypelakia xartina, i plastika... vriskomai stin Thessaloniki

 

 

στην αθηνα εχω δει στα jumbo πλαστικα κυπελακια.κοιταξες εκει?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καποιο ζαχαροπλαστειο που εισαι πελατισα, μπορεις να τους ζητησεις να σε εξυπηρετησουν. Να σου δωσουν δηλαδη κυπελακια.

Εγω ειχα παρει απο καποιον στην Κρητη, δεν θυμαμαι πως ελεγαν την εταιρεια.

Ομως εχει ελαχιστη παραγγελεια τα 200.

Εγω εκανα 150 και μου περισεψανε τα 50.

Link to comment
Share on other sites

εμεις λεμε να βαπτισουμε τελος αυγουστου που ειναι κατακαλοκαιρο.δεν εχω αποφασισει ακομα για το γλυκο.θα μ αρεσε παγωτατζης αλλα ειναι ακριβο δυστυχως.σκεφτομουν και αυτο που εχουν κανει αρκετες κοπελες που πηραν σοκολατιτσες και εκτυπωσαν το εξωτερικο χαρτι.ξερει καμια που θα βρω καπου οικονομικα για την εκτυπωση?

Link to comment
Share on other sites

εμεις λεμε να βαπτισουμε τελος αυγουστου που ειναι κατακαλοκαιρο.δεν εχω αποφασισει ακομα για το γλυκο.θα μ αρεσε παγωτατζης αλλα ειναι ακριβο δυστυχως.σκεφτομουν και αυτο που εχουν κανει αρκετες κοπελες που πηραν σοκολατιτσες και εκτυπωσαν το εξωτερικο χαρτι.ξερει καμια που θα βρω καπου οικονομικα για την εκτυπωση?

 

μένεις Αθήνα?

εμείς το κάναμε αυτό, μας κόστισε 1 ευρώ/σοκολάτα (που ήταν ΙΟΝ γάλακτος και αμυγδάλου)

Το κάναμε στο typo, Σόλωνος 107, στο κέντρο.

Διαλέξαμε εμείς το σχέδιο ( το κάναμε παρόμοιο με της πρόσκλησης, για να υπάρχει κάποια αντιστοιχία), μας έδειξε το προσχέδιο (μπορεί να το στείλει και με email) και τις σοκολάτες μας τις έδωσε έτοιμες, με κολλημένο το εξειδικευμένο χαρτί πάνω.

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

μένεις Αθήνα?

εμείς το κάναμε αυτό, μας κόστισε 1 ευρώ/σοκολάτα (που ήταν ΙΟΝ γάλακτος και αμυγδάλου)

Το κάναμε στο typo, Σόλωνος 107, στο κέντρο.

Διαλέξαμε εμείς το σχέδιο ( το κάναμε παρόμοιο με της πρόσκλησης, για να υπάρχει κάποια αντιστοιχία), μας έδειξε το προσχέδιο (μπορεί να το στείλει και με email) και τις σοκολάτες μας τις έδωσε έτοιμες, με κολλημένο το εξειδικευμένο χαρτί πάνω.

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

 

Αθηνα μενω,κεντρο.ελεγα να επαιρνα εγω τις σοκολατες και απλα να ζητουσα την εκτυπωση μηπως ετσι μου ερχοταν πιο οικονομικα.ξερω στην Σολωνος που ειναι ολα αυτα τα μαγαζακια για προσκλητηρια.εσεις διαλεξατε το typo γιατι ηταν το πιο οικονομικο γι αυτο το πραγμα?το κανατε αντι για γλυκο ε?και επισης το εκανες καλοκαιρι?ελπιζω αν τις εχω στο ψηγειο και μεινουν καμια ωρα εξω οσο θα ειναι η βαπτιση να μην λιωσουν.εσυ ειχες τετοιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...