Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρεμα στα μπουτακια,μεχρι ποτε?


Recommended Posts

ο μπομπιρας μου εχει αρχισει και τσιναει στην αλλαξιερα οποτε σκεφτηκα να του ξεκινησω πανες βρακακια οπως μου ειχε προτεινει η ellemphriem αλλα τη μια φορα που το προσπαθησα τον εκανα με την κρεμα χαλια!του πασαλιψα μπουτακια,πωπους μεχρι και τις πατουσες:shock::shock:

μεχρι ποτε τα παιδακια βαζουν κρεμουλα αναμεσα στα μπουτακια?μεχρι να σταματησουν τη πανα?δεν ξερω καθολου.κανει πολλα τσισα το πρωι και μετα αντε να εχει κανει μια φορα σε καθε πανα που τον αλλαζω.αλλαζουμε καθε 3 ωρες.μηπως να αρχισω να του μαθαινω να κανει στο γιογιο?πιστευω οτι ειναι πολυ μικρουλης ακομα και δε θα καταλαβει.τι λετε?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς του βάζουμε μόνο αν είναι κόκκινος. Και μάλιστα σπάνια να του βάλουμε κρέμα αλλά χρησιμοποιούμε κεραλοιφή (ελαιόλαδο και μελισσοκέρι δηλαδή). Αυτό από νεογέννητο μέχρι σήμερα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω του βαζω σε καθε αλλαγη πανας του παιδιου ειναι λαθος αυτο???δεν το ηξερα!δεν πρεπει να του βαζω δηλαδη?

 

Οι κρεμες ειναι κανονικα για να αντιμετωπισεις κάποιον ερεθισμο και όχι για πρόληψη. Θα έλεγα να μην κόψεις την κρέμα απότομα γιατι πιστευω πως ειναι πιθανο να ερεθιστει το δέρμα του μονο και μονο επειδη εχει συνηθισει με τις κρεμες. Δοκιμασε να μειωσεις σταδιακα την κρεμα που βαζεις μεχρι να τη σταματησεις.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κρεμες ειναι κανονικα για να αντιμετωπισεις κάποιον ερεθισμο και όχι για πρόληψη. Θα έλεγα να μην κόψεις την κρέμα απότομα γιατι πιστευω πως ειναι πιθανο να ερεθιστει το δέρμα του μονο και μονο επειδη εχει συνηθισει με τις κρεμες. Δοκιμασε να μειωσεις σταδιακα την κρεμα που βαζεις μεχρι να τη σταματησεις.

και εγω βάζω πάντα ...και μάλιστα απο τις πτυχες της πάνας εχει αγριεψει το δερματακι μας ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

και γω ηξερα οτι πρεπει να βαζουμε σε καθε αλλαγη για να μην ερεθιζεται το δερμα.εντομεταξυ ο δικος μου εχει και μια ψιλο ευαισθησια στο δερματακι του,κοκκινιζει ευκολα.αλλα αν αφησουμε στη πανα τα τσισα και δεν εχουμε βαλει κρεμα δε θα ερεθιστει το παιδι?εστω και αν τη κοψουμε σταδιακα?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου κλεινει τα 2 σε λίγες μερες και ακόμα του βάζω κρεμα.

καλό είναι να ακούμε όλες τις αποψεις, αλλά τελικά να κρίνουμε τι κάνει για το δικό μας παιδί

και ο δικός μου εχει ευαισθητο δερματάκι, κοκκινίζει και ερεθίζεται εύκολα

εγώ θα του κόψω την κρέμα όταν κόψουμε και την πάνα, θα ξεκινήσουμε την "εκπαιδευση" το καλοκαίρι

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οσο φορανε πανα οτι χρειαζεται καποια προστασια. Ο μεγαλος μου φοραει πανα μονο στο βραδυνο υπνο αλλα εχι ευαισθητο δερμα και αν δεν βαλουμε κρεμα ερεθυζεται παρα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Eμεις του βαζουμε μονο βραδυ εκτος και αν εχει διαροια ή ειναι κοκκινος. Αυτο απο 2 μηνων.

 

Στο παιδων μας ειχαν πει οτι η πολυ κρεμα φραζει τους πορους και γενικα να μην βαζω αν δεν ειναι κοκκινος . Το εφαρμωσα και ειχαν δικιο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι πράγματι η πολύ κρεμα δεν κανει καλό

εγώ το εκλαμβάνω αλλιώς: η "πολυ" ποσότητα

το σαιτ της sudocream για παραδειγμα αναφερει ότι η στρώση της κρεμας πρεπει να είναι τόσο λίγη, που να μην ασπρίζει καν το δέρμα. πόσες το εφαρμόζουμε? συνήθως τα παστώνουμε τα παιδιά! Και όμως δεν κανει, γιατι η επιπλέον κρέμα μενει πανω στην πάνα και δεν απορροφούνται τα τσισα στο εσωτερικό της, με αποτέλεσμα να μενει η υγρασία στο πωπουδάκι των μωρών

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...