Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέας στη Διατροφή


Olg@

Recommended Posts

Τελευταία με προβληματίζει το εξής ... σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου μαγειρεύω στη μικρή κάθε δυο μέρες και έτσι το μεσημεριανό πρόγραμμά της έχει δύο μέρες κρεατόσουπα με πατάτα, κολοκυθάκι, καρότο μπρόκολο και σέλινο - τραχανά - δυο μέρες κοτόσουπα με πατάτα, κολοκυθάκι, καρότο, μπρόκολο και άνιθο - τραχανά και πάλι από την αρχή ... μήπως τελικά τρώει πολύ κρέας;;; Μου είπε μεν ο παιδίατρος να ξεκινήσω να της δίνω από το οικογενειακό φαγητό αλλα αφού δεν τρώει ψάρι (εμείς τρώμε γενικά πολύ) και όσπρια τι εναλλακτικές έχω; Τα ζυμαρικά δεν τα πολυθέλω θεωρώ ότι δεν της προσφέρουν τίποτα ... Εσείς τι κάνετε, καμιά ιδέα;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Olg@

    Olg@ 13 δημοσιεύσεις

  • manina

    manina 5 δημοσιεύσεις

  • maria

    maria 4 δημοσιεύσεις

  • ssidi

    ssidi 4 δημοσιεύσεις

και τα ζυμαρικά χρειάζονται γιατί περιέχουν άμυλο

 

 

εμείς πάντως κρέας του δίναμαι όσο πιο συχνά γινόταν γιατί τα μικράκια το χρειάζονται λόγω σιδήρου..

 

να φανταστείς ότι 1 έτους ενω έτρωγε κάθε μέρα κρέας,είχε αιματοκρίτη γύρω στο 34..χαμηλό μεν αλλά φυσιολογικό για την ηλικία του...

 

όταν ήταν να κόψουμε τα λιωμένα η παιδίατρος μας είπε να τρώει τουλάχιστον 3 φορές κρεας, 1 ψάρι και τις υπόλοιπες ότι θέλουμε..

Link to comment
Share on other sites

Όλγα ... εμένα ο μικρός άρχισε σ'αυτούς τους μήνες και τα ζυμαρικα , του έφτιαχνα (και τωρα κάποιες φορές) σουπούλα με ντομάτα απο ,αστράκι,πεπονάκι κ.α Αυτό που το αρέσει πολυ ειναι το ζυμαρικο γραμματα-αριθμοί της ΑΒΕΖ νομίζω είναι....Ακόμα θα μπορούσες να της φτιάχνεις κάποια μέρα πουρε απο πατάτα-καρότο (εάν εχεις και ζουμάκι απο κρέας της προηγούμενης μέρας βάζεις και απο αυτό...) είναι πραγματικά πολυ νοστιμος ο πουρες αυτός , θα αρέσει και εσένα!!!

Πάντως μέχρι να αρχίσει τα όσπρια και το ψαράκι δεν εχεις πολλές επιλογές!!! :?:)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Όλγα ... εμένα ο μικρός άρχισε σ'αυτούς τους μήνες και τα ζυμαρικα , του έφτιαχνα (και τωρα κάποιες φορές) σουπούλα με ντομάτα απο ,αστράκι,πεπονάκι κ.α Αυτό που το αρέσει πολυ ειναι το ζυμαρικο γραμματα-αριθμοί της ΑΒΕΖ νομίζω είναι....Ακόμα θα μπορούσες να της φτιάχνεις κάποια μέρα πουρε απο πατάτα-καρότο (εάν εχεις και ζουμάκι απο κρέας της προηγούμενης μέρας βάζεις και απο αυτό...) είναι πραγματικά πολυ νοστιμος ο πουρες αυτός , θα αρέσει και εσένα!!!

Πάντως μέχρι να αρχίσει τα όσπρια και το ψαράκι δεν εχεις πολλές επιλογές!!! :?:)

 

Τα ζυμαρικά με ντομάτα πως τα φτιάχνουμε; Απλά προσθέτουμε την αποφλοιωμένη ντοματούλα προς το τέλος;;;

Καλή ιδέα ο πουρές αλλά η μπουμπού έχει καταργήσει οτιδήποτε σε μορφή κρέμας ... εδώ φτύνει την μπισκοτόκρεμα που της άρεσε πολύ .... το παιδί θέλει μάσες ... που να δείτε πως κατεβάζει το κρέας :shock::shock::shock: φτου φτου μη ματιαχτούμε κιόλας :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολια και εγώ της Δανάης μέχρι να ξεκίνήσει το ψάρι της έδινα κάθε 2 μέρες κρεατόσουπα και κοτοσουπα μετά που ξεκινήσαμε το ψάρι, αρχισε να τρωει κρέας λιγότερες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

ναι..εγώ την τρίβω και μάλιστα στην αρχή έβγαζα και τα πολλά σποράκια...

 

Ευχαριστώ :wink: ... αύριο λοιπόν χυλοπίτες με ντομάτα :lol: !!!

 

Nαι!!!! χυλοπιτες με ντομάτα .....μιαμ ...μιαμ....αχ!θα τρελαθεί η Κατερινούλα θα δείς!!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ολια και εγώ της Δανάης μέχρι να ξεκίνήσει το ψάρι της έδινα κάθε 2 μέρες κρεατόσουπα και κοτοσουπα μετά που ξεκινήσαμε το ψάρι, αρχισε να τρωει κρέας λιγότερες μέρες.

 

Ρούλα πότε ξεκινήσατε το ψάρι γιατί εμένα μου είπε στον ενδέκατο και έχουμε πολύ ακόμα :roll:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπε μεν ο παιδίατρος να ξεκινήσω να της δίνω από το οικογενειακό φαγητό

 

Tα νεφρά των μωρών είναι πολύ ανώριμα και δεν επιτρέπεται να τρώνε το αλατισμένο φαγητό των ενηλίκων εκτός και αν οι ενήλικες τα τρώνε ανάλατα.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια εμένα μου είπε στον χρόνο να της δώσω ψαρόσουπα.Μου το επιβεβαίωσε και καθηγητής. :wink:

 

Παλαιότερα το δίνανε νωρίτερα όπως και πολλές άλλες τροφές, όμως αυξήθηκαν δραματικά τα ποσοστά των αλλεργιών γι αυτό τώρα τα προτείνουν αργότερα και καλά κάνουν... Δεν είναι τόσο φοβερό αν ένα παιδί δοκιμάσει το ψάρι 2-3 μήνες αργότερα στη ζωή του :wink:

Link to comment
Share on other sites

Aγλαία ευχαριστώ για την απάντηση ... ο παιδίατρος μου είπε μεν να της δίνω από το οικογενειακό φαγητό όμως αυτό θα είναι μαγειρεμένο υπο συνθήκες. Πρώτον και κυριότερο να είναι τρόφιμα που είναι κατάλληλα για αυτή - όχι ψάρι, όσπρια - αλλά και ανάλατο με το λάδι στο τέλος.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις καθε μερα κρεας τρωμε .. 2 μοσχαρι, 2 κοτοπουλο 2 ψαρι 1 αρνι..

Βεβαια καθε φορα τομαγειρευω με μια παραλλαλη και ετσι δεν τα βαριεται.. Επειδη η νταντα του ειναι λίγο μονοτονη και αρκετα σπαταλη (πχ βαζει 2 ολοκληρα κολοκυθια μεσα ενω το παιδι με τα βιας θα φαει τις 2 μερες το ενα) πλέον της το αφηνω ετοιμο το φαγητο και εχω την ησυχια μου..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ego ston xrono tis ksekinisa psari,mexri otte etroge kotosoupes-xortosoupes-traxana me kreas

 

 

meta to psari tis edeina apo ola,eftiaxna to diko tis fagito kai epeita oti

eixe spiti etroge kai apo ayto ligo na sinithisei

 

me apotelesma tora opote exo fagito foyrnoy,patates me kotopoulo kai

tetoia,pastitsio,manestraki,gioyvetsi klp na troei ayto...

 

opote exo kati allo px koykia,tis ftiaxno traxana me kati allo...

 

vasika o traxanas einai to agapimeno tis

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ρε κορίτσαι το βρισκω υπερβολικό καθε μερα κρεας...δεν δινεται καθόλου λαχανικά σκέτα στα πιο μικρα και στα πιο μεγαλα (πανω από χρονο) λαδερο ή όσπριο???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το κρέας δεν το προτιμώ στην διατροφή μου και έτσι μου γενήθηκε η απορία αν πρέπει τα μικρά μας να τρώνε τόσο κρέας .... από την αλλή μπιζέλι μου οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες για το τόσο μικρά αφού αποκλείονται απο την διατροφή ολόκληρες κατηγορίες τροφών ( ψάρι, όσπρια, αρακάς).

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε για εσας με τα πιο μικρα...αλλα και πάλι δεν της δίνεις μόνο λαχανικά κάποιες μερες (πατατα-καροτο-κρεμμύδι-κολοκύθι πχ)

εμενα μου χε πει ο παιδιατρος 2 ψαρι-2 μοσχαρι-2 κοτοπουλο και 2 λαχανικά σκετα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...