Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΣΤΙΤΙΔΕΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

 

Αποφασιτα να ανοιξω αυτο το θέμα γιατι πιστευω οτι απασχολει πολλες απο μας.

Εγω ταλαιπωρουμαι αρκετα χρονια με αυτο το προβλημα.Εντονη συχνοουρία,τσουξιμο και αισθημα καυσου.Συνήθως το καλοκαίρι ειναι πιο συχνες οι κυστιτιδες.Το περιεργο ειναι ότι καθε φορα που κανω καλλιέργεια ούρων δεν μου βρίσκουν κάποιο μικρόβιο.Ισως επειδη πηγαίνω για εξετάσεις αφου έχουν περάσει τα συμπτώματα.

θα ήθελα νου μου πειτε αν και εσείς εχετε περάσει κάτι παρόμοιο.

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα! :D οντως το θεμα αυτο μας απασχολει πολυ συχνα, δυστυχως! :( εγω αυτο που παθαινω συχνα-πυκνα ειναι μυκιτιασεις & κολπιτιδες. :evil: Δεν τιθεται θεμα υγιεινης οπως καταλαβαινεις αλλα ειμαι πολυ ευαισθητη σ και κολλαω με το παραμικρο. Απο θαλασσα σιγουρα (σε πισινες εχω σταματησει να μπαινω!) απο την επαφη κλπ. φαντασου οτι πλεον την θεραπεια την κανω μονη μου, ξερω δηλ. τι να παρω. Συνηθως χρησιμοποιω κολπικα υποθετα και κρεμα.

 

 

 

 

url=http://www.xarakas.gr]line_m121_beg_boy_time_1186372800_text_cf20caf9ed2fedeff220eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

line_m121_beg_boy_time_1186372800_text_cf20caf9ed2fedeff220eceff520e5dfede1e9.gif[/url]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! :D οντως το θεμα αυτο μας απασχολει πολυ συχνα, δυστυχως! :( εγω αυτο που παθαινω συχνα-πυκνα ειναι μυκιτιασεις & κολπιτιδες. :evil: Δεν τιθεται θεμα υγιεινης οπως καταλαβαινεις αλλα ειμαι πολυ ευαισθητη σ και κολλαω με το παραμικρο. Απο θαλασσα σιγουρα (σε πισινες εχω σταματησει να μπαινω!) απο την επαφη κλπ. φαντασου οτι πλεον την θεραπεια την κανω μονη μου, ξερω δηλ. τι να παρω. Συνηθως χρησιμοποιω κολπικα υποθετα και κρεμα.

 

 

 

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΥΓΙΕΙΝΗΣ.ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ.ΙΣΩΣ ΧΑΛΑΜΕ ΤΟ ΡΗ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΩ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ,ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΜΑΘΑ ΠΙΑ.....

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΥΓΙΕΙΝΗΣ.ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ.ΙΣΩΣ ΧΑΛΑΜΕ ΤΟ ΡΗ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ.

 

Ναι, αυτο μου το είχε πεί κάποτε ο γυναικολογος!Μου λέει:Εσύ παιδί μου, κάνεις μπουγάδα;;;;;;;; :lol::lol::lol: Μου εξήγησε ότι σαπουνάδα πρέπει να γίνεται εξωτερικά και εσωτερικά να πηγαίνει μόνο νερό, γιατί αλλιώς καταστρέφεται η ισορροπία του κόλπου και το Ph! Γι'αυτό αποφεύγετε τις μπουγάδες!!!! :lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Ο γιατρός μου μια φορά όταν είχε βρεί κολπίτιδα μου είχε πει: Εσύ άλλη δουλειά δεν έχεις, από το να σαπουνίζεσαι συνέχεια;; Ασχολήσου και με κάτι άλλο!! :oops: (ντροπή εγώ όπως καταλαβαίνετε..)

 

Δεν θέλει τόσο σχολαστική καθαριότητα γιατί μετά ταλαιπωρούμαστε συνέχεια με τέτοια ενοχλητικά συμπτώματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

΄Εχω ιστορικό ουρολοιμώξεων και κολπίτιδων 20 χρόνια τώρα... ΄Εκανα και 1 χρόνο χημειοπροφύλαξη για τις ουρολοιμώξεις και βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση. Πιστεύω πως συνηθίζουμε τα φάρμακα + ότι υπάρχει ευαισθησία σε ορισμένες γυναίκες και υποτροπιάζουμε συνέχεια. Είναι πολύ ενοχλητικό.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

΄Εχω ιστορικό ουρολοιμώξεων και κολπίτιδων 20 χρόνια τώρα... ΄Εκανα και 1 χρόνο χημειοπροφύλαξη για τις ουρολοιμώξεις και βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση. Πιστεύω πως συνηθίζουμε τα φάρμακα + ότι υπάρχει ευαισθησία σε ορισμένες γυναίκες και υποτροπιάζουμε συνέχεια. Είναι πολύ ενοχλητικό.

 

 

ΑΧ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ.ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ.ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ.ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ ΟΤΑΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΕΣΥ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ.ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ.ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΕΣ? ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 7 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.....

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

Πυρετό δεν έκανα. Η συχνότητα ήταν περίπου όπως και σε σένα, 6-7 φορές το χρόνο, και πάντα μετά από σεξουαλική επαφή. Έπαιρνα λοιπόν ένα χάπι αντιβίωση μετά από κάθε επαφή για ένα χρόνο και ηρέμησα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

milver πώς τα πας με τις ουρολοιμώξεις? Εγώ έπαθα για 3η φορά μέσα στην εγκυμοσύνη κι έχω αρχίσει και ανησυχώ πραγματικά. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να κάνω πυελογραφία μετά τον τοκετό. :(

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

edit admin

 

Οι ουρολοιμώξεις είναι δεύτερες σε συχνότητα εμφάνισης μετά τις λοιμώξεις του αναπνευστικού. Εμφανίζονται συχνότερα στις γυναίκες, που παρουσιάζουν 50% την πιθανότητα να υποστούν μία ή περισσότερες συμπτωματικές ουρολοιμώξεις στη ζωή τους. Μεταξύ των ασθενών που έχουν παρουσιάσει ουρολοίμωξη, το 25% αυτών έχουν την πιθανότητα μίας νέας υποτροπής. Η λοίμωξη συμβαίνει συχνότερα όταν υπάρχουν παράγοντες που ευνοούν τον πολλαπλασιασμό των μικροβίων. Σε ορισμένους ασθενείς, τα ούρα μπορεί να περιέχουν βακτηρίδια σχεδόν σε κάθε ανάλυση, χωρίς να παρουσιάζουν συμπτώματα, ενώ σε άλλους μπορεί να παρουσιάζονται προσβολές ή υποτροπές λοίμωξης, στα μεσοδιαστήματα των οποίων τα ούρα να είναι στείρα μικροβίων. Στις περιπτώσεις λοίμωξης στο κατώτερο ουροποιητικό, τα συμπτώματα ποικίλλουν μεταξύ της ήπιας συχνουρίας και των συχνών υποτροπών της σοβαρής οξείας κυστίτιδας. Η κυστίτιδα

female_urology_2.jpgΗ κυστίτιδα είναι λοίμωξη της ουροδόχου κύστεως η οποία προσβάλλει περισσότερες από 25% των γυναικών ηλικίας 20 - 40 ετών. Οι περισσότερες κυστίτιδες στις γυναίκες είναι μη επιπλεγμένες σε αντίθεση με τους άνδρες όπου υπερισχύουν οι επιπλεγμένες.Η κυστίτιδα είναι η λοίμωξη της ουροδόχου κύστης που προκαλείται, όταν βακτήρια εισέρχονται μέσω της ουρήθρας στην κύστη προκαλώντας φλεγμονή. Είναι συχνότερη στις γυναίκες, επειδή η ουρήθρα των γυναικών είναι πιο κοντά στον πρωκτό και γι' αυτό είναι πιο ευάλωτη στην εισβολή των μικροβίων.

Χαρακτηρίζεται από συμπτώματα όπως συχνουρία, επιτακτική ούρηση και δυσουρία με καύσο στην ούρηση. Μπορεί να υπάρχει πόνος υπερηβικά στα μεσοδιαστήματα των ουρήσεων και αιματουρία, μακροσκοπική και τελική συνήθως. Σπάνια προκαλεί η οξεία κυστίτιδα πυρετό.Η διάγνωση στηρίζεται στα συμπτώματα και στην εξέταση ούρων .Αυτό θα μας δείξει αν πρέπει να αρχίσει η θεραπεία, όμως αν στο ιστορικό υπάρχουν περισσότερες από 2 έως 3 το πολύ προσβολές τον χρόνο τότε απαιτείται περαιτέρω έλεγχος. Οι υποτροπιάζουσες λοιμώξεις του κατώτερου ουροποιητικού στις γυναίκες είναι πιθανό να οφείλονται σε εξωγενείς παράγοντες και εδώ πρέπει να λαμβάνονται υπόψη προηγούμενα μικροβιακά στελέχη, η ορμονική κατάσταση, η συσχέτιση με την σεξουαλική επαφή καθώς και η χρήση διαφράγματος ή άλλων σπερματοκτόνων.

Η διάγνωση στηρίζεται στα συμπτώματα και στην εξέταση ούρων .Αυτό θα μας δείξει αν πρέπει να αρχίσει η θεραπεία, όμως αν στο ιστορικό υπάρχουν περισσότερες από 2 έως 3 το πολύ προσβολές τον χρόνο τότε απαιτείται περαιτέρω έλεγχος.

Θεραπεία

Η χορήγηση αντιβίωσης και η σύσταση για λήψη άφθονων υγρών και παραγόντων που αλκαλοποιούν τα ούρα ,για απομάκρυνση των μικροβίων δια της φυσικής οδού,δίνουν την λύση στο πρόβλημα με την ελάττωση των ερεθιστικών συμπτωμάτων και την γρήγορη ανακούφιση.

Σημαντικό

Η μικροσκοπική εξέταση των ούρων στο μέσον της ούρησης 2 εβδομάδες μετά τη θεραπεία και 3 μήνες αργότερα, επιβάλλονται για να βεβαιώσουμε την εξάλειψη της λοίμωξης. Όταν υπάρχουν συχνές υποτροπές ή τα συμπτώματα επιμένουν και είναι ενοχλητικά, μπορούμε να χορηγήσουμε αντιβιοτικά για μακρό χρονικό διάστημα, σε μικρές δόσεις επί 3 έως 6 μήνες.

Η οξεία πυελονεφρίτιδα

female_urology_3.jpgΕίναι λοίμωξη του νεφρικού παρεγχύματος από την πύελο και τους κάλυκες με την ανιούσα οδό. Χαρακτηρίζεται από υψηλό πυρετό με ρίγος, πόνο στην οσφυϊκή χώρα, ενώ μπορεί να επιπλακεί με απόφραξη και σηψαιμία.Τα ούρα είναι θολερά ούρα και με πυοσφαίρια κατά σωρούς. Πρέπει να γίνεται πλήρης εργαστηριακός και απεικονιστικός έλεγχος όπως ακτινογραφία ΝΟΚ , υπέρηχοι κ.τ.λ.

Είναι μία πολύ σοβαρή κατάσταση γι αυτόν τον λόγο φρόνιμη είναι η νοσοκομειακή υποστήριξη.

Είναι η φλεγμονή του νεφρικού παρεγχύματος και της νεφρικής πυέλου. Η διάγνωση τίθεται με βάση τα κλασσικά συμπτώματα, όπως πυρετός, ρίγος και άλγος στην νεφρική χώρα. Άλλα μη ειδικά συμπτώματα όπως κοιλιακό άλγος, ναυτία, έμετος ή διάρροια είναι δυνατόν να συνοδεύουν την οξεία πυελονεφρίτιδα.Η πυουρία, η βακτηριουρία και η θετική καλλιέργεια των ούρων είναι συνήθη ευρήματα αν και περίπου 20% των ασθενών παρουσιάζουν βακτηριουρία με αρνητική καλλιέργεια ούρων (<100000 αποικίες/κ.ε). Συνήθης είναι η λευκοκκυτάρωση ενώ παρόντα είναι και άλλα, λιγότερο ειδικά σημεία λοίμωξης όπως αυξημένη CRP και TKE. Η καλλιέργεια ούρων αναπτύσσει Ε. Coli σε ένα ποσοστό 80% και ακολουθεί ο πρωτέας, τα εντεροβακτηριοειδή, η ψευδομονάδα, η σερράτια, και ο εντερόκοκκος . Η καλλιέργεια αίματος δεν ενδείκνυται εκτός αν ο ασθενής ευρίσκεται σε βαρειά κατάσταση με ενδείξεις σηψαιμίας.

Απεικονιστικές εξετάσεις όπως ενδοφλέβια ουρογραφία, υπερηχογράφημα ή η αξονική τομογραφία είναι χρήσιμες σε περιπτώσεις υποψίας απόφραξης του ουροποιητικού ή αποστήματος που χρειάζονται άμεση χειρουργική αντιμετώπιση Φλουοροκινολόνες. Έχουν ευρύ φάσμα δράσης και είναι ιδανικές για εμπειρική θεραπεία των ουρολοιμώξεων. Είναι ακριβά αντιβιοτικά και όχι κατ' ανάγκη απαραίτητα στην αντιμετώπιση των απλών ουρολοιμώξεων. Η δράση τους κατά των εντεροβακτηριδίων και ειδών ψευδομονάδας είναι εξαιρετική αλλά η δράση τους κατά του εντεροκόκκου είναι οριακή. Οι φλουοροκινολόνες υπερέχουν στην αντιμετώπιση των επιπλεγμένων ουρολοιμώξεων, παρουσιάζουν όμως κάποια δυσκολία στην αντιμετώπιση της αεριογόνου ψευδομονάδας. Αντενδείκνυνται στα παιδιά. Δεν είναι νεφροτοξικές αν και η χρήση τους σε νεφροπαθείς προϋποθέτει την προσαρμογή της δόσης.

Χρόνια πυελονεφρίτιδα

Η χρόνια πυελονεφρίτιδα προκαλεί ρίκνωση και ατροφία των νεφρών και συνοδεύεται από ουλές του νεφρικού παρεγχύματος. Αυτά τα ευρήματα είναι σπάνια σε φυσιολογική ανατομικά και λειτουργικά αποχετευτική οδό και εμφανίζονται σε υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις σε νεαρά συνήθως κορίτσια με κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση. Ως κλινική οντότητα η χρόνια πυελονεφρίτιδα μπορεί να είναι και τυχαίο εύρημα στα πλαίσια διερεύνησης της αρτηριακής υπέρτασης ή της νεφρικής ανεπάρκειας. Τα ευρήματα της ενδοφλέβιας ουρογραφίας είναι ατροφία του νεφρού, εντομές στο παρέγχυμα και αποστρογγυλοποίηση των καλύκων. Όταν η προσβολή είναι ετερόπλευρη είναι πιθανή η αντιρροπιστική υπερτροφία του άλλου νεφρού.

Στα παιδιά όπου είναι δυνατόν να υπάρχει κυστεονεφρική παλινδρόμηση είναι σωστό να γίνεται κυστεοουρηθρογραφία κατά την ούρηση. Στους ενήλικες η εξέταση αυτή δεν είναι συνήθως χρήσιμη και η αντιμετώπιση επικεντρώνεται γύρω από την αντιμικροβιακή θεραπεία και την πρόληψη των υποτροπών. Η αντιμετώπιση ανατομικών ή αποφρακτικών προβλημάτων είναι επιβεβλημένη.

Εμφυσηματώδης πυελονεφρίτιδα είναι λοίμωξη των νεφρών από μικροοργανισμό που παράγει αέρια και που συνήθως είναι η E. Coli. Οι ασθενείς που προσβάλλονται είναι κατά αποκλειστικότητα ενήλικες διαβητικοί και στην πλειονότητα γυναίκες. Η θνησιμότητα ανέρχεται στο 40 % περίπου. Η συμπτωματολογία είναι ίδια με αυτήν της πυελονεφρίτιδας με την διαφορά ότι στην απλή ακτινογραφία ΝΟΚ, στο υπερηχογράφημα και στην αξονική τομογραφία αποκαλύπτεται αέριο μέσα στο νεφρικό παρέγχυμα.

Στο 10% των περιπτώσεων η πάθηση είναι αμφοτερόπλευρος. Η αντιμετώπιση της εμφυσηματώδους πυελονεφρίτιδας πρέπει να είναι επιθετική με την χορήγηση κατάλληλων αντιβιοτικών, ρύθμιση του σακχαρώδους διαβήτη και αποκατάσταση της ενδεχόμενης απόφραξης του ουροποιητικού. Η διαδερμική παροχέτευση είναι αρκετές φορές αποτελεσματική.

Το νεφρικό απόστημα είναι η πυώδης συλλογή στο νεφρικό παρέγχυμα. Παρατηρείται συχνότερα σε νεφρολιθιασικούς ασθενείς με απόφραξη, σε διαβητικούς ή ακόμη και σε ασθενείς με δυσλειτουργία της ουροδόχου κύστεως.

Περινεφρικό απόστημα είναι η φλεγμονή μεταξύ της νεφρικής περιτονίας (Gerota) και του νεφρικού παρεγχύματος, σε περίπτωση δε διάσπασης της Gerota τότε έχουμε το παρανεφρικό απόστημα.

Η διάγνωση από την λήψη μόνο του ιστορικού είναι δύσκολη εξαιτίας της ασαφούς συμπτωματολογίας. Η επιμονή των συμπτωμάτων μετά από 4 ημέρες θεραπείας κλίνει τη διαφορική διάγνωση υπέρ του περινεφρικού αποστήματος. Στις περισσότερες περιπτώσεις η καλλιέργεια ούρων εμφανίζεται στείρα.

female_urology_4.jpgΗ συνήθης θεραπεία είναι ενδοφλέβια χορήγηση αντιβιοτικών και χειρουργική παροχέτευση του αποστήματος ή νεφρεκτομή. Επίσης η διαδερμική παροχέτευση σε ορισμένους ασθενείς είναι αποτελεσματική.

Ξανθοκοκκιωματώδης πυελονεφρίτιδα. Είναι σπάνια κλινική οντότητα. Εμφανίζεται συνήθως σε γυναίκες ηλικίας 50 - 70 ετών. Η διαφορική διάγνωση της ξανθοκοκκιωματώδους πυελονεφρίτιδας από τον καρκίνο του νεφρού είναι δύσκολη εκ του γεγονότος ότι στην αξονική τομογραφία η νόσος παρουσιάζεται ως μάζα και συνήθως αντιμετωπίζεται με νεφρεκτομή.

 

Κυστεοσκόπηση ενδείκνυται στις περιπτώσεις με συχνές λοιμώξεις – υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις , με συμπτώματα απόφραξης , συρίγγιο ή δυσλειτουργία της ουροδόχου κύστεως.Ασθενείς που παρουσιάζουν γρήγορη υποτροπή της λοίμωξης με τον ίδιο μικροοργανισμό πρέπει να ελέγχονται για την ύπαρξη κάποιας μόνιμης εστίας μόλυνσης όπως π.χ. λιθίαση , επίσης αιματουρία κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

 

 

Οι ουρολοιμώξεις είναι δεύτερες σε συχνότητα εμφάνισης μετά τις λοιμώξεις του αναπνευστικού. Εμφανίζονται συχνότερα στις γυναίκες, που παρουσιάζουν 50% την πιθανότητα να υποστούν μία ή περισσότερες συμπτωματικές ουρολοιμώξεις στη ζωή τους. Μεταξύ των ασθενών που έχουν παρουσιάσει ουρολοίμωξη, το 25% αυτών έχουν την πιθανότητα μίας νέας υποτροπής.

Η λοίμωξη συμβαίνει συχνότερα όταν υπάρχουν παράγοντες που ευνοούν τον πολλαπλασιασμό των μικροβίων. Σε ορισμένους ασθενείς, τα ούρα μπορεί να περιέχουν βακτηρίδια σχεδόν σε κάθε ανάλυση, χωρίς να παρουσιάζουν συμπτώματα, ενώ σε άλλους μπορεί να παρουσιάζονται προσβολές ή υποτροπές λοίμωξης, στα μεσοδιαστήματα των οποίων τα ούρα να είναι στείρα μικροβίων εικ.1. Στις περιπτώσεις λοίμωξης στο κατώτερο ουροποιητικό, τα συμπτώματα ποικίλλουν μεταξύ της ήπιας συχνουρίας και των συχνών υποτροπών της σοβαρής οξείας κυστίτιδας.

urin_fysiol_pathol_1.jpg

Εικόνα 1.Φυσιολογικός αλλά και παθολογικός βλεννογόνος της ουροδόχου κύστης κατά την ουρολοίμωξη

Η οξεία κυστίτιδα, εικ.2 χαρακτηρίζεται από συμπτώματα όπως συχνουρία, επιτακτική ούρηση και δυσουρία με καύσο στην ούρηση. Μπορεί να υπάρχει πόνος υπερηβικά στα μεσοδιαστήματα των ουρήσεων και αιματουρία, μακροσκοπική και τελική συνήθως. Σπάνια προκαλεί η οξεία κυστίτιδα πυρετό.

Η διάγνωση στηρίζεται στα συμπτώματα και στην εξέταση ούρων .Αυτό θα μας δείξει αν πρέπει να αρχίσει η θεραπεία, όμως αν στο ιστορικό υπάρχουν περισσότερες από 2 έως 3 το πολύ προσβολές τον χρόνο τότε απαιτείται περαιτέρω έλεγχος.

urine_cystitis_2.jpgΕικόνα 2.Η οξεία κυστίτιδα

Θεραπεία

Η χορήγηση αντιβίωσης και η σύσταση για λήψη άφθονων υγρών και παραγόντων που αλκαλοποιούν τα ούρα ,για απομάκρυνση των μικροβίων δια της φυσικής οδού,δίνουν την λύση στο πρόβλημα με την ελάττωση των ερεθιστικών συμπτωμάτων και την γρήγορη ανακούφιση εικ.3.

urine_3.jpgΕικόνα 3. Ζήστε όμορφα και πάντα με τις συμβουλές του ιατρού σας

Σημαντικό

Η μικροσκοπική εξέταση των ούρων στο μέσον της ούρησης 2 εβδομάδες μετά τη θεραπεία και 3 μήνες αργότερα, επιβάλλονται για να βεβαιώσουμε την εξάλειψη της λοίμωξης. Όταν υπάρχουν συχνές υποτροπές ή τα συμπτώματα επιμένουν και είναι ενοχλητικά, μπορούμε να χορηγήσουμε αντιβιοτικά για μακρό χρονικό διάστημα, σε μικρές δόσεις επί 3 έως 6 μήνες.

Η οξεία πυελονεφρίτιδα

Είναι λοίμωξη του νεφρικού παρεγχύματος από την πύελο και τους κάλυκες με την ανιούσα οδό. Χαρακτηρίζεται από υψηλό πυρετό με ρίγος, πόνο στην οσφυϊκή χώρα, ενώ μπορεί να επιπλακεί με απόφραξη και σηψαιμία.Τα ούρα είναι θολερά ούρα και με πυοσφαίρια κατά σωρούς. Πρέπει να γίνεται πλήρης εργαστηριακός και απεικονιστικός έλεγχος όπως ακτινογραφία ΝΟΚ , υπέρηχοι κ.τ.λ.

 

Είναι μία πολύ σοβαρή κατάσταση γι αυτόν τον λόγο φρόνιμη είναι η νοσοκομειακή υποστήριξη.

 

  :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια,

Θα ηθελα να σας ρωτησω για την ουρολοίμοξη. Το τελευταία εξάμηνο,

μετά από τη διάκοπη κύησησ που έκανα λόγω τοξοπλάσματοσ, παθαίνω πολύ συχνά ουρολοιμόξεις. Πηγαίνω κάθε φορά στο γιατρό μου, ο οποίος μου δίνει θεραπεία με αντιβιοτικά και μου περνάει εντόσ μιας βδομάδας. Πριν κάνα δίμηνο έπαθα οξία ουρολοίμοξη, ο γιατρός μου έδωσε ισχυρη αντιβίωση από την οποία έπαθα και μυκητίαση. Και πάλι έτρεχα. Το περιεργο είναι ότι δεν ξέρω απο που προέρχεται η ουρολοίμοξη, και γιατί παθαίνω τοσο συχνα. Η υγιεινή στο σπίτι είναι άριστη και ούτε χρησημοποιώ ξένες τουαλέτες.

Πριν από αυτό το δυσάρεστο γεγονός δεν ήξερα ούτε καν τι είναι ουρολοίμοξη και η ζωή μου ήταν διαφορετική.

Αν έχετε ακούσει κατι ή έχετε βιώσει παρόμοια κατασταση βοηθήστε να το αντιμετοπίσω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η ουρολοίμωξη είναι από τις χειρότερες αρώστιες για μένα! Δεν είχα πάθει ποτέ και κατά τη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης μου έπαθα δύο φορές! Χάλια ήμουνα... Όλο το σώμα πονούσε... Τες πα...

 

Απ ότι ξέρω τα μικρόβια που την προκαλούν υπάρχουν ήδη στην περιοχή και δεν έχει να κάνει τόσο με την προσωπική σου υγειηνή το αν θα την πάθεις ή όχι. Προφανώς έχει προκληθεί σε σένα κάποια ευαισθησία. Προσπάθησε να βρεις κάποιον καλό ουρολόγο και μη μένεις μονάχα στις οδηγίες του παθολόγου. Μέχρι τότε αυτό που βοηθάει είναι να πίνεις πολύ νερό και όταν πηγαίνεις στην τουαλέτα να αδειάζεις πάρα πολύ καλά την κύστη. Καλό είναι επίσης να αποφεύγεις τα αλμυρά και τα ξινά φαγητά.

 

Περαστικά και αγύριστα!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πέρασα από πολλές ουρολοιμώξεις και ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι που πήρα το norocin και επιτέλους όλα σταμάτησαν. Δεν ξέρω αν οφειλόταν στο συγκεκριμένο φάρμακο αλλά μέχρι πριν έπαιρνα ελαφριές αντιβιώσεις. Να πίνεις πάρα πολύ νερό, να αδειάζεις συνέχεια την κύστη σου και να δεις στο τέλος που θα την ξεφορτωθείς!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πέρασα από πολλές ουρολοιμώξεις και ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι που πήρα το norocin και επιτέλους όλα σταμάτησαν. Δεν ξέρω αν οφειλόταν στο συγκεκριμένο φάρμακο αλλά μέχρι πριν έπαιρνα ελαφριές αντιβιώσεις. Να πίνεις πάρα πολύ νερό, να αδειάζεις συνέχεια την κύστη σου και να δεις στο τέλος που θα την ξεφορτωθείς!

ΚΑι για μενα σωτηριο ήταν το νοροσιν αλλά πριν 2 χρονια δεν μου το εγραφε κανεις !!!!

Ειχα πάθει πάρα πολλες φορες -άλλαξα όλα τα εσωρουχα μου και πλάον στην δουλειά που καταλαβα ότι την πάθαινα από τα χαρτια της τουαλετας παίρνω δικά μου χαρτομαντηλα ! Επίσης καλό είναι να σου εχουν δώσει και εναν υπρηχο νεφρών.

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝΑ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΕΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΡΙΞΗ ΣΕ ΜΙΑΚΥΣΤΗ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΛΕΓΟΝΤΑΙ FUGENTIN ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΡΕΜΑ.ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα μια εβδομαδα πριν με φυσιολογικο τοκετο. Εχω τοσο τρομερο πονο στην κυστη που δεν περιγραφετε. Περπαταω και ποναω σαν να μου εχει ριξει καποιος μπουνιες στην κατω πλευρα την κοιλιακης χωρας. Οταν πηγαινω στην τουαλετα δεν εχω τσουξιμο στην ουρηθρα αλλα πονο τρομερο σαν σφαχτη στην κυστη. Πυρετο δεν εχω και καπως τα συμπτωματα γινονται υποφερτα απο το ντεπον. Αυριο θα βγουν τα αποτελεσματα της καλλιεργειας ουρων. Φοβαμαι οτι απο οτι διαβασα ειναι κυστιτιδα. οΥΦ ΠΙΑ ..

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ απ' ότι κατάλαβα αφού μίλησα με πολλές γνωστές μου κι αφού είδα και τα δικά μου (3η ουρολοίμωξη μέσα σε 6 μήνες που έχω γεννήσει και τους πρώτους 2,5 μήνες πονούσα τρομερά στην κύστη και δυσκολευόμουν να ουρήσω), μάλλον η κύστη μας κατά την εγκυμοσύνη επιβαρύνεται. Ασε που κατά τον φυσιολογικό τοκετό μιλάμε "ξεκατινιάζεται" στην κυριολεξία απ' την πίεση, οπότε χρειάζεται και τον χρόνο της να επανέλθει.

Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα! Εκανα και τις εξετασεις και ολα δειχνουν καλα. Τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα αλλα υπαρχει ακομα η ενοχληση. Μαλλον εχει να κανει με το βαορος του μωρου και την πιεση που δινει στην κυστη, και με τον ΦΤ. Αντε κατι μαλλον ηξεραν οι παλιες που ελεγαν για το 40 ημερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...