Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

όροι χρήσης .... τους διαβάζει ποτε κανεις ?


UFO

Recommended Posts

εχω μια απορία εδώ και καιρο και θέλω την γνωμη σας ….

Διαβάζεται ποτε τους όρους χρησης σε οποιο saitή forum ή προγραμμα που κατεβεζετε τελος παντων …

παντα απορία το έχω …

Αν πάρουμε για παράδειγμα το parentsδιάβασε ποτε κανεις του όρους χρησης πριν πατήσει το ναι συμφωνω ?

Ή όχι ?

ή απλα θέλουμε να μπούμε κάπου ή να κατεβάσουμε πχ κατι ή να γραφτούμε κάπου και δεν μας νοιαζει να διαβάσουμε γιατι ...νομίζουμε ή θέλουμε να νομίζουμε ή όντως ξέρουμε τι λενε πάνω κατω ....

 

εγω πχ ...παντα διαβάζω τους όρους χρησης ....πολλες φορες έχει τύχει να μην συμφωνήσω με κατι και πολυ απλα .... δεν συμμετέχω !!!

αυτα ...(τρωω κι εγω κατι φλασιες βραδυατικο όμως ....να με συμπαθατε ε!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω μια απορία εδώ και καιρο και θέλω την γνωμη σας ….

Διαβάζεται ποτε τους όρους χρησης σε οποιο saitή forum ή προγραμμα που κατεβεζετε τελος παντων …

παντα απορία το έχω …

Αν πάρουμε για παράδειγμα το parentsδιάβασε ποτε κανεις του όρους χρησης πριν πατήσει το ναι συμφωνω ?

Ή όχι ?

ή απλα θέλουμε να μπούμε κάπου ή να κατεβάσουμε πχ κατι ή να γραφτούμε κάπου και δεν μας νοιαζει να διαβάσουμε γιατι ...νομίζουμε ή θέλουμε να νομίζουμε ή όντως ξέρουμε τι λενε πάνω κατω ....

 

εγω πχ ...παντα διαβάζω τους όρους χρησης ....πολλες φορες έχει τύχει να μην συμφωνήσω με κατι και πολυ απλα .... δεν συμμετέχω !!!

αυτα ...(τρωω κι εγω κατι φλασιες βραδυατικο όμως ....να με συμπαθατε ε!)

 

Μια φορα την πατησα και απο τοτε ΠΑΝΤΑ διαβαζω τους ορους χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Olympia99 τι επαθες...πως την πατησες...;;;

 

Εγώ Aggeloudia όπως είναι γνωστό ζω στο εξωτερικό (Γερμανια), εδώ που λες η εγκληματικότητα τα στο διαδυκτιο είναι πολύ μεγάλη και πρέπει να προσεχείς αρκετά.

Μια φορά μπήκα σε μια σελίδα και έψαχνα πληροφορίες για κάτι, μου ζήτησε στοιχεία (όνομα, διεύθυνση και e-mail) τα εδωσα.

Μετά από λίγο μου έρχεται e-mail ότι έχω κάνει λέει συνδρομή 6 μηνών και πρέπει να πληρώσω 60?.

Εκτύπωσα το e-mail και πήγα κατευθείαν στο κέντρο εξυπηρέτησης καταναλωτών. Εκεί μου είπαν ότι αυτοί είναι απατεώνες, έχουν πολλές τέτοιες σελίδες και προσπαθούν με αυτό τον τρόπο να αποσπάσουν χρήματα από τον κόσμο.

Φυσικά μου είπαν να μην πληρώσω τίποτα και να αγνοώ oτι μου στελνουν.

Από τότε προσέχω σε ποιες σελίδες μπαίνω και διαβάζω προσεχτικά τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ Aggeloudia όπως είναι γνωστό ζω στο εξωτερικό (Γερμανια), εδώ που λες η εγκληματικότητα τα στο διαδυκτιο είναι πολύ μεγάλη και πρέπει να προσεχείς αρκετά.

Μια φορά μπήκα σε μια σελίδα και έψαχνα πληροφορίες για κάτι, μου ζήτησε στοιχεία (όνομα, διεύθυνση και e-mail) τα εδωσα.

Μετά από λίγο μου έρχεται e-mail ότι έχω κάνει λέει συνδρομή 6 μηνών και πρέπει να πληρώσω 60?.

Εκτύπωσα το e-mail και πήγα κατευθείαν στο κέντρο εξυπηρέτησης καταναλωτών. Εκεί μου είπαν ότι αυτοί είναι απατεώνες, έχουν πολλές τέτοιες σελίδες και προσπαθούν με αυτό τον τρόπο να αποσπάσουν χρήματα από τον κόσμο.

Φυσικά μου είπαν να μην πληρώσω τίποτα και να αγνοώ oτι μου στελνουν.

Από τότε προσέχω σε ποιες σελίδες μπαίνω και διαβάζω προσεχτικά τα πάντα.

καταρχάς να πω ευχαριστω που μοιράστηκες μαζι μας αυτην σου την εμπιερια....

πολυ συμαντικο και το τι έκανες ...αλλα και το τι συμβαίνει τελικα καμια φορα ...αν δεν διαβάζουμε τους όρους χρησης ....

το γεγονος που σου συναίβει είναι μια ασχημη πλευρα .... στα πιο λαιτ θα πω οτι μπορουμε πχ αν δεν εχουμε διαβασει τους όρους χρησης να είμεθα απο αστειοι μεχρι αγενής ....και αδαής θα μπορουσε να πει κανεις !

ειναι θέμα παιδίας όπως λεει και ο Rasta !!!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: Είναι κάτι σαν τα manual των συσκευών.Συνήθως δε τα διαβάζει κανείς :lol::lol::lol:

'Εχω την εντύπωση ότι το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών στο διαδύκτιο δεν έχει καταλάβει το εξής απλό : συμφωνόντας με τους οποιουσδήποτε όρους,είναι κάτι σαν να υπογράφουμε συμβόλαιο/συμφωνητικό.

Άρα αν εγώ π.χ. πρίν συμφωνήσω με τους όρους χρήσης του όποιου site δε μπω στον κόπο να διαβάσω τι λένε και στους όρους αυτούς υπάρχει και κάτι που με δεσμεύει με τρόπο που αν είχα διαβάσει δε θα υπέγραφα σε καμία περίπτωση, (πχ.μετά τις 100 επισκέψεις θα πληρώνω συνδρομή),όταν κληθώ να συμμορφωθώ σ'αυτά που ήδη έχω "υπογράψει" το : Δε διάβασα τους όρους και απλώς συμφώνησα δεν αποτελεί δικαιολογία που με απαλλάσει απο την υποχρέωσή μου.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

RTFM

 

που λενε και οι αμερικλάνοι !!!!

 

RTFM is an acronym for the statement "Read The Fucking Manual". This instruction is sometimes given in response to a question when the person being asked believes that the question could be easily answered by reading the relevant "manual" or instructions. It is also used to tell people to try to help themselves before seeking assistance from others. In clean and substituted texts, "Read The Flaming Manual", "Read The Famous Manual", "Read The Fine Manual", "Read The Full-On Manual", "Read The Friendly Manual", "Read The Full Manual", or "Read The Field Manual" is sometimes used.[1] On other occasions, the F is simply ignored.[2] This abbreviation can also be found on message boards, to mean "Read The Fucking (or First) Message", or "Read The FAQ Moron".

http://en.wikipedia.org/wiki/RTFM

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν τους διαβάζω όταν κάνω έγγραφη αλλά μετά...όταν θίχτεί κατι για τους όρους...

Γαβριας εγώ εχω έρωτα με τις οδηγίες χρήσης.από σαμπουάν μέχρι ψυγείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...