Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ?


maela

Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΖΗΛΕΥΟΥΜΕ!!!αντε και στα δικα μας.εμεις εχθες το βραδυ καναμε νανι τις 10:00.στις 2:00 γκρινιαξε οποτε την ταισα, και απο κει και περα μεχρι τις 7:00 ηταν πολυ ανυσηχη και γω εκανα περιπολια πανω απο το καροτσι.Αλλη ταλαιπωρια αυτο......το καροτσι καθε βραδυ ανεβαινει στο υπνοδωματιο.δεν ''κοιμαται'' πουθενα αλλου.

αναρωτιεμαι σε λιγο καιρο που θα στενεψουν κι αλλο τα περιθωρια στο καροτσι που θα την κοιμιζω?

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΖΗΛΕΥΟΥΜΕ!!!αντε και στα δικα μας.εμεις εχθες το βραδυ καναμε νανι τις 10:00.στις 2:00 γκρινιαξε οποτε την ταισα, και απο κει και περα μεχρι τις 7:00 ηταν πολυ ανυσηχη και γω εκανα περιπολια πανω απο το καροτσι.Αλλη ταλαιπωρια αυτο......το καροτσι καθε βραδυ ανεβαινει στο υπνοδωματιο.δεν ''κοιμαται'' πουθενα αλλου.

αναρωτιεμαι σε λιγο καιρο που θα στενεψουν κι αλλο τα περιθωρια στο καροτσι που θα την κοιμιζω?

Αντε και στα δικα σας ευχομαι!Ιδια ηλικια εχουν τα μωρα μας αν δεν κανω λαθος.Ε πιστευω θα στρωσουν σιγα σιγα δεν μπορει.Ελπιζω ο δικος μου να το συνεχισει και κυριως οταν παω δουλεια.Τωρα εσυ με το καροτσι ειναι ενα θεμα.Αφου προς το παρον χωραει οκ.Μπορει μεχρι να μην βολευεται να εχει στρωσει.Οπως μου λεει και η παιδιατρος μου καθε φορα "καλη δυναμη".(Στην πρωτη συναντηση που μου το ειπε το βρηκα αστειο... το ιδιο βραδυ ομως καταλαβα ΚΑΛΑ τι εννοουσε χαχα)

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρούσα κι εγώ! Ο μπέμπης μας είναι 2 μηνών, κάνουμε μπάνιο κατά τις 8.30, μέχρι τις 9.30 έχουμε κοιμηθεί τις περισότερες φορές. Μερικές φορές κλαίει, όπως χθες, κ κοιμάται αργότερα, αλλά αυτό δεν ειναι ο κανόνας. Μετά ξυπνάμε 1-4-7 κατά προσέγγιση. Να σας πω εδώ οτι θηλάζουμε.

Εγώ θέλω να σας ρωτήσω άλλο: πόσες ώρες την ημέρα είναι ξυπνητά τα αγγελούδια σας; Όταν είναι ξυπνητά τι κάνετε; Κλαίνε ή είναι ήσυχα και μπορείτε να κάνετε δουλειές; Τα κοιμίζετε εύκολα κατα τη διάρκεια της μέρας;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 6 μηνών . Κοιμάται στις 22.00 κ ξυπνάει στις 6.00 το πρωι εκτός κ αν είναι ανήσυχος. Τώρα ξεκινάνε τα δόντια οπότε πάλι χάνεται λίγο το προγραμμα... Αφήστε τα κορίτσια... Κάθε ηλικία έχει τις φάσεις της. Εκει που έλεγα πως ηρεμησαμε , τώρα με τα δόντια οι νύχτες είναι απρόβλεπτες... Την ημέρα πολυ ήρεμος, παίζει, δεν με ενοχλεί καθόλου. Τουλάχιστον κάνω τις δουλειές μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλη ταλαιπωρια αυτο......το καροτσι καθε βραδυ ανεβαινει στο υπνοδωματιο.δεν ''κοιμαται'' πουθενα αλλου.

αναρωτιεμαι σε λιγο καιρο που θα στενεψουν κι αλλο τα περιθωρια στο καροτσι που θα την κοιμιζω?

 

Καρότσι, ωραίο θέμα. Να σου πω εγώ. Ο δικός μου πάντα κοιμόταν το βράδυ στην κούνια μόνος του. Γενικά είναι σχετικά εύκολος στον υπνο, δεν θελει κούνημα, αγκαλιά ή κάτι άλλο. Από 6 μηνών που πήγα για δουλειά, το πρωί και το μεσημέρι κοιμόταν στο καρότσι, γιατί και η μαμα και η πεθερά΄έλεγαν ότι δεν κοιμάται πουθενά αλλού. Το βράδυ όμως δεν είχε πρόβλημα με την κούνια του. Όταν έγινε 9 μηνών και άρχισε να στέκεται καλύτερα, σταμάτησε να κοιμάται εκεί. Ηταν συνεχώς πάνω κάτω. όταν τον έβαζες στο καρότσι, κοιμόταν σε δευτερόλεπτα. Ολοι μου έλεγαν ότι τουλάχιστον το βράδυ πεπει να κοιμάται στην κούνια, και πόσο κρίμα είναι που το παιδί είχε μια καλή σειρα και τώρα τον αφήνουμε στο καρότσι κ.λπ. Ποτέ όμως δεν τον είχα πιέσει με τον ύπνο και είπα να τον αφήσω και όπου πάει. Αυτό κράτησε 2,5 μήνες. Μια μέρα τον έβαλα στην κούνια και κοιμήθηκε και αυτό ήταν. Το καρότσι είναι για βόλτες μόνο. Μεχρι που να ξαναπεράσει καποια φάση.

Αρα το καρότσι μπορεί να είναι μόνιμο αξεσουάρ για πολύ καιρό ακόμα. Και το στενεμα δεν τους ενοχλεί, ισα ίσα που τους αρέσει. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω χρησιμοποιω καποιες φορες το καροτσι .. κυριως για μεσημεριανο υπνο.Τι να κανουμε βρε κοριτσια..οπου μας παει παμε ... φτανει να βολευονται και αυτα αλλα και εμεις!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

ωραια ερωτηση .λοιπον την ημερα ειναι ησυχη σαν πουλακι.κοιμαται μονη της και ξυπναει χωρις γκρινια. ο υπνος βεβαια δεν κραταει πανω απο εικοσι λεπτα.το προγραμμα εχει ως εξης:γαλα αν 4 ωρες 150-160ml(δεν θυλαζω) υπνος στα ενδιαμεσα διαστηματα(εικοσαλεπτα ειπαμε). τις λοιπες ωρες τραγουδια και χαρες και χερια.το βραδυ μπανιο κατα τις 9.μετα κοιμαται στο καροτσι κατα τις 10 με 11,και απο κει περα ανα μια ωρα ξυπναει.στις 6 το πρωι εχει εγερτηριο.και παμε παλι την αλλη μερα απο την αρχη!!!η ημερα περναει αλλα η νυχτα ειναι ΜΑΡΤΥΡΙΟ!!!!!!!! και ποσες χαρες να κανεις την ημερα αμα ολη νυχτα τραγουδας????

εχω Φρικαρει!!περιμενω να παντρευτει για να κοιμηθω

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

ωραια ερωτηση .λοιπον την ημερα ειναι ησυχη σαν πουλακι.κοιμαται μονη της και ξυπναει χωρις γκρινια. ο υπνος βεβαια δεν κραταει πανω απο εικοσι λεπτα.το προγραμμα εχει ως εξης:γαλα αν 4 ωρες 150-160ml(δεν θυλαζω) υπνος στα ενδιαμεσα διαστηματα(εικοσαλεπτα ειπαμε). τις λοιπες ωρες τραγουδια και χαρες και χερια.το βραδυ μπανιο κατα τις 9.μετα κοιμαται στο καροτσι κατα τις 10 με 11,και απο κει περα ανα μια ωρα ξυπναει.στις 6 το πρωι εχει εγερτηριο.και παμε παλι την αλλη μερα απο την αρχη!!!η ημερα περναει αλλα η νυχτα ειναι ΜΑΡΤΥΡΙΟ!!!!!!!! και ποσες χαρες να κανεις την ημερα αμα ολη νυχτα τραγουδας????

εχω Φρικαρει!!περιμενω να παντρευτει για να κοιμηθω

αχαχχαχα θα περιμενεις πολυ τοτε!Κανε υπομονη (τα λεω για να τα ακουω) και ειναι σημαντικο που κρατας ενα προγραμμα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια χαρά σας βρίσκω! Εμείς 9 μηνών ακόμα δεν έχω καταφέρει να κοιμάται πάνω από 6 ώρες σερί... Έχουμε μπάνιο και ύπνο στις 8.0 με 9, ξύπνημα στις 12.30 για φαί και μετά πάλι κατά τις 6.30...κι αν είμαστε τυχεροί μπορεί να ξανακοιμηθεί καμιά ώρα, κι αυτό είδα κι έπαθα για να του το ρυθμίσω...

KYWPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρυσαννα εσενα το μωρακι σου στις 12 30 και τις 6 30 ξυπναει μονο του για γαλα ή το ξυπνας εσυ? ρωταω γιατι αν το ξυπνας εσυ ηθελα να σε ρωτησω πως αντιδραει το μωρο?δεν εχω προσπαθησει ποτε να την ταισω μες τον υπνο της. ισως ναναι μια λυση και αυτη , αλλα αναρωτιεμαι θα φαει, ή θα κοιμαται με το μπιμπερο στο στομα?

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ.... εκει που ειχε να ξυπνησει νυχτα 2 βδομαδες.... εδω και 2 μερες μου ξυπναει πεινασμενος.. ευτυχως μετα ξανακοιμαται αμεσως!Προχτες μαλιστα μου ξυπνησε 2 φορες.Σκεφτομαι να του δινω περισσοτερο γαλα πλεον το βραδυ για να χορταινει.Ειναι και μεγαλο μωρο ..(δηλ ειναι 3 μηνων σχεδον και 7.200 και 64 εκατοστα πριν 25 μερες γτ δεν εχω μετρησει τωρα το υψος) και του δινω απο 180μλ.Θα του δωσω 200 σημερα να δουμε!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.και στον μεγαλο μου τον γιο δεν πηγαινα με το γραμμα του νομου ως προς το φαγητό. ταιζουμε οποτε πειναει.πρεπει να καταλαβουμε οτι τα παιδια λειτουργουν οπως οι μεγαλοι. οι ενηλικες τρωνε ολοι τις ιδιες ποσοτητες? εμενα ειναι 3 μηνων 6 κιλα και τρωμρ ποτε 150, ποτε 180, ποτε 200. ειμαι της γνωμης να του δινεις γαλατακι. θυμισου οτι υπάρχουν μανουλες που τα μωρακια τους δεν πινουν καθολου γαλα.!!!

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο βραδινός ύπνος είναι ένα μεγάλο θέμα εγώ πάλι (μανούλα με 3 παιδάκια) λέω πως για να το επιτύχουμε κάνουμε μια ρουτίνα πχ μπάνιο (εγώ το κάνω πολύ αργά θα έλεγα γύρω στις 10μμ ) μετά φαγητό (θηλασμός) και ύπνο μέχρι το πρωί , αρχικά μέχρι τις 5πμ μετά σιγά σιγά 6πμ μετά 7πμ δεν του δίνω γάλα το βράδυ πιπίλα και ησυχία όχι φώτα ,κουβέντα ,μουσική φασαρία γενικά ,και πιάνει τουλάχιστον στα δικά μου παιδιά .θυμήσου τι λέει ο λαός( ".......όπως το μάθεις το έχεις) αλλά πάλι νομίζω πως καλύτερα να το συζητήσεις με το γιατρό σου αν δεν έχει πρόβλημα με το βάρος του νομίζω και αυτό το ίδιο θα πει . εμένα ο μικρός είναι 3 μηνών και 60 εκ και 6κιλα και έχουμε στρώσει πρόγραμμα εδω και ένα μήνα τρώει 11 το βράδυ και 6 με 7 το πρωί.

Yhbep2.pngn2nWp2.png

my big boy is 14 years old

n2nWp2.pngTvsqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και λέω"Εγώ το βούρλο νόμιζα πως έχω βάλει σε πρόγραμμα το παιδί μου".Λοιπόν κάνουμε μπάνιο κάποια ώρα μεταξύ 8.30-10 το βράδυ.11 το πολύ κοιμάται.

Μέχρι τις 2 το αργότερο μια αφύπνιση.Μετά ανάλογα την βραδιά.Κάθε τρεις ώρες περίπου ξυπνάει.Στο μισάωρο-τρία τέταρτα έχει ξανακοιμηθεί.Αν ξυπνήσει κατά τις 6.00-7.00 παίζουμε για κανα 2 ωρίτσες και μετά πάλι ύπνο μέχρι τις 10.00.Μεσημέρια και λοιπά στην καλύτερη 1/2 ώρα ύπνο.

Τα γεύματα τα καθορίζει η ίδια ανάλογα τα κέφια.Από 3-4 ώρες.Οπότε καθημερινά η στάνταρ ώρα ύπνου αλλάζει.Πάντως μετά το μπάνιο ,τρώει και κοιμάται γρήγορα.Και έτσι νόμιζα πως είχα καθιερώσει ρουτίνα. Παρεμπιπτόντως ξένο γάλα τρώει.Δεν τίθεται θέμα πείνας.Αν ξυπνήσει την ταΐζω,εκτός αν είναι πριν το τρίωρο οπότε ή πιπίλα ή τσαγάκι(αν και αυτό ελάχιστες φορές,μόνο σε φάσεις δυσκοιλιότητας,συνολικά από τότε που γεννήθηκε καμιά 10ριά).Αλήθεια υπάρχει άλλος τρόπος να μπει σε πρόγραμμα;Κάποιες φορές που μου κοιμήθηκε 8-8.30 όταν ξύπνησε μετά τις 11.30-12.00 απλά δεν κάναμε μπάνιο.Και το πρωί ίσως ξύπνησε κατά τις 8.00.

Σήμερα για πρώτη φορά στα χρονικά κοιμάται από τις 2.30 μέχρι τώρα.:shock::shock::shock:

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα ειναι 4.10 το πρωι και ο γιος μου τωρα κοιμηθηκε απο της 11 το βραδυ ....Ειναι 9 μηνων και απο την μερα που γεννηθηκε δεν ειχα ποτε προβλημα με τον υπνο κοιμοταν 9 το βραδυ με 6-7 το πρωι....ουτε σεισμος δεν τον ξυπνουσε...Τον τελευταιο μηνα ομως κοριτσια εχω αναστεναξει...ηταν μια τα δοντια που εβγαζε 5 μαζι...ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.. ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ...Δλδ τον βαζεις για υπνο γιατι ειναι ψοφιος απο το παιχνιδι και την βολτα (εντομεταξυ περπαταει κι'ολας)πανω απο 1 με 2 ωρες δεν κοιμαται....Καμια συμβουλη βρε κοριτσια μου???εχω φτασει στα ορια ..λιγος υπνος:cry:

a4C0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λενε ότι στην ηλικία μεταξύ 8-12 μηνών παρνανε μια φάση που διαταρρασει τον ύπνο. Τα παιδιά σε αυτό το διάστημα μεγαλώνουν γρήγορα, κατακτάνε σημαντικά όροσημα οπως το μπουσούλημα ή το περπάτημα, και φυσικά αρχίζουν και κατανοούν περισσότερα πράγματα γύρω τους. ¨ολο αυτό τους δημιουγρεί ένα θεματάκι με τον ύπνο.

Το περάσαμε και εμείς σε αυτή την ηλικίς. Ο δικός μου ηθελε να κοιμάται μόνο στο καρότσι. Και όταν ξυπναγε το βράδυ, πάλι στο καρότσι ήθελε να κοιμηθεί. ΤΟ ξεπέρασε μετα από κανένα δίμηνο.

Αν δεν ειχε θεμα με τον ύπνο, ισως να είναι λοιπόν κατι που θα του περάσει. Αν βγαζει δοντακια, βαλτου λιγη αλοιφή, μπορεί να τον ανακουφίσει. Και υπομονή. Δυστυχώς, αν δεν θελεουν να κοιμηθούν δεν είναι πολλά αυτά που μορείς να κάνεις. Δοκίμασε να έχει μια καθημερινή ρουτίνα μπανιου φαγητου πριν από τον ύπνο, προσπάθησε να τον νανουρίσεις με ένα παραμυθάκι (αν κάτσει).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω joan....Τα εχουμε προσπαθησει ολα...μεχρι babyswimming κανουμε...τπτ...αλλα πιστευω πως ειναι αυτο που λες απο μωρο γινεται πλεον παιδακι γτ περπαταει κι ολας και δεν τον κραταει παρκο η καρεκλακι...παντως αυτο με το καροτσι ισχυει εκει τον κοιμοιζω και τον τραγουδαω!!οσο για το φαγητο δεν εχω παραπονο τα τρωει ολα και με το παραπανω

a4C0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

Επειδη ειμαι καινουρια στο forum, δεν ξερω αν ειμαι στη σωστή ενότητα.

Εχω ενα αγοράκι 3 μηνων. Ενω το βραδυ κοιμαται αρκετα καλα, τη μερα ειναι τρομερά δύσκολο να τον βαλω για υπνο παρόλο που νυστάζει και γκρινιάζει. Δεν κοιμαται ουτε στο κρεβατακι του και βολεύεται μονο στο καθισμα αυτοκινήτου με κούνημα και ξερω οτι εκει δεν μπορω να τον αφήνω πολλη ωρα..

Καμια ιδεα τι να κανω;

Να αναφέρω οτι εχει παλινδρομηση σοβαρού βαθμού και γι'αυτο δεν μπορει να ειναι τελείως οριζόντια, γι'αυτο και δε βολεύεται σε πόρτ μπεμπε...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

το μωρακια αλαζουν συνεχια το πρωγραμα τους μεχρι να κλησουν χρονω θα αλαζει συνεχεια το προγραμα υπνου .τωρα για παλινδρομηση ο δικος μου δν ειχε οποτε δν ξερω να σε βοηθεισο.

Link to comment
Share on other sites

polena δοκιμασες με μια κουβερτουλα να τον τυλίγεις,,,σε πολλα μωράκια αρεσει αυτό το <φάσκιωμα>,,η να τους δινεις καποιο αντικειμενο για να νανουριζεται? πχ ένα αρκουδακι ή μια πανουλα (στη δικια μου δινω μια πανουλα και της αρεσει να την χαιδευει και να την τριβει στο προσωπο της) ,,,και εγω ειχα το ιδιο θεμα με τους ημερησιους υπνους και με βοηθησε αυτό,,,οταν την βλεπω δηλαδή να γκρινιαζει της την δινω ,,,,επισης εμεις την ημερα κοιμομαστε στο παρκο,,,το ριλάξ λογικα δεν το βολευεται για υπνο,,,δοκιμασε το καροτσακι σας με ανασηκωμενη την πλατουλα

 

παντως να ξερεις ότι σε σταθερο πρόγραμμα υπνου την ημερα μπαινουν όταν αρχιζουν τις στερεες

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς (3 μηνών σε μερικές μέρες) έχει μερικές μέρες που κοιμάται κατά τις 9μμ και ξανατρώει στις 7πμ, με 1-2 ξυπνήματα λόγω πιπίλας που τη χάνει και νευριάζει εκει μετά τις 4 το πρωί!

 

Και τη μέρα κοιμάται πάντα ανάμεσα στα γεύματα έστω για μισή ωρίτσα. Πολύ καλό για να είναι αληθινό μου φαίνεται... ελπίζω να κρατήσει! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, γεια σας!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το πονεμένο θέμα ύπνος! Είμαι καινούρια στο forum και δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή ενότητα. Έχω έναν μπέμπη 5.5 μηνών και ενώ τα πηγαίναμε πολύ καλά με τον ύπνο (κοιμότανε από 4 μηνών σερί από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 9 το πρωί, μπορεί και 10 κάποιες φορές!!), τώρα τελευταία, παρόλο που εξακολουθεί να κοιμάται στις 9 ξυπνάει συνέχεια μες στη νύχτα. Και πριν ξύπναγε γιατί του έφευγε η πιπίλα, αλλά του την έβαζα και ξανακοιμόταν στο δευτερόλεπτο. Τώρα κλαίει σπαρακτικά και δεν ηρεμεί με τίποτα παρά μόνο αν τον πάρω στα χέρια και τον νανουρίσω. Χτες μάλιστα αναγκάστηκα και τον κοίμησα στο κρεβάτι μας όλη νύχτα. Και πάλι ξύπναγε αλλά λιγότερο. Να σημειώσω πως εδώ και τρεις μέρες τον πήγαμε στο δωμάτιό του. Λέτε να φταίει αυτό; Να 'ναι τα δόντια; Να κρυώνει; Τι του φταίει τελοσπάντων;;; Μπορώ να κάνω κάτι ή απλά υπομονή;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα riba!

 

ετσι όπως τα περιγραφεις μαλλον τα δοντακια του είναι,,,δεν παιρνεις ένα τηλ.τον παιδιατρο να σε πει πως να τον ανακουφίσεις (με καμμια κρεμουλα κτλ)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου έχει πει να του δίνω 1 cc depon αν γκρινιάζει πολύ αλλά εγώ, να σου πω την αλήθεια, δεν το έχω κάνει ακόμα. Δεν πολυθέλω να του δίνω φάρμακα. Έχει και ΓΟΠ και ήδη παίρνει epadoren σιρόπι. Θα τον ρωτήσω για κρεμούλα ή τζελ.

Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...