Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηλικία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Φοβάμαι ! Ευτυχώς δεν με εχει πιάσει πανικός ακόμη , αλλα φοβάμαι .

Είναι 33 ετών και φοβάμαι μήπως ταλαιπωρηθώ πολύ για να μείνω έγκυος .

Εχω συμπληρώσει 3 μήνες προσπαθιών χωρίς το πολυπόθητο αποτέλεσμα και αρχίζουν να μου μπαίνουν άσχημες σκέψεις .

Οπότε ανοίγω το θέμα για να βοηθηθώ απο τις εμπειρίες σας .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εγώ στα 32 και τα κατάφερα αμέσως....οι περισσότερες φίλες μου έκαναν παιδί μετά τα 30, κι εμένα πάντως είχαν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες, νομίζω άδικα όμως...

άλλωστε αφού δεν είχε χτυπήσει το ρολόι πιο πριν....τι να κάναμε;;;;;;;

σου εύχομαι να τα καταφέρεις γρήγορα όχι τίποτα, για να μην αγχώνεσαι...

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

mummycool θυμάμαι που γραφτήκαμε την ίδια περίοδο στο φόρουμ και λέγαμε για τις ηλικίες μας . :-D

Να πάνε όλα καλά με το μωράκι σου . Χάρηκα πολύ οταν το διάβασα ! Με το πρώτο μήνα προσπαθιών το συνέλαβες ?

Roulaki στα 37 ε ? Πολύ ενθαρρυντικό . Μετά απο πόσο διάστημα προσπαθιών ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ! Ευτυχώς δεν με εχει πιάσει πανικός ακόμη , αλλα φοβάμαι .

Είναι 33 ετών και φοβάμαι μήπως ταλαιπωρηθώ πολύ για να μείνω έγκυος .

Εχω συμπληρώσει 3 μήνες προσπαθιών χωρίς το πολυπόθητο αποτέλεσμα και αρχίζουν να μου μπαίνουν άσχημες σκέψεις .

Οπότε ανοίγω το θέμα για να βοηθηθώ απο τις εμπειρίες σας .[/quote

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΚΛΕΙΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.

ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ 36 ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΤΟ 7ο. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ 5-6 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΠ ΑΨΟΓΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΛΙ ΣΥΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΠ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ 1ο ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω εγινα μαμα στα 31,5,μην αγχωνεσαι και στα 40 μενουν εγκυες σχετικα ευκολα (η μαμα μου, μια συναδελφος μου).Newmama ο μεσος ορος που λες ειναι για τις γυναικες που ειναι ανω των 35,απο κει και κατω ο μεσος ορος ειναι 1 χρονος.

Καλη επιτυχια σε οσες προσπαθουν ,να μεινετε γρηγορα εγκυες και καλη λευτερια στη νεα μαμα!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 37 και πέρσι που ήμουν 36 έμεινα έγκυος με την πρώτη φορά που σταμάτησα την προφύλαξη. Άσχετο αν παλινδρόμησε, έγκυος έμεινα.

Η ξαδέλφη μου γέννησε πέρσι στα 37 το πρώτο της παιδί, η φίλη μου γέννησε πέρσι στα 38 το πρώτο της παιδί και η άλλη μου ξαδέλφη γέννησε το πρώτο στα 34, το δεύτερο στα 36 και πριν από λίγες μέρες στα 39 της γέννησε το τρίτο παιδί.

Μην ανησυχείς καθόλου.

Προσπαθείς πολύ λίγο καιρό.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα οι περισσότερες γυναίκες παντρεύονται και κάνουν παιδί μετά τα 30 (και γω στα 31 έκανα τη μικρούλα μου και τώρα σχεδόν 35 περιμένω τη δεύτερη). Έμεινα έγκυος και στις δύο με την πρώτη ελεύθερη επαφή, αυτό δεν λέει τίποτα βέβαια, πάντως και στην δουλειά μου που ασχολούμαι με επιδόματα γάμου και παιδιών όλες είναι πάνω από 30 όπως σου είπα. Εννοείται ότι δεν σε πήραν τα χρόνια, οι εποχές έχουν αλλάξει! Απόλαυσε τις ωραίες στιγμές με τον καλό σου και να δεις που θα έρθει το μπεμπάκι χωρίς να το καταλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν σε πήραν τα χρόνια, οι εποχές έχουν αλλάξει! Οι περισσότερες σήμερα παντρευόμαστε και κάνουμε παιδιά μετά τα 30, το λένε όλες οι στατιστικές και στη δουλειά μου που ασχολούμαι με επιδόματα γάμου και παιδιών όλες 30 και κάτι. Και γω στα 31 έκανα τη μικρούλα μου και παντρευτήκαμε και τώρα στα 35 σχεδόν περιμένω και τη δεύτερη. Μην αγχώνεσαι απόλαυσέ το με τον άντρα σου και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κλειω μου ειμαστε ακριβως η ιδια περιπτωση! Κι εγω ειμαι 33 και εδω και 3 μηνες που ξεκινησαμε τις προσπαθειες, τιποτα... Εχουν περασει απ'το μυαλο σκεψεις, απ'τις πιο θετικες μεχρι τις πιο αρνητικες. Παντου διαβαζω που λενε ολα τα κοριτσια πως δε χρειαζεται αγχος! Και αυτο πρεπει να κανουμε ολες οσες προσπαθουμε να κανουμε μωρακι! Νομιζω πως το καλυτερο τωρα ειναι να χαλαρωσουμε και να απολαυσουμε το καλοκαιρακι...και που ξερεις...!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλειω μου ειμαστε ακριβως η ιδια περιπτωση! Κι εγω ειμαι 33 και εδω και 3 μηνες που ξεκινησαμε τις προσπαθειες, τιποτα... Εχουν περασει απ'το μυαλο σκεψεις, απ'τις πιο θετικες μεχρι τις πιο αρνητικες. Παντου διαβαζω που λενε ολα τα κοριτσια πως δε χρειαζεται αγχος! Και αυτο πρεπει να κανουμε ολες οσες προσπαθουμε να κανουμε μωρακι! Νομιζω πως το καλυτερο τωρα ειναι να χαλαρωσουμε και να απολαυσουμε το καλοκαιρακι...και που ξερεις...!!! :wink:

 

Πραγματικα μην αγχωνεσαι :) ..το αγχος τα φταιει ολα και ΟΧΙ Η ΗΛΙΚΙΑ..

με το συζυγο εκανα στο δευτερο παιδι ελευθερα για 2,5 χρονια και τιποτα απ'το αγχος και ημουν 28... Ηρεμια!!!!.Βγαλτο απ'το μυαλο σου!!!! Καλοκαιρακι , μπανακι , χαλαρα και θα εχεις ενα ωραιοτατο ανοιξιατικο μωρακι του χρονου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κλειώ!!! Θέλω να σου πώ να μην ανησυχείς καθόλου ειλικρινά γιατί εγώ γίνομαι 33 τον Ιούλιο και μώλις χτές ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος!!!!!!!!!! Επίσης να σου πώ ότι έγινε με τον 2ο μήνα προσπάθειας οπότε πραγματικά δεν πρέπει να ανησυχεις!! Βέβαια οφείλω να σου πώ οτι τον πρώτο μήνα είμουν μές στο τρελλό άγχος με τεστάκια για ωορυξία κτλ... και τελικά έμεινα έγκυος χωρίς να το καταλάβω αυτόν τον μήνα που τον είχα για χαμένο, διότι είχα πάθει και μια δηλητηρίαση τις επικίνδυνες μέρες .. και τελικά χτες έκανα τεστ εγκυμοσύνης γιατί είχα 2 μέρες καθυστέρηση, βγήκε θετικό και αμέσως εκανα και Β-Χωριακή μήπως έχει κάνει λάθος και βγήκε 89!!! Ελπίζω να σου δώσω κουράγιο με αυτό το μήνυμα και μια συμβουλή..ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ..τις μερες που είναι γόνιμες μην σκεφτεσαι τι μπορεί να γίνει απλώς πέρνα καλά με τον αντρούλη σου και ειναι θέμα χρόνου πιστεψε με!!!!

 

Αλήθεια παιρνεις Pregnacare?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τα ενθαρρυντικά σας λόγια ! Πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά το ξέρω ! Και να μην αγχωνόμαστε !

Προσπαθώ , αλλα σκέφτομαι μήπως πρέπει να βοηθήσω την κατάσταση λίγο .

Τι μου προτείνετε ?

Ξεκίνησα θερμομέτρηση και σκέφτομαι να πάρω και τα τεστάκια ωορρηξίας . Ισως να ξεκινήσω και φυλλικό οξύ που λένε οτι βοηθάει . Τι λέτε ?

Angelikig τι είναι το Pregnacare ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

To Pregnacare ειναι φυλλικό οξύ με διάφορες βιταμίνες που βοηθούν στην σύλληψη και σε περίπτωση που μείνεις έγκυος στηρίζει την αρχή της εγκυμοσύνης με τον καλύτερο τρόπο. Εγώ να σου πώ την αλήθεια είχα ρωτήσει στο φαρμακείο και μου το πρότειναν τα πέρνω εδώ και 2 μήνες. Μπες στο internet τα έχει νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Roulaki στα 37 ε ? Πολύ ενθαρρυντικό . Μετά απο πόσο διάστημα προσπαθιών ?

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν προσπαθησαμε και πολυ. Με την πρωτη σοβαρη προσπαθεια θα ελεγα , ουτε εγω δεν το πιστευα, αφου ειχα καθυστερηση και σηκωνα βαρη λεγοντας: σιγα μην ειμαι εγκυος ετσι με τη μια. Τελικα ημουν .....:shock: Μακαρι να μεινω ετσι ευκολα εγκυος και στο δευτερο.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλειώ και εγώ στα 33 είμαι και έμεινα έγκυος τον 4ο μήνα προσπαθειών, τον μήνα δηλαδή που είχαμε και τις λιγότερες επαφές αλλά και που το είδα σχεδόν βγάλει από το μυαλό μου. Γι' αυτό λέω ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ, είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν σε πήραν και τα χρόνια.

Άν πάλι σε καθησυχάζει αυτό μπορείς να κρατάς θερμοδιάγραμμα. Κάθε πρωί την ίδια ώρα και πριν σηκωθείς από το κρεβάτι θα μετράς την θερμοκρασία σου με ένα κοινό θερμόμετρο από το στόμα ή το ορθό και θα την καταγράφεις. Να ξέρεις ότι την μέρα που θα πέσει η θερμοκρασία και την επομένη μέρα ανέβει είσαι στη φάση της ωορρηξίας, στην πιο γόνιμη μέρα του κύκλου δηλαδή. Αν και εγώ πιστεύω ότι αν έχεις επαφή μέρα παρά μέρα δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι επιπλέον με αυτές τις μεθόδους. Να ξέρεις πώς αργά ή γρήγορα το μωράκι σου θα έρθει, πιθανότατα χωρίς να το καταλάβεις.

Όσο για το φυλλικό οξύ, από την στιγμή που έχεις ξεκινήσει προσπάθειες για μωράκι καλό θα ήταν να παίρνεις. Εμένα ο γιατρός μου είχε δώσει, έπινα κανά τρίμηνο περίπου πριν μείνω έγκυος. Οι γιατροί συνήθως το συνιστούν έτσι ώστε όταν θα έρθει η εγκυμοσύνη να είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου με κάποια στοιχεία που χρειάζεται. Μίλησε με τον γυναικολόγο σου να δούμε τί θα πεί και εκείνος. Εγώ πάντως θα το παίρνω σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένουμε σύντομα να σε δούμε και εσένα με τικεράκι για εγκύους. Φιλάκια.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια μπράβο !

Μακάρι να έρθουν και τα δικά μου ! Θέλω πολύ ένα υγιές παιδάκι !

Angelikig θα το κοιτάξω το Pregnacare . Ετσι και αλλιώς σκεφτόμουν να πάρω φυλλικό οξύ .

Για τεστ ωορρηξίας άραγε το clear blue είναι το πιο αξιόπιστο ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νατασούλα ξεκίνησα θερμομέτρηση , αλλα τελικά πήρα ψηφιακό θερμόμετρο γιατί τα υδραγύρου έχουν αποσυρθεί απο την αγορά λόγω επικινδυνότητας .

Το θερμόμετρο το βάζεις κάτω απο την δεξια ή αριστερή πτυχή της γλώσσας σύμφωνα με τις οδηγίες . Ομως αν κάνω και μια δεύτερη θερμομέτρηση στο καπάκι δεν έχω πάλι ίδιο αποτέλεσμα . Γιατί άραγε ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρησιμοποίησα τέστ ωορρηξίας αλλά από ότι έλεγαν τα άλλα κορίτσια εδώ στο φόρουμ είναι το πιο αξιόπιστο. Εγώ νομίζω πάντως ότι θα σε αγχώσει περισσότερο. Γιατί δεν προσπαθείς να χαλαρώσεις τώρα που είναι καλοκαιράκι, να το βγάλεις από το μυαλό σου, να πάς τις διακοπούλες σου και να μας γυρίσεις εγκυούλα;

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το Clear Blue κατά την γνώμη μου είναι το πιό αξιόπιστο και στα τεστ εγκυμοσύνης αλλά και ωορρυξίας. Εγώ τον προηγούμενο μήνα αυτό είχα κάνει αλλά όπως είπε και η Νατασούλα πιο πάνω το μπεμπάκι ήρθε τον επόμενο μήνα που είχα αποφασίσει να μην ασχοληθώ με όλα αυτά! Εγώ πάντως πιστέυω ότι αν κάνεις αυτό που λεει η Νατάσσουλα θα γυρίσεις σίγουρα έγκυος..σκέψου το..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ jesgk!!! κι εσυ τα χαιρεσαι τα κουκλακια σου!

Νατασουλα και Angelikig ευχομαι ολα να πανε καλα και να κρατησετε και οι δυο σας υγιη και ομορφα μωρακια!!!

Εγω παιρνω το filicine, που ειναι κι αυτο φυλλικο οξυ, απ'τον Γεναρη γιατι ειχα πει στο γυναικολογο οτι σκοπευαμε να ξεκινησουμε τις προσπαθειες...

Σκεφτομουν πριν λιγες μερες να παρω τα τεστ ωορηξιας για αυτον τον μηνα, αλλα μετα αποφασισα να το βγαλω απ'το μυαλο μου για το καλοκαιρι (να προσπαθησω τουλαχιστον) και απο Σεπτεμβρη βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ jesgk!!! κι εσυ τα χαιρεσαι τα κουκλακια σου!

Νατασουλα και Angelikig ευχομαι ολα να πανε καλα και να κρατησετε και οι δυο σας υγιη και ομορφα μωρακια!!!

Εγω παιρνω το filicine, που ειναι κι αυτο φυλλικο οξυ, απ'τον Γεναρη γιατι ειχα πει στο γυναικολογο οτι σκοπευαμε να ξεκινησουμε τις προσπαθειες...

Σκεφτομουν πριν λιγες μερες να παρω τα τεστ ωορηξιας για αυτον τον μηνα, αλλα μετα αποφασισα να το βγαλω απ'το μυαλο μου για το καλοκαιρι (να προσπαθησω τουλαχιστον) και απο Σεπτεμβρη βλεπουμε...

Χαίρομαι πάρα πολύ που σκέφτεσαι τόσο θετικά και χαίρεσαι την κάθε στιγμή της ζωής σου. Να ξέρεις πώς το άγχος τα δημιουργεί όλα και ας μην έχουμε τίποτα οργανικό τις περισσότερες φορές. Το άγχος και το μυαλό μας. Μόλις χαλαρώσουμε, τσούπ νάτο το μωράκι!!!!!!!!!!! Εύχομαι πραγματικά να μας πείς σύντομα ευχάριστα νέα, θα χαρώ ιδιαίτερα.

Παρεπιπτόντως και εγώ από τον Γενάρη ξεκίνησα να παίρνω το folivit (φυλλικό οξύ).

Φιλάκια και εύχομαι τα καλύτερα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...