Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καούρες και σίδηρος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μήπως ξέρετε τι μπορεί να βοηθήσει για τις καούρες εκτός από μάλοξ;

Και κάτι άλλο. Πότε ξεκινήσατε να παίρνετε σίδηρο; Κλείνω σε λίγες μέρες τον τρίτο και η γυναικολόγος μου μού έδωσε σίδηρο πριν από ένα μήνα. Δεν είναι πολύ νωρίς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας,

Μήπως ξέρετε τι μπορεί να βοηθήσει για τις καούρες εκτός από μάλοξ;

Και κάτι άλλο. Πότε ξεκινήσατε να παίρνετε σίδηρο; Κλείνω σε λίγες μέρες τον τρίτο και η γυναικολόγος μου μού έδωσε σίδηρο πριν από ένα μήνα. Δεν είναι πολύ νωρίς;

 

 

 

Το αν είναι νωρίς εξαρτάται απο τις εξετάσεις σου, αν χρειάζεσαι τότε δεν έιναι καθόλου νωρίς ίσα ίσα θα σου κάνει καλό...

εγώ πήρα μόνο στον 5ο αλλά τον σταμάτησα γιατί δεν χρειαζόμουν πια με 44 αιματοκρίτη :roll:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλα δεν ξερω τι.

Την 1η μερα που πηγα στον γιατρο ειχε παρει καποια τηλεφωνο για καουρες και της ειπε ενα φαρμακο. Δεν θυμαμαι τι ομως. Αν τον παρεις ενα τηλεφωνο θα ξερει εκεινος τι να παρεις.

 

Σιδηρο παίρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης κι εγω. Αν χρειαζεται παιρνεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν φανεί στις εξετάσεις οτι πρέπει να πάρεις σίδηρο καλό είναι να ακολουθήσεις πιστά τις συστάσεις του γιατρού σου. Η επιβάρυνση που θα δεχτεί ο οργανισμός σου απο τον 3ο εως τον 6ο κατά κύριο λόγο μήνα είναι μεγάλη. Εγώ δεν είχα ιδιαίτερα χαμηλό αιματοκρίτη αλλά τους 3 αυτούς μήνες οι "αποθήκες" άδειασαν πολύ γρήγορα παρ' όλο που έπαιρνα 2 χάπια την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Σε καταλαβαίνω απόλυτα...Εγώ είχα από την αρχή πρόβλημα με τις καούρες λόγω γαστοοισοφαγικής παλινδρόμισης. Αυτό που παίρνω και με ηρεμεί είναι το riοpan gel. Πριν αποφασίσεις να το πάρεις πάντως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς το γιατρό σου.

Υπομονή... :P:P

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΟΥΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ!

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ, ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΕΡΙΤΤΙΝΗ(ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΙΔΗΡΟΥ). ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κοπέλες οι οποίες παίρνουν σίδηρο μετά τον πέμπτο και άλλες πολύ νωρίτερα. Καλό είναι να ακούς το γιατρό σου και μόνο αυτον γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμένα για παράδειγμα μου έδωσε από την αρχή και σίδηρο και ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε δώσει σίδηρο από την πρώτη επίσκεψη που πήγα και κάναμε επιβεβαίωση εγκυμοσύνης. Δεν είχαμε ακούσει ούτε την καρδιά ακόμη. Έπερνα μέχρι τον 5ο ένα την ημέρα. Τώρα τα κάναμε 2..... Ελπίζω να μείνουμε εκεί!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ στις 18/07 κλείνω τον 3ο και την περασμένη πέμπτη που είχα πάει για υπέρηχο μου έγραψε σίδηρο (2 τη μέρα) και ασβέστιο, αν και γενικά όπως μου είπε ο αιματοκρίτης μου είναι καλός.

μέχρι τώρα έπαιρνα μόνο filicine

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και εγώ ξεκίνησα σίδηρο μόλις πήρα τις εξετάσεις του προγεννητικού στα χέρια μου.. :shock: σίδηρο: 30!!!

Από τον πρώτο δίμηνο μέχρι και σήμερα παίρνω 2 αμπούλες Fysiofol την ημέρα. Όπότε θα σου έλεγα να μην ανησυχείς, να τρώς όμως πολύ πρασινάδα γιατί το σίδηρο φέρνει δυσκοιλιότητα.

Όσο για τις καούρες, δοκίμασες να τρώς τσίχλες (μέντα, δυόσμος) εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...