Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωράρια Βρεφονηπιακών Σταθμών


Recommended Posts

Σκεφτόμασταν να στειλουμε την μικρη μας κόρη (14 μηνων) σε βρεφονηπιακό σταθμό.

Το πρόβλημα είναι οτι σε όσους ρωτήσαμε (ευρήτερη περιοχή του Πειραιά) όλοι κλεινουν γύρω στις 17:00 και γίνεται το μοιρασμα των παιδιων μεχρι τις 18:00.

 

Μα κάλα δεν γνωρίζουν οτι στην καλύτερη περιπτωση καποιος που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα σχολάει 17:00 και θέλει και μια ωρα να φτάσει στο σπίτι του ?

 

ή φανταζονται οτι όλοι εχουν γιαγιαδες που θα μπορουν να τα παραλαβουν τα παιδια νωρίτερα ?

 

Δεν υπάρχει κανεις βρεφονηπιακός που να κρατάει το παιδάκι μεχρι τις 18:00 ?

 

Aν γνωρίζει κανεις κάτι ας μας πει και μας...

 

Ευχαριστουμε προκαταβολικά

Γιωργος & Σοφία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω οτι πρέπει να υπάρχουν, αλλά λίγοι... και δεν ξέρω πώς μπορείς να τους βρεις...(με ενα search στο google βρηκα αυτο:

http://www.nannokindergarten.gr/greek/Paroxes.html)

Κι εγω πάντως αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα και το λύνω με ... γυναικα στο σπιτι που παραλαμβάνει το παιδι απο το σχολικο και το κρατάει μέχρι να επιστρεψω απο τη δουλεια (δηλ. μετα τις 7:00 - διοτι, μη γελιομαστε, στον ιδιωτικο τομεα ποτε δεν φεύγεις ακιβως στην ωρα σου, και αν κανεις και πανω απο μια ωρα να γυρισεις σπιτι, καταλαβαινεις για τι ωρες μιλαμε....).

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε κορίτσια αλλά πέρα από το ωράριο είναι και το οικονομικό... Όπως τα υπολόγισα χοντρικάεμείς θέλουμε 400 ο παιδικός και 300 η γυναίκα για μετά και 200 με 300 τα έξοδα μετακίνησης για τη δουλειά, σύνολο 900 με 1000 ευρώ... Να πάω να δουλέψω για άλλα 200 ? Τόσα θα έπαιρνα...

Επίσης άλλοι μισθοί είναι 600 - 700 ευρώ , οπότε ούτε τα παραπάνω δεν καλύπτουν και τέλος, τώρα που έχουμε και το δεύτερο μωρό, βάλτε άλλα 300 στο σταθμό... Οπότε είναι αδύνατον να δουλέψει η μαμά...

Ακόμα και στο δημοτικό (που έλεγα ότι θα μπορέσω να ξαναπάω για δουλειά), το ολοήμερο τελειώνει στις 16.00....... οπότε ισχύουν σχεδόν τα παραπάνω...

 

Αδιέξοδο το βρίσκω το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρέπει να υπάρχουν, αλλά λίγοι... και δεν ξέρω πώς μπορείς να τους βρεις...(με ενα search στο google βρηκα αυτο:

http://www.nannokindergarten.gr/greek/Paroxes.html)

Κι εγω πάντως αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα και το λύνω με ... γυναικα στο σπιτι που παραλαμβάνει το παιδι απο το σχολικο και το κρατάει μέχρι να επιστρεψω απο τη δουλεια (δηλ. μετα τις 7:00 - διοτι, μη γελιομαστε, στον ιδιωτικο τομεα ποτε δεν φεύγεις ακιβως στην ωρα σου, και αν κανεις και πανω απο μια ωρα να γυρισεις σπιτι, καταλαβαινεις για τι ωρες μιλαμε....).

 

Σε αυτο που μου λες πήγαμε....αλλα ήταν ψιλοχάλια σαν κτίριο και το χειρότερο απ' όλα.....δεν μαρεσε η φατσα της ιδιοκτήτριας...το τελικο χτύπημα μου το εδωσε οταν μπήκε ενα παιδάκι μέσα και την χαιρέτισε με υπόκλιση :lol:

 

Μηπως ειναι λίγο Νταχάου εκει ?

Link to comment
Share on other sites

τι να πω.... απο ενα γρηγορο search το βρηκα.... Ακου υποκλιση!!!!!

 

Όσο για το οικονομικο κλπ., Μαριλένα, εγω έχω διαπιστωσει οτι ... αυτος ο κοσμος ειναι πλασμενος για μαμαδες δημοσιους υπαλλήλους!!! (sorry, κοριτσια, μην παρεξηγηθω, δεν θελω να θιξω όσες απο εσας δουλευετε στο δημοσιο).

Με τα ωραρια που εχω ως υπαλληλος σε ιδιωτικη εταιρεια (9-5 που γινεται 5:30 και βαλε, και 1 με 1.5 ωρα μακρια απο το σπιτι μου),

- δεν με καλυπτουν τα ωραρια παιδικων σταθμων και σχολειου

- χρειαζομαι γυναικα για να παιρνει τον μεγαλο απο το ολοημερο και τον μικρο απο τον παιδικο

- δεν μπορω να παω τα παιδια μου σε εξωσχολικες δραστηριοτητες μεσα στην εβδομαδα γιατι οι περισσοτερες αρχιζουν 4 ή 5 μμ κι εγω δεν ειμαι σπιτι τετοια ωρα...

- χρειαζεται να παιρνω αδειες απο τη δουλεια μου για οτιδηποτε - για να γραψω πχ. το παιδι σε δραστηριοτητες Σαββατοκυριακου επειδη η εγγραφη γινοταν στις 4μμ καθημερινη

............

Όσο για τα χρηματα που μου μενουν αν αφαιρεσω παιδικο και γυναικα....ας μην το συζητησουμε... Αδιέξοδο, πραγματικα.... Κάπου έχουμε σχετικο topic που λεμε τον πονο μας????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλένα, εγω έχω διαπιστωσει οτι ... αυτος ο κοσμος ειναι πλασμενος για μαμαδες δημοσιους υπαλλήλους!!! (sorry, κοριτσια, μην παρεξηγηθω, δεν θελω να θιξω όσες απο εσας δουλευετε στο δημοσιο).

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Ταιράστιο πρόβλημα!

 

Έχω αναρωτηθεί άπειρες φορές ΜΑ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ? ή ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ? Πως γίνεται πάντα όπου πάμε να φεύγουν τα δικά μου τελευταία από το σταθμό? Στις διακοπές Χριστούγεννα Πάσχα Καλοκαίρι που κλείνουν μόνο εμείς να έχουμε πρόβλημα? Όλα τα ιδιωτικά και δημόσιο να σχολάνε στις 4!!!!! Όλες οι δραστηριότητες να ξεκινάνε στις 4!!! ΠΟΙΟΙ ΠΑΝΕ?

 

Έψαξα όλες τις περιοχές γύρω μου να βρω δραστηριότητες μια normal ώρα για αυτές τις ηλικίες. Όλα αρχίζουν 4-5!

ΕΥΤΥΧΩΣ φέτος βρήκα χορό στις 6-7 και αυτό γιατί η δασκάλα χορού μένει μακρυά και δεν προλαβαίνει να έρθει νωρίτερα. Ήθελε να αλλάξει την ώρα και μέρα και να βάλει τα καινούρια παιδάκια 5-6 και την χιολιοπαρακάλεσα να μείνουμε στο τμήμα 6. Για να προλάβω να την πάω εφαρμόζω πατέντες.... κάθε φορά!!!

Προς το παρόν στο σταθμό μένουν μέχρι τις 5 και μετά με το σχολικό φτάνουν 5:30. ΕΥΤΥΧΩΣ μένω πολύ κοντά στη δουλειά (νοικιάσαμε επίτηδες τόσο κοντά) και παραλαμβάνω τα παιδιά με τη ψυχή στο στόμα.

 

Τις περισσότερες φορές με περιμένει το σχολικό ενώ από τη δουλειά μου φεύγω στη μέση συναντήσεων.. και έχω πάντα την ταμπέλα "ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ" με απότελεσμα μικρές αυξήσεις 0 bonus 0 εξέλιξη! Όχι ότι τα θέλω... αλλά είναι πολύ άσχημο ψυχολογικά να κάνεις το αυτονόητο (να φεύγεις 5) και να σε κοιτάνε με μισό μάτι.

 

Του χρόνου που η μεγάλη θα πάει πρώτη μάλλον θα πρέπει να βρούμε γυναίκα, αλλά θα έχουμε γλιτώσει λεφτά για το σταθμό.

 

Για την ερώτηση αν τελικά συμφέρει να δουλεύεις.... συμφέρει αν έχεις φτάσει κάπου οικονομικά ή αν είσαι σε χώρο που αν ξεκόψεις δύσκολα θα ξαναμπείς. Σε μερικά χρόνια που τα παιδιά μεγαλώνουν πιστεύω ότι θα είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα!

 

Κάποιες λύσεις είναι:

Σταθμός ή σχολείο δημόσιο (για να μην πληρώνεις) και λεφτά για γυναίκα.

 

Ιδιωτικό πολύ κοντά στη δουλειά ώστε να πέρνεις τα παιδιά αμέσως μετά.

 

Σπίτι πολύ κοντά στη δουλειά ώστε να προλαβαίνεις να γυρίζεις γρήγορα και να μη χάνεις χρόνο με μετακινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του ωραρίου είναι πολύ μεγάλο. Στην Πάτρα, όλοι οι σταθμοί σχολάνε στις 15.00, εκτός από αυτόν που βρήκα, με αποτέλεσμα να μην έχω επιλογή του ποιος θεωρώ ότι είναι καλύτερος για το παιδί μου. Εγώ δουλεύω σε άλλη πόλη (7.30-15.30) και χρειάζομαι με λεωφορείο της δουλειάς 1 ώρα, οπότε φεύγω από το σπίτι στις 6.30 και επιστρέφω 16.30. Ο άντρας μου επίσης φεύγει στις 6.30 με άγνωστο το τι ώρα θα γυρίσει!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ.....αποτι βλέπω τελικα δεν ειμαστε οι μονοι που τραβάμε Γολγοθά.

 

Ειδικα η παραπάνω φίλη που γραφει για το ωράριο που σχολαει και την κοιταν με μισο ματι....τα ιδια ακριβως τραβαει η γυναίκα μου.

 

Κανονικα σχολάει 17:00 κιαν τολμίσει να φύγει 17:30 την κοιτάει η προϊσταμένη "κάπως" :evil::evil::evil:

 

Μια λύση που της προτεινε ενας παιδικος σταθμος...ειναι να της φερνουν την μικρή στη δουλεια γυρω στις 17:30 - 45 οποτε θα την παιρνει με τα αμαξι και θα φευγει.

 

ΤΙ να πω ? Αλλες αραζουν 17-18 μήνες....κιαλλες γυρναν μετα απο 4 μηνες στη δουλεια και.....τραβιουνται (για να μην πω το άλλο)

 

:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ να πω ? Αλλες αραζουν 17-18 μήνες....κιαλλες γυρναν μετα απο 4 μηνες στη δουλεια και.....τραβιουνται (για να μην πω το άλλο)

 

:twisted::twisted::twisted:

 

Ομολογώ ότι αυτό το σχόλιο σου με ενόχλησε!Ιδιαίτερα η λέξη "αράζουν". Δήλαδή θεωρείς αραλίκι να μεγαλώσει μια μαμά το παιδί της, για το χρονικό διάστημα που δικαιούται, άδεια;

Εργαζομαι σε ΝΠΔΔ και έχω το θεσμοθετημένο δικαίωμα (δεν θεωρώ ότι είναι προνόμιο) να επιλέξω να πάρω μειωμένο ωράριο ή 9 μήνες άδεια ανατροφής.

Απο τη στιγμή που είναι δικαιωμά μου, θα το ασκήσω.Α ν δεν εφαρμόζεται στον ιδιωτικό τομέα σε αυτό φταίνε οι εργοδότες, αλλά και ο κρατικός μηχανισμός που δεν μπορεί να βρεί τον τρόπο να το επιβάλει.

Το ζήτημα είναι να λυθεί το πρόβλημα στις μαμάδες που δεν έχουν την επιλογή αυτή (και που έχουν χίλια δίκια με την κατάσταση που περνούν) και όχι να "κατηγορούνται" οι μαμάδες που μπορούν να έχουν αυτές τις διευκολύσεις.

Ζητώ συγνώμη αν το ύφος μου ενοχλήσει κάποιους, αλλά αισθάνθηκα ότι φταίω εγώ που έχω αυτό το δικαίωμα.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΛΙΝΑ ΜΟΥ σιγα μην φταις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μακαρι να χα και γω αυτο το προνομιο και ας 'ΕΦΤΑΙΓΑ' :wink: Προφανώς η αγανακτηση ειναι για το ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥ που ζουμε 8) σε καμμια περιπτωση παντως δεν πρεπει να κατηγορούνται οι μαμαδες που εχουν την τύχη να μπορουν να μεινουν κοντα στα παιδια τους... μαλλον ήταν ατυχής εκφραση...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι τυχερή και είμαι δημόσιος υπάλληλος, αλλά σε σχέση με τον παιδικό δεν ειμαι τυχερη γι αυτό, αλλά για το γεγονός ότι η δουλειά μου είναι κοντά στο σπίτι. ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΩΣ ΩΡΑΡΙΟ ΔΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ

Θα σας πω γιατί. Τα παιδάκια τα παραλαμβάνουν στον κρατικο παιδικό απο τις 7.οο θεωρητικά, δηλαδή απο τις 7.30 . Οι δημόσιες υπηρεσίες θελουν του ςυπαλλήλους τους απο τις 7.30 στην θέση τους. Μου λέτε πότε θα πάει το παιδάκι στο σταθμό και ο ταλαιπωρος γονιός θα βρεθεί στο γραφείο του αν δεν ειναι η διπλανή πορτα με τον παιδικό???

Η δε παραλαβή του παιδιού πρέπει να γινει μεχρι τισ 15.45 Πείτε μου λοιπον, ειδικά τον χειμώνα με το μποτιλιαρισμα, που σχολουν οι γονεις 15.00 αν μπορουν λειτουργικά να παραλαμβάνουν τα παιδακια τους, αν τυχει να δουλευουν λιγο πιο μακρυα.

Παιδες οι κρατικοι παιδικοι σταθμοι δεν ειναι για εργαζομενους γονεις, σε οτι αφορα τα ωραρια τους.....

γενικώς, αν η εργασια ηταν καλο πραγμα θα τους πληρωναμε να την κανουμε και οχι το αντιθετο. Ο κοσμος δνε εχει πλαστει για εργαζομενους γονεις. τελεία!

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΛΙΝΑ ΜΟΥ σιγα μην φταις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μακαρι να χα και γω αυτο το προνομιο και ας 'ΕΦΤΑΙΓΑ' :wink: Προφανώς η αγανακτηση ειναι για το ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥ που ζουμε 8) σε καμμια περιπτωση παντως δεν πρεπει να κατηγορούνται οι μαμαδες που εχουν την τύχη να μπορουν να μεινουν κοντα στα παιδια τους... μαλλον ήταν ατυχής εκφραση...

 

Σοφία αυτό θέλω να πιστεύω, αλλά δεν μπόρεσα να μην το σχολιάσω...με ενόχλησε η συγκεκριμένη λέξη...αλλά και στην τελική για καμμία μαμά η μητρότητα δεν σημαίνει αραλίκι...

Εγώ χωρίς βοήθεια απο κανέναν, κατά κάποιο τρόπο δεν είχα άλλη επιλογή παρά να επιλέξω το 9μηνο (αφού μπορούσα), αλλά στο τέλος τα είχα δεί όοοοολα! Ήθελα να γυρίσω στη δουλειά, να ξεκουραστώ (ω, ναί η δουλειά δεν μου φαίνονταν δύσκολη και κουραστική), να δώ και κάποιον ανθρωπο, πέρα απο τη γνωστή παλιόφατσα :wink: που εβλεπα 24/24!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απολυτα οτι η βρεφική ηλικια ήταν και για μενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ περιοδος... και δεν ειχα ξανιωσει τετοιου ειδους κουραση στη ζωή μου.. παρολο που δουλευα σερι 12 χρονια τοτε... αλλα είναι γεγονός ότι το να αφήνεις το μωρακι σου 4μηνων σε ξένα χερια είτε σε σταθμό είτε σε γυναικα ακόμα και στη γιαγια οσες ειμαστε τυχερες.. ειναι συναισθηματικά δυσκολο αλλα και πρακτικα... ειδικα οταν πρεπει να βρεις τον αναλογο ανθρωπο και περιβαλλον να το εμπιστευτεις..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον Polina !!!!

Καταρχας η λέξη "αραζουν" ήταν ατυχής εκφραση μου και ζητώ συγνώμη γιαυτο.

Εννοουσα οτι εχουν περισσοτερο χρόνο να ασχοληθούν με το παιδι τους (πραγμα που φυσικα δεν ειναι αραλικι για κανεναν)

 

Και στη συνέχεια τα "εχωσα" στην πολιτικο-κοινωνική κατάσταση που διαχωρίζει τις γυναίκες σε 2 κατηγοριες.....και οχι σε αυτες που απολαμβανουν τα προνομια.

 

Πιστευω να καταλαβες τωρα με ποιο ύφος το ειπα.

 

:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Οι μαμάδες που μπορούν εννοείται καλά κάνουν και κάθονται με τα μωρά τους. Αλλά εμείς που λόγω δουλειάς δε μπορούμε προσέξτε τι ψυχολογική πίεση έχουμε.

Να αφήσουμε μωρό 4ρων μηνών σε ξένο άνρθωπο γυναίκα ή σταθμό. Σταθμό για πιο οικονομικά αλλιώς δε βγαίνει.

Να πάμε στη δουλειά και όταν φεύγουμε στην ώρα μας να μας κοιτάνε με μισό μάτι.

Παρόλα αυτά να μην μπορούμε να έχουμε καμία απαίτηση από τους εργοδότες γιατί σε σχέση με άλλους είμαστε ο αδύναμος κρίκος.

Να γυρίζουμε σπίτι να μας περιμένει το σχολικό και να μας κοιτάνε και με μισό μάτι οι γύρω (το έχω νιώσει και αυτό) με οίκτο προς το μωρό και επικριτικά εμάς που αφήνουμε τόσο μικρό παιδί στο σταθμό και δεν το λυπόμαστε!!! Να μας ρωτάνε αν περνάει καλά εκεί, αν το ταϊζουν ή το μαλώνουν κλπ!!! Λες και δε θέλουμε εμείς το καλό του παιδιού μας.

 

Επιπλεόν λόγο ωραρίων να μην έχουμε και πολλές επιλογές σε σταθμούς κοντά μας που να παίρνουν μωρά σε αυτή την ηλικία και να είναι και καλοί.

 

ΑΔΙΕΞΟΔΟ!

 

Δυστυχώς το κράτος δε δίνει λύσεις σε γονείς. Μιλάω γιατί τα έχω ζήσει όλα αυτά και τυχαίνει να είμαι από τις "άτυχες" που δεν έχουν καμία βοήθεια από γονείς ή πεθερικά ή τέλος πάντων συγγενείς!

 

Να σταματήσω τη δουλειά ούτε λόγος ένας μισθός θα ήταν μόνο για ενοίκιο λογαριασμούς και κοινόχρηστα. Και στην τελική δεν σπούδασα τόσα χρόνια για να σταματήσω τώρα... σε λίγα χρόνια τα παιδιά θα έχουν περισσότερες ανάγκες (οικονομικές) και θα λείπουν σε σχολεία και φροντηστήρια όσο εγώ από το σπίτι άρα δε θεωρώ λύση η μαμά να μη δουλεύει.

 

Κουράγιο και υγεία πάνω από όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα'πρεπε οι μητερες να έχουν - νομοθετικα κατοχυρωμενη - τη δυνατότητα να δουλεύουν με ενα ευέλικτο ωράριο μεχρι το παιδι να φτασει σε μια ηλικία που να ειναι ανεξαρτητο (να μπορει να επιστρεψει απο το σχολειο μονο και να μπορει να μεινει μονο στο σπιτι)....Αλλα, τι λεω, εδω πολλες απο εμας σιγουρα εχουμε αναγκαστει να καταστρατηγήσουμε το μειωμενο ωραριο μητερας που δικαιουμαστε για καποιο λιγο διάστημα.....

Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον Polina !!!!

Καταρχας η λέξη "αραζουν" ήταν ατυχής εκφραση μου και ζητώ συγνώμη γιαυτο.

Εννοουσα οτι εχουν περισσοτερο χρόνο να ασχοληθούν με το παιδι τους (πραγμα που φυσικα δεν ειναι αραλικι για κανεναν)

 

Και στη συνέχεια τα "εχωσα" στην πολιτικο-κοινωνική κατάσταση που διαχωρίζει τις γυναίκες σε 2 κατηγοριες.....και οχι σε αυτες που απολαμβανουν τα προνομια.

 

Πιστευω να καταλαβες τωρα με ποιο ύφος το ειπα.

 

:roll::roll::roll:

 

Αντε κάνε και 10 μετάνοιες και είσαι συγχωρεμένος!! :lol::lol::lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα αντιμετωπίζω και εγω φιλες μου το ενα μου παιδι παει σε δημοσιο που σταματα 3:30 το αλλο σε ιδιωτικο 4:00 εγω τελειώνω απο την δουλεια μου 4:00 που δοξα το θεο εχω καλο εργοδοτη και φευγω παντα στην ωρα μου δηλ. πρεπει να ειμαι σε 3 μερη ταυτοχρονα :? δοξα το θεο τον μεγαλο τον παιρνει η κουνιαδα μου μαζι με τον δικο της και στον ιδιωτικο δεχτηκαν και κρατανε την μικρη μεχρι και τεταρτο. Κανω δε τον σταυρο μου μην και αρρωστησουν γιατι δεν ξερω τι θα κανω οσο για τις διακοπες αλλη πικρα και αυτη μεχρι τοτε βλεπουμε και κανουμε... :shock:

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Και γω ειμαι στο δημοσιο αλλα θελω μια ωρα να παω και μιαμιση να γυρισω.. Οπότε φευγω στισ 6 και γυρναω στις 4.30 με 5.... Οπότε και μενα δεν με βολευει ο παιδικος από αποψη ωραριου.

Οσο για το 9μηνο δυστυχως δεν με ρωτησαν γιατι θα προτιμουσα το μειωμενο...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γιώργο και Σοφία

 

τα ίδια τραβάω και εγώ.

Μετά από έρευνα που έκανα στο internet, βρήκα ένα βρεφονηπιακό ο οποίος κρατάει το παιδί μεχρι της 20.00 (με χρέωση 6€/ώρα μετά της 17.00).

ο σταθμός είναι η παιδική μας συντροφία (http://www.schools.gr/old-version/results.asp?subcat_id=11&area_id=51&offset=0)

είναι μια λίστα απο βρεφικούς και παιδικούς.

Επειδή ρώτησα για τον συγκεκριμένο σταθμούς, δεν μου είπαν άρνητικά πράγματα.

Πάντως αν βρεις κανέναν καλό βρεφονηπιακό στον πειραιά.... ειδοποίησε και μένα please.

 

Πιστεύω να σας βοήθησα...

line_m122_beg_41_time_1201237200_text_6f20706170616b6f732065696e616920.gif
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια,

 

Εχετε απολυτο δίκιο...

 

Κι εμείς ανεβαίνουμε τον ίδιο Γολγοθά. Η πρώτη μας επιλογή για βρεφονηπιακκό ήταν το Μιχαλοπούλειο, που είναι πολύ κοντά στο σπίτι μας κι έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά, δυστυχώς, το ωράριο που ισχύει είναι εως τις 17:00.

 

Και καλά τώρα -όσο έχω το μειωμένο ωράριο εννοώ-.Σχολάω 16:30 και αργότερα στις 17:30...όταν όμως θα λήξουν αυτές οι παροχές -γεγονός που δεν είναι και τόοοοοοσο μακριά-, εγώ που θα φεύγω από το γραφείο τουλάχιστον στις 18:00 και να διακτινιστώ σπίτι το λιγότερο που θα χρειαστώ είναι μισή ωρίτσα... Παππούς γιαγιά γιοκ !

Ο μπαμπάς μας είναι σε χειρότερη μοίρα. Σχολάει το νωρίτερο στις 21:00...

 

Μόνο Η Παιδική συντροφιά είναι έως τις 20:00 με έξτρα χρέωση ανά ώρα 5€ μετά τις 17:00. Ετσι τουλάχιστον μου είχαν πει πριν μερικούς μήνες. Εχει και site o συγκεκριμένος σταθμός αν και είναι πιο μακριά (κοντά στο Νησί στην Φρεαττύδα για όσες γνωρίζουν την περιοχή)...

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα !

 

Δεν μας σκέφτεται κανείς. Να σταματήσουμε να εργαζόμαστε αποκλείεται. Και πρέπει να λείπουμε από το σπίτι και τα παιδιά μας δεν βλέπουμε και φορτωνόμαστε τύψεις... Απελπισία !

 

Σας φιλώ όλες τις συμπάσχουσες!

 

Καλημέρα,

Μεταξία.

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μεταξία,

 

εμένα πριν 4 μέρες στην παιδική συντροφιά μου είπαν 6€ η επιπλεον ώρα.

 

Αν τελικά πάω εκει το στερνοπούλι μου... θα σας ενημερώσω.

Αν και ελπιζω να το καθυστερίσω όσο μπορώ.... τουλάχιστον μέχρι το Σεπτέμβριο.

 

Εν το μεταξύ αν ακούσετε εσείς κάτι για το σταθμό αυτό .... please σκεφτείται και τη δόλια εργαζόμενη μάνα που αναζητά το καλύτερο για το γιό της...

 

Ευχαριστώ

line_m122_beg_41_time_1201237200_text_6f20706170616b6f732065696e616920.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε ολους!!εγω εχω μια μικρη 20 μηνων τωρα και απο τον Σεπτεμβρη προκειται να την παω σε παιδκο σταθμο της εργατικης.Το ωραριο ειναι μεχρι τις 4 και το συζητησα στη δουλεια μου και μου ειπαν να τους παω καποιο επισημο εντυπο πουνα αναφερει το ωραριο για να μπορω να φευγω στην ωρα μου.Καλεσα λοιπον στον οεε και μου ειπαν οτι υπαρχει εγκυκλιος που τα αναφερει ολα αυτα αλλα δυστηχως δεν μπορει κανενας να μου πει πως μπορω να την βρω...Απευθυνθηκα στο σταθμο της περιοχης μου και στα κεντρικα αλλα κανεις δεν την εχει ...Μηπως γνωριζει κανεις κατι σχετικο...Αν αποιος ξερει pls ενημερωστε με :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα καλημέρα!!!

μήπως εννούν από τη δουλειά σου να τους πας την εγκύκλιο που αναφέρει ότι έχεις το δικαίωμα του μειωμένου ωραρίου? (1 ώρα για 2 χρόνια ή 2 ώρες για 1 χρόνο?)

Αν και αφού το μωρο είναι 20 μηνών θα έπρεπε να το έχεις πάρει ήδη το μειωμένο ή πριν επιστρέψεις στη δουλεία να είχες κάτσει για 3,5 μήνες (αντί για το μειωμένο ωράριο) (λέγετε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια) στο σπίτι και να πληρώνεσαι κανονικά απο τη δουλεία σου.

Αν είναι αυτό που ψάχνεις τότε κάνε μια αναζήτηση στο google για ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια και θα βρεις πιθανόν αυτό που ψάχνεις.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

line_m122_beg_41_time_1201237200_text_6f20706170616b6f732065696e616920.gif
Link to comment
Share on other sites

Στην παιδικη συντροφια ποσο εχει ο μηνας κοριτσια?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...