Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται όλο το βράδυ


Recommended Posts

Η μικρή μου Έλενα είναι 2 μηνών και 10 ημερών. Εδώ και 2 - 3 βράδια κοιμάται σχεδόν όλο το βράδυ από τις 10 έως τις 7 περίπου. Αν ξυπνήσει θηλάζει για δευτερόλεπτα και ξανακοιμάται..Είναι φυσιολογική αυτή η κατάσταση..Φοβάμαι και για την παραγωγή μου..όπως επίσης και για την ανάπτυξή της..Μέχρι τώρα τα πηγαίναμε περίφημα..(Γενήθηκε 3150 και 51cm, 11 ημερών ήταν 3450 και 52,5cm, 35 ημερών 4300 και 56cm, 2 μηνών 5320 και 60cm) :lol:

Την έχω βέβαια και κοιμάται μαζί μου στο διπλό κρεβάτι..Μήπως αισθάνεται ασφάλεια και δεν ξυπνάει...

Και η μεγάλη μου κόρη το έκανε αυτό αλλά τις έδινα και συμπλήρωμα οπότε ήταν διαφορετικά..

Σας παρακαλώ όποια μπορεί να βοηθήσει..Έχω προβληματιστεί αρκετά.. :roll:

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μικρή μου Έλενα είναι 2 μηνών και 10 ημερών. Εδώ και 2 - 3 βράδια κοιμάται σχεδόν όλο το βράδυ από τις 10 έως τις 7 περίπου. Αν ξυπνήσει θηλάζει για δευτερόλεπτα και ξανακοιμάται..Είναι φυσιολογική αυτή η κατάσταση..Φοβάμαι και για την παραγωγή μου..όπως επίσης και για την ανάπτυξή της..Μέχρι τώρα τα πηγαίναμε περίφημα..(Γενήθηκε 3150 και 51cm, 11 ημερών ήταν 3450 και 52,5cm, 35 ημερών 4300 και 56cm, 2 μηνών 5320 και 60cm) :lol:

Την έχω βέβαια και κοιμάται μαζί μου στο διπλό κρεβάτι..Μήπως αισθάνεται ασφάλεια και δεν ξυπνάει...

Και η μεγάλη μου κόρη το έκανε αυτό αλλά τις έδινα και συμπλήρωμα οπότε ήταν διαφορετικά..

Σας παρακαλώ όποια μπορεί να βοηθήσει..Έχω προβληματιστεί αρκετά.. :roll:

 

Να σου ζήσει! :)

 

Αν το μωρό βρέχει 5-6 πάνες το 24ωρο δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! :)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την παραγωγη σου, λογικα αφου σαραντησες απλα θα ρυθμιστει καταλληλα...θα παραγεις λιγοτερο γαλα τα βραδια.....τωρα αν αρχισει να ξυπναει τα βραδια πεινασμενη θα χεις λιγο προβλημα μεχρι να ρυθμιστει ξανα αναλογως......

 

 

 

Αχχχχ ποσο σε ζηλευω που κοιμασαι.........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Βρέχει 6 πάνες και κάνει κακά 1 - 2 φορές την ημέρα..Οπότε είναι μάλλον φυσιολογικό..

Vera η μικρή μου είναι γενικά ήσυχο μωρό όπως ήταν και η πρώτη μου κόρη..Είμαι τυχερή μαμά!!

Σας ευχαριστώ μανούλες.. :lol::lol:

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά ο θηλασμός είναι ένα συνεχές μάθημα. :)

Οσο θηλάζεις τόσο μαθαίνεις!!!Νομίζω πως όταν σταματήσω να αγχώνομαι θα έχει περάσει τόσος πολύς χρόνος που θα είμαι κοντά στον αποθηλασμό.Καμμιά φορά σκέφτομαι τί κρίμα που δεν είχα ενημερωθεί τόσο πολύ στο πρώτο μου παιδί ώστε να θηλάσω δίχως άγχος το δεύτερο!Γιατί τρίτο δε με ΄βλέπω να κάνω! 8)

Εκεί που λέω πως όλα πάνε καλά...κάτι θα γίνει με τις αντλήσεις, κάτι με τη συμπεριφορά του μωρού,που θα με αγχώσει. Πάντως εξαιρετικά καλά βιβλία για το θηλασμό,γραμμένα με πολλή αγάπη για τη μητέρα και το μωρό, από επιστήμονα παιδίατρο που ΕΧΕΙ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΙΔΥΜΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ είναι της κ. Αννας Πατσούρου.Αξίζει να διαβαστούν από κάθε γυναίκα που θέλει να θηλάσει.Αποφάσισα να τα πηγαίνω δώρο στο μαιευτήριο σε φίλες που γεννούν,καθώς επίσης θα τα αγοράσω και για τον παιδίατρό μου.Πολύ περιεκτικά, λύνουν όλες τις απορίες,σου μεταφέρουν την αγάπη της συγγραφέος για το θηλασμό και σε κάνουν να νιώθεις πως ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να θηλάσεις ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ.Μετά από την ανάγνωση των βιβλίων αυτών είπα πως θα ήθελα πολύ να τη γνωρίσω αυτή τη γυναίκα ,πολύ περισσότερο να είναι η παιδίατρος των ΄παιδιών μου.

Link to comment
Share on other sites

ευφροσύνη έχεις δίκιο. Και γω δυστυχώς την πρώτη μου κόρη δεν κατάφερα να τη θηλάσω αποκλειστικά - λόγω δικής μου ανασφάλειας - τώρα όμως που τα έχω καταφέρει αυτό το διάστημα νιώθω περίφανη μανούλα..

Όσο για τα βιβλία είναι όντως φοβερά και μακάρι να υοήρχαν και άλλοι παιδίατροι που να υποστηρίζουν με θέρμη το μητρικό θηλασμό..(η δικιά μου προς το παρόν είναι αδιάφορη)..

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ???

ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΜΟΛΙΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣΟΥΝ.

 

Τι γίνεται αν το μωρό σταματήσει να παίρνει βάρος και μάλιστα πέσει πολύ κάτω απο τις γραμμές της καμπύλης ανάπτυξης? Εχω μια περίπτωση μιας φίλης που το μωρό της (τώρα είναι 14 μηνών περίπου) το θήλασε αποκλειστικά και το θηλάζει ακόμα και του έδωσε να φάει στερεή τροφή 8 μηνών (και καλά όταν τη ζήτησε το μωρό), δεν του δίνει κρέας παρά σπάνια και το παιδί έχει πέσει κάτω απο τη καμπύλη ανάπτυξης όπως προείπα. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Πάει καλά το παιδάκι επειδή θηλάζει ακόμα ή πρέπει να του δώσουν κάνα συμπλήρωμα? Είναι περίπου 7-8 κιλά! Επίσης η μαμά του του κάνει υγιεινή διατροφή (φρούτα, λαχανικά, προιοντα ολικής, δημητριακά και όσπρια με το φλοιό) κλπ. Εγώ προσωπικά και ο γιατρός που το παρακολουθεί (ομοιοπαθητικος) ανησυχεί, αλλά η μανα του δεν ακούει κανένα!! :evil::evil: Ξέχασα να αναφέρω πως το παιδί πολλές φορές αρνήται να φάει και πίνει μόνο γάλα της μαμάς του. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?? Ειληκρινά φοβάμαι γι'αυτο το παιδί!!

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν το μωρό σταματήσει να παίρνει βάρος και μάλιστα πέσει πολύ κάτω απο τις γραμμές της καμπύλης ανάπτυξης? Εχω μια περίπτωση μιας φίλης που το μωρό της (τώρα είναι 14 μηνών περίπου) το θήλασε αποκλειστικά και το θηλάζει ακόμα και του έδωσε να φάει στερεή τροφή 8 μηνών (και καλά όταν τη ζήτησε το μωρό), δεν του δίνει κρέας παρά σπάνια και το παιδί έχει πέσει κάτω απο τη καμπύλη ανάπτυξης όπως προείπα. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Πάει καλά το παιδάκι επειδή θηλάζει ακόμα ή πρέπει να του δώσουν κάνα συμπλήρωμα?

 

Ένα παιδί 14 μηνών δεν χρειάζεται συμπληρωμα αν θηλάζει όποτε θέλει. Το πρόβλημα προφανώς προέρχεται από το διαιτολογιο που επιβάλλει η μαμά. Ακόμη και οι γιατροί που προτείνουν χορτοφαγία, λένε ότι τα 3 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού το κρέας είναι απαραίτητο σε κάποια ποσότητα.

 

Αν το παιδί δεν τρώει ικανοποιητική ποσότητα τροφών πλούσιων σε σίδηρο τότε μπορεί να έχει ανορεξία και η ανάπτυξή του να μην είναι καλή.

 

 

Είναι περίπου 7-8 κιλά! Επίσης η μαμά του του κάνει υγιεινή διατροφή (φρούτα, λαχανικά, προιοντα ολικής, δημητριακά και όσπρια με το φλοιό) κλπ.

 

Αυτά που τρώει είναι πολυ καλά, η παράλειψη του κρέατος είναι που πρέπει να επανεξετασθεί αλλά και τα λιπαρά που προσλαμβάνει συνολικά το μωρό. Έχω συναντήσει μητέρες που από το άγχος της παχυσαρκίας δίνουν πολύ λιγότερα από τα απαιτούμενα λιπαρά στο παιδί τους (μέχρι και προϊόντα light!!! :shock: ) με σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία του παιδιού... Κάτι πυ επίσης μπορεί να είναι λάθος είναι η ποσότητα των υδατανθράκων. Γενικά τα παιδιά χρειάζονται περισσότερους υδατάνθρακες από τους ενήλικες. Υπάρχει πιθανότητα η μητέρα να προσπαθεί να δίνει περισσότερα λαχανικά από όσα πρέπει και πολύ λιγότερους υδατάνθρακες... Ουσιαστικά το παιδί μπορεί να είναι σε δίαιτα...

Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά...

 

Εγώ προσωπικά και ο γιατρός που το παρακολουθεί (ομοιοπαθητικος) ανησυχεί, αλλά η μανα του δεν ακούει κανένα!! :evil::evil:

 

Η μητέρα ίσως να χρειάζεται υποστήριξη, κάποιος από το περιβάλλον της θα πρέπει να αναλάβει την ευθύνη...

 

Ξέχασα να αναφέρω πως το παιδί πολλές φορές αρνήται να φάει και πίνει μόνο γάλα της μαμάς του. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις??

 

Το παιδί θα πρέπει να κάνει εξετάσεις για να αποκλειστεί κάποια παθολογική αιτία. Αν δεν υπάρχει τέτοια θα πρέπει να εξετασθεί το ενδεχόμενο της διαταραγμένης σχέσης της μαμάς με τις τροφές και με την αντίληψή της για τη διατροφή του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες, Ειληκρινά ανησυχώ πάρα πολύ για αυτό το παιδάκι. Η μάνα του στο θέμα διατροφής είναι κάθετη. Ούτε τον άντρα της δεν αφήνει να έχει λόγο! Υποτίθεται έχει σπουδάσει την υγιεινή διατροφή (μακροβιοτική) και διατροφή παιδιού (στην Ισπανία - είναι απο κει), αλλά εμένα μου φαίνεται ότι το παρακάνει. Εχω μιλήσει πολλές φορές στον άντρα της, όχι να αλλάξει τον τρόπο διατροφής του παιδιού, αλλά τουλάχιστον να του κάνει εξετάσεις κυρίως για το σίδηρο (γιατι είναι πολύ χλωμό το παιδί). Το μόνο που κάνουν είναι να μιλάνε με έναν γιατρό απο το εξωτερικό, μέσω e-mail για τη κατάσταση του παιδιού και ο γιατρός να κάνει τηλεδιάγνωση... έλεος δηλαδή!! :evil::evil: Το μόνο που λένε είναι ότι επειδή και οι δυο τους είναι γενικά μικροκαμωμένοι, είναι έτσι και το παιδί και τέλος! Τι να τους πείς τώρα?

Τρώνε μεν πολύ σωστά, υγιεινά και έχω πάρει κι εγώ καποιες γραμμές σωστής διατροφής απο τη κοπέλα, αλλά πιστευω ότι διαφέρει όταν πρέπει να φάει ένα μωρό! Χρειάζεται κι άλλα πράγματα όπως προανέφερες!!

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ο μικρούλης μου τις τελευταίες μέρες κοιμάται από τις 1-2 το βράδυ και ξυπνάει 10-11 το πρωί. Εχθές κοιμήθηκε στις 1:30 και ακόμα κοιμάται! Κάθε βράδυ έχουμε πρόγραμμα, κάνουμε μπάνιο, του δίνω κατά τις 11 το γάλα που έχω αντλήσει (150ml περίπου) και μετά τον θηλάζω, τον παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας. Δε λέω, καλά ειναι για μένα, κοιμάμαι κάμποσες ώρες, αλλά πρέπει να τον αφήνω να κοιμάται τόσο ή να τον ξυπνάω? Εγώ ξυπνάω από τις 7-8 και όλο τον κοιτάω, τωρα θα ξυπνήσει και τώρα θα ξυπνήσει... Εννοείται βεβαια πως κάνω μια άντληση μόλις ξυπνήσω, γιατί το γάλα τρέχει, μην παει και χαμένο! Μέσα στη μέρα δεν πολυκοιμάται, άντε κανα δυο μισάωρα ή κανα δεκάλεπτο στη διάρκεια των θηλασμών. Α, ξέχασα επίσης να σας πω, ότι μόλις ξυπνάει το πρωί, τρώει και μέσα σε 20 -το πολύ- λεπτά έχει ξανακοιμηθεί και ξυπνάει μετά από κανα δυο ώρες. Βάρος παιρνουμε, πάνες βρέχουμε, συντριβανακια κάνουμε μόλις βγάλουμε την πανα και μάλιστα στοχεύουμε τη μαμα (την πετυχαίνουμε κιόλας κάμποσες φορές!), γελάμε, τραγουδάμε και γενικώς φαινόμαστε ευχαριστημένοι. Στις 20 του μήνα κλείνουμε τον τρίτο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μήπως αυτό μακροπρόθεσμα επηρεάσει την παραγωγή σου.Εχεις δοκιμάσει στις 7 που ξυπνάς να το θηλάζεις κοιμισμένο;Ίσως, δεν ξέρω μήπως τον ξυπνάς και το βράδυ μια φορά για να θηλάσει ή να κάνεις εσύ μια άντληση.Εγώ πάντως όταν σταμάτησα τις νυχτερινές αντλήσεις επειδή κοιμόταν το μωρό μετά απο 2-3 εβδομάδες η παραγωγή μου μειώθηκε αρκετα και έτσι τις ξαναξεκίνησα.

Οι πάνες του πως είναι;πόσες βρέχει το 24ωρο;

Και κορίτσια μην τα ξαναλέμε, όταν δεν ξυπνάει ένα παιδί δεν είναι απαραίτητα κάλό και δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν πεινάει.Μπορεί να κοιμάται πολύ βαθιά και να μην μπορεί να ξυπνήσει...Όχι επειδή βολεύει εμάς να το αφήνουμε να κοιμάται. 10 ώρες ..το στομαχάκι του είναι ακόμα πολύ μικρό και χωνεύει πολύ γρήγορα.Ας μην δίνουμε τέτοιες συμβουλές αβίαστα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον ξύπνησα εχθές λίγο μετά που έγραψα το μήνυμα. Ημουν πάνω απ' την κούνια του και άκουσα την κοιλιτσα του να γουργουρίζει. Αν όντως πεινάει, γιατί να μην ξυπνάει? Σήμερα το είχα άγχος, ξύπνησα κατά τις 5 και τον σήκωσα, τον τάισα μισοκοιμισμένο, μια χαρά έφαγε. Και πάνα του άλλαξα δυο φορές στο κρεββάτι και ακόμα κοιμάται! :)

Πάντως τα βράδια πάντα κοιμόταν λίγο παραπάνω, απ' όταν γυρίσαμε απ' το μαιευτήριο ακόμα, 5 ώρες θα κοιμόταν σίγουρα και οταν προσπαθουσα να τον ξυπνήσω, δεν άνοιγε τα μάτια του με τίποτα, ούτε και το στόμα του άνοιγε για να φάει. Ετσι είχα δεχθεί κι εγώ ότι θα ξυπνήσει όποτε θέλει για να φάει. Αυτά τα 10ωρα τα τελευταία όμως με προβλημάτισαν, γι' αυτό ζητησα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πάνες του πως είναι;πόσες βρέχει το 24ωρο;

Απο πάνες άλλο τίποτα, φεύγουν τα πακέτα στο άψε-σβήσε!

Πριν από κάθε γεύμα τον αλλάζω (κάνουμε και τσισάκια και κακάκια κάθε φορά) και μέσα στην ημέρα τον αλλάζω και ανάμεσα στα γεύματα. Επίσης μόλις του ανοίξω την πάνα αρχίζουν τα συντριβάνια, θα τα κάνει στην αλλαξιέρα, στο μπάνιο την ώρα που τον πλένω και μετά που θα τον ξαναγυρίσω στην αλλαξιέρα. Απ' αυτό το θέμα τουλάχιστον πάμε καλά, είναι να μην ανοίξουν οι κάνουλες! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά τον ξύπνησα εχθές λίγο μετά που έγραψα το μήνυμα. Ημουν πάνω απ' την κούνια του και άκουσα την κοιλιτσα του να γουργουρίζει. Αν όντως πεινάει, γιατί να μην ξυπνάει? Σήμερα το είχα άγχος, ξύπνησα κατά τις 5 και τον σήκωσα, τον τάισα μισοκοιμισμένο, μια χαρά έφαγε. Και πάνα του άλλαξα δυο φορές στο κρεββάτι και ακόμα κοιμάται! :)

Πάντως τα βράδια πάντα κοιμόταν λίγο παραπάνω, απ' όταν γυρίσαμε απ' το μαιευτήριο ακόμα, 5 ώρες θα κοιμόταν σίγουρα και οταν προσπαθουσα να τον ξυπνήσω, δεν άνοιγε τα μάτια του με τίποτα, ούτε και το στόμα του άνοιγε για να φάει. Ετσι είχα δεχθεί κι εγώ ότι θα ξυπνήσει όποτε θέλει για να φάει. Αυτά τα 10ωρα τα τελευταία όμως με προβλημάτισαν, γι' αυτό ζητησα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!

 

Κάποια μωράκια κοιμούνται πολύ βαριά και δεν ξυπνάνε ακόμα και αν πεινάνε.Κάποια πέφτουν σε λήθαργο λόγω ίκτερου και δεν ξυπνάνε για φαγητό με τίποτα(όπως η δικιά μου).Μια πάνα θεωρείται βρεγμένη αν της ρίξεις 40 μλ νερό.Δοκίμασε το και σύγκρινε με τις δικιές σας.Αν έχετε 5-6 βρεγμένες πάνες και 1-2 λερωμένες το 24ωρο είσαι οκ.Αν δείς οτι η παραγωγή σου μειώνετε και αρχίζει το παιδί και δεν χορταίνει, αύξησε τους ημερήσιους θηλασμούς πρόσθεσε και έναν βραδυνό και θα δείς διαφορά!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου αν δεν εχει προβλημα δεν ξυπνάει το βραδυ από 2.5 μηνών... Βεβαια την ημερα θηλαζει τρελα!!! Αν παιρνει βαρος και βρεχει πανες μην το ξυπνας. Θηλαζε το κατα την διαρκεια της ημερας κι η παραγωγη σου θα ρυθμιστει σε αυτο που θελει το παιδι.

 

Αμαν κανουνε πολλές μαναδες να κοιμουνται λιγο παραπάνω το βραδυ κι εσυ που εισαι τυχερη πας να το χαλασεις;;;

 

ΥΓ. Αυτά για αυτούς που λένε ότι με τον θηλασμό το παιδί ξυπνάει πιο συχνα...

Link to comment
Share on other sites

.Αν έχετε 5-6 βρεγμένες πάνες και 1-2 λερωμένες το 24ωρο είσαι οκ.Αν δείς οτι η παραγωγή σου μειώνετε και αρχίζει το παιδί και δεν χορταίνει, αύξησε τους ημερήσιους θηλασμούς πρόσθεσε και έναν βραδυνό και θα δείς διαφορά!

 

 

Εχω την εντυπωση οτι αυτο για τα κακα τους ισχυει για μικρα μωρα, πριν τον σαραντισμο. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει να κανει και 2 μερες να εχει κενωση ή 5 φορες σε 1 μερα, αφου θηλαζει ολα ειναι φυσιολογικα. Ισως η Αγλαια θα μπορουσε να το διευκρινισει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα

θα ήθελα αν μπορούσατε να μου δώσετε τις γνώσεις σας!!

Το μωράκι μου που το θηλάζω αποκλειστικά 3 μήνες και 10 μέρες τα τελευταια 2 βράδια πέφτει 12 για ύπνο και ξυπνάνει 9 , ενω πάντα κοιμότανε 10.30-11 και ξύπναγε μετά κατα τις 4 και μετα στις 7-8.

Ανησυχώ γιατι έχω ακούσει οτι ο βραδινος θηλασμος ειναι απαραίτητος για να έχεις γάλα.Τί να κάνω , να βάζω ξυπνητήρι και να αντλώ γάλα, ή να την ξυπνάω να θηλάσει, ή όχι??

Βοηθήστε αν μπορείτε!!Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...